Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
batista
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 15
ЗарэгістраваныCOLON 26.03.2007 9:12

Паведамленне batista » 18.07.2007 20:27

Удалено [Administrator]
Статья 19. Требования к высказываниям
Запрещается размещение следующих сообщений:
-- сообщения, содержащие полное цитирование статей, рассказов и иных публикаций, не принадлежащих Пользователю. Для использования цитирования статей в ходе дискуссии необходимо использовать ссылки на Интернет-источники.
"Прости мне, Господи, мои маленькие шутки над тобой, и я прощу тебе твою великую шутку надо мной" Роберт Фрост

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 19.07.2007 18:31

Для інфармацыі.
Некалькі навін аб цудах, у тым ліку ад машчэй св. апостала Лукі
http://www.pravoslavie.ru/press/070719170502
была яшчэ адна, але зараз не магу знайсці. На Украіне пры вянчанні нешта незвычайнае было заснята на відэа. знайду дам спасылку, там цікавы каментар.
Наконт Леніна як шпіёна Германіі. Я пракансультаваўся і кансультуюся ў некалькіх прафесійных гісторыкаў. Праз некаторы час выкажу сваё меркаванне. А то атрымаецца тая сітуацыя, якой вельмі жадалі чарговыя ссечаныя галовы :)

2АйсБой
адкажу пазней

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.07.2007 7:24

IceBoy пісаў(а)COLONНо! Во-первых, как-то не очень красиво называть Л.Н. Толстого "каким-то писателем". Все-таки история показала, что именно художественные произведения вдохновляли на ратные подвиги (да и трудовые тоже).
Да, формально поддерживаемая государством, она переживала нелегкие времена. Но не расплата ли это за церковные десятины и "изощренное эксплуататорство"? Вопрос из вопросов.
Кажучы аб Л. М. Талстым, трэба адзначыць наступнае:
1. Талстой быў адным з тым, хто праз моц свайго таленту рэальна расхістаў Расію.
2. Талстой акрамя вядомых "Вайны і міру", "Севастопальскіх апавяданняў", "Ганны Карэнінай" меў шэраг твораў светапогляднага характеру. Напрыклад евангеліе ад Талстога, быў стваральнікам рэлігійна-маральнай плыні (талстоўцы і г.д.);
3. Аўтар мог проста сваю непрыязнасць да Талстога-маралізатара (тут яму добра адказаў І. А. Ільін "О сопротивлении злу силой") перанесці на Талстога-письменніка.
4. Калі больш нічога не заставалася, то падымалі кнігі. Але справа ў тым, што кніга кніге розніца. Колькі кніг было звычайнай прамыўкай мазгоў ці іх забруджаннем. У школьнай праграме мы чыталі Чарнышэўскага "Што рабіць". Я не разумеў яе, у чым сэнс сноў Веры Паўлаўны, барышні, якая робіць сацыялізм. А гэтыя кнігі штурхалі моладзь на недарэчныя ўчынкі, вучылі ненавідзець сваю радзіму, веру і г.д. Я магу без астатка давяраць толькі Евангелію, а іншыя ...
Невялікі прыклад з уласнага жыцця. У Ветхім Запавеце ёсць другакананічная кніга Іісуса сына Сірахава (прачытайце - раю). Дык вось мая маці, цёшча, іншыя людзі сталага узросту амаль што плакалі, казаўшы, што каб яны прачыталі яе ў маладосці, то не нарабілі б шмат памылак.

Вы пішаце аб дзесяціне і эксплуатарстве, раскрыйце, калі ласка, свае думкі. Што Вы мелі наўвазе. Як Вы думаеце, што павінна быць крыніцай фінансавання царквы, калі жадаеце, то беларускім праве можна стварыць адпаведную галінку. Выкажыце, потым я дадам свае каментары.

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
ЗарэгістраваныCOLON 03.07.2007 15:26
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 20.07.2007 9:41

Согласен, мой ответ был излишне,быть может, поверхностен, поэтому попытаюсь уточнить и пояснить свои определенные мысли.
Когда я говорил о книгах как о части художественных произведений, которые воодушевляли на трудовые и военные свершения, то я и подразумевал не те, что "занимались промыванием мозгов", а именно которые заставляли задуматься, понять свое жизненное предназначение. Однако Вы не будете отрицать, что книги на протяжении этапов развития российской истории и были ПРОНИЗАНЫ чистейшей идеологией. Разве персонаж, например, П.Морозова не служит этому доказательством? Разве не находит он полную противоположность раннему Ф.Каупервуду Драйзера? Вот тут и отличия кроются в путях достижения цели и в самой цели различных систем. Впрчем, я отошел от темы. На мой взгляд, источником финансирования церкви должны являться пожертвования (банально, но с моральной точки зрения - единственно чистый и верный ход); кроме того, церковь должна иметь определенный процент от продажи той или иной религиозной атрибутики. Что касается эксплуататорства, то отвечу чуть позже, когда смогу подкрепить свои мысли ( может и неверные, может и голословные, но "не ругайте пианиста - он играет как умеет"). Вот такое мнение. Жду продолжения дискуссии, где впрочем, я выступаю слабейшей стороной в плане владения теми илими иными научными (религиозными) знаниями, но в процессе, убежден, буду более состоятелен в дискуссии.
Нет невыносимых людей, есть узкие двери.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.07.2007 10:58

2Айсбой
Жду продолжения дискуссии, где впрочем, я выступаю слабейшей стороной в плане владения теми илими иными научными (религиозными) знаниями, но в процессе, убежден, буду более состоятелен в дискуссии.
Заўважце, я прапанаваў Вам зрабіць адказ больш шырокім і Вы адразу пачалі шукаць новую інфармацыю. Я не стаўлю сваёй мэтай навязаць свой пункт гледжання, проста "падкідваю" інфармацыю. Згодны, ахвяраванні - гэта аснова, але ў якім ПАМЕРЫ. Ветхі Запавет (зараз не знайду спасылку) прама ўказвае - дзесяціна. Таму кожны вернік павінен ...
Але ці могуць быць ў рэлігійных арганізацій іншыя крыніцы фарміравання маёмасці?

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 21.07.2007 12:08

Наконт Леніна
http://www.izvestia.ru/hystory/article3106347/
Я кансультаваўся з прафесійнымі гісторыкамі, вось што імі было сказана.
Ленін (партыя бальшавікоў) атрымліваў грошы ад геманскага камерсанта і банкіра Парвуса, які быў блізкім да Генеральнага штаба Германіі. Захаваліся рахункі. Наконт архіваў - вышэй была спасылка.
Вельмі цмяная гісторыя з "пламбіраваным" вагонам, калі Леніна праз Германію вывезлі ў Швецыю, а там праз Фінляндыю ён вярнуўся ў Расію. Упэўнены, што без кантактаў ў Генштабам такога б не атрымалася. Такім чынам, кантакты былі.
Ці былі бальшавікі германскімі шпіёнамі? Як мяне паправіў адзін з кансультантаў, называць шпіёнамі даволі рэзка, а вось грошы бралі. За што? За тое, што бальшавікі былі натуральнымі хаўруснікамі Германіі, сваёй дзейнасцю дапамагаўшымі ліквідаваць адноўнага праціўніка. Напомню, антываенная прапаганда ў войску, страйкі на казенных зброевых заводах (Расіі вельмі не хапала ўзбраенняў), хваляванні на Балтыйскім флоце (мяцеж лінкораў "Гангут", штосьці было з "Петрапаўлаўскам", узрыў навейшага лінкора "Імператрыйца Марыя" на Чорным моры - але гэта вельмі цмяна). Дарэчы за ўсю вайну балтыйскія лінкоры так і не ўдзельнічалі ў баявіх дзеяннях. Нават тады, калі немцы пачалі рвацца да Рыгі праз Ірбенскі праліў. Даволі добры пісьменнік (і камуніст) В. Пікуль у рамане "Маанзунд" прыводзіў прыклад, што бальшавістскі судавы камітэт з нейкага заграджаніка (назву не памятаю) адмовіўся ад пастаноўкі мін на фарватэры. У выніку загінуў браненосец "Слава", а немцы прарваліся.
Бальшавікі падпісалі Брэст-Літоўскі мір, па якому перадалі шмат тэрыторый і плацілі кантрыбуцыю золатам (дарэчы перадача была вельмі цмяная).
Так што хай удзельнікі самі вырашаюць і даюць адзнаку названым вышэй фактам. А мемуары... Гэта крыніца, але колькі там аб'ектыўнасці? Дарэчы Локарт (таксама брытанскі шпіён) падвяргаў сумневу факты супрацоўніцтва, а хтосьці быў упэўнены ў гэтым.
І яшчэ спасылка, наконт таго ці была патрэбная бальшавікам Расія
http://grani.ru/Culture/essay/m.124880.html

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 25.07.2007 8:18

2Турыстас. Адказ з галінкі "Пытанне - адказ". Я падрэдактаваў Ваш допіс па правілам беларускай мовы, прабачце
когда человек неуверен в своих силах,то пусть Карнеги почитает:)
там больше толковых вещей,чем уходить к Богу...
Г-н Калинин а Вы все свои неудачи списываете на волю Господа?
Всегда бежите в церковь,когда неуверены в себе?
Вы,кыжется подаете дурные рекомендации будущим поколениям поступающих на Наш факультет,они отучают человека от попыток самостоятельного решения проблем и просто самостоятельного поиска путей выхода из сложных жизненных ситуаций (к оим и следует отнести поступление),обращаясь за помощью к сомнительным (не плохим,нет) потусторонним силам.
И Вы прекрасно должны понимать, в результате каких процедур вычисляется средний балл!!!
И какова роль Этих потусторонних сил в его исчислении...
1. Наконт Карнэгі - я яго чытаў. Там нічога цікавага няма, проста маніпуляванне людзьмі і што самае цікавае, гэта ў нашай рэчаіснасці не працуе. Тут ўжо патрэбны Эрык Бёрн і шлыбокая рэфлексія тых гульняў у якія гуляе чалавек. Але тут, калі Вы пачнеце рэфлексіраваць свае ўчынкі (напрыклад допіс з якога пачалася наша мінідыскусія), то (пры шчырым аналізе) заўважыце, што ў Вас сядзіць нешта ўнутры, што жадае кепскага. Вы спрабуеце быць лепшым (а можа і не), а не атрымліваецца. Вы спрабуеце маніпуляваць людзьмі, разумеючы робіце ім горш. Карацей нешта гнуснае сядзіць у Вас (дарэчы і ў ва мне), а што гэта. Тут ўжо метафізіка і філасофія - пытанні паходжання Дабра і зла, месца чалавека ў Свеце.
2. Вам адказала Вольга за мяне (не той допіс прачытаў пазней). Цёмкіна трэба падтрымаць, а не чытаць яму натацыіі, маўляў нічога ні ад кога не залежыць (я ведаю як падлічваецца сярэдні бал і іншыя працэдуры прыймнай камісіі даволі добра). Самая цяжкое зараз для мяне (а я юрыст прыёмнай камісіі) - гэта ветліва растлумацыць людзям, чаму яны не не маюць права на ільготы, чаму іх дакумент састаўлены некарэктна і г.д. Дарэчы Бог вучыць быць міласэрдным, а ў Вашых допісаў гэтай рысы я не заўважыў.
3. Калі ласка, пералічыце тыя "талкавыя рэчы", каб я зразумеў чаму іх у Карнэгі больш (калькасна і якасна), што для Вас "уход да Бога"
4. Наконт маіх няўдач. Прыклад, я лічу, што воля Бога была ў тым, каб я быў выкладчыкам БДУ. На пятым курсе я не думаў аб гэтым, збіраўся з кіраўніком адчыняць сваю справу, адзяляцца ад гаспадара. Кіраўнік рэзка захварэў, справа накрылася. У мяня было яшчэ некалькі варыянтаў (пракуратура, адвакатуры, некалькі фірм, якія звалі мяне) - на працягу месяца амаль што падпісаныя загады не разглядваліся і у траўні я аказаўся наогул без будучай працы. Заставалася толькі адно - тры гады аспірантуры, а потым паглядзем. Але на кафедры атрымалася Вакансія і я стаў супрацоўнікам БДУ.
Што такое няўдача? Я спазніўся на цягнік, але той цягнік зыйшоў з рэяк. Гэта няўдача :)
Асаблівасць хрысціянскага Бога (наогул монатэстычных рэлігій), што Бог - ёсць Асоба, якае думае аб выратаванні ўсіх. Гэта значыць - ёсць Божы Промысел, аба мне, Вас, Цёмкіне і г.д.
Я прывяду Вам прыклад, а Вы яго прааналізуйце і выкажыце свае думкі наконт
Молитва Оптинских Старцев.
Господи, дай мне с душевным спокойствием встретить всё, что принесёт мне наступающий день.
Господи, дай мне вполне предаться Твоей святой воле.
Господи, на всякий час этого дня во всём наставь и поддержи меня.
Господи, какие бы я не получил известия в течение этого дня, научи принять их со спокойной душою и твёрдым убеждением, что на всё есть Твоя святая воля.
Господи, открой мне волю Твою святую для меня и окружающих меня.
Господи, во всех моих словах и помышлениях Сам руководи моими мыслями и чувствами.
Господи, во всех непредвиденных случаях не дай мне забыть, что всё ниспослано Тобой.
Господи, научи правильно, просто, разумно обращаться со всеми домашними и окружающими меня, старшими, равными и младшими, чтобы мне никого не огорчить, но всем содействовать ко благу.
Господи, дай мне силу перенести утомления наступающего дня и все события в течение дня.
Господи, руководи Сам Ты моею волею и научи меня молиться, надеяться, верить, любить, терпеть и прощать.
Господи, не дай меня на произвол врагам моим, но ради имени Твоего святого Сам води и управляй мною.
Господи, просвети мой ум и сердце моё для разумения Твоих вечных и неизменных законов, управляющих миром, чтобы я , грешный раб Твой, мог правильно служить Тебе и ближним моим.
Господи, благодарю Тебя за всё, что со мною будет, ибо твёрдо верю, что любящим Тебя всё содействует ко благу.
Господи, благослави все мои выхождения и вхождения, деяния дел, слова и помышления, удостой меня всегда радостно прославлять, воспевать и благославлять Тебя, ибо Ты благословен еси во веки веков.
Аминь.
Вельмі часта я раблю так, калі не ведаю, ці трэба мне гэта. Я прашу ў Бога, каб мае жаданні і мэты здзейсніліся, КАЛІ ГЭТА МНЕ БУДЗЕ КАРЫСНА (да выратавання душы). Калі не - то і не трэба.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 28.07.2007 19:01

Прямо относится к теме
http://www.ej.ru/?a=note&id=7277
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

kardinal
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 05.05.2007 9:49

Толстой

Паведамленне kardinal » 05.08.2007 13:22

Добрый день!
Много можно говорить о Толстом как о писателе, но если говорить о нём как о человеке, то хорошего можно сказать немного, к сожалению. Ленин называл Толстого "зеркалом русской революции", и неспроста.В своём тщеславии и в своей гордыне этот человек дошёл до того, что писал свою библию. По таким же соображениям он сам и землю пахал, чтобы все говорили: вот, мол, какой Толстой, сам землю пашет! Это лицемерие, по моему мнению. Историю с Толстым можно прочитать в записках великих старцев оптинских, и это весьма интересное чтение.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.08.2007 17:03

2Нах-Нах
Трэці раз спрабую адказаць, але збоі :) .
Прачытаў - і што?
Аўтару трэба толькі повад, каб пакпіць з Царквы. Шмат фактаў мне невядомая, таму пакіну без каментарыяў. Цалкам згодны, што Царкве трэба больш жорстка ставіцца да тых, што называе сябе "праваслаўнымі бізнэсменамі". Хадаркоўскі - а якое ён мае дачыненне да Царквы, яго капіталы - ну не самыя законныя. Яго шкада як чалавека за кратамі, але ён сам ішоў на гэта. Рызыкнуў - і не атрымалася.
Артыкул даволі пусты, ёсць фактура, якую я каментаваць не магу. Галоўная для мяне ідэя ў тым (згодны), трэба больш сачыць за тымі, хто навязваецца ў сябры. Больш апірацца на свае сілы.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 08.09.2007 7:13

Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 08.09.2007 7:14

Божий Одуванчик
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 13
ЗарэгістраваныCOLON 14.09.2007 19:11
АдкульCOLON Республика Беларусь, г.Минск IP: 86.57.250.253
CONTACTCOLON

Паведамленне Божий Одуванчик » 18.09.2007 20:10

Уважаемый СА. Что думаете?
Диакон Кураев считает браки русских женщин с кавказцами формой геноцида русского народа.
Кстати, вначале думал, что это Вы. Так похожи!!!
Малюнак
Профессор Московской духовной академии (МДА) диакон Андрей Кураев выразил обеспокоенность по поводу распространения в России межнациональных браков...
http://newsru.com/religy/31aug2007/kuraev.html
"Мы построим сильную, процветающую Беларусь - государство для народа" (А.Лукашенко)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 19.09.2007 12:12

Ну занясло дыякана, выкарыстаў рэзкае слова.
Калі Кураев знаходзіцца ў галіне баласлоў'я - гэта аўтарытэт. Тут выйшаў за прадмет кампетэнтнасці і выказаўся проста як РУСКІ.
Наконт падобнасці - магчыма.

Krwzhachok

Паведамленне Krwzhachok » 25.09.2007 8:10

Kalinin пісаў(а)COLONНу занясло дыякана, выкарыстаў рэзкае слова.
Калі Кураев знаходзіцца ў галіне баласлоў'я - гэта аўтарытэт. Тут выйшаў за прадмет кампетэнтнасці і выказаўся проста як РУСКІ.
Наконт падобнасці - магчыма.
М-да... Социальная наука отдыхает... :D То есть Вы выгораживаете господина Кураева. Кстати, у него фамилия то нерусская. И почему Вы акцент делаете на русскости Кураева. А ведь так может заявить любой нацмен. Помните как в 1933 году фашисты провозгласили свою расовую политику. Чем отличается высказывание Кураева от высказываний неофашистов? А Вы все это поддерживаете. Еще чуть чуть, и Вас можно привлечь за разжигание межнациональной розни.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей