Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235
ЗарэгістраваныCOLON 28.11.2004 14:01

Паведамленне sasha » 24.02.2005 0:32

Для Господина Калинина, вопрос: зачем она вам нужна, вера ваша?

angelok
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 193
ЗарэгістраваныCOLON 04.11.2003 18:15
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне angelok » 24.02.2005 18:00

чтобы жить...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 24.02.2005 19:31

Што самае цікавае - я не ведаў аб гэтай тэме, выпадкова убачыў ў "апошніх адказах", калі Саша спытала ў мяне аб Маёй веры. Нешта адкажу зараз (ибо вопрошающим тебя о вере нужно дать отчет в нашем уповании - вольшое изложение кажется 1 послания ап. Петра), нешта потым, а на на нешта адказваць не буду. Гэта асабістае і (можна адказаць так) інтымнае, што я не жадаю выносіць на ФОРУМ. Вернікі мяне зразумеюць. Ну як растлумачыць атэісту або пафігісту (што яшчэ горш) што такое ЛІТУРГІЯ, СПОВЕДЗЬ, ЧАША. Ён не зразумее, таму па словах Хрыста не будзем выкарыстоўваць бісеру не па прызначэнню.

Я разумею, што было б больш проста, калі вернік - гэта проста трохі прыдуркаваты чалавек, або старая бабуля (якая нічога ў жыцці не ведае) ці яшчэ хто, ад якога можна адхіснуцца - маўляў - чалавек цемны і г.д.
Думаю, што ні ў кога з удзельнікаў не зклалася ўражанне, што я чалавек не разумны, думаю, што і даволі адукаваны. Хто слухаў маё лекцыі, дзе я кранаўся пытанняў права і рэліі (а іх ШМАТ), то не дасць мне схлусіць, што я трымаўся юрыдычнага падыхода, але дагматыку трэба было трохі даваць аб выкласці адваротнае стаўленне рэліі і Царквы да права і дзяржавы. І вось тут ўзьнікае пытанне, чаму не самы дурны чалавек (Д<font color="red">о</font id="red">цент) спрадуе быть практыкуючым праваслаўным, што ён убачыў такога, што не бачаць іншыя людзі.
Тым больш, што я бачыў, слухаў і размаўляў са святарамі (асабліва з манахамі), інтэлекту і ведам (а таксама іншым рысам) каторых можна толькі пазайзросціць. Некаторыя атэісты побач з імі шкаляры перад акадэмікамі. Наконт атэістаў адна заўвага: яны вераць ў Бога, але ненавідзяць яго. Як можна казаць, што чагосьці (кагосьці) няма, калі ты змагаешся супраць яго. Для барацьбы патрэбны існуючы Суб'ект. Калі Бога нет, то непатрэбная барацьба супраціў Яго. А калі яна ёсць, то, атэісты, вы лепшыя сведкі быція Божага (калька з рускай).

Я праглядзеў форум, там была спасылка на вызначэнні рэлігіі, але аўтар дала толькі філасофска-атэістычныя вызначэнні. Дзе тое, што рэлігія кажаа сама за сябе. Тым больш (і гэта я патрабую ад студэнтаў) тэалогія і знешнія праявы рэлігіі напрамую залежаць ад дагматыкі пэўнай рэлігіі. Трэба заўседы казаць з пункту гледжання, якой рэлігіі, ідзе размова. Калі чалавек схадзіў у нейкую секту і нешта там яму не спадабалася, то не рэба гэта распаўсюджваць на Царкву і Касьцёл. Калі Папа бласлаўляў інквізіцыю (тым больш што Нах-Нах жадаю тут адну спаліць), то ў Праваслаў'і такога амаль не было, а палілі больш за ўсіх пратэстанты. Рэлігіі - розныя і стаўленне да чалавека ў іх рознае, патрабаванні да яго таксама (дзе патрэбны чалавечыя ахвяры, а дзе толькі малітва - аб гэтым падрабязней http://www.kuraev.ru/)

Таму я паспрабую трошкі не кідаць гэты форум, пракаментаваць нешта, але зараз скончыўся першы дзень Алімпіяды і я вельмі стаміўся, а заўтра яшчэ тур.

З павагай

С. А. Калінін

Daron
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 9
ЗарэгістраваныCOLON 26.02.2005 15:33
АдкульCOLON Armenia

Паведамленне Daron » 26.02.2005 16:03

Бог есть.......
По-моему сказать что-либо более конкретное невозможно......
Аллах Акбар!!!

=)

sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235

Паведамленне sasha » 27.02.2005 11:56

«Што ён убачыў такога, што не бачаць іншыя людзі», ну Сергей Артурович ответьте, причем не сочинением,…а коротко мне хватит одного предложения. Почему вы решили, что атеисты ненавидят Бога,…а не кажется ли ВАМ, что атеистов, как и верующих людей, можно делить на направления (течения и т.д.) и среди атеистов будут разные взгляды…А как насчет тех, кто не отрицает существование Бога,…но Он не просто религия для них…сходил в воскресенье в церковь, помолился и хватит…
Вы считаете христианство истинной религией, а почему не иудаизм? Почему православие, а не другое направление?
Я не спорю, что монахи умные люди,…но не все,…так же как и миряне.
« І вось тут ўзьнікае пытанне, чаму не самы дурны чалавек (Доцент) спрадуе быть практыкуючым праваслаўным»…а вы сами не ответили на свой вопрос…

Once we could hear you,
now our senses are shot.
We've forgotten our first love.
We have lost the plot.

Yantar
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 582
ЗарэгістраваныCOLON 10.08.2004 13:22
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Yantar » 27.02.2005 12:35

To SASHA...хм а мне всегда казалось, что есди человек не отрицает существование Бога, то он уже не атеист.

sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235

Паведамленне sasha » 27.02.2005 21:02

to Yantar, а кто же по-твойму атеист?...

Во что я верю? В Бога если он есть.
Лец С.

PHANTOM
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 107
ЗарэгістраваныCOLON 27.02.2005 13:38

Паведамленне PHANTOM » 27.02.2005 21:16

Привает, <font color="red">SASHA</font id="red">. Как прошлі выходные? Есть надежда завтра тебя увідеть? И ешё! Хочеш дам совет? Верь лучше в меня! Неужели ты ещё за всё это время не почувствовала кто Я токой, что Я реальнее любого бога!!!![:0]??????!!!!

angelok
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 193
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне angelok » 27.02.2005 22:26

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">«Што ён убачыў такога, што не бачаць іншыя людзі», ну Сергей Артурович ответьте, причем не сочинением,…а коротко мне хватит одного предложения. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Думаю, стремление к краткости - наш порок. Тем более не может быть кратким юрист (моё стойкое убеждение)

а по поводу замечания Yantar - полная солидарность. Малюнак

sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235

Паведамленне sasha » 28.02.2005 2:39

PHANTOM, ты меня удивляешь...во-первых я тебя не узнала...во вторых можно я сама буду решать во что мне верить

shadow
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 55
ЗарэгістраваныCOLON 08.11.2004 18:35
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне shadow » 28.02.2005 17:58

Ненавижу верующих. Христианство - узаконенная секта, собирающая с людей деньги и поносящая любую другую форму религии.

angelok
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 193
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне angelok » 28.02.2005 22:40

по-моему, каждый во что-то верит... вот и получается ненависть по отношению ко всем!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.03.2005 10:14

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"> Ненавижу верующих. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Калі ласка, падрабязней і з матывіроўкай.
Веруючыя (я буду казаць аб праваслаўных) не павінны нікога ненавідзець, акрамя граха.
Што самае цікавае - Вас, што, прымушалі верыць сілком (хаця магло быць у дзяцінстве, але Вы выраслі і самі змаглі зрабіць выбор), зацягвалі ў Царкву. А вось атэісты пад час СССР і іншыя часы рабілі шмат чаго цікавага.
Каб не "растекаться мыслью по древу", то, вось я - веруючы, за што Вы мяне ненавідзіце.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Христианство - узаконенная секта, собирающая с людей деньги и поносящая любую другую форму религии<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Брава, любы савецкі атэіст-прапагандыст пазайздросціў бы гэткай формуле, хутка трэба абараняць дысертацыю і ісці працаваць у Савет па рэлігіях. Але дазвольце выступіць апанентам:
- што ёсць секта (секта гэта частка веравучэння, акая адкалолася ад дагматыкі);
- у якіх формах збіраюцца грошы і колькі асабіста сабралі з Вас;
- асаблівасцю любой рэлігіі з'яўляецца упэўненасць у сваей выключнасці, а вось як ставіцца да іншых гэта дагматыка (або проста неверуючы, але чалавек, няверны, жывела і г.д., пачытайце любы падручнік па гісторыі рэлігіі);
- любая рэлігійная група - ёсць форма грамадскага аб'яднання, дык чаму хрысціянства трэба пазбавіць абароны закону.

Шаноўнае спадарства, мы 70 год жылі пры ваяўнічых атэістах, да чаго дажыліся - усе бачна.

Я пакуль не буду каментаваць Нах-Наха аб Праваслаў'ш як аб "падсцілцы дзяржавы", але Нах-Нах - гэта была прамая абраза. Гэта кажа талерантны паляк-беларус[:D]. Вышэйшай формай талерантнасці каталікоў ў Рэчы Паспалітай другой былі руйнаванне праваслаўных храмаў на Падляшшы, Варшаве, Гродне. Разумею каталікі спрабуюць з дзяржавы зрабіць падсцілку, але Расія (Праваслаўная Расія) не дазволіла Польшчы стаць імперыяй і каталіцтва не змагло замацавацца на Ўсходзе.
Мне так спадабаўся гімн "Ечшэ Польска", але "згінела" яна з-за дурной пазіцыі Касцёла, хто падымаў Барскую канфедэрацыю, хто рабіў жыцце іншых грамадзян немагчымым.
Яагу прыпомніць тых камуністаў-палякаў, якія ставіліся з такой нянавісцю да Расіі і рускага (да гэтага яны былі іставыя каталікі), што ўзнікае пытанне чаму іх вучылі ў семінарыях (Дзяржынскі, калісьці, у ёй вучыўся).
Нах-Нах, на іншай галіне была спрэчка аб прапагандзе. Дык вось Вашыя выказванні самі ў Вашу галаву не ў лезлі, чамусьці я (трохі ведаючы гісторыю каталіцызма) такіх выказванняў не кідаю. А гэта таму, што ў нашых кнігах, школах іх вельмі мала. Але калі маладая дзяўчынка (7 год), якой падаравалі Евангеліе з праваслаўным крыжыкам (рэальны факт), шпурляе яго у кут са словамі "это схизматическое Евангелие". Тут пытанне - што навучыў, хто ўклаў у галаву, вось гэта прапаганда. Чаму Вы заводзіцеся з паў-абарота, хто ўклаў такія выразы ў Вашу галаву, вось гэта прапаганда.
Таму трошкі рэдагуйце свае думкі.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 01.03.2005 19:47

2Калинин

Аплодисменты....[:D]

Однако А. Кураев - личность противоречивая...[}:)]

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.03.2005 15:34

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Однако А. Кураев - личность противоречивая...<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

А прычым тут Кураеў, калісьці ён мне вельмі падабаўся, зараз стаўлюся болей стрымана. Але адзіны з тых, хто мяне падштрухнуў да досыць сур'езнага вывучэння Праваслаў'я быў гэты аўтар.
Яму трэба казаць "дзякуй", ён можа размаўляць з моладдю і "чысціць" мазгі сучаснай інтэлегенцыі, якая думае, што шмат ведае пра Царкву, а на самой справе крытыкуе свае ілжывыя думкі пра яе.

Кураеў - вельмі добры місіянер.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей