Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 21.11.2012 23:30

У сувязі з гэтым у 1967 г. папа Павел VI пераглядзеў навучанне Каталіцкага Касцёла ў гэтай сферы і ліквідаваў індульгенцыі, акрэсленыя канкрэтным часам.
Ну да. Я же этого и не отрицаю. То есть, РКЦ в 1967 эту деятельность свернула, а РПЦ по состоянию на 2012 продолжает.
Ну наконт фінансавання каталікоў паглядзем на Банк Ватыкана
Ну так, Сергей Артурович, я же вам писал уже, что я не пытаюсь сказать, мол РПЦ -это бандитская структура, а РКЦ - "белые и пушистые". Абсолютно не пытаюсь. Я весьма знаком с проблемами РКЦ и знаю как там "делается бизнес". И критикую РКЦ не менее нещадно за её промахи.

Но я не понимаю, каким образом проступки РКЦ оправдывают поведение РПЦ в ситуации с выборами в РФ, "нанопылью", "непорочным исчезновением часов" и делом Pussy Riot (переводится кстати совсем не как "Бешеные Матки"). Я конечно далёк от того, чтобы называть патриарха Кирилла (Гундяева) - "русским Александром VI Борджиа", но тем не менее, грязь на этого товарища даже копать не надо. Она и так толстым слоем лежит на поверхности.
Гадзіннік і пыл - мяне гэта не бянтэжыць, хаця трэба быць больш паслядоўным. Гадзіннік - статусная рэч, а Патрыярх статусная фігура. Цікава, які гадзіннік носіць Папа, магчыма спецыяльна заказаў на мінскім заводзе "Прамень", а магчыма і значна даражэй.
Дело тут не в "гадзiннiке", per se, а в том, что РПЦ попыталась нагло солгать и "замять" всё это дело. Папа, действительно свои часы не на минском "Луче" заказывает. Я и сам не самые дешёвые ношу. Но по крайней мере, по поводу стоимости часов Папы никто не лжёт и тем более не пытается их неумело замазать на официальных фотографиях.

А "нанопыль", простите, вещь не статусная. Я не сомневаюсь, что Патриарх Кирилл весьма состоятельный человек (посмотреть хотя бы какими квартирами (которые ему видать сам Господь послал) он одаривает даже своих дальних родственников ("пострадавшая" была его троюродной сестрой), но 20 миллионов RUR за строительную пыль? 20 миллионов!!! Забавно, что в переводе на наши - это US$666,666.66 (шестьсот шестьдесят шесть тысяч шестьсот шестьдесят шесть долларов и шестьдесят шесть центов). Это что за пыль там такая? А после этого наш "герой" с постной миной на лице "благосклонно" и "по-христиански" решил "скостить" сумму до 10 миллионов RUR.
Невозможно участие церковного Священноначалия и священнослужителей, а следовательно, и церковной Полноты, в деятельности политических организаций, в предвыборных процессах, таких, как публичная поддержка участвующих в выборах политических организаций или отдельных кандидатов, агитация и так далее.
Это всё супер-гут, но как это соотносится со словами Всеволода Чаплина, устами которого говорит РПЦ? - "Когда еще в истории России высшая власть в государстве передавалась так мирно, достойно, честно, по-дружески? Это настоящий пример доброты и нравственности в политике, пример, которому, по-моему, могут позавидовать не только наши предшественники и люди, жившие в советское время, но и граждане большинства стран мира, включая те, которые пытаются нас учить".
Можа спачатку трэба вынуць бярвенне з сваіх вачэй, сваёй канфесіі, а потым спрабаваць рэфармаваць тое, да чаго не адносіцеся. Гэта будзе па-хрысціянску.
Сергей Артурович, я в -надцатый раз повторю, что я не пытаюсь сравнивать РКЦ и РПЦ. Я говорю о том что РПЦ непосредственно делает. Ну, а логику что типа "РПЦ это можно, потому как РКЦ это делала 30-100-500 лет назад" - я считаю ущербной.

