Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
pivalex
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 154
ЗарэгістраваныCOLON 06.10.2004 10:27
CONTACTCOLON

Паведамленне pivalex » 05.12.2005 14:00

to Старый_еврей

читаю и просто физически чувствую как Вы кипите :))

слушайте, может показаться вопрос не по делу - а Вы ЗА смертную казнь или против?

И знаете, Вы все с одной стороны верно говорите, давайте посмотрим-с другой стороны

идете Вы по улице - тут Вам какой то козел делает подножку, вы в своем дорогом светлом костюме падаете в лужу. Он извиняется. Что Вы делаете?

1. Набъете ему морду?
2. Выслушаете его извинения и уйдете?
3. Предложите ему купить новый костюм?
4. Пойдете домой - возьмете обрез и застрелите его к едрене фене?
5. Зафиксируете факт повреждения костюма и потребуете взыскания причиненного ущерба (в т.ч. судебном порядке)

Какой Ваш вариант?

А давайте устроим опрос - наврено будет интересно
Апошні раз рэдагавалася 1 pivalex, усяго рэдагавалася 5 раз(а).
- Вы арестованы!
- У тя пистолетик-то есть?
- Тогда задержаны... - ©

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
ЗарэгістраваныCOLON 02.11.2005 9:29
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 05.12.2005 14:23

Таки я не напрягаюсь. Я не за сатанистов не за хрисиан. У меня свой Бог, свои жизненные принципы. Мне просто удивительно то, как глубоко хрисианское лицемерие заползло в разум людей. Признайтесь господин Пивалекс, Вы бы отдали верхнюю одежду, или Вы не хотите жить в достатке? Сознательно ограничить разумом желания это возможно, сложно, но возможно. Однако на мой старческий взгляд это противоестественно природе человека. Ведь можно и помои есть, однако мы этого не делаем. Почему?
Я, наверное ЗА смертную казнь, возможно бы ввел конкретную доказательную базу по которой может быть принято решение с такой ответственностью, специальные требования к судьям, которые имеют право принимать такое решение, составу суда. Но в целом я ЗА.
Таки и шо?

pivalex
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 154
CONTACTCOLON

Паведамленне pivalex » 05.12.2005 14:28

простите пока правил пост - уже дали свой ответ
посмотрите выше
- Вы арестованы!
- Тогда задержаны... - ©

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 05.12.2005 14:34

По ситации возможно 1,3,5 или просто 3,5
Таки и шо?

pivalex
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 154
CONTACTCOLON

Паведамленне pivalex » 05.12.2005 15:07

вот видите - а почему не 4? - вам ударили по щеке - почему Вы не ответили тем же?
- Вы арестованы!
- Тогда задержаны... - ©

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 05.12.2005 15:11

Таки говорю вам 1!!! Следите внимательно за постами я не сатанист. Я дитя мира. Я позетивно на мир смотрю. Вообщето офф топ.
Поэтому прошу развить тему ответами на мои вопросы.
Таки и шо?

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 05.12.2005 15:25

Тут в соседней ветке, помоему Половина, заметил правильную вещь. Если 60% населения не соблюдает закон, то зачем такой закон? (ну или смысл был такой). Так вот развивая с Вами дискуссию о сатанизме меня интересовало. Если большинство людей не соблюдает те моральные нормы, которые дает нам христианство, может пора нормы поменять?
Таки и шо?

pivalex
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 154
CONTACTCOLON

Паведамленне pivalex » 05.12.2005 16:27

послушайте, а какой моральный закон вы можете предложить взамен - живи как хочешь и плевать на других?

