Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 02.03.2005 20:14

2Калинин

Миссионер, да... Вот только чей?...
Первые его книги - пальчики оближешь, но потом пошли какие-то странные "кони"...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 03.03.2005 11:25

Крытыкаваць заўседы лёгка, паспрабуйце зрабіць штосьці на яго ўзроўні. Справа ў тым, што ў нас ідзе нейкая сакралізацыя "лубочных православия, самодержавия, народности" а-ля да 1917 года. Замоўчваюцца рэальныя недахопы і г.д. Нажаль для мяне пэўную ролю ў такой сакралізацыі на форуме адыгрываеце вы, толькі не Праваслаў'я, а ВЯЛІКАЙ ДЗЯРЖАВЫ. Гэтай дзяржаве (у Вашых на форуме выказваннях) патрэбныя вінцікі, а Сталінская форма - найлепшая. Але аб этым ў іншым месцы.

shadow
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 55
ЗарэгістраваныCOLON 08.11.2004 18:35
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне shadow » 03.03.2005 16:35

Религия существует главным образом для управления людскими массами. Просто чтобы вели себя хорошо. Но мне больше нравится сатанизм нежели христианство. Какой смысл подставлять вторую щеку под удар, если можно логично ответить на выпад?
Мне не нравится христианство п.ч. оно считает рок- и метал-музыку дьявольской, многие из них даже запрещены, их концерты срываются... Да и самих христиан я не люблю, какие-то вы все зашуганные, совсем как американцы. =))

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 03.03.2005 18:14

Антон Шандор Ла Вэй ничего так пишет, мне тоже нравится.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 03.03.2005 23:31

2Шадов

Гы, гы зашуганные, да? Вы в военно-патриотический лагерь загляните: там вам объяснят в чем вы неправы и насколько...:-))))

Высказывание довольно типичное. Вы не первый кто мне доказывает, что я - идиот. Вот совсем недавно "свидетели Иеговы" аж два дня подряд что-то в дверь стучались.

Вы бы вот на Валаам сьездили да сравнили, где народец то крепче...

2С.А. Калинин

Мы ничего не замалчиваем: что было, то было. Все худшее за нас уже сказано да еще и то, чего не было добавлено... Годы пропаганды сделали из монархии эдакое пугало... При этом выпадает из поля зрения то, что в Европе до сих пор успешно существует целый ряд монархий. Полномочия монархов, как правило, либо аналогичны Президентским, либо шире. При этом разговоры о фиктивности их власти - типичный блеф аля истмат.

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 04.03.2005 13:02

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Мы ничего не замалчиваем: что было, то было. Все худшее за нас уже сказано да еще и то, чего не было добавлено... Годы пропаганды сделали из монархии эдакое пугало... <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Тут ёсць розніца, хто прызнае памылкі, калі вашыя крытыкі або Вы самі. Калі Вы самі разумееце свае памылкі, то ведаеце чаму яны былі зроблены і будзеце спрабаваць іх выправіць. А калі прызнаваць іх сцяўшы зубы, чакаючы часу каб было магчыма накіраваць апанентаў ў Сібір ці ячшэ куды.
манархія не навязваецца з верху, яна павінна выспець ў народзе, але (і тут слушна заўважыў І. Саланевіч) кожны чакае ад манархіі свайго. Каму патрэбная Вялікая Расія, каму проста магчымасць жыць гаспадаром ў сваёй хаце, калі будзе адзіны сапраўдны Гаспадар, якому будзе не выгадна красці ў самога сябе.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">При этом выпадает из поля зрения то, что в Европе до сих пор успешно существует целый ряд монархий. Полномочия монархов, как правило, либо аналогичны Президентским, либо шире. При этом разговоры о фиктивности их власти - типичный блеф аля истмат.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Спытайце ў любога выкладчыка канстытуцыйнага права замежных краін аб ролі манархій ў сучаснай Еўропе. Наколькі я ведаю, амаль што ўсюды манарх - асаба прадстаўнічая, якая РЭАЛЬНАЙ уладай не валодае. Тым больш манархізм у Аб'яднанай Еўропе - гэта нонсэнс. Яшчэ заўвага - чаму Вы прыводзіце захлдні абсолютызм, калі, напэўна, Вы прыхільнік самадзяржаў'я.
Давайце на праве зявядзе форум аб манархізме, а Вы знайдзіце канстытуцыйныя паўнамоцтвы заходнееўрапейскіх манархаў. І параўнайце, блеф - гэта або не. Тым больш, што англічане ставяць пад сумнеў неабноднасць манархіі (каля 35-40 %)

З павагай. Але гэта адхіленне ад тэмы форума.

