Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 12.05.2007 17:32

http://pravoslavie.by/podrazdel.asp?id= ... Session=10 - Царква ў час вайны. Главы 6, 7, 8.
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

D-r_Йозеф
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14
ЗарэгістраваныCOLON 05.04.2007 20:25

Что же?

Паведамленне D-r_Йозеф » 14.05.2007 16:52

Удалено. п. 19 Положения о форуме. Предупреждение. Модератор_7
И все-таки, искал, но ничего конкретного не нашел. Все еще жду ответа от кандидата юридических наук. Заметьте, что все ваши доводы основываются на материалах, опубликованных на сайтах религиозной направленности. Я же предлагаю Вам выбрать нейтральную позицию и рассмотреть вопрос по существу. На минуту одену шкуру большевика и буду рассуждать следующим образом. Фашизм - есть передовой отряд капитализма, то есть самого прогрессивного экономического и социального уклада. Читая материалы из последней ссылки, можно сделать вывод, что священники ненавидели большевистский режим, что могло толкать их на сотрудничество с Германией. Отредактировано. Модератор_7
http://www.foru.ru/article.130.html
"Да, многие священники и миряне с восторгом последовали за фюрером, поверив, что немцы - богоизбранный народ, а Гитлер - новый мессия. Но далеко не все клюнули на эту удочку. Это вызвало бешенство у фюрера, ведь он был убежден, что «…они (то есть пасторы и священники) предадут что угодно, лишь бы не лишиться своих убогих приходов и зарплат». Примерно половина священнослужителей образовала церковную оппозицию. Они отказались закрывать глаза на геноцид евреев и на попытку создать новую религию, в которой первую скрипку играл бы фюрер, заменяя собой Мессию-еврея." И еще. Из вашей последней ссылки.http://pravoslavie.by/podrazdel.asp?id= ... Session=10
"Вот отрывок из допроса:

"Прежде чем перейти к показаниям о практической деятельности контрреволюционной организации и моей лично как руководителя этой организации, я считаю необходимым доложить следствию, что я одновременно являлся членом московского церковно-фашистского центра, по заданию которого и проводил контрреволюционную деятельность, направленную к ослаблению мощи Советского государства и свержению Советского правительства. В этот период, как я лично наблюдал, а также и по утверждению более авторитетных для меня лиц из крупного духовенства, в церковном мире стали формироваться взгляды о необходимости организованной борьбы с советской властью. Прогресс социалистического строительства и вместе с тем и укрепление мощи Советского государства, а на этой основе рост культуры и благосостояния трудящихся, а также рост атеизма, ставили Церковь и духовенство в безвыходное положение. Перед нами — крупным духовенством и активными церковниками — стояла альтернатива: либо добиться свержения Советской власти и реставрации капитализма, либо обречь себя на верную гибель. Мы избрали первый путь, т. е. активную борьбу с советской властью в надежде на ее свержение. Такая точка зрения окончательно оформилась в конце 1934 г., на одном из первых нелегальных совещаний церковно-фашистского центра, происходивших в Москве под руководством митрополита Сергия (Старогородского). В этом нелегальном совещании участвовал я и ряд лиц из крупного духовенства. Это совещание и другие были созваны под видом обсуждения вопросов Церкви. Должен сказать, что активная борьба против советской власти для духовенства дело не новое, подавляющее число духовенства, особенно тихоновской ориентации, которую представляю я, по своей природе реакционное и, безусловно, антисоветское; это в различные периоды борьбы с Советской властью облегчало формирование контрреволюционных организаций, облегчало привлечение духовенства и активных церковников к организованной контрреволюционной деятельности.

Вопрос: Назовите известных вам членов московского церковно-фашистского центра.

