Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Burbulatar
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 5
ЗарэгістраваныCOLON 28.04.2004 21:24
CONTACTCOLON

Паведамленне Burbulatar » 28.04.2004 21:29

Хрыстос уваскрос!
мяне цікавіць пытаньне - а навошта абмяркоўваць? які вашыя мэты ўдзелу ў гэтым форуме?
пра сябе магу сказаць - я праваслаўная хрысьціянка. веру ў Ісуса Хрыста ўкрыжаванага і ўваскрэслага. жыву царкоўным жыцьцём.
думаю, дастаткова пакуль

Justa
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 470
ЗарэгістраваныCOLON 30.12.2003 0:49
АдкульCOLON извне
CONTACTCOLON

Паведамленне Justa » 29.04.2004 0:33

не з'яўляючыся прыхільніцай ніводнай зь сусьветных рэлігій, адзначу, што вашае, спадарыня Бурба..улятр, стаўленьне да хрысціянства і да Бога мяне па-перш уражвае (гэта выглядае прыгожа), а па-другое выклікае павагу (дагэтуль я ніколі не ставілася сур'ёзна да веруючых і да аб'екта іх веры). Зараз мне стала цікава. Назіраць _за_, канешне, а не ўдзедьнічаць _у_. Тут наўрад ці што зьменіцца.
..<font color="blue">Интересно только, каким образом люди чаще приходят к вере? Вернее, к тому, что они начинают называть себя верующими?</font id="blue">

Burbulatar
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 5
ЗарэгістраваныCOLON 28.04.2004 21:24
CONTACTCOLON

Паведамленне Burbulatar » 29.04.2004 11:25

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Justa</i>
..<font color="blue">Интересно только, каким образом люди чаще приходят к вере? Вернее, к тому, что они начинают называть себя верующими?</font id="blue">
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
што тычыцца хрысьціян, то вера ім даецца Духам Сьвятым. Бог першы адкрываецца. а ты яго ўжо прымаеш ці не. але ж, калі Ён адкрываецца, то нельга зрабіць няслушны выбар. адкрыцьцё - гэта калі ты нечага ня бачыў, ці бачыў як праз бруднае шкло, і раптам пабачыў ясна і адкрыта. тады нават зьдзіўляесься - гэта ж відавочна! як я раней быў такім сьляпым! І калі бачыш Сьвятло Ісьцінае, сябе ж бачыш у цемры, бачыш любоў Божую да сябе, то адзінае, што хочацца, гэта ачысьціцца і далучыцца да Божага Сьвятла і Любові. Так пачынаецца пакаяньне. Хрышчэньне воднае - гэта хрышчэньне ў сьлёзах пакаяньня. Калі разумееш сваю нікчэмнасьць і зьдзіўляесься такой любові Божай да такой нікчэмнасьці.
хаця я тут казала пра бачаньне. але насамрэч можна пра веру сказаць і ў катэгорыі слуханьня: "вера ад слуханьня, а слуханьне ад Слова Божага". так, сапраўды. бо вера ў Хрыста перадаецца да людзей ад ягоных вучняў, хрысьціянства, па сутнасьці, гэта Царква.

Spadar
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 15.04.2004 20:24
АдкульCOLON Antigua and Barbuda
CONTACTCOLON

Паведамленне Spadar » 30.05.2004 1:44

2 Margarita: Даруй за доўгае маўчанне. Але я адкажу: псіха-эмацыянальная становішча ў маім разуменні (магчыма, не зусім дакладным) - гэта такія адчуванні чалавека, якія (пакульшто) не падуладныя яго дакладнаму разуменню і асэнсаванню. Гэта такі стан "нізкаўзроўневай" падсвядомай сістэмы. А калі да гэтага далучыць яшчэ такія ўласцівыя чалавеку як сацыяльнай істоце сумленне і да т. п. - вось табе і душа. Плюс, натуральна, фізічнае існаванне, здаровая свядомасць.

А ўвогуле ж, я мяркую, што адукаваны чалавек можа даволі добра абыходзіцца без веры у б(Б)ога (што я і раблю). Тут можа ўзнікнуць канфлікт навуковых і рэлігійных поглядаў. Напрыклад, цікава будзе даведацца меркаванне наконт, на мой погляд, фундаментальнай рэчы: Ці сапраўды нехта думае, што б(Б)ог стварыў увесь Сусвет і чалавека за 6 дзён?

Utopia banished

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 01.06.2004 11:15

Как говорила Довнар:"Мабыць так i было, але хто зараз ведае"? В данном отношении фактов не больше, чем контрфактов, к тому же, чем больше мы узнаем об окружающем мире, тем больше понимаем, что ничего не знаем. Такие вещи пока ( а может и вообще никогда) не смогут быть ни доказщанными не опровергнутыми. Так что сама выбирай свое отношение к ним. Но, если ты всю жизнь отвергала Бога, то подумай захочет ли он тебя принять после смерти? Бог наделил человека полной свободой воли, но за все потом придется ответить. Не знаю точно как там у православных, но у нас у католиков считается, что Бог ведет учет дел человека и за все погтом придется ответить. Тем не менее он смотрит и на чистоту его сердца, так сказать "на обстоятельства сопутствующие деянию". Все, что ни делается, все будет учтено.

Spadar
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
CONTACTCOLON

Паведамленне Spadar » 01.06.2004 14:19

Лёгка проста сказаць:"Гэта нельга ані падцвердзіць, ані адмовіць". Цяжэй знайсці аргументы "за" і "супраць". Наогул, не трэба ўспрымаць навуку як догму. Напрыклад, з тым самым жа паходжаннем Сусвету. Адна справа, калі кажаш : "Вось адбыўся вялікі выбух, і ўсё тут. Крок улева ці ўправа - уцёк" Іншая справа, калі ты ведаеш, адкуль узялося такое меркаванне.

Utopia banished

Почемучка
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 221
ЗарэгістраваныCOLON 01.05.2004 18:10
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Почемучка » 20.06.2004 1:47

Наверное что то над нами есть... Кто-то это называет Богом (я в том числе), кто-то удачей, а кто-то - случаем...

Spadar
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
CONTACTCOLON

Паведамленне Spadar » 23.06.2004 18:49

А, дарэчы, цi ёсць у Беларусi атэiстычныя cуполкi? Падзялiцеся iнфармацыяй, калi ласка

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2003 11:05
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 24.06.2004 11:45

Конечно есть, смотря что ты называешь атеизьмом....

shadow
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 55
ЗарэгістраваныCOLON 08.11.2004 18:35
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне shadow » 11.11.2004 17:17

слушайте, а откуда взялся Бог и как он жил до этого?

Spadar
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
CONTACTCOLON

Паведамленне Spadar » 05.12.2004 16:21

Добрае пытанне

Черный цвет солнца
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 574
ЗарэгістраваныCOLON 13.11.2004 20:17

Паведамленне Черный цвет солнца » 05.12.2004 17:55

Дрэннае пытанне!!!У пісьменніка Уласа Дарашэвіча ёсць апавяданне "Люстэрка": дзяўчына шчыра верыла, што яе ўласны адбітак - гэта вобраз памерлай маці, што засталася жыць ў люстэрку. Потым надта разумны чалавек патлумачыў дзяўчыне, што яна памыляецца. Праз гэта яна страціла волю да жыцця. Самі разумееце, не заўсёды варта пытацца і чуць адказы на пытанні. Вам што, спакайней жыць, ведаючы, што потым вас дашчэнту знічтожаць мікраарганізмы? Ці Вам прыемна ўсведамляць, што найвышэйшаю ўладай валодаюць торбы з грашыма, а не Пан Бог?

shadow
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 55
ЗарэгістраваныCOLON 08.11.2004 18:35
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне shadow » 09.12.2004 16:56

На мой взгляд, вера больше ограничивает человека, чем освобождает. Так зачем она мне? ;)))

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 10.12.2004 12:50

2Shadow
Как сказал один мой знакомый, человека все граничивает, только в разной степени. С точки зрения верующего человека, значительно больше веры человека ограничивает грех и привязанность к греху. Почитайте на эту тему в моем разделе или еще где, благо информации по этому поводу предостаточно.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 10.12.2004 12:52

Да чуть незабыл. Если найти истинно верующего человека, то можно сказать, что он гораздо более свободен нежели атеист ибо у него столько потребностей враз отпадает и не приходится тратить свое время и средства на поиск и удовлетворение своих зачастую ненужных желаний. Чем не свобода.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 5 і 0 гасцей