Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
The_Lawyer
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 62
ЗарэгістраваныCOLON 02.12.2005 21:34
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне The_Lawyer » 11.06.2007 16:39

2 Kalinin

Вось цяпер я пішу менавіта Вам. А чаму Вы ўспрынялі мае словы пра дзеянні на свой конт? Мабыць ведаеце штосьці пра свае дзеянні?
:evil:

А наконт таго, што я не жадаю нічаго чытаць Вы памыляецеся. Я чытаю толькі тое, што пажадаю. Але, як мне тое падаецца, форум для таго, каб кожны выказваў СВАЕ думкі. А іншыя - такія ж простыя людзі... і навошта мне чужыя думкі?
Не пакідайце мовы нашай...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 12.06.2007 13:56

2Лoўер
Проста ў выдалным мадэратарам пасце Вы пісалі, што не супраць таго, што людзі вераць, але супраць таго, што гэта выкарыстоўваецца ў працэсе асветы. З ўдзельнікаў форума я адіны, хто рэальна выкарыстоўвае рэлігійныя дадзеныя ў курсах тэорыі, філасофіі права, гісторыі вучэнняў, мае артыкулы на праблемныя тэмы.
Таму адношу Вашыя выказванні да сябе і патрабую аргументацыі, а не сустрэчнага пытання. А за сабой граху не адчуваю, бо калі б грахі былі - старэйшыя таварышы падказалі б.
Таму агрументуйце свой наезд.
А наконт таго, што я не жадаю нічаго чытаць Вы памыляецеся. Я чытаю толькі тое, што пажадаю. Але, як мне тое падаецца, форум для таго, каб кожны выказваў СВАЕ думкі. А іншыя - такія ж простыя людзі... і навошта мне чужыя думкі?
Калі мы пішам пэўныя артыкулы і навуковыя працы, то спасылаемся на першакрыніцы, або крыніцы, дзе гэта выкладзена больш карэктна. Я даю спасылкі там, дзе выражаецца кананічная (заўважце, кананічная) пазіцыя Царквы, якой я, як вернік павінен прытрымлівацца, або даецца спасылка на больш аргументаваныя крыніцы. Ну не апішу я Вам багаслоў'я Ветхага Запавета, але хтосьці апіша.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 12.06.2007 14:29

Так спасылка аб тым, як трэба адносіцца да рэлігійных тэкстаў, асабліва з палітычным кантэкстам.
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/070607093100
і яшчэ адна аб эпохе Прасветы, мне думкі спадабаліся.
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/070606143855

mira
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 422
ЗарэгістраваныCOLON 05.08.2005 20:05
CONTACTCOLON

Паведамленне mira » 13.06.2007 18:35

То, о чем говорит The_Lawyer, практически было у нас на зачете по религиоведению. Мне по итогам успеваемости в семестре был задан только один вопрос: «Вот расскажи, что ты для себя вынесла из нашего курса? Можешь похвалить, поругать».
После моего ответа посыпался вопросов: И ты думаешь, твой Бог тебя спасет? Может, ты еще скажешь, что именно он помог тебе сегодня «зачет» получить?
А некоторые кривили душой и соглашались с ним, что Бога нет, что его придумала кучка священников. Что можно сделать так, что любая икона заплачет, только бы народ шел и доход Храму приносил.
И оказывается, что свеча, купленная в церкви отличается от купленной в магазине, не тем, что она освящена, а тем, что она тоньше и дороже!

И хоть я на все это не обижаюсь, ведь каждый силен в своей вере, но неприятно такое слышать.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 14.06.2007 7:31

2Міра
Спарва ў тым, што Ваш прыклад - гэта падцерджанне МАЁЙ думкі, калі выкладчык-атэіст ставіць адзнаку у залежнаці ад рэлігійных выказванняў (пачуццяў) студэнта. Лойер прыводзіў адваротны прыклад: выкладчык-вернік парушае правы няверуючых студэнтаў.

