Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 15.12.2005 0:36

Kalinin пісаў(а)COLON
маюцца на ўвазе людзі?
Так маюцца людзі, але іншыя істоты таксама маюць права на абарону (кажучы юрыдычнай мовай). Блажен, кто милует скот (спасылку рэальна не дам, але гэта Ветхі Запавет)
справа ў тым, што людзей навокал усе меней і меней з кожным днем, а вось "скот" з калыскі жадае сацыяльнай абароны і роўных правоў.
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.12.2005 16:13

2Лайтэр

Калі я пішу "скот", спасылаючыся Біблію, то я разумею жывую істоту, жывёлу, птушку і г.д., а не чалавека.

Ваш падыход больш блізкі да іўдзейскага.
Калі гэта жарт, то вельмі дурны, прыкра :x

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 15.12.2005 17:34

Насчёт меча. "Не мир принёс вам, но меч... ту о мире" - вот точная цитата. Не тррребуйте ссылок - не помню, суть в том, что фразу исказили. (хмм... я язычница, но в несправедливости, надеюсь, меня не обвинят...)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.12.2005 18:49

2МУР

А я буду патрабаваць, калi мы юрысты. Гэта пераклад з старагрэчаскай мовы на рускую. I калi у рускай можна дабавiць дзве лiтары и сэнс зменiцца, то што патрэбна дабавiць на англiйскага sword каб атрымалася dream, вопыты можна прадоужыць.

AltermanN_
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 216
ЗарэгістраваныCOLON 15.11.2005 22:27
АдкульCOLON Барановичи(Рио-де-Баранейро)

Паведамленне AltermanN_ » 16.12.2005 0:10

Калі гэта жарт, то вельмі дурны
нет, в этой ситуации действительно не сразу понятно что имеется ввиду. Хотя конечно, делить людей на скот и не скот завет не станет
Всегда, когда я одинок,
Меня тянет к огню.
Почему солнце такое круглое?
Почему я не могу быть как все?

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 16.12.2005 18:03

Паважаны Калінін, вы ўпэўнены, што у першапачатковым варыянце гэта пісалася менавіта на старагрэчаскай? І калі так - хто ведае цяжкасці перакладу - гэта я да таго, што у арыгінале магло быць і так, толькі іншымі словамі... А расейская - аналогія.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 16.12.2005 18:54

муррэй, даж дитенкам известно почему греки так активно со всеми ругаются и спорят о своей "христиансткости".
Они банально задают всем глупый вопрос, а на каком языке написано Евангелие?
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 17.12.2005 11:51

2Мурачка, даражэнькая.
Я много чаго не люблю ў гэтым жыцці. І адно з таго, чаго я не не люблю - гэта адукаванчшына (калька з русского "образованщина"). Гэта кали чалавек пачынае разважаць аб сур'езным прадмеце, не жадаючы паглядзець першакрыніцы і тое, што было напісана раней, прачытаўшы толькі адну (а дзве - гэта наогул геройства) кніжкі.
Да нас дайшло звыш пяці тысяч (!) рукапісаў Новазапаветных пісанняў, якія датуюцца з 1 па 4 ст. па Р.Х. Існуе шматлікая літаратура, якая параўноўвае розныя спісы паміж сабой. І што самае цікавае розныя пераклады Бібліі і Новага Запавета на іншыя мовы не адрозніваюцца тэкстуальна, нават ў тых каго мы лічым ерэтыкамі, але ерэтыкамі 1 тысячагоддзя (монафізіты, монафеліты і г.д.).
Раю прачытаць Кураев Андрей (диакон) Дары и анафемы. там ёсць нарыс аб гістарычным вывучэнні Евангелія.
Разумныя людзі кажуць, што паміж навукай і рэлігіяй няма супярэчнасцяў, бо яны вывучаюць розныя прадметы. Супярэчнасць узнікае паміж рэлігіяй і невуцтвам, якое сваё няведанне прыкрывае навуковасцю.

