Что значит быть белорусом?

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_TOPIC_LOCKED
Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Что значит быть белорусом?

Паведамленне Ергулевич » 10.12.2004 17:45

Много у нас говорят о белорусах: больше бранят, но иногда и хвалят.
Удивляет другое - мало кто утруждает себя определить само понятие "белорус", бросая самые нелепые обвинения.
Что для вас означает это понятие?
Делает ли вас знание языка белорусом?
Каким образом мог "памяркоўны" народ выстоять на перекрестке военных путей Европы?

freeplayer
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 732
ЗарэгістраваныCOLON 17.11.2003 13:55
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне freeplayer » 10.12.2004 17:58

мы лучшие и все тут...

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2003 21:00
АдкульCOLON Беларусь, г. Минск

Паведамленне А. Камянкоў » 11.12.2004 0:12

Асабіста я, калі абмяркоўваць самае званне беларусаў, лічу неабходным перш за ўсё сапраўды размаўляць па-беларуску. Таму што, нягледзячы на тое, што ў нас дзве дзяржаўныя мовы, але ўсё ж даволі малая колькасць тых людзей, якія здольны на беларускай (нашай роднай) мове размаўляць і, тым больш, размаўляць на ёй правільна. Безумоўна, гэта не такое бясспрэчнае і не такое простае для вырашэння пытанне, але я ўпэўнены, што нам абязкова патрэбна хоць час ад часу спрабаваць успомніць, што мы маем на самой справе ДЗВЕ дзяржаўныя мовы, а нетолькі адну рускую.
Дзеля свайго ўласнага сораму я павінен таксама падкрэсліць. што і сам я далёка не часта спрабую размаўляць па-беларуску, але ўсё ж я лічу сябе беларусам і заўсёды маю на ўвазе той момант, што я павінен адпавядаць тым крытэрыям, па якіх я сябе самога вызначаю як беларуса. Хто не згодны?

Моня
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 3
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2004 14:35

Паведамленне Моня » 11.12.2004 14:46

Таксама і я лічу сябе беларусам

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 11.12.2004 22:12

Спадарства! цікавыя рэчы адбываюцца у "Культурным жыцці"!
Калі ласка, растлумачце мне, якое дачыненне мае гэтая тэма да культурнага жыцця факультэта? а таксама парайце, дзе яна павінна быць, на ваш погляд?

Что касается темы - не вижу причин ставить здесь такие препоны - только по-белорусски. Ведь по пальцам можно пересчитать людей, которые могут и, главное, хотят говорить на родном языке в реальной жизни. Еще меньше, наверно, тех, кто без труда поддержит разговор на языке собеседника...[:(] Зачем же ограничивать? Вдруг человек хочет высказаться, но стесняется, что напишет что-то не так?

Кстати, разговор на эту тему уже был на форуме - почитайте, добавьте.. [;)] Тема - в "безграничном общении", но на второй или на третьй сранице... (оказалось, что на четвертой. Кстаті, все лі знают, что в безгранічном общеніі уже 5 страніц ТЕМ?) [:)])
Если на любую страницу что-нить написать - она будет первой [;)]

А пока ссылку Пра цябе... Пра мяне... I пра родную мову...

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 12.12.2004 1:20

Паважаная olga! Я ні ў якім выпадку не абмяжоўваю нікога ў адносінах да мовы, на якой нехта хоча або не хоча размаўляць. Гэта ж я проста для сябе самога вырашыў некаторы час паразмаўляць на роднай беларускай мове для таго, каб яе не запамятаваць! Таму што ведаеце, калі кожны дзень ты размаўляем па-руску і ніколі нават думкі ў галаве аніводнай не з'яўляецца на беларускай мове, гэта для мяне нават і трошкі сорамна. Таму лепей дазвольце мне хоць у віртуальным маім жыцці размаўляць на той мове, на якой я лічу неабходным для сябе ў той ці іншы перыяд майго жыцця, добра? ;-)