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 04.03.2005 20:22

2Калинин

У любого?:-)))) Я спрошу у Валерия Михайловича Ерчака.:-)))))
Кроме указанных вами англичан есть еще целая сеть ультрамонархических пабов. Да и многие то вещи проходят вне правового поля...:-)))))

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.03.2005 13:16

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">У любого?:-)))) Я спрошу у Валерия Михайловича Ерчака.:-)))))<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Ярчак не выкладае канстытуцыйнае права замежных краін (мажа я чагосьці па той кафедры не ведаю) і, ячшэ заўвага (я ведаю яго і ведаю яго пазіцыю), ён манархіст.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Кроме указанных вами англичан есть еще целая сеть ультрамонархических пабов. Да и многие то вещи проходят вне правового поля...:-)))))<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вось гэта цудоўна піць за здароў'е каралевы ў пабах, калі антымархічны рух ужо падымае галаву. Келіх, ячшэ келіх, потым праспімся, а каралевы ўжо няма...
Але нас, як юрыстаў, цікавіць права, што права дазваляе і не дазваляе рабіць манархам. Завядзіце асабную ветку і там будзем абмяркоўваць праблемы манархіі, гэта вельмі цікава (пачынаючы ад спроб кананізаваць Івана Жахлівага да Рыгора Распуціна і г.д.).

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 05.03.2005 20:28

2Калинин

Ну, собственно антимонархическое движение тоже по пабам встречается. Традиция у них такая... Не скажу, чтобы одна сторона была трезвее другой...:-))))
Валерий Михайлович в первую голову - ученый, а уже потом монархист.
Это, конечно, интересно, но, как я посмотрю, вам приходиться отвечать постами на страницу.
Я попытаюсь...

С уважением.

NEMO
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 181
ЗарэгістраваныCOLON 21.03.2005 15:17
АдкульCOLON Benin

Паведамленне NEMO » 23.03.2005 17:47

Люди почему сбились с обсуждения религии на обсуждение монархий и Ерчака???

Я в Бога не верю!!!

Spadar
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 15.04.2004 20:24
АдкульCOLON Antigua and Barbuda
CONTACTCOLON

Паведамленне Spadar » 24.03.2005 0:13

Я як адзін з атэістаў хацеў бы заўважыць, што атэіст - гэта зусім неабавязкова багаборца. Ці не шмат было люду "з Хрыстом у сэрцы", хто вынішчаў язычнікаў? Таму маральны крытэр усё ж не дае вызначае ступень адпаведнасці светапогляду сапраўднасці. На мой погляд, бальшавіцкае багаборства мела хутчэй эакнамічны характар - краіне былі патрэбныя грошы, а атэізм - гэта толькі нагода, не больш.
Атэіст можа ненавідзець не Б(б)ога, а рэлігію як інстытут, які распаўсюджвае няслушны з яго пункту гледжання светапогляд. Але я нікога не ненавіджу, але выступаю за канструктыўны дыялог атэістаў і вернікаў (не накшталт таго, што "усе атэісты - забойцы і гваталтаўнікі" ці "усе вернікі - дурні сляпыя"). А тэмы для дыялогу ёсць - гэта і пярэчаніі ў Бібліі, і сучасныя праблемы чалавецтва. Праўду кажучы, мне трапляюцца не надта разумныя выказванні пр атэізм. Напрыклад, што атэісты не здольныя па азначэнні рабіць добрыя ўчынкі (тут http://evduluman.narod.ru/Grech_atheisma.htm#1). Магчыма, ёсць і атэістычныя матэрыялы, незразумелыя ці непрыемныя вернікам, як папярэджваюць заўвагі на атэістычных сайтах.
Думаю, што на выбар чалавека галоўным чынам уплывае асаблівасці асобы - камусьці рэлігія дапамагае, камусьці - замінае. У апошнім выпадку лепш за ўсё стаць атэістам. Праўда, шкада, што псіхалагічны бок праблемы не вельмі шырока прадстаўлены на сайтах атэістаў.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 24.03.2005 11:49

Калі Вы не верыце ў Бога, то што з'яўляецца прадметам Вашай ВЕРЫ. Людзей, якія ні ва што не вераць НЯМА. Штосьці верыць у Бога, у Правы асобы, Дзяржаву, камунізм і г.д.