Ответ: Членами московского церковно-фашистского центра являются: 1) Митрополит Сергий Старогородский, заместитель Петра Крутицкого, так называемого Местоблюстителя патриаршего престола, руководитель тихоновского церковного течения в СССР, окончил духовную академию, в 1922 г. был осужден за активную контрреволюционную деятельность; 2) Ленинградский митрополит Алексий (Симанский), сын помещика, ярый монархист, в 1924 г. осужден за активную контрреволюционную деятельность; 3) Украинский митрополит Константин, человек с резко выраженными фашистскими взглядами, происходит из духовной семьи; 4) Северо-кавказский архиепископ Мефодий; 5) Ивановский митрополит Павел происходит из духовной семьи, в 1933 г. подвергался репрессиям со стороны органов советской власти; 6) Лебедев Александр, управляющий делами при митрополите Сергии, в состав центра входил до ареста в июле месяце 1937 г.; 7) Новгородский архиепископ Венедикт; 8) Я ,Туляков Василий (Феофан), митрополит Горьковский. По заданию Сергия Старогородского я собирал шпионские сведения о положении в Советском Союзе и в частности о состоянии ж. д. транспорта и настроении рабочих и передавал эти сведения Сергию Старогородскому, а он в свою очередь передавал их сотрудникам английского посольства, о которых я показал выше.

Вопрос: Дайте показания о программно-тактических установках московского церковно-фашистского центра?

Ответ: По директивам заграничного церковно-фашистского центра необходимо было всеми путями подготавливать восстание против советской власти, и в этих целях готовить повстанческие и террористические кадры, сеять возмущение и озлобление среди населения против советской власти и заниматься непосредственной подготовкой восстания, начало которого прямо связывалось с интервенцией против Советского Союза со стороны Германии и Японии"."

А посему у меня возникает вопрос? Если допрос подтверждает факт сотрудничества с нами, то какие могут быть вопросы? Тогда как юрист, дайте мне ссылку на официальный документ, который подтверждает, что допрос проводился под пытками или решения Верховного Суда СССР? Буду очень благодарен. Мы можем долго спорить, и спорить о роли национал-социалистов в возрождении святой церкви, но факт есть факт, что после начала 2 мировой войны церковь наконец-то приобрела какие-то права в СССР.
Чем чудовищнее ложь, тем легче за нее осудят... 8)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.05.2007 18:50

2Денша
Пачнем з пачатку, потым і да фашыста прыйдзе час, і для яго знойдзем асінавы кол.
Давайце разважаць па-троху і правядзем у думках эксперымент, які нам прапаноўвае Йозеф рэалізаваць на практыцы. "Бойцеся данайцаў, якія прыносяць дары" Гамэр Іліяда. Таму трэба задумацца, якія мэты мае цёзка Гебельса, калі робіць такія прапановы.
І так эксперымент.
З наступнага семестра ва ўсех навучальных установах уводзіцца Закон Божы. Увадзіцца ціха, без абмеркаванняў "каб прывучыць народ на пакоры". Спрагназуйце рэакцыю насельніцтва, потым мне яе апішыце.
Далей узнікае праблема таго, хто будзе чытаць. Гэта будзе звычайны прадмет, які можа чытаць ЛЮБЫ чалавек, ці чалавек са спецыяльнай рэлігійнай адукацыяй. Думаю, што толькі другі варіянт, хоця б Йозеф жадаў прафанацыі, каб чыталі любыя асобы, нават атэісты. Адразу пытанне, ці зможа Царква даць столькі асоб, якія б маглі чытаць Закон, улічваючы узроставыя асаблівасці і г.д. Не не зможа. Далей чакаю Вашых каментарыяў.
Далей, ЯКІ Закон Божы трэба чытаць. Гэты прадмет мае выключна канфесіянальную афарбоўку, якая рэакцыя будзе - зразумела. Канфесіі павінны будуць сварыцца паміж сабой за права чытаць гэты курс. Вынік - рост рэлігійнай напруджанасці.
Добра, Йозеф зноў "для пакоры" загадае весці па Праваслаўнаму ўзору. Іншае пытанне, што рабіць з тымі, хто сябе не лічыць праваслаўным. Напомню, гаворка ідзе пра абавязковы курс. Якія меры ўздзеяння будзем прымяняць да нязгодных? Выганяць? Потым апішыце мне наступствы.
Далей наконт зместа. Ўто павінны чытаць у гэтым прадмеце. "Народ павінен быць пакорны?" Слухаць ўсялякую лухту? Спачатку пойдзе тэма пра Бога, Хто Ён такі, якія яго рысы. Потым пра чалавека, яко статус, грэхападзенне. Потым пераказ Свяшчэннай гісторыі, потым запаведзі Маісея, Нагорная Казань, асновы набажэнстваў, свят і г.д. Тога, чаго жадае Йозеф там не будзе. Там будзе: Бог адзены, і любі Яго ўсім сэрцам (і г.д.), любі бліжнега свайго як самога сябе. І Хрыстос ёсць Ісціна і Сапрадны Богачалавек, па Якому (а не па чарговаму хлусу, прэтэндуючаму на ролю Чалавекабога) трэба жыць і звяраць свае учынкі і думкі.
Так там будзе сказана аб адносінах да ўлады (рымлянам 13), але і аб абавязках улады. Такім чынам да пакоры Вы народ не прывядзеце. Гэта добра робіцца гістрычным матэрыялізмам, гісторыяй КПСС і г.д.
І апошняе, якая будзе форма заліку. Што патрэбна будзе ведаць студэнту. Сімвал Веры напамяць з тлумачэннем? Быць на пэўнай колькасці набажэнстваў ці што. Чакаю Вашага адказу.
І яшчэ я давеў да абсурда прапанову Йозефа, а як гэта суадносіцца з пэўнымі нормамі канстытуцыйнага права, якое Вы зараз вывучаеце.