З павагай

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 17.12.2005 12:01

2Калінін, дзякую. Абавязкова.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 17.12.2005 12:45

Для інфармацыі

http://www.pravoslavie.ru/answers/051216102644

2Лайтэр, я правільна ўсе зрабіў? :D

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
ЗарэгістраваныCOLON 02.11.2005 9:29
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 19.12.2005 12:24

Таки о чем это я... А вот вам
Ты же знаешь, что каталическая цегковь образована на невегном пегеводе. С евгита слово "девушка" было пегеведено как "девственница", не каждый день девственница бегемениет и гожает гебенка. Но дайте этому пгогочеству 200 лет настояться, и мы получим святую каталическую церковь!
(с) Фрэнки четыре пальца
Таки и шо?

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.12.2005 9:54

2Розенфельд
Заўвага слушная. Так у кнізе прарока Ісайі ёсць месца, дзе прарок кажа што "Алма (вось гэты тэрмін, які можна перавесці як цнатлівая дзяўчына або маладая жанчына, якая замужам) панясе ў чэраве і народзіць сына, і наракуць яму імя Эмануіл, што значыць З намі Бог".
Але, Розенфельд, адкажыце мне калі ласка, якім годам датуецца самы стары спіс іўдзейскага пісання. Што самае цікавае дзесьці 3-4 староддзем пасля наражэння Хрыстова, гэта так званыя Масарэцкія спісы. Справа ў тым, што пасля разбурэння рымлянамі Іерусаліма частка фарысеяў заснавала сваю акадэмію ў Ямніі і там група масарэтаў пачала справу на праўцы Святога пісьма. Старыя рукапісы масарэты знішчалі. А гэта быў час хрысціянства, па гэтаму больш рэальная версія, што ў новым перакладзе масарэты проста змянілі тэрмін на блізкі па сэнсу.
Доказамі гэтамі з'яўляецца:
1. Кожны год іўдзейскія жанчыны нараджалі хлопчыкаў натуральным спосабам, але ніхто з іх не стаў Емануілам. Таму, калі адзін з вялікіх прарокаў кажа аб нараджэнні як аб месіанскім прароцтве, то гэта павінна быць вельмі незвычайнае нараджэнне Месіі, напрыклад, нараджэнне аб цнатлівай дзяўчыны, але без удзелу мужчыны. Тым больш, што у кнізе Быція (напэўна, Дварым, у іўдзейскай традыцыі, але магу памыляцца) пры выгнанні Адама і Евы з Рая, што семя жонкі знішчыць галаву змею. А гэта прамое месіанскае прароцтва.
2. За 150 год да нараджэння Хрыстова стары запавет быў пераведзены на грэчаскую мову, так званая Септуагінта, для патрэб александрыйскіх іўдзеяў, якія забылія на іўрыт і карысталіся грэчаскай мовай. Дык так іўрыцкая Алма пераводзіцца як цнатлівая дзяўчына.
Таму, Розэнфельд, гэтыя доказы не з'яўляюцца слушнымі і могуць паўплываць толькі на тых, хто не ведае традыцыі, напрыклад традыцыі перакладу Бібліі на іншыя мовы.

antiklerikal
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 3
ЗарэгістраваныCOLON 16.12.2005 20:13

Паведамленне antiklerikal » 20.12.2005 12:02

Давайте поговорім о роскоши церкви

Почем звонит колокол
http://communist.ru/root/archive/politi ... it.kolokol

antiklerikal
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 3
ЗарэгістраваныCOLON 16.12.2005 20:13

Паведамленне antiklerikal » 20.12.2005 12:05

В Саратове прошла антиклерикальная акция соцдвижения "Вперёд"
http://cprf.ru/news/lenta/38203.html

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
ЗарэгістраваныCOLON 02.11.2005 9:29
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 20.12.2005 13:59

то Калинин
Таки не удержусь. Давече смотрел фильм, дублирован кстати на хорошей студии (не пиратской). Так вот там во время падения самолета пилот говорит Мей Дей! Мей Дей! Переводчик переводит просто Майский день! майский день! (Мэй Дей - сигнал СОС). перевод штука забавная, когда автор, что-то пишет при этом фразу можно перевести по разному всегда будет доля сомнения Ачто хотел сказать автор? спросить мы не можем поэтому будем годать.
Опять таки, Вы в предидущих постах обвиняли иудеев в то, что им мол подавай знак! Так почему рождение мессии должно сопровождаться знаком (например рождением от девственницы без участия мужчины)? Извините если не правильно перевел ваше доказательство номер раз - испытываю определенные проблемы с переводом ваших постов на понятный мне язык.
Таки и шо?

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 9 і 0 гасцей