"Игорёчку"
Еще раз отмечаю, интернет находится под контролем западных спецслужб, в чем я имел возможность убедиться в последнее время в результате информационных войн на сирийском фронте.
Ваш уровень знания региона (Сирии в частности) - чётко укладывается в ваше бредовое утверждение. Если у вас нет банальных знаний о том, какую роль в жизни мусульманина играет проповедь на пятничной молитве, то предложу вам не выставлять себя невеждой и не делать более таких комментариев.
Поэтому давайте будем терпимыми и меньше будем увлекаться виртуальной реальностью. Возможно, что нашему университету нужен только Интранет. И, конечно, надо поставить на повестку дня вопрос о закрытии данной темы,
Мне одному только кажется что в этих фразах сквозит шизофренией? "Давайте будем терпимыми", а затем "поставить на повестку дня вопрос о закрытии данной темы".
а также выяснить, что связывает господина Нах-Наха, проживающего в США, с форумом и администрацией юридического факультета. Кстати, письмо подобного рода мною отослано в соответствующую структуру, занимающуюся вопросами национальной безопасности.
С форумом и администрацией юридического факультета меня связывает тот факт, что я закончил юридический факультет. Правила форума не ограничивают участие в дискуссиях исключительно числящимися студентами и сотрудниками юрфака БГУ.

Кстати, с каких пор участие в форумах иностранных граждан и граждан проживающих за рубежом является нарушением законодательства РБ? Просветите, "Игорь"?
хорошо знаю Самвела... Знаю также, что против него некоторыми участниками данного форума собиралась информация и через данный форум задолго до теракта выходили с сомнительными предложениями. Кстати, мне удалось выяснить, что одним из этих участников является Вами хорошо знакомый NAH-NAH, который проживает в США.

http://www.law.bsu.by/forum/viewtopic.php?t=894
Ох, "светитесь" "Игорёчек". Кто ещё помимо т-ща С. будет копаться в архивах форума выискивая эту тему. Каким образом, сообшения в ветке указанной вами темы свидетельствуют о "попытке сбора информации" и уж тем более о неких "сомнительных предложениях" и "теракте"?! Проживание в США является уголовно наказуемым деянием в РБ? Приведённая вами ссылка свидетельствует скорее о неадекватности обсуждаемого персонажа. Шпионство и паранойя (см. его комментарий о магнитофонной записи диалога), клевета и домыслы в моём отношении. Добавьте в список и сталкерство на социальных сетях.
чтобы вам была понятна моя позиция по поводу вот таких связей с иностранцами, намеков и обвинений в сумасшествии и склонности к физическому насилию, советую прочитать монографию Дикаева С.У. "Террор, терроризм и преступления террористического характера (криминологическое и уголовно-правовое исследование)"
"Связи с иностранцами" есть преступление? Нах-нах является "иностранцем"?!
Это уже тянет на статью Уголовного кодекса Республики Беларусь. Напомню вам, что недавно еще один тип, возомнивший себя христианином и вошедший в оргкомитет по созданию БХД, попал под подозрения.
http://kgb.by/press/inform/364.html
Это вообще клиника, хоть и выходит за рамки темы, но не могу прокомментировать. С каких пор "информация политического и экономического характера" стала составлять "гостайну"? У ЦРУшников мозги в клей превратились чтоли - в век интернета использовать методы 40-х годов "с закладкой тайника с интересующими зарубежные спецслужбы сведениями"?! Это на каких идиотов-то такое рассчитано.
А там, где некоторые личности сеют межрелигиозную рознь и ненависть, вражду к иным социальным группам, клевещут и собирают конфиденциальную информацию, необходимо принимать меры реагирования, в том числе правового характера в рамках действующего законодательства.
Вот именно. И передайте это своему "другу", Игорёчек. Вместе с этой вот ссылкой - http://www.law.bsu.by/forum/viewtopic.php?t=894 Особенно напомните ему про "собирают конфиденциальную информацию" и "клевещут".