Калі ласка не марудзьце з адказам.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.05.2007 19:13

А як жа я мог запамятаваць? Вось чаму з'явіўся Йозеф :D

Хутка будзе з'ява, ад якой шмат хто будзе сычэць як на патэльні: і ЗША, і камуністы, і нацысты, яшчэ шмат хто.
РЭВАЛЮЦЫЯ СКОНЧЫЛАСЯ.

Не гледзячы на правакацыі і шмат яшчэ што. Руская Праваслаўная царква і Руская Праваслаўная царква за мяжой уз'ядноўваюцца. 17 траўня будзе падпісаны кананічны акт. Віншую усіх.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 17.05.2007 8:59

"Асіметрычная" рэмарка для Лоера і Йозефа

D-r_Йозеф
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14

Ответ

Паведамленне D-r_Йозеф » 17.05.2007 18:12

Из вашей последней ссылки "В области политики Самость не хочет быть частью общества и государства. Слова «не спрашивай, что государство сделало для тебя, спроси себя, что ты сделал для государства» Самости непонятны. Самость вечно брюзжит по поводу государства, которое всегда ей должно, но по отношению к которому она вечно сохраняет критическую позицию. Государство должно оберегать и защищать, а Самость будет вечно в рядах «несогласных», будет в вечной оппозиции, хоть при царе, хоть при Советах."
Согласен. Я и наталкиваю Вас на эту мысль. Но вы в итоге хотите найти осиновый кол... Нельзя же так обращаться с близким Вам по духу человеком. Я же не говорю, что надо вот так тупым методам привлекать граждан к Закону Божьему. Для этого есть много наработок, которые можно использовать. Взять, например, программирование сознания с помощью 25 кадра. А отчислять несогласных не стоит. Можно найти другие методы борьбы с ними.
Я почему хочу знать ваше мнение? Кстати Вы до сих пор мне не ответили. Может Вы боитесь? Тогда, пожалуйста, у меня есть электронная почта, напишите мне туда. Ведь вот скажите. Если вдруг на факультете(в университете) появится организация воинствующих безбожников, как следует поступить? Ведь они же будут стараться превратить нас, богобоязненных христиан, в политических "трупов". Не думаю, что Вы просто будете молчать.

