Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 12.04.2007 22:51

Таму што на Беларусі дзейнічае ў сваей большасці Беларускі экзархат РПЦ, таму большасць святароў размаўляюць па руску. І ўсё там па руску - гэта традыцыя. Ёсць аўтакефальная Царква на Беларусі, наколькі я ведаў, службы вядуцца на бел. мове
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

фемида
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 29
ЗарэгістраваныCOLON 03.01.2007 17:45

Паведамленне фемида » 13.04.2007 0:13

Мова, на якой беларускія ксяндзы праводзяць імшу, залежыць ад таго, дзе знаходзіцца касцел: калі гэта, напрыклад, Гродзенская вобласць, асабліва бліжэй да мяжы, то і служба будзе польская ( беларуская, наколькі памятаю, толькі раз на тыдзень), у Мінску - наадварот: радзей сустракаецца польская імша. Ведаю адзін касцел - "Святой тройцы едынай", дзе ўсе службы - выключальна на літоўскай мове, з літоўскімі песнямі. І не ўсе ксяндзы, хачу сказаць, гавораць па-беларуску за межамі касцельнага будынку! :shock: Ёсць і такія, якіх з цяжкасцю разумееш (мова не дзяржаўная), але ж прыходзіцца...
Наконт мовы ў паўсядзенным жыцці: тое, што беларускія праваслаўныя святары размаўляюць па-руску, лічу зразумелым (і мова службы руская - як у Расіі, і большасць нашага насельніцтва размаўляе па-руску), а беларускія ксяндзы-... ну ня будуць жа яны размаўляць па-польску! (трэба адзначыць, што беларуская імша - адносна новае паняцце для нашай краіны. Здаецца, калі настаў час карэнных змяненняў мовы (польскую разумеюць старыя бабулькі, якіх з кожным годам усё менш і менш)- прыкладна дзесяць год назад - наша біскупства вырашыла, каб не быць падобным да праваслаўных святароў і не страціць "суверэнітэт", не вясці імшу на рускай мове, а знайсці нешта, што адрознівала б і ў той жа час было для ўсіх зразумелым - БЕЛАРУСКАЯ МОВА).
Вся наша жизнь - игра и маски!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.04.2007 12:07

2Ліцвік
Тут ёсць адразу нелькі пытанняў:
1. мова, якой карыстаюцца святары пры набажэнстве і ў звычайным жыцці;
2. мова, на якой ідзе набажэнства;
3. мова прыхаджан;
4. стаўленне удзельнікаў форума да гэтага пытання.

Ліцвік, для Вас гэта празднае пытанне ці гэта прынцыпова. Аб празнасці гэта пытыцца, маўляў у царкву не хаджу, ў прыватным жыцці не карыстаюся, але хай святары гэта робяць. Аб прынцыповасці, паміж Богам і мной не павінна стаяць мова, толькі малітвы і набажэнствы на правільнай мове дайдуць да Бога. Чакаю адказу
амаль, што усе зрабілі памылку: Беларуская Праваслаўная царква правіць набажэнствы на ЦАРКОЎНА-СЛАВЯНСКАЙ МОВЕ, малітоўнікі таксама на ёй, але часцяком у рускай трансрыпцыі (дарэчы я бачыў транкрыпцыю польскую). А вось літаратура звычайна на рускай.
Святары робяць казані на рускай, бо гэта (нажаль) мова большасці прыхаджан. Ёсць некалькі святароў, якія карыстаюцца беларускай мовай. Сам быў сведкам брыдкага для мяне ўчынка, святар на добрай беларускай мове пачынае казань, жанчына год 40-50 рэзка абрывае яго і патрабуе казані на рускай (святар яе не паслухаўся :) , але каментарыя не зрабіў).
Што тычыцца мяне, то я супраць перакладу літургіі на сучасную мову (пераклады ўжо ёсць). Я кандыдат навук і вывучыць гэтую мову магу (хай на не самым добрым ўзроўні), можа для невукаў пераклад і трэба. Толькі звычайна за пераклад выступаюць тыя, каму трэба апраўдацца ў тым, чаму яны не ходзяць у царкву. Звычайным бабулькам усе зразумела, а вось інтэлегенцыя і суіскальнікі вышэйшай адукацыі згодны вывучыць яшчэ пяць сучасных замежных моў, а вось царкоўна-славянская ім вельмі цяжкая.
Наконт ксяндзоў, вельмі слушная заўвага Феміды карыстанне мовай залежыць ад рэгіёну і ад палітыкі. Маўляў хай праваслаўныя больш карыстаюцца мовай рускай, мы будзем перацягваць "пратэстны электарат", тых каму прыкра руская мова і як следства царква. Дарэчы мне не вельмі прыемна чуць казань каталіцкага святара з такім добрым польскім акцэнтам і пранонсам. Думаю, што ў звычайным жыцці беларускай мовай такі ксёндз не карыстаецца.

