Пра цябе... Пра мяне... I пра родную мову...

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
MAXXL
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 16.04.2003 16:51

Паведамленне MAXXL » 16.04.2003 16:54

Зырил зырил на ваш форум патом въехал что не так все на беларускам аказывается. А смысл?

n[x]d
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 311
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 15:14
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне n[x]d » 16.04.2003 20:09

Да понимаешь, казалось бы никакого, ан нет - вот я с коллегами из России, Литвы, Польши, Украины разговаривал.. и понимаешь.. обидно как-то что у них как улюдей - всё на родном языке.. а к нам попадаешь.. чёрт его знает.. то ли это белорусский университет... то ли российский.. многие кстати и путали даже.. поэтому вот так вот - переходим на белорусский интерфейс в качестве основного. Я думаю, что всем понятно, зато и относятся по-другому. Да и самому приятно видеть родной язык хотя бы здесь.

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
ЗарэгістраваныCOLON 27.02.2003 11:07
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 25.04.2003 14:43

У нас по конституции - 2 языка! так что родной-неродной - понятее растяжимое!!!! А вообще, может на английский перейдем и станем самым оригинальным сайтом Беларуси? Хе-хе!

Хочешь быть любимым - люби! (Сенека Младший)

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
ЗарэгістраваныCOLON 27.04.2003 16:18
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 01.05.2003 13:35

Па канстытуцыі можна й 10 моў дзяржаўнымі зрабіць - але ці стаўноўча гэта будзе - пытаньне! А тое што "родной-неродной - понятее растяжимое!!!!" - дык гэта я лічу праблема сьвядомасьці чалавека.
Вось зараз у нас дзьве мовы - але ці ўзьнікаюць на гэтым фоне якія-небудзь паэты й пісьменьнікі, якія б параўналіся з Купалам ці Караткевічам? А расейскамоўных вялікіх беларускіх пісьменьнікаў назаве хто-небудзь? Вось вам на твар дэградацыя - і гэта толькі вяршкі.
Калі зь дзяцінства забілі ў галаву - што "руский язык - велик и могучь" - дык і беларуская і ня родная як бы становіцца... Але з другога боку як падумаеш, што людзі за гэтае жыцьцё аддавалі (не за сябе, а за нас) - а табе цераз сябе пераступіць цяжка - дык аж плакаць хочацца.

P.S. І што вы тут са сваім Сенекай заладзілі? :-/

Жыве Беларусь!

n[x]d
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 311
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне n[x]d » 01.05.2003 18:08

Я так і не зразумеў - табе падабаецца што мы тут па-беларуску ці не? ;) Насамрэч, мы ня здольныя вырашаць такіх праблемаў як фарміраваньне сьвядомасьці грамадзтва і падобных.. ня той уплыў. Сёньня нават слова "сьвядомы" азначае вораг народу, размаўляеш па-беларуску - бэнээфавец, фашыст і г.д. І ты зразумей, што зрабіць на беларускай мове куды складаней чым па-руску.. здавалася б, Канстытуцыяй замацавана... дый нормы Канстытуцыі яшчэ тымі віламі па вадзе пісаныя.. некаторая частка падзаконных нарматыўных актаў дзейнічае ў супярэчаньні з асноўным законам дзяржавы. І нічога...

КОТИК
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 11
ЗарэгістраваныCOLON 25.04.2003 21:41

Паведамленне КОТИК » 02.05.2003 1:04

VARJAT,ПРОТИВНО ЧИТАТЬ ЭТИ ЗАУЧЕННЫЕ КАК НА МИТИНГЕ СЛОВА...
ЧЕСТНОЕ СЛОВО, КТО УМЕЕТ ГОВОРИТЬ НА РУССКОМ - ПУСТЬ, КТО НА БЕЛОРУССКОМ - ПОЖАЛУЙСТА!! ВОТ ТОЛЬКО ЗАЧЕМ ЭТО ТАК ПРЕПОДНОСИТЬ...ТОЖЕ МНЕ ФАНАТ БЕЛОРУССКОГО ЯЗЫКА. ЛУЧШЕ БЫ СЕНЕКУ ПОЧИТАЛ, В САМОМ ДЕЛЕ.
И НИК СВОЙ ВЫ ЛАТИНСКИМИ БУКВАМИ "ИЗОБРАЗИЛИ", ОТЧЕГО Ж?
ВОПРОС НА ЗАСЫПКУ - НА КАКОМ, ПРОСТИТЕ, ЯЗЫКЕ, ГОВОРИТ, ОПЯТЬ ПРОСТИТЕ, НАШ ПРЕЗИДЕНТ???

мама, роди меня обратно!!

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 02.05.2003 1:04

Ну тое што па-беларуску - дзеля мяне гэта найвялікшае шчасьце, якое вы можаце мне даць! :) Афіцыйны сайт Юрфаку БДУ й пабеларуску - гэта выдатна! Дарэчы, няблагая тэндэнцыя пайшла.. Тут.Бай сваю пошту на беларускую мову пераклаў... Людзі прачынаюцца патроху. А тое што людзі да беларускамоўных адносяцца няведма як - дык ёсьць такая фішка... А наконт канстытуцыіі юрфаку лепш за мяне вядома! :) Ну а наконт таго, што мы "ня здольныя вырашаць праблемаў як фарміраваньне сьвядомасьці грамадзтва і падобных" Памойму чым больш "нас" тым меньш "іх" - было б жаданьнне. А вось улады я насамрэч не разумею. Навошта было прыпыняць беларусізацыю пачатку 90-х і пачынаць паступовую русіфікацыю? Гэта нейкі палітычны плян, ці проста ўзровень культуры "кіраўніцтва" настолькі кволы?

КОТИК
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 11
ЗарэгістраваныCOLON 25.04.2003 21:41

Паведамленне КОТИК » 03.05.2003 23:16

ХА-ХА-ХА....

n[x]d
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 311
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне n[x]d » 04.05.2003 12:08

Слова Varjat'а как раз правильные - ещё в каком государстве делаются все попытки задушить всё национальное, прикрывая это заботой о национальной культуре? Возможно, в связи с реализацией программы государственной идеологии (ну, программы-то нету, но есть доклад Президента, так что всё не за горами) что-то и получится, но и то у меня сомнения. Сейчас как никогда остро встаёт вопрос о том, чтобы не раствориться среди других в круговороте глобализации. И многие это осознают, тот же пример портала ТУТ.бай.

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 06.05.2003 20:21

Адказваю КРОТИКу: Цікава было заўважыць, што мы даслалі адказы з розьніцаю ўсяго толькі 32 секунды - таму адказваю толькі зараз :)
Ну, па-першае, цікава: а якія словы вам не агідна чуць? Няўжо вы задаволеныя цякучым станам спраў? Я вось ня вельмі...
Па-другое: "КТО УМЕЕТ ГОВОРИТЬ НА РУССКОМ - ПУСТЬ, КТО НА БЕЛОРУССКОМ - ПОЖАЛУЙСТА!! ВОТ ТОЛЬКО ЗАЧЕМ ЭТО ТАК ПРЕПОДНОСИТЬ..." - папершае зараз вельмі цяжка знайсьці чалавека, які УМЕЕ гутарыць па-расейску альбо па-беларуску.("ВОПРОС НА ЗАСЫПКУ - НА КАКОМ, ПРОСТИТЕ, ЯЗЫКЕ, ГОВОРИТ, ОПЯТЬ ПРОСТИТЕ, НАШ ПРЕЗИДЕНТ???") і наш прэзыдэнт, прабачце, далёка не Бог расейскае мовы, як і, таксама прабачце, не эталон культурнага чалавека (паўсюднае "тыканьне" сваім субяседнікам - таму невялікі прыклад).
Па-трэцяе: Калі вы не палянуецеся й зазірнеце ў гісторыю беларускай пісьменнасьці, то заўважыце адну маленькую рэч - лацінкаю на беларусі пісалі значна большы прамежак часу, чым кірыліцай. Сам я асабіста зхіляюся да кірыліцы. Але вось нік прыдумаў сабе лацінкую... Ну вось захацелася мне так.
Па-чацьвёртае: Кніга Сенекі захаваецца й яшчэ праз тысячу год, а вось калі я мову ня вывучу, дык вы, як я бачу, й падаўна ня зьбіраецеся гэтага рабіць. Вось я й пранясу мову праз пакаленьне - там і Сенеку пачытаю. Але згадзіцеся - усяго не перачытаеш. А вам я параю У. Караткевіча "Каласы пад сярпом тваім".
Дзякую за ўвагу.

Жыве Беларусь!

