Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.09.2011 12:14

Мне спадабалася

http://www.pravoslavie.ru/jurnal/48390.htm

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 08.09.2011 10:38

У сувязі з сітуацыяй ў Беларусі пачынаецца пошук вінаватых, шмат дзе ідзе крытыка ўлады. І тут вельмі важна ХТО крытыкуе.
На мой погляд, гэта старая спрэчка аб інтэлегентах і інтэлектуалах.
Мне спадабаліся два артыкулы

http://www.pravoslavie.ru/arhiv/48486.htm
http://www.radonezh.ru/

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 14.09.2011 16:20

Ochen' interesno. Osobenno chto kasaetsa Oktyabr'skoj revolyucii. No ja ne vizhu povtorenija dannogo scenarija v Belarusi.

Ochen' interesnaja statja:

http://www.lenta.ru/columns/2011/09/14/seriously/
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 15.09.2011 8:28

Kalinin пісаў(а)COLONУ сувязі з сітуацыяй ў Беларусі пачынаецца пошук вінаватых, шмат дзе ідзе крытыка ўлады. І тут вельмі важна ХТО крытыкуе.
1. На мой погляд, калі гэта адносіцца да тэмы старой спрэчкі інтылегентаў і інтэлектуалаў, тым больш калі Вы спрабуеце трансліраваць гэта на нашу сучаснасць, я думаю, што гэта выходзіць за межы тэмы "Рэлігія і жыццё" і ўжо мае паліталагічны характар

2. Наконт "вельмі важна ХТО крытыкуе". Прывяду цытату з артыкула

"Недопустимые аргументы"

http://www.osilim.ru/ideas/knowhow10/11.php
Аргумент к личности - противнику приписываются такие недостатки, реальные или только мнимые, которые представляют его в смешном свете, бросают тень на его умственные способности, подрывают доверие к его рассуждениям.

Такого рода «критика» противника, приписывание ему нехороших черт или порочащих мотивов ведет к тому, что уже не сущность того, что он говорит, а сама его особа становится предметом обвинений. Даже если упреки в адрес противника справедливы, этот прием некорректен, поскольку меняет плоскость спора. Из того, что человек допускал какие-то промахи, вовсе не следует, что и к сказанному им сейчас надо отнестись с недоверием. Жонглирование отрицательными характеристиками личности противника, не имеющими никакого отношения к существу рассматриваемого вопроса, в товарищеском споре, разумеется, недопустимо.

К числу аргументов к личности можно отнести и случаи, когда с целью опровержения какого-то обвинения выпячиваются достоинства подзащитного. Так поступает, например, адвокат, говорящий в суде:

- Господа присяжные заседатели, господин судья! Мой клиент признался, что воровал. Это ценное и искреннее признание. Я бы даже сказал, что оно свидетельствует о необыкновенно цельной и глубокой натуре, человеке смелом и честном. Но возможно ли, господа, чтобы человек, обладающий такими редкостными качествами, был вором?

3. Вельмі цікава, што Вы маеце на ўвазе пад сітуацыяй у Беларусі? Тут ёсць палітычныя, эканамічныя, прававыя, змяненні ў разуменні канстытуцыйных правоў і інш. Не кажучы аніякіх прамых фактаў, заўважу, што ў некаторай крытыке, магчыма, неабходна ацаніць, ХТО гэта РОБІЦЬ, а не таго, хто крытыкуе.
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.09.2011 10:19

NAH-NAH пісаў(а)COLONOchen' interesno. Osobenno chto kasaetsa Oktyabr'skoj revolyucii. No ja ne vizhu povtorenija dannogo scenarija v Belarusi.

Ochen' interesnaja statja:

http://www.lenta.ru/columns/2011/09/14/seriously/
Мне спадабаліся вышэйпрыведзеныя артыкулы, таму, як было слушна заўважана, што гэта новы аргумент, у тым ліку і рэлігійна-грамадскі пра інтэлегентаў і інтэлектуалаў.