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46
ЗарэгістраваныCOLON 07.11.2004 22:12

Паведамленне Ганна » 12.12.2004 19:48

НЕльга гэта словамі сказаць. Як і закон (юрфак, як ніяк). Якім бы ён дасканалым не быў, усё роўна жыццю далёка не адпавядае. Галоўнае паважаць народ і аддзяляць ад рускіх. Акрамя "руские - братья" павінна ў душы быць "Я - беларус", а наконт мовы, пакуль што складана яе вывучыць дасканала, таму з-за няведання не трэба адразу прыпісваць "не беларус". І не трэба баяцца размаўляць па-беларуску. Мяне толькі 5 чалавек папрасілі размаўляць з імі па-руску, астатнія прывыклі. Гэта ж можа падштурхнуць нерашучых. Галоўнае не баяцца.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 13.12.2004 12:44

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Черный цвет солнца</i>

Выучите белорусский, Ергулевич, это несложно и полезно для внутреннего развития и самоидентификации.
Знание белорусского делает вас на культуру богаче.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вашыя словы мяне нават не абразiлi.(на машыне няма бел. алфавиту) Ксенафобства нашых спадароу легендарнае з XIX веку.[xx(]
Я разумею, што мова - пытанне балючае, але ж хацелася б капнуць глыбей. Менавита з гэтай нагоды я i распачау новую тэму.[V]

Не хацеу бы никога абразиць, але нашае спадарства больш нагадвае палякау. Рэзка адрозниваецца ад асноунай массы народу. Я нават не гавару аб рускамоуных беларусах. Западныя шляхцичы, што нават гавораць амаль што па польску - i тыя больш павагi да краiны маюць.

Ну а теперь, чтобы поняли все: здесь мы не обсуждаем Родную Мову. Это велико и свято, но что еще делает нас белорусами? Системе знаков научить ведь можно кого-угодно, но ведь это не сделает его белорусом! Прошу прощения за грубую абстракцию.[:I]

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 13.12.2004 17:58

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Черный цвет солнца</i>

С чего-то вы решили, Ергулевич, что я вас оскорбляю. Но присмотритесь к себе получше, вы и сами не всегда корректны в высказываниях. Жизнь такая штука, в ней есть место для конфронтации интересов и мнений. И не вам решать, где добро, а где зло.
К теме: неверно, что человека можно обучить системе знаков вот так просто. Я училась в белорусской школе, там люди не хотели говорить по-белорусски. Не хотели!! В начальной школе их учили, а при переходе в среднюю они бросали мову. Некоторые уходили туда, где была возможность говорить на родном языке. Язык, история, культура - вот то, что во всех странах делает человека причастным его этносу. Что ещё можно добавить? Ну, допустим, кровь предков, пролитая за (из-за) эту землю (этой земли). Это сильнейшая привязка.

Бальзам на душу.[:)] Хоть вы со мной и не согласны, но вы мне определенно нравитесь.
Что вы скажете о следующем:
Язык ведь не статичен, он динамичен. Тот литературный язык, который вызвали к жизни с незалежностью, фактически является диалектом Минской области, использовался чаще всего интеллигенцией.
Сейчас существует еще и живой разговорный белорусский язык, который презрительно именуется трасянкой. Почему не принять его во внимание. Зачем насиловать страну языком, которому уже под 100 лет.

Дальше больше: с чего нашы спадары решили, что они вольны решать за народ вопрос:"Быть нам с Россией или не быть." Хоть бы из любопытства...

Да, сегодняшние белорусы - не ВКЛ, но чего, собственно, вы ожидали?
Мне тоже не хватает сверкающих доспехов.[:D]
NOTABENE: Я тоже учился с белоруским уклоном. Однако националистическая истерия, которая доходила у нас до абсурда оставила у меня болезненные ассоциации. Особенно меня поразили "белоруские народные сказки" изданные политиздатом и проникнутые просто какой-то нелюдской ненавистью к русским, украинцам, православию. Самое любопытное: в книге был указан автор "народных" сказок. Книга и сейчас где-то у меня. Могу одолжить.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 13.12.2004 18:02

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты denis</i>

Мне так кажется, что в этой стране не нужны русские. Чемодан-вокзал-москва. И белорусский язык тоже как-то не особо нужен. ;-)) Русский удобнее и важнее.
Денис, я надеюсь вы пошутили.
Так вот взять и плюнуть и в тех и тех.
Мда, безрассудство - частый спутник отваги, но зачем же так цинично?[:(]

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 13.12.2004 22:07

Часам ідзеш па вуліцы і бачыш: беларус, хаця большасць - падабенства да каго-небудзь іншага. Як асоба адрозніваецца ад астатніх сваімі думкамі, імкненнямі, а не знешнасцю, так і народ. Душа павінна быць. Абстрактна, але адлюстроўвае ідэал. Гонар за сабе, за краіну, за тое, што не падобны на астатніх. Зараз не у пашане нашая культура, вось і не ведае народ, што у нас ёсць штосьці сваё. А мова як адзенне. Яна дапамагае выразіць душу, але не галоўная.
Здаецца мне, беларуса адрознівае павага да іншадумцаў, але не талерантнасць(=прыняцце ўсяго). Розум, які дапамагае жыць у міры, без войнаў. І моц, якае дапамагае абараняцца пры неабходнасці.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 13.12.2004 22:38

Мне здаецца, што ніколі нельга захістацца тым, каб ганарыцца сваёй непадобнасцю да іншых. Таму што, я, як чалавек, які веруе ў Бога, упэўнены ў тым, што усё ж мы ўсе створаны Богам па Яго вобразу, а таму ў гэтым сэнсе мы ўсе аднолькавыя. І душы нашыя таксама таму падобныя. Галоўнае, на мой полгяд, у гэтым пытанні - гэта заўсёды памятаваць, што трэба сваю душу захоўваць у чысціні (а гэта, на самой справе, далёка не лёгкая справа), нельга прагінацца пад атакамі з боку ворагаў, але людзей (прычым УСІХ) ні ў якім выпадку нельга лічыць сваімі ворагамі.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 15.12.2004 4:08

И это правильно!

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 15.12.2004 16:49

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Ганна</i>

Часам ідзеш па вуліцы і бачыш: беларус, хаця большасць - падабенства да каго-небудзь іншага. Як асоба адрозніваецца ад астатніх сваімі думкамі, імкненнямі, а не знешнасцю, так і народ. Душа павінна быць. Абстрактна, але адлюстроўвае ідэал. Гонар за сабе, за краіну, за тое, што не падобны на астатніх. Зараз не у пашане нашая культура, вось і не ведае народ, што у нас ёсць штосьці сваё. А мова як адзенне. Яна дапамагае выразіць душу, але не галоўная.
Здаецца мне, беларуса адрознівае павага да іншадумцаў, але не талерантнасць(=прыняцце ўсяго). Розум, які дапамагае жыць у міры, без войнаў. І моц, якае дапамагае абараняцца пры неабходнасці.

Ганна, я вам искренне благодарен.[:D] Одного не пойму: "Почему вы одни так глубоко капнули?"[8)]

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 16.12.2004 1:33

Вялікі дзякуй, паважаны Ергулевіч, за такія словы.
Можа таму што маці ў мяне ўкраінка, а тата кожны дзень кажа, што ён рускі. Крыўдна стала за Радзіму. Мы тут жывем, расцем, магчыма, памрэм. Навошта дарма ўсхваляць чужое, калі можна шырэй адчыніць вочы і убачыць, што і тут не кепска.
А што вы можаце сказаць пра беларусаў? Бачна, што абараняецце. Адкажыце, калі ласка, самі на свае пытанні.[:)]

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 6 і 0 гасцей