З павагай

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
ЗарэгістраваныCOLON 06.12.2006 19:49
АдкульCOLON Адтуль, а там гэта вам не тут.
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 15.04.2007 23:06

Вернемся к алкогольной теме? (:))
"Далее, удивляет то, что Вы в Библии НЕ УВИДЕЛИ массу мощных, антиалкогольных высказываний и заметили лишь одно махонькое, где апостол Павел, сидящий в тюрьме, советует своему «возлюбленному сыну» Тимофею: «Впредь пей не одну воду, но употребляй немного вина, ради желудка твоего и частых твоих недугов». (1 Тим. 5. 23.).
А скажите, Н.(изм. мной, Б-Я), апостол советовал также пить и за Новый год, и за уходящий год, и на похоронах, и на свадьбах, и при встрече, и при получении звания, и за любовь, и за успех, и за пр.?.. Нет, он всего лишь советовал использовать бактерицидный яд, как средство от поноса. Ну, так и пейте его в этих целях, я разве ж против?! Пейте, коль у Вас столь грязная вода и нет никакой иной. Но зачем же при этом брать за бороду уважаемого апостола и пытаться с помощью его словес оправдать сам факт пития, да еще и по любому поводу?
Кроме того, Павел, на которого Вы ссылаетесь, и о котором повествует Библия, пусть даже ставший апостолом, ни бельмеса не смыслил ни в наркологии, ни в диетологии, ни в валеологии. И уж, конечно, ему и в дурном сне не могло привидеться, что 20 столетий спустя слова его, высказанные вскользь да еще в личном письме, некий г-н Н. начертает на знамени лютых противников трезвого образа жизни!
И еще: стоит ли так уж слепо доверять всему тому, что присутствует в писаниях, в том числе, вошедших в свод под названием «Библия»? Тексты Библии сотворены людьми и на русский язык переведены людьми. Такими же, как Вы и я. Может быть, чуть получше, может быть, чуть наособицу скроенными, но – людьми. Пусть даже по имени Павел, или Петр, или Матфей.
Кто таков, например, этот Павел, упомянутый Вами? До встречи с Иисусом он был фарисеем – членом древней иудейской религиозно-политической секты, представители которой отличались не только религиозным фанатизмом, но и показным, лицемерным использованием правил благочестия. Павел был из числа фарисеев, которым апостол Иоанн вынес совершенно однозначный приговор: «порождения ехиднины». Именно этим фарисеям Иисус и бросил: «Ваш отец диавол… он лжец и отец лжи». Именно о них говоря, Иисус и предостерегал: «берегитесь закваски фарисейской».
И, тем не менее, после встречи с Иисусом, Павел, – «порождение ехидны», сын отца лжи, – со всей своей фарисейской закваской становится апостолом. Апостол же, как определяет Толковый словарь русского языка С.И.Ожегова и Н.Ю.Шведовой, – «ученик Христа, несущий людям его учение», а ученик, как мы знаем из того же Нового Завета, может и отказываться от своего Учителя и даже трижды (Петр), и даже обманывать, и даже предавать своего Учителя (Иуда). Если апостолы все это могут, то я не понимаю, почему они не могут просто по-человечески ошибаться?!.."
:)
Самое большее, что мы можем дать друг другу – это кусочек тепла.

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 16.04.2007 12:17

Баба-яга, ты сам з усім гэтым згодзен?

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 16.04.2007 12:55

Конкретный вопрос - конкретный ответ.
(Предлагаю поговорить об одном только вопросе - как оценивать с позиции христианства рационалистическую теорию "умеренного пития").
Моё дело предложить - Вы же можете решить.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 18.04.2007 11:07

2Б-Я
Спрабаваў знайсці ў Нэце артыкул "Віно" з Праваслаўнай энцыклапедыі. Не атрымалася. Затое знайшоў, і дзякуй Богу, што пратэстантскі погляд. паглядзіце, калі ласка. Ён супадае з тым, што чытаў з праваслаўных. http://www.logon.org/Russian/S/P188.htm
Вось цяпер і разважайце, хто з пратэстантаў правы.
Я кажу, што алкагалізм - шкода, а разумнае ўжыванне спіртных напояў, для радасці магчыма.
Цяпер чакаю Вашага адказу.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 18.04.2007 12:00

2Трыллер
Інфармацыя для Вас. Было б цікава пачуць каментарыі іншых. З артыкулам згодны.
http://www.radonezh.ru/analytic/articles/?ID=2265

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 21.04.2007 20:22

Дзякуй за спасылку.
Такое пытанне. Як Вы лічыце, як будзе правільней
"свобода совести – это право человека на религиозную И атеистическую свободы"

свобода совести – это право человека на религиозную ИЛИ атеистическую свободы

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 21.04.2007 21:47

Мне кажется, что любое употребление спиртного в качестве спиртного есть некорректный поступок по отношению к своему разуму и Богу.
Можно привести такие возражения.
Во-первых, существует христианский обряд, в котором принято употреблять вино.
Однако, на мой взгляд, если использовать аналогию, люди, принципиально не желающие употреблять спиртное имеют право пить виноградный сок (иной напиток неспиртного характера). Ведь смысл не в том, что за химическое вещество мы пьем, но в том, с какой целью и каким смыслом мы это делаем. Это как перевод Библии на языки народов Востока.
Во-вторых, Иисус Христос ел и пил с грешниками то же самое, что ели и пили они и ничего зазорного в этом не находил.
На мой взгляд обычный человек составляет себя из той пищи, которую ест. Что посеет в себя, то и пожнет. Чем будет питаться, таким и станет.
В-третьих - слова, которые были мной приведены несколько ранее, уже с ответом, с которым я, в общем, согласен.
С.А., тот взгляд, который выражен в приведенной Вами ссылке, не совпадает с моим взглядом и взглядом отдельных направлений протестантизма, которым я симпатизирую. (К тому же по тексту у меня возник ряд вопросов, в связи с позицией автора и подбором обоснований). А в целом статья хорошая, спасибо.
Я не говорю, что Библия устанавливает прямой запрет на винопитие, но считаю, что Библия была написана не в России, где люди не пили вино тысячелетиями.
С уважением.

P.S. 2 triller-ak, "свобода совести" довольно условный термин, который непонятно зачем используют вместо "свободы вероисповедания". Как и "свобода договора" - возможность как вступать в любые договорные отношения, так и не вступать в них - предусмотрена в самом понятии. А совесть - совсем другая категория.
:)

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 22.04.2007 21:49

Баба Яга, я з Вамі не згодны. Свабода сумлення - гэта больш шырокае азначэнне, таму што у адрозненні ад свабоды веравызнання ён уключае ў сабе свабоду атэізму. Атэізм не ёсць веравызнанне. Таму азначэнне больш шырокае...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.04.2007 10:42

2Б-Я
Мне кажется, что любое употребление спиртного в качестве спиртного есть некорректный поступок по отношению к своему разуму и Богу.
ВАМ уяўляецца - што гэта за аргумент. Я разумею, што унутраная правасвядомасць - гэта аснова, але не такім чынам.
Однако, на мой взгляд, если использовать аналогию, люди, принципиально не желающие употреблять спиртное имеют право пить виноградный сок (иной напиток неспиртного характера).
Шаноўны, а хто Вам перашкаджае піць вінаградны сок. Я спрабую ісці залатой сярэдзінай: супраць поўнай адмовы, але супраць алкагалізму. Тым больш, што п'яніцы Царства Божыя не атрымаюць у спадчыну. Па аналогіі, абжорства і ўжыванне ежы. Калі нехта ёсці зашмат, гэта не аргумент каб наогул пазбаўляць ежы.
Дарэчы, Вы ведаеце, што прывяло да ўвядзення "сухога закона" ў ЗША і якія былі вынікі?. Прывяла дзейнасць адной суровай пурытанкі, муж якой спіўся (можа ад яе суровасці ў літаральным жыцці па Бібліі), арганізаваўшай шырокі жаночы амаль што тэрарыстычны рух супраць продажу напояў. Вынікам стала дзяўленне арганізаванай злачыннасці (бутлегерства).
На мой взгляд обычный человек составляет себя из той пищи, которую ест. Что посеет в себя, то и пожнет. Чем будет питаться, таким и станет.
Гэта аргумент будыстаў і акультыстаў. Калі мне падабаюцца стравы з свініны, то які вывад.
Зараз да Вас можна прымяліць словы ап. Паўла аб асобах, спаленых у сваім сумоенні, якія зарабараняюць ужываць ў ежу тое, што Бог стварыў. Няўжо Вы больш за галоднага ап. Пятра, якому была ўява сасуда з УСІМІ жывеламі і Голас з НЕБа: закалі і еш.
С.А., тот взгляд, который выражен в приведенной Вами ссылке, не совпадает с моим взглядом и взглядом отдельных направлений протестантизма, которым я симпатизирую. (К тому же по тексту у меня возник ряд вопросов, в связи с позицией автора и подбором обоснований).
Зноў Я і тыя напрамкі, якім Я сімпатызую. Зноў аргумент не рацыянальны, а ірацыянальны.
А калі ў Росіі пілі не віно, а пілі мёд і іншыя напоі - гэта падстава рэдактаваць Біблію? Хаця пратэстанты гатовыя гэта рабіць, толькі б падцвердзіць СВАЕ думкі і навязаць іх усім.
Прывядзіце іншыя аргументы.
2.Трылер
Хутка не адкажаш. Праблема, што рэлігія і атэізм - светапогляды, але ёсць адрозненне у іх дагматызацыі (у станоўчым сэнсе).

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.04.2007 13:28

для інфармацыі. Вельмі слушнае разважанне.

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 23.04.2007 19:49

Прошу прощения, С.А.
) "Пища" - отнюдь не однозначное слово. Питать можно и нужно не только тело. (
Дело в том, что спиртное, выпитое человеком, прямо воздействует на его мозг. (Если Вам интересен данный вопрос более подробно, то я с удовольствием приведу слова людей, которые не первый год занимаются проблемами воздействия алкоголя на сознание людей)
С.А. как то Вы сказали замечательнейшую фразу
Калинин пісаў(а)COLON"Получается, что все аргументы "за" и "против" находятся в сфере мировоззрения , то есть морали и религии, то есть Вашей личной ВЕРЫ в правомерность либо неправомерность такового"

Что Вам, Сергей Артурович известно про социологический термин "русский крест"?

triller-ak, а как Вы считаете - отказ от заключения договора - это договор?

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 23.04.2007 20:09

Баба-Яга, мне здаецца, что Вы блытаеце нешта. Два асобныя азначэнні, давайце гаворыць канкрэтна па тэме. Свабода веравызнання - права выбіраць веру ці рэлігію. Але гэтае азначэнне не ўлічвае канцэпт атэізму, які з'яўляецца вельмі важным інстытутам свабоды сумлення. Свабода сумлення - гэта многааспектнае азначэння, якое ўключае ў сабе свабоду веравызнання і свабоду атэізма.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 4 і 0 гасцей