И что значит не соблюдает большинство - любые моральные нормы есть идеал правил поведения. Норма - по крайней мере моральная - это сложившийся стереотип поведения человека в социуме. Понятно, что человеку ничего не мешает пытаться вести себя так как ему нравиться - однако до тех пор, пока он не начинает вмешиваться в отношения с другими людьми - в этом случае любое будет социальное осуждение либо принудительное государственное наказание - в зависимости от степени такого вмешательства. По моему - прописные вещи.
Что Значит большинство не соблюдают - значит большинство крадет, убивает, насилует и т д.??? Давайте менять и это?
Какое нормы мы (Вы) не соблюдаем -пресловутое и описанное щека за щеку? Но это мы уже это обсудили - в том числе христианскую трактовку этого понятия.
Скажите если сможете Ваше понятие нормы
- Вы арестованы!
- Тогда задержаны... - ©

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.12.2005 18:55

Розэнфельд, раю пачытаць Ильин И.А. О сопротивлении злу силой. Там даволі станоўча дадзены адказы на Вашыя пытанні.
Разумею, што як стараму габрэю ставіцца станоўча да хрысціянскіх запаветаў не з рукі. Там трэба любіць УСІХ, а іудаізм кажа, любі толькі сваіх.
У чалавеку жыве зло, першародны грэх, пагэтаму дзяржава і права існуюць, каб гэты грэх абмежаваць у сацыяльным жыцці. Падстаўленне іншай шчакі, запавет не судзіць адносіцца да асабістай сферы чалавека, але калі я кіраўнік і ў мяне ёсць меч, то я павінен караць зло.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 05.12.2005 20:57

Kalinin пісаў(а)COLONРозэнфельд, раю пачытаць Ильин И.А. О сопротивлении злу силой. Там даволі станоўча дадзены адказы на Вашыя пытанні.
так, Іван Ільін быў згодны са смяроным пакараннем, бо талстоўскі прынцып вядзе да краху. Для Ільіна меч такі ж сродак як і слова. Ён адстойвае кананічную праваслаўную канцэпцыю, але кажа, што адпор злодзеям трэба даваць усімі сродкамі і ў гэтым няма канфлікту з рэлігіяй, бо меч трэба абгрунтоўваць, а не апраўдваць.
Дарэчі Ільін казаў, што для кожнага этнасу свой ідэал дзяржавы.
Ен заходнюю (еўрапейскую) традыцыю не лічыў горшай за ўсходнюю (славянскую).
Папраўце мяне, калі я дрэнна памятаю...
трэба любіць УСІХ, а іудаізм кажа, любі толькі сваіх.
маюцца на ўвазе людзі?
У чалавеку жыве зло, першародны грэх
ніколі не разумеў гэтага пастулата...
То плодитеся и размножайтесь (Бытие 1:28 )
То не мир пришел принести вам, но меч... (Мф.10:34)
То первородным грехом пугают.
Стало быть супермегаархидогмат о непогрешимости Бога есть ничто?
Если он знал, а если не знал, то осзнательно допускал :D изначальную грешность собственных чад.
Чакаю ад Калініна адказу...
(Выбачайце, але па-беларуску лаяцца і сварыцца не люблю, не тая афарбоўка, лексіка ўжо не на тым узроўні)
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

AltermanN_
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 216
ЗарэгістраваныCOLON 15.11.2005 22:27
АдкульCOLON Барановичи(Рио-де-Баранейро)

Паведамленне AltermanN_ » 07.12.2005 11:45

У чалавеку жыве зло, першародны грэх
кстатии нет
спросите любого психолога, и он скажет что все зависит от того, какое у человека было детство.
Если оно было таким, что его ничего не раздражало(мало игрушек, моральное давление пр.), или наоборот слишком баловало, то человек будет добрым и пушистым (как я).
Всегда, когда я одинок,
Меня тянет к огню.
Почему солнце такое круглое?
Почему я не могу быть как все?

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 07.12.2005 12:20

Перрррвородный грех? ПОчему Я должна отвечать за грех своих (теоретически) пра-пра-пра... родителей? Почему? Неужели Бог не мог предвидеть, что Адам и Ева согрешат, в мир придёт Зло, и в итоге даже ему самому (ведь, как известно, Бог един в трёх лицах) придётся спуститься и принять "смерть", чтобы ещё раз спасти это надоедливое человечество... Мог, ведь Бог всемогущ и всеведущ.
Смысл?
ЗЫ: ну, вот... обещала не лезть - но ввязалась. Будем ждать ответов.