На сей ноте, ухожу на свои заслуженные 4 выходных в честь Дня Благодарения.
Апошні раз рэдагавалася 1 NAH-NAH, усяго рэдагавалася 23 раз(а).
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 22.11.2012 18:52

2 Нах-Нах
Вось два апошніх інтэрвью Самуцэвіч
http://www.newsru.com/russia/20nov2012/samuts.html
http://lenta.ru/articles/2012/11/19/samutsevich/

Давай пасля таго, як адкрыліся новыя абставіны (дарэчы пра якія даўно казалі найбольш цвярозыя с праваслаўных) не будзем казаць пра "ганебную ролю РПЦ" у лёсе "вязняў сумлення". На астатняе адкажу потым.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.11.2012 0:57

Пытанне аб стаўленню да іудаізма вельмі важнае. Што такое іудзейства для Хрысціянства.

Асновы стаўлення закладзеныя апосталам Паўлам у лісце да рымлянаў (гл. 1- 12). Цытаваць зараз не буду, бо будзе шмат месца.

Трэба падзяляць ветхазапаветны і сучасны (так званы талмудычны) іудаізм. Асаблівасць іудаізму ў тым, што паміж Богам і чалавекам заключаны дагавор (запавет). Гістарычна вылучаюць чатыры запаветы: з Адамам, з Ноем, Аўраамам і Маісеем (Сінайскае заканадаўства). Але потым прарокі будуць казаць аб Новым Запавеце, які будзе заключаны пры прыходзе Месіі.
Таму хрысціяне падзяляюць Ветхі Запавет (для іудзеяў - Танах) і Новы Запавет.
З іудзеяў па плоці прыйшоў Хрыстос, Багародзіца была іудзейка. Апосталы таксама і г.д.

Праблемы суадносінаў хрысціянства і іудаізма былі вызначаныя яшчэ самім Хрыстом напрыклад у прытчы аб блудным сыне. Усе памятаюць, што ў бацькі было два сыны і адзн з іх пайшоў, але потым абарваны вярнуўся. А старэйшы застаўся з бацькам і працаваў. Сімвалічна - іудзеі і язычнікі, але потым малодшы вярнуўся і бацька вельмі ўзрадаваўся. А вось старэйшы пакрыўдзіўся і не падажаў увайсці.
Асаблівасць Хрысціянства ў тым, што Божыя абетаванні да Ізраіля яно рспаўсюдзіла на любога, хто прызывае імя Хрыстова. Аб суадносінах падрабязней - Ліст ап. Паўла рымлянаў.
Хрысціяне і удзеі разыходзяцца ў стаўленні да Хрыста. Хрысціяне прызнаюць яго Месіяй і кажуць, што у гэтым Чалавеку збыліся ўсе ветхазапаветныя прароцтвы, іудзеі - не прызнаюць.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 28.11.2012 0:35

Кстати, весьма интересный очерк об истории института патриархата в православии.

http://www.ej.ru/?a=note&id=12440
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.11.2012 12:39