туристас
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 169
ЗарэгістраваныCOLON 15.05.2007 17:35

Паведамленне туристас » 14.06.2007 19:14

міра.....так это ты господину Круглову сдавала???:)
чумной у него вообще к религии подход...
г-н Калинин...Вы ведь,уверен,знакомы с аргументацией этого преподавателя...что думаете на этот счет?
если есть разум, то проблем не оберешься

The_Lawyer
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 62
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне The_Lawyer » 14.06.2007 22:24

Студэнт вяртаецца з першага экзамену, бацькі кідаюцца да яго:
– Ну як?
– Нічога, толькі экзаменатар нейкі рэлігіёзны фанатык: кожны раз, калі я нешта гаварыў, ён падымаў вочы да столі і ўсклікаў "Божа мой!"
:D

2 Калінін
Я меў на ўвазе любую мешаніну і ўплыў веравызнанняў (рэлігія ці атэізм) на адукацыйны працэс :wink:

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 15.06.2007 8:29

2Лойер
Вы зноў спрабуеце пазбегнуць прамога адказа.
Добра, пераформуліруем праблему.
1. Атэізм і рэлігія - формы светапогляду, існуюць таксама пэўныя прамежкавыя формы.
2. Чалавек без светапогляда існаваць не можа, ў яго ёсць пэўныя каштоўнасці, якія са светапогляду выцякаюць, і згодна з якімі чалавек жыве, здзяйсняе лпгічныя ўчынкі і г.д. Напрыклад для Вас натуральным і лагічным з'яўляецца ганьбіць выхадцаў з сяла, наконт гэтага паразмаўляем на "9 мая"
3. Чветапогляд чалавека адлюстроўваецца ў яго учынках і змесце таго прадмета, які ён выкладае.
Такім чынам Ваш адказ - простая адпіска, а наехаць Вы жадалі на рэлігію і рэлігійных людзей. Проста Міра прывяла іншы прыклад, і ВАМ прышлося па ходу мяняць аргументы :)

The_Lawyer
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 62
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне The_Lawyer » 15.06.2007 20:23

2Калінін

Шаноўны Сяргей Артуравіч,

па-першае, я лічу, што з майго боку адказ выказаны поўнасцю. Калі Вам трэба спасылкі на аўтарытэты - не дачакаецеся :oops:

па-другое, чаму чалавек, які прытрымліваецца фашызму, не можа карыстацца сваім светапоглядам падчас выкладання?

па-трэцяе, я вельмі рады, што Вы лічыце сябе годным для таго, каб тлумачыць выказванні іншых асоб на форуме (у тым ліку і мае)... Калі мне спатрэбіцца дапамога, каб зразумець іншых тутэйшых, я да Вас абавязкова звярнуся :evil:

П.С. А калі я вывучаў АТП, мне выкладалі, што тлумачыць той, хто выдаў...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 16.06.2007 8:39

2Лойер
па-другое, чаму чалавек, які прытрымліваецца фашызму, не можа карыстацца сваім светапоглядам падчас выкладання?
таму, што ёсць канстытуцыйная забарона на пэўныя светапогляды. А аргумент мне падабаецца, параўнаць рэлігію і фашызм :D
П.С. А калі я вывучаў АТП, мне выкладалі, што тлумачыць той, хто выдаў...
Я упэўнены, што выкладжчык, які Вам выкладаў быў вельмі граматны, але якасць выкладання не залежыць ад якасці ўспрымання студэнтам :) . Таму як спец у АТП напамінаю, што ёсць аўтэнтычнае тлкмачэнне (аб якім Вы пішаце), легальнае, дактрынальнае, судовае, навуковае, неафіцыйнае, афіцыёзнае і г.д. Выбірайце на свой густ :D
Мне не патрэбныя аўтарытэты, калі Вы іх прывядзеце, то будзе добра. Я ў адказ на Вашыя неаргументаваныя лозунгі прапаную Вам ЮРЫДЫЧНУЮ дыскусію наконт суадносінаў веры і права, але Вы як і трэба Лоеру (добраму Лоеру) разбягаеце прамой дыскусіі.

2Міра
И оказывается, что свеча, купленная в церкви отличается от купленной в магазине, не тем, что она освящена, а тем, что она тоньше и дороже!
выбачайце, не зразумеў да чаго адносіўся гэты сказ. Калі да аргументацыі крывадушных, то гэта адно. Калі, гэта Ваша думка, то тлумачу: свечка - гэта нашая ахвяра на храм, таму яны ў Храме звычайна даражэй, чым ў краме. І чым меньшы храм, тым больш дарагія будуць свечкі, бо гэта адна з асноўных крыніц забяспячэння прыхода. Але вернікаў ніхто не прымушае купляць самыя дарагія свечкі.

Турыстас
г-н Калинин...Вы ведь,уверен,знакомы с аргументацией этого преподавателя...что думаете на этот счет?
Знаёмы, але каментаваць не буду.
Па-першае, гэта мой калега і старэйшы калега;
Па-другое, я прытрымліваюся іншых поглядаў;
Па-трэцяе, на кожны аргумент прафесара магу прывесці некалькі контраргументаў.
Па-чацвертае, лічу, што правакаваць студэнтаў на такія пытанні, калі залік залежыць аб стаўлення да прадмета, не вельмі добра. калі задаеш такія пытанні (спасылаючыся на свабоду), трэба быць гатовым, што пачуеш іншае чым жадаў.

mira
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 422
ЗарэгістраваныCOLON 05.08.2005 20:05
CONTACTCOLON

Паведамленне mira » 16.06.2007 23:06

Kalinin пісаў(а)COLON2Міра
Спарва ў тым, што Ваш прыклад - гэта падцерджанне МАЁЙ думкі
Значит, я что-то не так поняла. Извините, Сергей Артурович!
выбачайце, не зразумеў да чаго адносіўся гэты сказ.
Таков должен был быть правильный ответ на вопрос: "Чем отличается свеча, купленная в храме от свечи, купленной в магазине?"
Я считаю, что пожертвования, в чем они выражаются и в каких размерах - личное дело каждого. Каждый делает это осознанно и добровольно.

А относительно занятий по религии. На мой взгляд, лучше просто рассматривать общие вопросы религии, а не лезть за сокровенным в душу. Ведь мы не на исповеди.
Вот лекции мне его понравились. Лично для себя узнала много нового из других религий.

The_Lawyer
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 62
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне The_Lawyer » 17.06.2007 19:50

"Растлумачце мне, як можна пасціцца і таўсцець адначасова?"
(С) ЧП, 2007 :D

ПРЫВОДЗІЦЦА ДЗЕЛЯ ЖАРТУ!!!
Апошні раз рэдагавалася 1 The_Lawyer, усяго рэдагавалася 18 раз(а).

туристас
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 169
ЗарэгістраваныCOLON 15.05.2007 17:35

Паведамленне туристас » 17.06.2007 22:48

обмен веществ может быть нарушен из-зи ряда причин как то: болезни (при том превеликое множество) и , разумеется гормональные препараты, а так же особенности и уникальность каждого организма...тем более поститься не значит не есть.....
если есть разум, то проблем не оберешься

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 18.06.2007 0:27

Пост - гэта не дыета.
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 18.06.2007 8:46

Растлумачце мне, як можна пасціцца і таўсцець адначасова"
(С) ЧП, 2007
Які жарт, аж смяяцца хочацца. Выбачайце за асабісты наезд: у Вас была ваенная кафедра ці медыцына. Калі ваенка - то няведанне пытання зразумелае, калі медыцына - то...
Тлумачу: пад час паста не ўжываюцца прадукты жывёльнага паходжання: мяса, малако, сыр, яйкі, сметанковае масла і г.д. Пад час Вялікага і Успенскага пастоў - рыба. Я ўжо не кажу пра манастырскія правілы. Ў гэтых прадуктах ёсць бялкі і тлушч, якія вельмі каларыйныя. Ясі мала, але сыты. Пад час паста звычайны людзі пачынаюць садзіцца на кашы і макароны, а гэта вуглеводы. І атрымліваецца парочнае кола. Хочаш есці - ясі болей, бо трэба калорыі. У выніку бярэш больш вуглеводаў, які не расчапляюцца, а пераўтвараюцца ў жыр. Чалавек тлусцее.
Вопыт поста заўседы прыходзіць з часам (я не кажу аб духоўным баку), што трэба больш есці грыбоў, садавіны, гародніны, бабовых, а вось кашы і бульба павінны быць адмежаванымі. Яшчэ, што вельмі дапамагае - гэта кальмары і іншая марская жыўнасць, бо яны не лічацца рыбай. Але тут іншая спакуса, тады ў чым сэнс паста.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 10 і 0 гасцей