Удалено. п. 19 Положения о форуме. Модератор_7

D-r_Йозеф
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14

Паведамленне D-r_Йозеф » 17.05.2007 18:25

Сайт неопределенной тематики. Отредактировано. Модератор_7
http://xxx7.d5k.ru/wiki/169
А вот и Ильин, которого Мы с Вами советуем студентам читать
http://208.109.127.128/forum/showthread.php?t=189 (Сайт Движения против нелегальной иммиграции - современные национал-социал социалисты) или http://www.pravoslavie.ru/put/060731214457
Удалено. Модератор_7____________________________________________________
http://www.netda.ru/sborniki/rustroj/rs-jurjev.htm
"...Нынешнее время, когда с одной стороны идет полное разрушение системы ценностей и ориентиров большинства советских людей, с другой - кажущееся торжество победно шествующего капитало-коммунизма, на самом деле является временем наиболее ярко выраженного действия Божиего Промысла, что отмечает любой внимательный наблюдатель. Господь всегда промышляет над народами, как посредством самих людей, так и посредством стихий мира. Но есть времена, когда Он берет "вожжи" управления в свои руки. Такие времена одичавшему безбожному человеку кажутся временами хаоса и катастрофы, но это лишь животный страх перед величием космической битвы. Удалено. Модератор_7
Апошні раз рэдагавалася 1 D-r_Йозеф, усяго рэдагавалася 18 раз(а).

D-r_Йозеф
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14

Паведамленне D-r_Йозеф » 18.05.2007 7:06

Почитайте внимательно. Не кажется ли Вам, что от таких экземпляров надо отказываться. Но ничего, они и по сей день здравствуют.
http://gazeta.ru/2007/03/28/oa_235151.shtml

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 18.05.2007 7:34

А почему Сергей Артурович думает, что США против объединения РПЦ И РПЦЗ? У нас очень подробно это освещалось, особенно по республиканскому Fox News. Говорили об этом положительно в основном. Но дело в том, что последние тенденции в поведении российской власти внушают опасения...
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 18.05.2007 8:39

По-моему, Сергею Артуровичу просто надоело вести с вами дискуссию в таком ключе. А беспочвенные обвинения его в страхе высказать своё мнение - просто нелогичны.
Д-р Йозеф, юзайте правила форума. Между прочим, три поста подряд - моветон. Есть кнопка "изменить"

The_Lawyer
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 62
ЗарэгістраваныCOLON 02.12.2005 21:34
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне The_Lawyer » 18.05.2007 22:19

Напоўніў зернем бессмяротны Лоўчы сеткі,
І дзічына трапіла ў іх, паквапіўшыся на тыя зерні.
Ён тую дзічыну назваў людзьмі і на яе
Узваліў віну за зло, што сам тварыць на свеце.
Амар Хайям (С)
:evil:
Не пакідайце мовы нашай...

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 18.05.2007 22:49

Йозэф, што датычыцца прадмета ў школе, то лічу, што паўтараць па 2000 разоў тое, аб чым тут гаварылася старонак гэдак ...ць, не вельмі правільна. Прачытайце, знойдзіце вельмі цікавую для Вас інфармацыю.
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.05.2007 9:33

2Мур
Я проста рыхтую адказ, які можа знять шмат якіх пытанняў. Тым больш, што не заўсёды хапае часу. Зараз пайшлі дыпломнікі, бакалаўры, курсавыя.
Дыскусію трэба весьці і я яе буду весці, тым больш што Йозэф гэта сімптом таго, з чым трэба змагацца.
2Трыллер
Йозефу не патрэбная дыскусія, яму трэба замазаць царкву. І ўсё гэта ён прачытаў, але нечага яму не хапае.
Тое што тут надрукована гэта пачалося яшчэ з спакушэння Хрыста ўладай і пустыні. Д'ябал прапаноўваў Хрысту усе царствы Свету, калі той паклоніцца яму. Потым вельмі добра такую сітуацыю апісаў Дастаеўскі ў Легендзе аб вялікім Інквізітары.
Хрыстціянства гэта Свабода і Любоў, гэта неад'емныя рысы чалавека. Богу трэба каб да Яго прыйшлі дабраахвотна, Яго любілі па сваёй свабоднай волі, а не праз 25 кадр і іншыя маніпуляцыі.
Але тое, што піша Йозэф гэта магчымая спакуса Царквы, ёй аддадуць уладу і потым з'явяцца йозефы, якія прапануюць свае паслугі. Пачнецца новае арыянства або іслам, галоўнае выконваць знешнія абрады, а вось унутраны рост, барацьба са грахом ужо не патрэбіцца. Чалавека трэба будзе прымушаць хадзіць ў царкву, на тых хто не пойдзе Йозеф будзе пісаць данос.
Далей, мне смешна патрабаванне (прапанова) не карыстацца рэлігійнымі крыніцамі. Выкарыстоўваць трэба ўсе, тым больш, калі Йозеф сам знаходзіць нейкія цытаты, якія вырваныя з кантэксту (звычайны прыём атэістаў) сведчаць аб "негатыўнай" ролі Царквы, на рэлігійным сайце.. Каб гэта было праўдай, то першая асоба ў спісе - мітрапаліт Сергій Страгарадскі не быў прызначаны Патрыярхам РПЦ. Сталін, калі даваў на гэта дазвол (кіруючыся палітычнымі мэтамі - цытата з Йозефа), ведаў, што папярэднія допыты былі хлусьней і пры іх прымяняліся спецсродкі.
А наконт маёй боязні. Шаноўны Йозеф, пакажыце ўсім свой "славянска-арыйскі" твар, я ўжо прапаноўваў Вам асабістую гутарку па пытанняў, якія Вас цікавяць, а Вам усе патрэбна ананімна і праз пошту. Слабо, шаноўны ...:D

D-r_Йозеф
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14

Паведамленне D-r_Йозеф » 20.05.2007 13:32

Уважаемый Калинин! В своем посте Вы утверждаете "А наконт маёй боязні. Шаноўны Йозеф, пакажыце ўсім свой "славянска-арыйскі" твар, я ўжо прапаноўваў Вам асабістую гутарку па пытанняў, якія Вас цікавяць, а Вам усе патрэбна ананімна і праз пошту. Слабо, шаноўны ..." Что-то не припомню, чтобы Вы мне предлагали личную беседу. Я не откажусь от такой беседы. Вы видимо путаете меня с кем-то.Пожалуйста, оставьте свой телефон, я вам позвоню. Но прежде я хотел, чтобы Вы все-таки ответили на поставленные мною вопросы. Я понимаю, если обычный пользователь не отвечает в силу незнания, но Вы... Удалено. Предупреждение. п. 19 Положения о форуме. Модератор_7
Еще раз о сотрудничестве церкви с германцами. Я почему Вас прошу дать ссылку на официальный документ? Вот ведь смотрите эту новость
http://scepsis.ru/library/id_604.html
"Верховный Суд Венгрии признал борца с фашизмом, героя Второй мировой войны, преступником". Это значит, что обратное, о том что служители церкви не состояли в церковно-фашистском центре, подтверждено решением судебного органа.
Я вам предоставил много ссылок, прокомментируйте их.
Удалено. Предупреждение. п. 19 Положения. Модератор_7