дыскусія, якая тут разгарнулася павінна тыцыцца светапоглада, бо навуковымі (гэта значыць фізічнымі сродкамі) нельга ні адвергнуць, ні даказаць Бытнасць Бога. Недзе чытаў вельмі разумную думку, што атэісты - гэта людзі з атрафіраваным пачуццем Бога (есць тыя, хто не бачыць, тыя хто не чуе, не адчувае паху і г.д.). Так і атэісты, той орган, які адказвае за пачуцце Бога у іх адсутнічае. Але вера ўсероўна застаецца, толькі гэты сурагат патрабуе (як у любой рэлігіі) нечага АБСАЛЮТНАГА, чаму чалавек мог бы прысвяціць сваё жыццё і адддаць яго. Вось і вынікае вера ў камунізм, навуку і г.д. Насамрэч, абсалютная большасць вялікіх навукоўцаў (фізічныя навукі, пра грамадскія казаць не буду - вельмі часта гэта звычайная ідэалогія) ніколі не адмаўлялі Бога. Яго адмаўлялі тыя, што з невялікай адукацыі спрабаваў даць простыя адказы на складаныя пытанні жыцця.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Ці не шмат было люду "з Хрыстом у сэрцы", хто вынішчаў язычнікаў? <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вельмі "слушны" довад, аж прыемна на яго адказваць. Маўляў такія дрэнныя хрысцыяне гналі бязгэшных паганцаў. Калі ласка, вазьміце любую кніжку пра гісторыю рэлігій (можна савецка-атэістычную, можна рэлігійна-карэктную), прачытайце аб сутнасці паганства, што гэта былі за рэлігіі. Вельмі часта - патрабавалі чалавечых ахвяраў (ламаізм, які выкарыстоўвае чалавечыя косткі у рытуалах, індуізм, друідызм, таксама і грэка-рымскі пантэон, не запамятайце першую рэлігійную рэформу князя Уладзіміра), храмавага блуду (культ Артэміды і некаторых месапатамскіх культаў) і г. д.
І на падставе гэтага вырашыце, трэба бы каб гэта заставалася на зямлі, ці не (Больш падрабязна Кураев А. Дары и анафемы. Что христианство принесло в мир).

Лічу, што пры дыялогу вернікаў і атэістаў трэба спачатку пазбавіцца штампаў, а таксама паглядзець на тыя плады, які прыносіць рэлігія (канешне ў залежнасці ад віда і канфесіі) і атэізм. Штосьці мае веданні гісторыю мне паказваюць, што ўзмацненне дзяржаў і грамадстваў было тады, калі была моцная вера, паслабленне веры вяло да знішчэння дзяржавы.
Калі Спадар прывядзе мне слушныя доказы жыццяздольнасці атэістычных грамадстваў, іх здольнасці захаваць культуру і мараль, то буду удзячны.

З павагай

С. А. Калінін

П. С. Мы сталі вырашаць пытанні манархіі (тым больш што Ергулевіч не адказаў), што галінка трохі заглохла, а мы знайшлі тэму аднолькава цікавую

madness
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 24.03.2005 13:22

Паведамленне madness » 24.03.2005 13:47

я думаю это по теме...
как многие из вас знают, в 2002 году вступил в силу закон "О свободе совести и религиозных организациях", в котором отрытым текстом признаётся лидирующая роль Православной церкви в РБ... также вводятся прямые преграды для создания в Беларуси религиозных общин и объединенией других направленний... в том числе на производство и распространение религиозной литературы и т. д.
не является ли это, по вашему мнению, ущемлением свободы совести и вероисповедания !?
зачем тогда закон так называть!? назвали бы лучше " о определяющей роли Православной церкви в Беларусском государстве".....

Сергей Артурович, что вы думаете по этому поводу?

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 24.03.2005 16:10

К сожалению не могу установить белорусский.

Мэднесс, если Вы юрист, то найдите мне, пожалуйста, прямые нормы о лидирующей роли Православной церкви.

Настоящий Закон регулирует правоотношения в области прав
человека и гражданина на свободу совести и свободу вероисповедания,
а также определяет правовые основы создания и деятельности
религиозных организаций исходя из:
права каждого на свободу совести и свободу вероисповедания, а
также на равенство перед законом независимо от отношения к религии;
равенства религий перед законом;
признания определяющей роли Православной церкви в историческом
становлении и развитии духовных, культурных и государственных
традиций белорусского народа;
духовной, культурной и исторической роли Католической церкви на
территории Беларуси;
неотделимости от общей истории народа Беларуси
Евангелическо-лютеранской церкви, иудаизма и ислама;
необходимости содействия достижению взаимного понимания,
терпимости и уважения религиозных чувств граждан в вопросах свободы
совести и вероисповедания.
(Закон Республики Беларусь от 17 декабря 1992 г. № 2054-XII "О свободе совести и религиозных организациях" (Ведамасці Вярхоўнага Савета Рэспублікі Беларусь, 1993 г., № 2, ст.18))
Это цитата Преамбулы, которая

62. Проект акта может иметь преамбулу, содержащую информацию о
причинах, условиях и целях его принятия (издания). Преамбула
является самостоятельным структурным элементом проекта акта, не
содержащим нормативных предписаний. Преамбула не может
рассматриваться в качестве части или абзаца проекта акта.
(Указ Президента Республики Беларусь от 11 августа 2003 г. № 359 "О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности" (Национальный реестр правовых актов Республики Беларусь, 2003 г., № 92, 1/4856))

Конституция гласит
Статья 16. Религии и вероисповедания равны перед законом.
Взаимоотношения государства и религиозных организаций
регулируются законом с учетом их влияния на формирование духовных,
культурных и государственных традиций белорусского народа.
Запрещается деятельность религиозных организаций, их органов и
представителей, которая направлена против суверенитета Республики
Беларусь, ее конституционного строя и гражданского согласия либо
сопряжена с нарушением прав и свобод граждан, а также препятствует
исполнению гражданами их государственных, общественных, семейных
обязанностей или наносит вред их здоровью и нравственности.
(Конституция Республики Беларусь от 15 марта 1994 г. № 2875-XII (Национальный реестр правовых актов Республики Беларусь, 1999 г., № 1, 1/0))

Найдите мне лидирующую роль Православия, желательно подтвердив это легально. Разглагольствования о правах религий, пожалуйста на мой форум на белорусском праве.

Второй Ваш вопрос: о законодательных преградах для сект.
Возражения:
1. Абсолютная свобода языка обеспечивается выбиванием всех зубов.
2. Вы ведь не возражаете, что деятельность должна регулироваться;
3. Еще вопрос должны ли мы отдавать предпочтение традиционным религиям по отношению к новомодным сектам. Думаю, что да. Эти конфессии образовали белорусскую нацию как нацию, они сформировали белорусскую культуру и историю (Посмотрите памятники нашей культуры, когда появились светские, посмотрите на зодчество). Будут ли они бережно относиться к нашей истории, думаю что нет. Таким образом, нужна дифференциация, в том числе и через контроль за их текстами (есть ли там призывы, что они хотят, каковы их ценности).

Если бы определяющая роль Православия, то Вы бы учили Закон Божий со школьной скамьи, была бы цензура (нравственная) прессы, а все БРСМцы в обязательном порядке ходили бы в церковь(шутка), в каждом ВУЗе был бы домовой храм.
А так молодежь начитается юристов-протестантов либо оппозиционеров, которые к церкви отношения не имеют, но хотят иметь ее влияние (посмотрите статистику, какой институт пользуется в обществе наибольшим авторитетом и рассмотрите с позиции ЗАВИСТИ)

С уважением

С. А. Калинин

Возразите с юридической точки зрения, а не идеологической

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 24.03.2005 16:15

И еще насчет Православия и его доминирования, посмотрите на стёб Кардинала на ветке "Кодекс чести студентов-юристов". Уже факт такого отношения, при том что ряд участников позиционируют себя как православные, выступает опровержением Вашего тезиса

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 7 і 0 гасцей