Калі крытыка ІНТЭЛЕГЕНТА - то яна проста супраць любой улады і ўсё кепска. Любы традыцыйны інстытут - гэта бяльмо на воку імнтэлегента, калі ён яго не ўзначальвае і не карыстаецца яго прыязнасцю. Даволі яскравы прынцып - "творчая інтэлегенцыя" каля кармушкі дзяржаўны прэмій. Тут словы Чэхава вельмі слушныя.

Калі крытыка ІНТЭЛЕКТУАЛА - то яна можа быць і нават больш жорсткай, чым інтэлегентная. Але інтэлектуал любіць сваю краіну і свой народ (можа мне так падаецца) і гатовы нечым сваім ахвяраваць (напрыклад, падстаўляючы сябе пад агонь інтэлегенцкай крытыкі, працуючы на дзяржаву і спрабуючы ў межах пэўнай кампетэнцыі зрабіць нешта не толькі для сваёй кішэні, спрабуючы выконваць магчымыя сацыяльныя абавязкі і г.д.).

Як слушна было заўвага, артыкулы могуць разглядацца і як паліталагічныя, але ў тым і асаблівасць рэлігіі, што яна ахоплівае ўсе сферы чалавечага жыцця. І паліталагічнае можа быць следствам рэлігійнай матывацыі. Напрыклад аб гэтым слушна казаў а. Ус. Чаплін

http://www.radonezh.ru/monitoring/15014.html
Іншы аргумент можна ўспрымаць як праяву савецкага і ліберальнага атэізму.
Адной з прычын майго цытавання артыкулаў тая, што хрысціянскае стаўленне да дзяржавы і ўлады вядома - Рым. 13. І калі хрысціяне пачнуць крытыкаваць дзяржаву і яе палітыку, то, каб не ўпасць у інтэлегеншчыну трэба вышэйцытаванае памятаць.

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 15.09.2011 13:41

Калі крытыка ІНТЭЛЕГЕНТА - то яна проста супраць любой улады і ўсё кепска. Любы традыцыйны інстытут - гэта бяльмо на воку імнтэлегента, калі ён яго не ўзначальвае і не карыстаецца яго прыязнасцю. Даволі яскравы прынцып - "творчая інтэлегенцыя" каля кармушкі дзяржаўны прэмій. Тут словы Чэхава вельмі слушныя.

Калі крытыка ІНТЭЛЕКТУАЛА - то яна можа быць і нават больш жорсткай, чым інтэлегентная. Але інтэлектуал любіць сваю краіну і свой народ (можа мне так падаецца) і гатовы нечым сваім ахвяраваць (напрыклад, падстаўляючы сябе пад агонь інтэлегенцкай крытыкі, працуючы на дзяржаву і спрабуючы ў межах пэўнай кампетэнцыі зрабіць нешта не толькі для сваёй кішэні, спрабуючы выконваць магчымыя сацыяльныя абавязкі і г.д.).

Як слушна было заўвага, артыкулы могуць разглядацца і як паліталагічныя, але ў тым і асаблівасць рэлігіі, што яна ахоплівае ўсе сферы чалавечага жыцця. І паліталагічнае можа быць следствам рэлігійнай матывацыі. Напрыклад аб гэтым слушна казаў а. Ус. Чаплін

Пачну з апошняга, калі дазволіце. Наконт унікальнасці рэлігіі, безумоўна, Вы маеце рацыю - гэта аб'ектыўна і павінна быць зразумела кожнаму - http://www.ateismy.net/content/spravoch ... irill.html - норма веры як норма жыцця Патрыярха (тады яшчэ Мітрапаліта) аб гэтым пісаў таксама даўно. Але ў дадзеным выпадку дыскусія ідзе не на паўсюднасць рэлігіі, а акцэнт робіцца на палітыку і мабыць нейкай мізернай часткай тут кранаецца рэлігія. І ў гэтым выпадку тэма, таму што кранаецца іншы аспект праблемы, на мой погляд, да рэлігіі не адносіцца.