2 Нах-Нах
Па-першае, гэта нарыс аб патрыярху не ў Праваслаўі, то толькі аб Патрыярху ў Рускай Царкве. Гэта вельмі важная заўвага.
Нарыс вельмі тэндэнцыйны і заснаваны на спробе перанесці ўяўленні аб сучаснай дэмакратыі на царкоўную глебу.
Адна з праблем раскола каталікоў і праваслаўных - гэта фактычна пытанне аб статусе ап. Пятра як главы калегіі апосталаў і намесніка Хрыста на зямлі. Каталікі лічаць, что Папа пераняў місію Пятра па кіраванню апосталамі (магчыма гэта груба, але дакладна). Праваслаўныя лічаць, што ёсць Папа мае першынства гонару, але не юрыдычны прымат.
Дзіўна, што аўтар не патрабуе ад іншых Патрыярхаў і нават Папы прытрымлівацца яго пазіцыі, гэта толькі тычыцца Патрыярха Кірыла.
Аўтар блытае Сабор з Сінодам. Сабор фактычна гэта экстраардынарны збор, хаця мэтазгодна рабіць пэўныя Памесныя і Архіерэйскія Саборы больш рэгулярна. Што і робіцца. Сінод - гэта орган пры Патрыярху (звычайна), які займаецца адміністрацыйнымі справамі.
Аўтар прапануе свабодныя выбары на Саборы. Гэта вельмі цікавая, яле бязглуздая пазіцыя, бо рэалізаваць яе не магчыма. У Праваслаўнай Царкве мяна фіксаванага членства, не магчыма кожнаму раздаць свае бюлетэні. Рэальна, чые стаўленне да Царквы можа быць рэальна падцверждана - гэта святары, царкоўнаслужыцелі, супрацоўнікі праваслаўных структур, і прыхадская дваццатка (прыхадскі савет).
Аўтар папракае Патрыярха ў тым, што калісьці той быў кумірам піцерскай пратэстнай моладзі, а зараз змяніўся. Ну дык хай успомніць запавет - не рабі сабе куміра.

Як піша аўтар - яго артыкул не пройдзе без увагі Патрыярхату, таму проста пачакаем пазіцыі кананістаў, якія пакажуць яго вельмі спрэчныя моманты.

Мая думка, аўтар заклікае да некананічных дзеяў. Гэта чарговая, праўда ўжо больш "аргументаваная" спроба раскалоць Царкву.
Дарэчы аб Нікану і расколе. у 1971 годзе РПЦ зняла з старавераў усе забароны, значыць аўтар паказвае сваю некампетэнтнасць.
Раскол пачаўся з т.зв. "кніжнай справы". У той час даўно было вядома, што пэўныя кнігі маюць памылкі (перапіска) і іх трэба выпраўляць. Аб гэтым казаў і Авакум, які пэўны час быў блізкім сябрам Нікана і рыхтаваў гэтыю справу з ім разам.
Але ў рэчаіснасці праблема была больш складаней. Рускае праваслаўе адрознівалася ад грэчаскага па абрадах. Зараз гэта не важна, а тады - была вялікая праблема. І Нікан вырашыў ламаць рускае пад грэчаскае на падставе грэчаскіх кніг, якія былі надрукаваныя ў Венецыі. Шмат хто ўсумніўся, што гэтыя кнігі былі дакладныя (маўляў Венецыя, каталікі і г.д.). Потым звычайная барацьба за ўладу і г.д.
Для даведкі. Рускія даніканскія традыцыі ўвасхлдзілі да традыцый Лаўры Савы Асвячонага (Палестына, 4-5 ст.). А тагачасныя грэчаскія - да традыцый Студыйскай Лаўры Канстанцінопаля (8-9 ст.), якія потым паглынулі іншыя традыцыі. Таму праблем не было, а тады былі.
Вынік. Артыкул тэндэнцыйны, заказны, аўтар не ведае царкоўнай гісторыі і жадае зрабіць рэвалюцыю ў Царкве, выходзячы за каноны і дагматы.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.11.2012 13:00

Дарэчы, я не змог нічога знайсці пра аўтара ў Нэце. Толькі профілі ў сацыяльных сетках. Ім патрыхтанавы толькі адзін артыкул, але адразу такі сур'ёзны.
Таму магу паставіць пад сумнеў яго праваслаўнасць. Тое як стаўлю пад сумнеў "веру" іншых.
Гэтыя факты таксама трэба ўлічваць. У інфармацыйных войнах таксама бывае ўкід інфармацыі невядома ад якой крыніцы.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.11.2012 21:28