Перавёрнуты Бураціна
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 597
ЗарэгістраваныCOLON 23.04.2003 13:26
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Перавёрнуты Бураціна » 08.05.2003 11:55

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты КОТИК</i>

VARJAT,ПРОТИВНО ЧИТАТЬ ЭТИ ЗАУЧЕННЫЕ КАК НА МИТИНГЕ СЛОВА...
ЧЕСТНОЕ СЛОВО, КТО УМЕЕТ ГОВОРИТЬ НА РУССКОМ - ПУСТЬ, КТО НА БЕЛОРУССКОМ - ПОЖАЛУЙСТА!! ВОТ ТОЛЬКО ЗАЧЕМ ЭТО ТАК ПРЕПОДНОСИТЬ...ТОЖЕ МНЕ ФАНАТ БЕЛОРУССКОГО ЯЗЫКА. ЛУЧШЕ БЫ СЕНЕКУ ПОЧИТАЛ, В САМОМ ДЕЛЕ.
И НИК СВОЙ ВЫ ЛАТИНСКИМИ БУКВАМИ "ИЗОБРАЗИЛИ", ОТЧЕГО Ж?
ВОПРОС НА ЗАСЫПКУ - НА КАКОМ, ПРОСТИТЕ, ЯЗЫКЕ, ГОВОРИТ, ОПЯТЬ ПРОСТИТЕ, НАШ ПРЕЗИДЕНТ???

<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Паважаны "КОТИК" што ж ты такі за чалавек, калі родную мову не паважаеш... які ты беларус... прабач беларуска... кажаш равём як мітынгу... дык аб гэтым не толькі як на мітынгу трэба "араць"... а ўсюды... каб усе ведалі... ёсць такая краіна...БЕЛАРУСЬ... ёсць такі народ... БЕЛАРУСЫ... а калі сам чалавек не паважае свайго раднога... то чаго ж хацець тады ад другіх[?]...

Дзякуй, ваш "всеми любимый, но никого не любящий..."

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 08.05.2003 15:31

А я вот полностью согласна с Котиком!!!! Я люблю СВАЮ РОДНУЮ МОВУ, АЛЕ... я знаю точно, что не могу сказать и слова без какой-нибудь идиотской ошибки (я и с русским-то плохо справляюсь) Наш язык красивый и мелодичный, и именно потому что он такой, а еще потому что он НАШ хочеьтся говорить на нем красиво, а не так, лиш бы бубнить! Вот когда я смогу сказать, что ЗНАЮ свой язый с большой буквы З, тогда и поговорим! :-) А то что есть сейчас у нас называется так: Говорим Так Как Кто Умеет!!!! :-)) Простите, если кого обидела!!!!

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 08.05.2003 15:43

И еще кое что забыла!!! Очень смешно мы смотримся с таким РАСЧУДЕСНЫМ языком, с таким ПАТРИОТИЗМОМ и при этом в позе "раком" лезем без мыла в ... в союз с Россией!!!!!!! Супер!!!!!! (можете удолить это сообщение, господин Администратор!!!!)

n[x]d
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 311
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне n[x]d » 08.05.2003 16:33

Не буду удалять... :) А я не хочу политического союза - это растворение Беларуси в России.

Ну, а насчёт белорусского языка.. я о себе могу сказать что я его знаю.. :) Не в совершенстве - мне не переплюнуть институт языкознания... у них там что ни день - то новые нормы в головах возникают.. но всё же это уровень выше обычного.. :)

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 08.05.2003 17:42

AleksiK: Толькі бяз крыўды, каліласка, але як вы зьбіраецеся добра ведаць мову, калі вы на ёй ня зьбіраецеся гутрыць... У адну цудоўную раніцу не прасьнешся й не загаворыш. І гэта вельмі цяжкая праца - выйсьці навуліцу й загутрыць па-беларуску, хаця й мае веды не дасканалыя, але іх зь лішкам хапае, каб выказаць любую сваю думку.
Ну а вось каб навучыцца - трэба субяседнік. А вось наконт памылак - ня так ужо й добра навакольныя ведаюць беларускую мову, каб за вамі выпраўляць памылкі :) А хто й ведае - дык прамаўчыць, будучы ўдзячным толькі за тое, што вы імкнецеся на ёй гутарыць.
Хаця калі адказваюць расейскай моваю, замяняючы беларускімі словамі толькі толькі-што пачутыя ад цябе, дык узьнікае даволі непрыемнае пачуцьцё, што зьдзекуюцца... Але гэта можа ўсяго толькі мой комплекс :)))

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 4 і 0 гасцей