Наконт Інтэлегентаў і Інтэлектуалаў. Мне здаецца што дадзенае дзяленне вельмі ўмоўнае і нельга ўсіх людзей адносіць да той або іншай групы. Возьмем прыклад С. Міхалка, гурт Ляпіс Трубяцкі - што ён зрабіў для краіны карыснага - ну напэўна акрамя нейкай валюты за арэнду залаў, дзе адбываліся канцэрты больш нічога. Акрамя таго, што ён - культурная асоба. Якая пратэстуе, мае прэтэнзіі і будзе мець да любой улады. Яго культурная каштоўнасць і ёсць тое, што ён робіць, ён знаходзіцца на сваім месцы і выконвае сваю функцыю.
Але яго нельга крытыкаваць як інтэлегента.

Яму не патрэбныя пасады.
Другі яскравы прыклад - Е. Летаў, пра якога я, дарэчы, аднойчы задаваў пытанне А.Кураеву. Асноўны дэвіз нябожчыка - "Я всегда буду против". Не сведчыць гэта пра тое, што ён інтэлегент у вышэйназваным значэнні.

Так жа як і мы не маем права судзіць або лічыць, што дадзены чалавек хоча непасрэдна быць ля ўлады, калі для гэтага няма падстаў.

Тая творчая інтэлегенцыя, пра якую кажаце Вы - там жа не толькі дзяржпрэміі, там увогуле ў некаторых выпадках падзенне чалавечай душы. Або здрада. Прыклад Зімоўскага яскравы.

Мы ўсе выконваем сацыяльныя абавязкі, і ў кожнага свой шлях.
Напэўна, няверна лічыць сумленным чалавекам таго, хто ўчора фецішыраваў тым, што ён знаходзіцца ў БРСМ, а пасля эканамічных праблем праз тыдзень набівае сабе татуіроўку "ШОС". Чалавечае пазіцыя павінна фармулявацца на падставе светапогляда, а не памеру кішэні. І я лічу гэта напэўна дазваляе лепей ацаніць таго, ХТО крытыкуе. А тое, робіць ён што-небудзь для краіны або не - не вельмі важна, таму што ён можа гэта рабіць і для сябе.
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 15.09.2011 20:11

2 Kalinin

http://news.tut.by/society/250281.html

Opjat' mnogolikij objavilsja: "Другой пострадавший - Самвел Саакян – заявил, что потерпевшим не дали ознакомиться с материалами дела. Председатель суда ответил, что это было сделано для того, чтобы обезопасить общество, чтобы схемы взрывных устройств, подробно описанные в материалах дела, не попали злоумышленникам.

Саакян пояснил, что не интересуется взрывными устройствами, и, сославшись на то, что имеет юридическое образование, подчеркнул, что на ознакомление должно даваться больше времени. По его словам, у него на ознакомление было только 5 дней. При этом, как собщалось ранее, материалы этого уголовного дела составляют более 550 томов."
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 15.09.2011 22:13

Kstati - ochen' interesnaja statja v prodolzhenii diskussii ob intellektualah: "Интеллектуалы слишком брезгливы и разборчивы, чтобы голосовать за успех и позитив. Ни за свой, ни тем более за чужой. Чужой особенно неприятен. Что ж тогда, зря лежали с фейсбуками на обломовских диванах?.."
http://www.ej.ru/?a=note&id=11325

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 19.09.2011 11:57

2Нах-Нах

тое што на Захадзе завуць "інтэлектуалы", у нас мае назву "інтэлегенты". Трэба ўлічваць цывілізацыйны кантэкст:)

Мне спадабалася такое апавяданне

Отец Константин был большой затейник. За это его все любили. И ходили к нему за советом. Вот и Паша Егоров решил спросить у батюшки, что ему делать. Четыре года назад Паша женился, женился по большой любви, на Вике Кондратьевой, из отдела информации. Вика была не то чтоб красавица, но очень стройная, голову держала высоко и ходила красиво, длинными ногами в туфельках на каблучке — в общем, жить Паша без нее не мог. И даже когда женился, не разлюбил, а только полюбил ее еще сильней. А Вика, наоборот, с Пашей сначала вроде бы ничего, и обед приготовит, и обнимет даже, а потом стала скучать. И домой возвращаться не спешила. То с подружкой где-то задержится, то в магазин после работы поедет, они ведь вон как теперь, круглосуточные все стали, после работы самое время. А Паша дома сидит и чуть не плачет, даже в окно выглядывает. Вичка его честная была, и не к кому ее было ревновать, но все равно обидно. Муж дома сидит, а жена и носу не кажет! Начались у них скандалы. А Вичка его обнимет и говорит — скучно мне, милый, дома. На работе бумажки, а дома кухня да ты. Скучно. А Паша ей — я тебе, что ли, клоун тебя развлекать? Ну, и снова поругаются. И решил Паша обратиться к батюшке, к которому ходил четыре раза в год, постами, на исповедь, потому что Паша наш был человеком верующим. В отличие, между прочим, от своей жены.
Батюшка все у Паши расспросил, но пока расспрашивал, два раза зевнул, потому что Паша до того подробно рассказывал разные подробности, что батюшка ему ответил: “Ясно. Она думает, что ты зануда. Но мы сделаем так”. И сказал Паше, что надо делать.
И вот снова Вичка где-то сильно задерживается, возвращается домой, звонит в дверь, а ей никто не открывает. Раз звонит и третий — тишина. Открывает она своим ключом дверь — а Пашкины ботинки и куртка вот они, в коридоре. Значит, он дома! Вичка немного насторожилась. Скидывает туфли, проходит в комнату, а в комнате не продохнуть от перегара, на полу крепко спит пьяный в дым Паша и вокруг него на ковре валяются окурки и пустые бутылки. А надо сказать, что до этого Паша не брал в рот хмельного и курить пробовал только однажды, в шестом классе, но с тех пор завязал. Вичка стала Пашу толкать ногами, но Паша только мычал, а потом вдруг открыл глаза. Да как закричит страшным, хриплым голосом:
— Любимая! Ты пришла!
И снова упал головой на пол и захрапел.
Но Вичка его все-таки растолкала и стала требовать объяснений.
— Любовь моя! Я напился с горя, — объяснил ей заплетающимся языком Паша, при этом все время глупо ухмыляясь. — Потому что тебя все нет и нет. А я без тебя не могу жить.
Тут Паша подобрал с пола окурок и начал искать спички.
— А окурки ты зачем по полу разбросал? Так ведь и до пожара недалеко! — попробовала было напасть на него Вика, но поздно — Паша окурок выронил и снова уснул.
Тогда Вика кое-как Пашу раздела, перетащила на диван, укрыла одеялом, собрала окурки, вымела пепел, вынесла бутылки (одна из-под “Жигулевского”, две “Невского” и “Столичная”), закрыла в комнату дверь. А сама села на кухне смотреть телевизор — как раз показывали “Женский взгляд” Оксаны Пушкиной, любимую Викину передачу.
На следующее утро Паша перед Викой ужасно извинялся, целовал ей руки, умолял простить и все повторял, что это он с горя. Вика его простила и всем девчонкам в своем отделе информации рассказала, как любит ее муж. Но через несколько дней Оля Мотина позвала ее на распродажу, магазин “Копейка” разорялся или что-то еще и устроил распродажу электроприборов по не-ве-ро-ят-ным ценам. Вчера Мотина уже купила там миксер, а сегодня хочет еще и соковыжималку — вчера просто не хватило денег. А Вичке как раз нужен был новый утюг. Возвращается она с коробочкой домой — Паша снова пьяный. Правда, лежит не на полу, а в кресле, и окурки плавают в чашке с водой. Но бутылок даже больше, чем в прошлый раз.
С тех пор Вичка стала приходить домой вовремя. И с Пашей ей вроде стало интересно — оказалось, он умел напиваться и курить. Опять же, есть что рассказать на работе подружкам.
Только чудо совершенно не в этом. Чудо в том, что никто из наблюдательных соседок так и не рассказал Вике, как ее муж два вечера подряд ходил по двору с пинцетом и двумя целлофановыми пакетами — пинцетом он поднимал окурки. А в другой пакет складывал пустые бутылки.
Никогда в жизни батюшка Константин так не смеялся.

І гэтае разважанне таксама
Все, что нужно для торжества зла
http://www.radonezh.ru/analytic/15046.html

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 19.09.2011 15:49

2 Kalinin

На самом деле на Западе есть и используются оба понятия. Так в английском есть слово "intelligentsia" и "intellectual", причем в определении слова "intelligentsia" в словаре Вебстера (американский аналог толкового словаря Даля) специально оговаривается, что значение слова "intelligentsia" значительно уже нежели "intellectuals" и применяется в основном в контексте России и бывшего СССР.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.09.2011 10:19

2Нах-Нах
Я супрацьпастаўляю гэтыя тэрміны, бо знаходжуся ў пастсавецкім кантэксце.
Напрыклад, Дз. І. Мендзелееў - інтэлектуал, дарэчы не абраны ў Акадэмію навук з-за сваіх "непрагрэсіўных" поглядаў.
Калі карацей. інтэлегент, той хто толькі крытыкуе з-за прынцыпа (дзяржава заўседы зло) і працаваць на дзяржаву нельга.
інтэлектуал, той хто крытыкуе, бо лічыць нешта неправільным, і хваліць, калі бачыць станоўчае. Можа працаваць, а можа не працаваць на дзяржаву.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.09.2011 12:02

Мне спадабалася
Дарэчы прат. Андрэй Ткачоў - новае імя ў праваслаўнай публіцыстыцы, і мне падабаюцца яго глыбокія разважанні.

http://www.radonezh.ru/monitoring/15059.html

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 20.09.2011 14:48

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 22.09.2011 17:41

Многоликий жжот ни па-деццки! Все так же в своем репертуаре...

http://news.tut.by/trial/251388.html

"По ходатайству потерпевшего Самвела Саакяна был оглашен еще один протокол допроса Коновалова – от 27 мая 2011 года. "Если вы имели целью дестабилизировать политическую обстановку с последующей сменой руководства, почему не состояли в партии?" - спросили у Коновалова на допросе. Коновалов ответил, что так его нашли бы еще быстрее, ведь "спецслужбы в первую очередь проверяют всех лиц, входящих в оппозиционные партии". Он также рассказал, что надеялся, что никто никогда не узнает, кто совершил данные взрывы.

"У меня не было цели совершения убийства. Я предполагал, что будут пострадавшие, но не хотел жертв среди населения. Допускал, что могут погибнуть люди, но не хотел этого", - сказал Коновалов.

После этого потерпевший Самвел Саакян хотел высказать замечания, что заявленный им протокол допроса оглашен не полностью, на что председатель суда Федорцов сказал, что учтет его замечания, но не стал оглашать протокол допроса полностью. После последующих замечаний Саакяна председатель суда пригрозил удалить его из зала.

Саакян в свою очередь заявил, что оглашение всего протокола очень важно, поскольку в них понятны мотивы деятельности Коновалова. "Там он говорит, что хотел смены власти", - сказал Сааякян.

Сразу же после этого Ковалев попросил пообщаться с адвокатом наедине. Федорцов сказал, что он сможет сделать это во время перерыва."

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.09.2011 12:11

Цудоўны артыкул. Пра культ Карга, які ўзнік на Ціхім акіяне, я не ведаў

http://www.pravoslavie.ru/smi/48643.htm

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 6 і 0 гасцей