2 Нах-Нах
давай з Вамі правядзем мыслены эксперымент.
Возьмем за аснову дашу апошнюю спасылку. Заменім імя журналіста на Піетра Джонсана, практыкуючага каталіка, і заменім РПЦ на РКЦ, патрыярха на папу.
Тым больш, што гістарычна дэмакратыі ў Касьцеле няма. Папа вышэй за Сабор, як намеснік Хрыста і глава калегіі (сабору) апосталаў. Рэфармацыя (раскол Каталіцкага свету) - гэта вынік слабасці Саборнага руху ў РКЦ. Думаю, гісторыя руху за саборнасць у Касцёле Вам вядома.
Праблемы РКЦ Вам вядомыя, пра кардыналаў ў Новым Запавеце нічога няма. Сабораў таксама няма (акрамя апошніх Ватыканскіх 1871, 1967).
Вось Піетра і прапаноўвае Папе для большай дэмакратызацыі зыйсці з прастолу, аб'явіць мараторый на выбранне намесніка гадоў на 30-40, правесці дэмакратычныя выбары курыі, зрабіць дэмакратычную калегію, якая выправіць недахопы і правядзе рэформы.

Цяпер чакаю Вашага каментарыя такога магчымага артыкула.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 04.12.2012 0:23

Альтернативная точка зрения на институт патриаршества:

http://www.ej.ru/?a=note&id=12449

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 04.12.2012 16:34

Гляджу, Нах-Нах, што эксперымент Вы праводзіць пакуль не жадаеце, а шкада.

Наконт першага артукула быў цікавы каментарый, прычым з аўтарам я цалкам згодны. Ён таксама звярнуў увагу на асобу.

Кому мешает Патриаршество

Цяпер новы артукул, але ўжо пад рэальным іменем.
Прагназую, што такіх артыкулаў зараз паявіцца шмат, і мы можам казаць пра чарговую атаку на Царкву. Пра мэтанакіраваную дзейнасць пэўныых зацікаўленых суб'ектаў. Пры гэтым трэба звярнуць увагу, што рэсурс, дзе размешчаныя артыкулы збірае подпісы пад зваротам аб зыходзе Пуціна, а аўтар другога артыкула - первый вице-президент Центра политических технологий
Значыць палітычныя інтарэсы і каштоўнасці ўжо вядомыя і гэта важна для далейшага аналізу.

Артыкул прэтэндуе на сур'езнасць і аб'ектыўнасць. І тон і факты, і асаблівасці гісторыі тут ёсць. Але дзе ж тая кропля зацікаўленасці пад выглядам аб'ектыўнасці.
Іх дзве. Адна гістарычная, другая дагматычна-кананічная.