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 08.12.2005 21:02

Господа, объясните мне попроще, на пальцах, как непонимающему интеллегенту, чтоб я не стал на скользкий путь очернительства, как и все непонимающие интеллегенты.
У каждого явления есть критерии оценки, чтобы определять, правильно ли мы движемся или нет
У православия: кто более правильный, или богоугодный:
бьющий в табло в ответ на удар или сдерживающий порыв ударить, смиренный

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 09.12.2005 12:24

Пачнем па парадку.
2Палавіна
Прамога легальнага прыярытэта няма, усе залежыць ад таго намеру, з якім робіцца дзея. Бо няма большай любові, як хто пакладзе сваё жыццё на сваіх сяброў. Калі Вы б'еце, каб абараніць іншых, то гэта добра, калі Вы абараняеце свае жыцце - таксама добра, але тут легальна ўжывайце умовы неабходнай абароны. Калі Вы нападаеце ці выступаеце завадаром бойкі - то грэх. Калі мелі магчымасць пазбегнуць бойкі і некога не падставіць, і не зрабілі, то грэх. А наогул - лепш прачытайце Ільіна.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 14.12.2005 12:14

трохі з'явілася вольнага часу, таму на некаторыя пытанні адкажам.
маюцца на ўвазе людзі?
Так маюцца людзі, але іншыя істоты таксама маюць права на абарону (кажучы юрыдычнай мовай). Блажен, кто милует скот (спасылку рэальна не дам, але гэта Ветхі Запавет)

Наконт першароднага граха і "віны" Бога. Справа ў тым, хто Хрысціянства (як дарэчы і Іудаізм ветхазапаветны, пра сучасны казаць не буду, каб не памыліцца) лічыць чалавека "ВОБРАЗОМ і ПАДАБЕНСТВАМ БОГА". Дык вось (магу путаць, але) ВОБРАЗ - гэта наяўнасць свабоднай, аўтаномнай волі, магчымасць свабоды выбару. Падабенства - магчымасць творчасці. Гэтым чалавек адрозніваецца ад жывел, якія жывуць па інсцінктам (пчала робіць шасцігранныя соты, а не кубічныя, валавока пляце толькі адзін від гнёздаў і г.д.) і свабоднай волі ў іх няма.
Але свабодная воля як характарыстыка сутнасці чалавека, асабліва першага чалавека, - вельмі страшная рэч, бо чалавек СВАБОДНА можа выбраць існаванне З Богам і БЕЗ Яго.
Богу патрэбная СВАБОДНАЯ любоў чалавека, каб чалавек ішоў да Бога па сваёй добрай волі, а не пад прымусам. Таму чалавек быў створаны свабодным. Але злоўжыванне сваёй воляй (і Бог ведаў аб гэтым, і ведаў аб будучым Сваім Крыжы, але ўсе роўна жадаў і жадае свабоднага імкнення сэрца чалавека) прывяло, што у свет увайшло зло і смерць. Чалавек сам адказаўся ад вечнага жыцця і апынуйся ў смерці. Вось гэта і ёсць першародны грэх, ад якого выратоўвае Хрыстос.
Чаму гэты грэх пераходзіць на нас, бо Адам і Ева нашыя прабацькі, генэтычна хвароба бацькоў пераходзіць на дзяцей.
Але першародны грэх - гэта іманентная якасць чалавека імкнуцца да злога, кожны чалавек мае тую ж свабодную волю і можа СВАБОДНА змагацца з грахом у самім сабе праз прычасце Крыві і Цела Хрыста.

Спадзяюся, што змог адказаць на пытанні.
Наконт насялення зямлі, гэта запавет быць гаспадаром на зямлі і потым даць адказ аб сваёй кіраўнічай дзейнасці. Бо чалавек нібы арандатар, Бог кожнаму дае талент па магчынасцям і потым пытаецца аб гэтым.

Наконт мяча, трэба пашукаць кананічнае тлумачэнне, баюся, што магу памыляцца.

З павагай

С.А.Калінін

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 5 і 0 гасцей