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.05.2007 15:36

Пачнем патроху адказваць, аналізуючы то, што напісана Йозефам, праз евангельскі прынцып “по плодам узнаете их», «ибо не собирают винограда с репейника, а смокв с терновника».
Галоўная тэза Йозефа, з якой на яго думку я павінен згадзіцца, тое што фашызм (нацызм) дапамог Праваслаўнай царкве, таму яна (царква) павінна яму быць ўдзячна. Сапраўды, дзякуючы нападу Германіі рэлігійны ціск у СССР снізіўся, бо (і атэісты гэта прызнаюць) Сталін спужаўся, а можа Царква прызаве да барацьбы з бязбожным рэжымам (а ён такі і быў). Нават, і гэта гістарычны факт, што некаторыя іерархі Замежнай царквы выступалі з удзячнасцю да Гітлера. Але мітрапаліт Сергій, якога па вырванай з кантэкста цытаце Йозеф называе галавой маскоўскага народна-фашысцкага блока, у першы дзень вайны выступіў з прызывам да вернікаў аб абароне айчыны, назваўшы вайну АЙЧЫННАЮ. Сталін выступіў толькі 3 ліпеня … вернікі перадалі шмат каштоўнасцяў на карысць абароны, 2 танковых палкі, паветраная эскадрылія і шмат чаго яшчэ. А вось немцы пры захопе Масквы планавалі мітрапаліта Сергія расстраляць, штосьці тут не вяжацца з довадамі аб яго фашызме ..
Тут праблема іншая, што вайна палепшыла стан Царквы. Так, з гэтым трэба згадзіцца. Але тут іншы погляд, аб якога як чорт аб ладана бяжыць Йозеф. Ён не разумее, што зразумела кожнаму верніку, У ГІСТОРЫІ ЁСЦЬ БОЖЫ ПРОМЫСЕЛ. Божая задумка аб нечым. І Германія выступіла тым інструментам у Божаў руце, каб абараніць Царкву. Дарэчы
5 О, Ассур, жезл гнева Моего! и бич в руке его - Мое негодование!
6 Я пошлю его против народа нечестивого и против народа гнева Моего, дам ему повеление ограбить грабежом и добыть добычу и попирать его, как грязь на улицах.
7 Но он не так подумает и не так помыслит сердце его; у него будет на сердце - разорить и истребить немало народов.
8 Ибо он скажет: "не все ли цари князья мои?
9 Халне не то же ли, что Кархемис? Емаф не то же ли, что Арпад? Самария не то же ли, что Дамаск?
10 Так как рука моя овладела царствами идольскими, в которых кумиров более, нежели в Иерусалиме и Самарии, -
11 то не сделаю ли того же с Иерусалимом и изваяниями его, что сделал с Самариею и идолами ее?"
12 И будет, когда Господь совершит все Свое дело на горе Сионе и в Иерусалиме, скажет: посмотрю на успех надменного сердца царя Ассирийского и на тщеславие высоко поднятых глаз его.
13 Он говорит: "силою руки моей и моею мудростью я сделал это, потому что я умен: и переставляю пределы народов, и расхищаю сокровища их, и низвергаю с престолов, как исполин;
14 и рука моя захватила богатство народов, как гнезда; и как забирают оставленные в них яйца, так забрал я всю землю, и никто не пошевелил крылом, и не открыл рта, и не пискнул".
15 Величается ли секира пред тем, кто рубит ею? Пила гордится ли пред тем, кто двигает ее? Как будто жезл восстает против того, кто поднимает его; как будто палка поднимается на того, кто не дерево! Гэта кніга Ісайі, глава 10. І гэта разбівае ўсе нападкі Йозефа.
Яшчэ прывяду цытату з атэістычнай кнігі (не ведаю, ці ёсць яна ў НЕТе, але пры жаданні можна знайсці і прачытаць) Русское православие: вехи истории / Науч. ред. А. И. Клибанов. – М.: Политиздат, 1989. – С. 700.
«Нужно отдать должное верующим – они показали себя на всех изломах истории нашей страны (имеется ввиду СССР) честными, а нередко и примерными тружениками. Им удалось выработать в себе своего рода иммунные свойства по отношению к таким аномалиям в жизни общества, как пьянство, хищения, вообще уголовные действия, безответственное к семье».
Атэіст згадзіўся, што вернікі лепш за камустаў. Вось гэта сведка і доказ. А вось прычына тага, чаму вернікі аказаліся лепш.
Архимандрит Псково-Печерского монастыря Иоанн (Крестьянкин) в 70 годы говорил верующим: «Мы грешим против 5-й заповеди Закона Божия [почитай отца и матерь твою] непочтительным отношением к начальникам. …Быть начальником очень трудно. … Где бы не был начальник – на работе, в монастыре или в государственном аппарате … - на каждом из них лежит ответственность не только за порученное дело, но и за всех подчиненных. … Воровство … - тяжкий грех, лишающий недугующих им Царства Божия, Царства Небесного … (1 Кор. 6, 10). Очевидно, профессиональных воров, грабителей и жуликов среди нас, собравшихся сегодня, нет. Но ведь взять самую малость, тебе не принадлежащую, это уже воровство». Иоанн (Крестьянкин), архимандрит. Опыт построения исповеди: Пастырские беседы о покаянии в дни Великого поста. – М.: Отчий дом, 2001. – С. 62-63.

Йозеф кажа мне, ну не трэба са мной спрачацца, я ж такі як і Вы. Што ж вельмі цікавы палемічны ход. Спачатку прывучаеш да тоеснасці, а потым паказваеш СВАЮ гнусь, і атрымліваецца што іншы таксама забружданы. Мы з Йозефам адзіныя у тым, што абодва чалавекі і ГРЭШНІКІ. А вось далей поўная розніца.
Можа Йозеф мне назаве той храм, у які ён ходзіць, як часта, калі апошні раз спавядаўся, як аднесся яго духоўнік да таго, што ён напісаў (пачынаючы з хваробы Патрыярха). Думаю, што не назаве. Вось Лойер той больш паслядоўны, для яго царква – гэта культурны фенамен. І ён ходзіць туды, каб паглядзець на культуру.
Я ўжо пісаў раней, што Йозефізм гэта рэальны выклік да царквы, прапанова ўзяць уладу. Таму вернікам трэба быць вельмі асцярожнымі пры закліках аб выкарыстанні дзяржаўнай моцы, ёсць пэўная купка асоб, якія жадаюць аўтарытэт царквы выкарыстаць на сваю карысць, прыкрыць сваю гнусь.
Царкве трэба зноў як пад час ганенняў першых вякоў адкідваць ад сябе ўсе тое, што супярэчыць разумнаму хрысціянскаму вучэнню. Усе ведаюць, што і гностыкі, і дзяржава прапаноўвалі Царкве саюз. Маўляў мы тое ж, што Вы. Верце як жадаеце, але толькі дазвольце нам называць Хрыста эонам, духам, прымсьце вернікаў прыхосіць ахвяры імператару і г.д. Царква выстаяла, стварыўшы канон, выстаім і мы, але толькі тады калі будзем ў Царкве.
Але для гэтага трэба ведаць сваю рэлігію, не карыстацца унутраным фальклёрам (аб гэтым добра піша Кураеў), не рабіць Царкву інструментам для велічы Расіі і г.д. А проста жыць па Хрысту, выконваючы тыя службовыя абавязкі, якія табе прадпісана. Мне вучыць, камусці вучыцца, лавіць злодзеяў і г.д.

І яшчэ тут можна прыводзіць шмат “праваслаўных” сайтаў, але тут ёсць абсалютны крытэрый праваслаўнасці. Калі пасля пэўнага тэксту у цябе з’явідася жаданне кагосьці забіць (жыда-масона, ліберала, камуніста, фашыста і г.д.) ці зрабіць яшчэ нейкі гвалт, то гэты тэкст не праваслаўны. А калі пасля тэкста з’явілася жаданне каяцца, маліцца і быць лепш, то праваслаўны.
Спадзяюся, што Йозефу я адказаў. Калі ён хрысціянін, то чаму яму баяцца сустрэчы. А вось калі не, і задумкі іншыя, напрыклад жаданне радыкалізіраваць форум, падстаўляючы родны факультэт, то тут мы будзем з ім змагацца.

2Нах-Нах
магчыма, што некаторыя амерыканскія каналы і добра адносяцца да аб’яднання (тым больш партыйныя). Але Вы зараз жывеце ў ЗША і ведаеце, як там агітуюць на выбаршчыкаў, ахопліваючы розныя колы. Напрыклад, каб армянская дыаспара прагаласавала кожны пачынае папракаць Турцыю за генацыд 1915 года. РПЦ таксама ахоплівае шмат вернікаў, думаю аб’яднальная тэндэнцыя прадоўжыцца. Могуць аб’яднацца БАПЦ і БПЦ, УАПЦ і УПЦ. А вось гэта супярэчыць планам Белага дома, бо калі Расія вылезе, то не дзякуючы Пуціну, а толькі дзякуючы Царкве (як пасля татар і 1612 года). Таму і былі плёткі аб хваробе патрыярха, зліў інфармацыі епіскама Діамеда і г.д.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 9 і 0 гасцей