Аўтары кажуць аб увядзенні Патрыяршаства ў Рускай Царкве, як аб нейкім штучным працэсе. А гэта памылка. Да пэўнага мамонту (мітрапаліт Ісідар) Руская Царква знаходзілася пад ўладай Канстанцінопальскага Патрыярха і была на ўзроўні мітраполіі (мітрапаліт Кіеўскі і Ўсея Русі). Пасля таго як Ісідар прыняў унію (Ферара-Фларэнтыйскую) Маскоўская Царква (бо тады руская мітраполія падзялілася на Літоўскую і Маскоўскую) адмовілася яго прымаць як мітрапаліта і Памесным Сабарам пастаўлены быў Іона, як першы рускі мітрапаліт.
Але вось тут пачынаецца цмяная гісторыя, якую праваслаўныя не вельмі жадаюць варушыць. Якія былі адносіны паміж Масквой і Канстанцінопалем у той час, ці прызнаў Патрырх права за Пасмесным Саборам Рускай Царквы права на пастаўленне явайго першасвятара, гэта значыць ці была дараваная аўтакефалія?
Рускія праваслаўныя лічаць, што так. Грэчаскую пазіцыю я не ведаю. Але думаю, што пастаўленнем Патрырха Маскоўскага, дакладней павышэння узроўня Маскоўскага мітрапаліта да Патрырха, такі магчымы раскол быў спынены.
Значыць пастаўленне Патрыршаства - гэта проста наданне большага статуса епіскапу аўтакефальнай Царквы з улікам яе вагі і ўплыву ў Сусветным Праваслаўі. Тут няма ніякіх праблем, толькі праблема неразумення царкоўнай гісторыі.
Самы цікавы тут апошні тэзіс. статус Першасвятара ў манархічным і дэмакратычным грамадстве. Вось тут і сама цікавая рэч. Італія была і манрхіях і дыктатурай і рэспублікай і сукупнасцю гарадоў, але статус Папы заставаўся тым жа. Тымжа заставаўся статус любых першасвятароў, які ад знешніх фактараў не залежыць. Зразумела, што па меры нармалізацыі царкоўнага жыцця будуць мяняцца пэўныя формы кіравання, але мяняцца згодна з дагматычнай традыцыяй. Магчыма будуць больш рэгулярнымі Саборы. Дарэчы зараз праваслаўныя рыхтуюць новы Усяленскі Сабор, фарміруецца яго павестка, рыхтуюцца пытанні і г.д.
Сабор - не Пардамент, які збіраецца рэгулярна. Сабор - гэта экстраардырарны Сход для вырашэння складаных пытанняў.
І вось тут яшчэ адна недарэчнасць (пра памылкі не кажу, бо статус аўтара не дазваляе абвінавачваць яго ў неведанні, такі аўтар, калі нешта замоўчвае, то замоўчвае сумленна, на тое і паліттэхнолаг).
Адна з вялікіх праблем Праваслаўя - гэта невырашанасць пытанняў з юрысдыкцыяй, асабліва юрысдыкцыяй, узнікшай пры эміграцыйных рухах. Каталікі такога не ведаюць, або для іх такое не з'яўляецца актуальным.
Але пра гэта я напішу пазней. Зараз няма часу.
Галоўны тэзіс Аўтакефальнасць Праваслаўных Цэркваў цесна звязаная з нацыянальна-дзяржаўным будаўніцтвам.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.12.2012 5:54

Працягну.
Аўтакефальнасць у сучаснай Праваслаўнай Царкве цесна звязаная з нацыянальна-дзяржаўным будаўніцтвам.
Пры гэтым першапачаткова аўтакефальнасць была звязаная з статусам пэўных галажоў і старажытнасцю пэўнай Царквы. Так вылучыліся цэрквы Рыма, Александрыі, Антыахіі, потым Царграда, гшто не было прызнана Рымам (вельмі рэўнаваў). Старажытнай з'яўляецца царква Кіпра, якую узначальнае мітрапаліт.
А вось ў пазнейшы час незалежнасць пэўнай дзяржавы ставіла пытанне (не буду казаць наколькі кананічна, некананічна, вельмі часта як рэакцыя на пэўнае нацыянальнае, у першую чаргу грэчаскае праваслаўе) аб аўтаноміі і аўтакефаліі.
Вельмі важным аспектам былі рэвалюцыі і катаклізмы 20 ст., калі значная колькасць вернікаў была вымушаная эмігрыраваць, а краіна пападала пад уладу атэізма. Гэта парушала кананічнае жыццё і пэўныя епіскапы, падазруючы Царкву сваёй краіны ў здрадзе або "здрадзе" праваслаўю, арганізоўвалі пэўныя аўтакефальныя Цэрквы, якія потым не прызнавалія Усяленскай паўнатой Праваслаўя. Такім груповак раскольнікаў (кажу кананічна) даволі шмат, вось пра іх і кажа каментуемы аўтар.
Епіскапы такіх вельмі невялікіх груп знаходзяцца ў цеснай залежнасці аб сваёй паствы, ад яе палітычных і іншых поглядаў. Але ёсць пэўны аб'ектыўны працэс асіміляцыі нацыянальных меньшасцяў у ЗША, ахалоджанне веры і г.д. Людзе перастаюць адчуваць сябе толькі сербамі, беларусамі, грэкамі і становяцца амерыканцамі, пераязжаюць на новыя месцы жыхарства, дзе ўжо няма прыходаў і пэўная Царква можа знікнуць, або вернікі з-за сваей неваялікай колькасці могуць прыяднацца на іншай, большайц па памеры Царквы.
Вось і ўсё. Тут нічога страшнага няма. Ёсць рэальная праблема Праваслаўя з вызначэннем кананічных межаў пэўных юрфысдыкцый, у тым ліку на тэрыторыях Заходняй Еўропы і Амерыкі. Напрыклад, Румынскі Патрыярхат нават прызначыў сваёго епіскапа для Італіі, бо там зараз вялікая колькасць румынаў працуе, адпаведна з'явілася вялікая колькасць румынскіх праваслаўных прыходаў, якімі трэба кіраваць.
Будзем чакаць новых артыкулаў ў ЕЖ з наездам на Патрыярха.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.12.2012 6:15

