Пра цябе... Пра мяне... I пра родную мову...

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
ЗарэгістраваныCOLON 27.02.2003 11:07
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 10.05.2003 6:52

Вопрос Варяту: На каком курсе ты учишься????
Знаешь, я совсем не обиделась (просто не на что). Ведь каждый имеет права на свою точку зрения!!!!! Я уважаю твою!!
Но, тем не мение, и своей не изменю... Каждый язак заслуживает уважения... Я не могу сказать что знаю и отношусь к белдорусскому языку с таким трепетом, как ты... Не могу сказать о русском ничего хорошего , но для меня он проще, так как я говорю на нем уже 20 лет! И буду говорить.... В общем, все это мхом порасло а я слишком стара для учения... :0(
НО если мне захочется попрактиковаться - я буду знать к кому обращаться!!!!!
2 админ:
Завидую БЕЛОЙ завистью, я знаю только, что я НИЧЕГО НЕ ЗНАЮ!!!!

Хочешь быть любимым - люби! (Сенека Младший)

Перавёрнуты Бураціна
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 597
ЗарэгістраваныCOLON 23.04.2003 13:26
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Перавёрнуты Бураціна » 10.05.2003 8:26

згодзен з Вар,ятам...
лепш змагацца размаўляць на роднай... спачатку яно канешне ж не атрымаецца... мілагучна і пявуча... але ў хуткім часе яно прыйдзе... і каб такіх аднадумцаў у гэтым плане было большасць... то гэты час настаў быў адразу ж... таму што цяжка, калі ты на дной мове пытаеш, а табе на другой адказваюць...
альбо яшчэ горш... тэлефануеш у краму "Ковры и ковровые дорожки"... пытаеш:"У вас дываны 3х4 ёсць?"... адказ:"Нет... у нас только ковры продаются... а магазин "Диваны и кресла" через дорогу"...
а бывае ж яшчэ горш...
нешта я шмат накрэмзаў... хопіць...

Дзякуй, ваш "всеми любимый, но никого не любящий..."

n[x]d
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 311
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 15:14
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне n[x]d » 11.05.2003 11:25

У кавярні:

- Дайце калі ласка кубак гарбаты...
- Какой-какой кубак?? - горбатый???

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
ЗарэгістраваныCOLON 27.04.2003 16:18
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 12.05.2003 1:32

AleksiK: Ну калі гэта адыграе нейкую ролю, дык я пакуль вучуся ;) на 2-м курсе, праўда вось не юрфака, і нават не БДУ. :)
Ну й дадам, што да расейскай мовы я таксама стаўлюся з павагай, як і да любой другой у сьвеце, пакуль яна не выходзіць за свае межы. Вось мне казалі тут: "Навошта гэта так прыпадносіць", маўляў я насаджваю тут усім беларускую мову. Але ёсьць і другі бок - я зараз у тым стане, што мне сілаю насаджваюць расейскую, прычым часам не так памяркоўна, як "жадалася б". Гэтую мову кроўю насадзілі ў свой час, пераламалі ўсю духоўную культуру, а адраджаць гэта ўсё большасьці жыхароў не тое каб не пад сілам - а не патрэбна. Ну калі вам прыемна пад некага падстройвацца - каліласка.
Дарэчы натыкнуўся на адну цытатку з мінулых часоў: "Всё, что не доделал здесь штык, доделает русская школа (М. Мураўёў)"
Ну й у дадатак дадам, што фашысты, усталёўваючы акупацыйны рэжым, першай справаю адмянялі ў школах вывучэньне роднае мовы й гісторыі захопленай краіны.
Ну, каму трэба, рабіце вынікі.
Дзякую за ўвагу.

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 13.05.2003 8:02

Я згодна амаль з усімі тваімі думкамі, але... але... але... усе ж расейская мова зручнее у выкарыстанні. Той узровень, што нам прапанавалі ў школах па роднай мове - мізер!!!! А расейская як ні як была ў вялікіш колькасцях і адменнай якасці! Таму і размаўляю на ей! Але ўсе ж ВЯЛІКІ ДЗЯКУЙ, калі гаварыць ад усяго сэрца - ты нешта ускалыхнуў у маёй душы! :-)

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 13.05.2003 22:08

Ну дзякую хоць на тым :)
Але ведаеце - вось калі ў вас будуць дзеткі й ім трэба будзе йсьці ў школу - вам трэба будзе выбіраць у якую школу аддаць дзіця - расейскамоўную ці беларускамоўную? Ну й вось маем тое, што маем - школьныя веды беларускай мовы мізерныя, тамушто вакол расейскае ў вялікіх колькасьцях. Па свайму вопыту скажу - я вучыўся 8 год у беларускай кляссе - пасьля перайшоў у матэматычную але расейскамоўную - праблемаў на моўнай глебе не было ніякіх!!! Ні ў мяне - ні ў 6 такіх жа вучняў - мелі толькі перавагу, што маглі вучыцца й па тым, і па тым падручніку бяз ніякіх напругаў - хаця беларускі падручнік нават настаўніца не заўсёды разумела :)
Таму, паважаныя бацькі, не бойцеся :) Ад гэтага карысьці будзе толькі болей. А то вось маем тое - што маем. Нават у Польшчы працуе 4 беларускамоўныя ліцэі - а ў нас у Беларусі можа столькі й не набярэцца - вось і думай, дзе тую інтэлігенцыю браць пасьля гэтага.
Яшчэ раз дзякую а ўвагу.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 19.05.2003 17:26

Все-ткі сложно это. Может ли человек, говорящий по-белорусски, пойти навстречу тому, кто не знает его? Во всяком случае, когда его об этом просят? А вообще было бы здорово, если бы все могли общаться на многих языках и наперебой старались говорить на языке другого, чтоб сделать ему приятное.
Спору нет, если я прихожу в какой-нибудь немецкий или французский чат, никто не будет со мной говорить по-русски (по-белорусски). Но не потому, что <u>не хотят</u>, а потому, что попросту <u>не знают </u>моего языка. С другой сороны, наверно, могут поговорить по-английски? [:(]

Всем удачи!!!

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 22.05.2003 11:36

Вот именно! Думаю, речь идет об уступках? А еще о настроении отдельно взятого индивида! :-)

Varjat
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Varjat » 25.05.2003 0:54

:) Ну а цяпер сама той час, калі б можна было "Гутарыць дадзін з адным! Захапляцца!"
Цікавая даволі тэма для форуму - :) Цікава - як гэта павінна выглядаць?

Жыве Беларусь!

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 26.05.2003 8:41

Што? Як гэта адзин з адным????

Александр 1
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 27.05.2003 9:35
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Александр 1 » 27.05.2003 9:39

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты AleksiK</i>

... похороны - тоже праздник... :-)))))))))))
"Если родится лучший"

<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">[8D][8D]

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 28.05.2003 9:18

[8D][8D] - что это значит???

max
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 4
ЗарэгістраваныCOLON 25.06.2003 15:46
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне max » 25.06.2003 15:56

а вы о чем сдесь хлопцы разговариваете не понял я <font size="6"></font id="size6">

AleksiK
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1214
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне AleksiK » 26.06.2003 12:34

Прошу заметить, не только хлопцы!

Для того, чтобы научиться любить, сначала надо научиться ненавидеть!
Вольфган Амадей Моцарт

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2003 0:04

Паведамленне Eye » 29.06.2003 13:40

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты AleksiK</i>

Прошу заметить, не только хлопцы!

Для того, чтобы научиться любить, сначала надо научиться ненавидеть!
Вольфган Амадей Моцарт
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

И люди тоже.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 6 і 0 гасцей