2Нах-Нах
Прайшла такая навіна, пракаментуйце, калі ласка.
После легализации однополых «браков» в штате Вашингтон (США) слова: «невеста» и «жених», «муж» и «жена», — отныне будут устранены, как из церемонии бракосочетания, так и из государственных свидетельств о браке, сообщает Седмица.Ru со ссылкой на агентство CWN и Fox News.

Представитель департамента здравоохранения штата Вашингтон сказал, что прежние выражения, вероятно, заменят слова: «супруг А» и «супруг В» или «персона А» и «персона В».

http://www.radonezh.ru/news/17333.html

Amatarka.D
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 64
ЗарэгістраваныCOLON 13.05.2007 13:43
АдкульCOLON Минск, Беларусь

Паведамленне Amatarka.D » 05.12.2012 8:16

Kalinin пісаў(а)COLON2Нах-Нах
Прайшла такая навіна, пракаментуйце, калі ласка.
После легализации однополых «браков» в штате Вашингтон (США) слова: «невеста» и «жених», «муж» и «жена», — отныне будут устранены, как из церемонии бракосочетания, так и из государственных свидетельств о браке, сообщает Седмица.Ru со ссылкой на агентство CWN и Fox News.

Представитель департамента здравоохранения штата Вашингтон сказал, что прежние выражения, вероятно, заменят слова: «супруг А» и «супруг В» или «персона А» и «персона В».

http://www.radonezh.ru/news/17333.html
яшчэ і парадкавы нумар можна дадаць і індэкс, разам з упакоўкай...
ordinis praedicatorum

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 10.12.2012 20:53

Сорри, сейчас в разъездах. Рождество приближается, поэтому нужно завершить много работы до наступления праздников. Сейчас опять в Канаде, в Монреале, до конца недели. Своё мнение по статьям/ситуации в штате Вашингтон оставлю в ближайшее время.

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 18.12.2012 8:38

http://echo.msk.ru/blog/b_akunin/968606-echo/

Quote:
В отличие от буддизма, иудаизма или конфуцианства, которые делают упор на индивидуальном развитии, две главные исторические конфессии, построенные на принципе «меньше суеумствовать и больше доверять начальству», во все времена вызывали у властей предержащих соблазн прибрать этот эффективный инструмент к рукам.

Completely agree.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 18.12.2012 19:20

В отличие от буддизма, иудаизма или конфуцианства, которые делают упор на индивидуальном развитии, две главные исторические конфессии, построенные на принципе «меньше суеумствовать и больше доверять начальству», во все времена вызывали у властей предержащих соблазн прибрать этот эффективный инструмент к рукам.
Видать товарищ Чхартишвили никогда не слыхал о т.н. "харедимах" (חרדים - ивр. "трепещущие перед Б-гом) в иудаизме.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей