Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Eugen_aka_Tiger
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 287
ЗарэгістраваныCOLON 09.09.2007 13:04
АдкульCOLON не местный, факт
CONTACTCOLON

Паведамленне Eugen_aka_Tiger » 29.01.2009 14:49

для тех, кто предпочитает резвиться только на одной ветке одного форума могу сообщить, что на сайте http://www.zapatriarha.ru/ состоялся интернет-референдум по выбору патриарха из списка митрополитов и епископов, в котором каждый желающий мог отдать свой голос за понравившегося кандидата. так что юмор ваш, Сергей Артурович, попахивает элементарной неосведомленностью... рад, что смог просветить! ;))

а у меня очередной религиозный нонсенс. вот такое уведомление висит в Свято-Николаевской церкви г. Бреста:
Малюнак
Вы знаете, кто этот мощный старик? Это гигант мысли, отец русской демократии и особа, приближённая к Императору!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 29.01.2009 16:15

Eugen_aka_Tiger пісаў(а)COLONдля тех, кто предпочитает резвиться только на одной ветке одного форума могу сообщить... что юмор ваш, Сергей Артурович, попахивает элементарной неосведомленностью... рад, что смог просветить! ;))

а у меня очередной религиозный нонсенс. [/url]
Ну першае пахне звычайнай абразай і павіна быць адзначана мадэратарамі. Без жарту.
Аб сайце я ведаў, трэба чытаць папярэднія допісы, тым больш, што Вы самі гэтую інфу павесілі. Гэта інтэрнэтны сцёб, пры чым па-за пазацаркоўны. І Ваша галасаванне за невядомага Японскага мітрапаліта - таксама сцёб.

Рэлігійны "нонсэс" таксама ад невуцтва, але якога самаўпэўненага :(
Гэта робіцца для таго, каб хросныя свядома падыходзілі да сваіх абавязкаў. Хрысціў аднога хлопчыка, дык з 4 пар толькі я адзін ведаў пэўныя малітвы.
Таму калі хросны з іншага прыхода, то хай настаяцель падтвердзіць пэўныя веды.
Брэст побач з Украінай, там адначасова ёсць і Кіеўскі патрыярхат і аўтакефалы, гэта значыць раскольнікі. Мы кананічна суадносімся з УПЦ Маскоўскага Патрыярхату. Таму украінец павінен падтвердзіць свае адносіны да яго.

Вучыцца трэба, а не сцябацца, бо без сцёба. Бо хвост прышчэмяць :)

Eugen_aka_Tiger
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 287
CONTACTCOLON

Паведамленне Eugen_aka_Tiger » 29.01.2009 19:54

хм... не знаю, что, где и как пахнет, но сдается мне, модераторы или админ сделает тому, кто нарушит правила. мне или иному.

относительно же объявления, пользователь, у которого я и спер эту замечательную картинку, отлично прошелся по поводу бюрократии и экзаменовки в лоне РПЦ:

"Мал, до безумного мал объём требований, предъявляемых к желающим покреститься в православную веру! Предлагаю нашим воцерковлённым борцам за чистоту рядов церкви расширить перечень справок, истребуемых с населения. Было бы неплохо, если бы каждый потенциальный новобращённый приносил дополнительно:

1) справку из синагоги, расположенной по месту прописки, свидетельствующую о том, что податель её - не иудей,
2) справку из мечети, расположенной по месту прописки, свидетельствующую о том, что податель её - не мусульманин,
3) справку из костёла, расположенного по месту прописки, свидетельствующую о том, что податель её - не католик,
4) справки из ПКБ и КПБ, свидетельствующие о том, что податель её - не атеист.

Если новообращённый согласен спустить штаны и пройти личный осмотр, справки из мечети и синагоги приносить не обязательно.

Кроме того он должен пройти публичный обряд оплёвывания секстаграммы, пентаграммы, портретов Мухаммеда, Папы Римского, статуй Будды и Сварога.

Так РПЦ обязательно обратит всю планету в Православную Веру!"
(с) rubalt.

и, чтобы не уподобиться многоликому, скажу, что эту позицию я всецело поддерживаю.
Вы знаете, кто этот мощный старик? Это гигант мысли, отец русской демократии и особа, приближённая к Императору!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 30.01.2009 10:43

Я Вам растлумачыў логіку гэтай аб'явы з боку тых, хто яе рыхтаваў. Жарты наконт "бюракратыі" і "экзаменоўкі" гэта ад неразумення. Кшталту, чаму трэба на юрфаку здаваць эузамены, гэта бюракратыя, давайце адразу даваць дыпломы.
Лічыць сябе праваслаўным і быць ім - зусім розныя рэчы. Таму царква вядзе палітыку, накіраваную на павышэнне свядомасці хрысціян. Бо хросныя потым будуць даваць адказ за выхаванне сваіх дзетак. Такая аб'ява не будзе патрэбнай, калі ёсць невялікі прыход, дзе святар ведае ўсіх. А тут вялікі гарадскі прыход, дзе шмат проста захожых людзей.

Eugen_aka_Tiger
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 287
CONTACTCOLON

Паведамленне Eugen_aka_Tiger » 30.01.2009 12:05

окай, спасибо. дабы не разводить флудильню дальше, свои аргументы придержу при себе.

Amatarka.D
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 64
ЗарэгістраваныCOLON 13.05.2007 13:43
АдкульCOLON Минск, Беларусь

Паведамленне Amatarka.D » 02.02.2009 18:00

Наконт аб'явы. Дарэчы, у каталіцтве нельга ісці да споведзі, хросту, сужэнства ці да іншага сакрамэнту без падрыхтоўкі, бо сэнс, нпрыклад, спавядаць чалавека, які не разумее, што за малітву чытае перад канфесіяналам ці што за грахі мае. Які можа быць рахунак сумлення, калі спавядаючыйся не ведае, што прызнаецца грахом? Карысць ёсць таксама і ў адносінах да сужэнства: пакуль будучыя сужэнцы паходзяць на супольныя заняткі, лепш зразумеюць адно аднаго, падумаюць, ці змогуць суіснаваць разам у міры.
Што рабіць, калі хросныя ў час хросту не могуць сказаць Біскупу, навошта яны просяць хросту для дзіцяці? (Папулярны адказ - "каб расло здаровае"), святары толькі здзіўляюцца.
Тым больш, што жадаючаму Божай ласкі для сабе ці іншых чалавеку не даводзіцца думаць, што некалькі субяседванняў ці заняткаў - перашкода.
ordinis praedicatorum

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 12.02.2009 0:31

Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 12.02.2009 15:28

Прачытаў.
Чалавек не любіць Праваслаўе і сучасныя ўлады Расіі.
Кпіна з прычыны блаславення Суражскага епіскапа недарэчная. Бо прваслаўны чалавек, думаю і каталік таксама, павенен браць блаславенне на пэўныя свае знешнія дзеі.
Кпіна з купалоў. Ну калі робіць "руская гадзіна" то было б дурасцю зрабіць фота Нотр-Дам, ці Венстмінстерскага абацтва. Зрабілі б палякі - быў бы нейкі польскі ці ватыканскі сабор.
Кпіна з праваслаўя як знешнега рэсурса (кшталту нафты). Ну амерыканцы ж пільнуюць за ўсім светам наконт рэлігійных свабод, падтрымліваючы свае секты.
Кпіна наконт адваката. Разумею, што лібаралісты ўжо знайшлі злачынцу: Пуцін і кампанія. Таму ад Царквы патрабуюць гнеўнага асуджэння "прагніўшага антынароднага рэжыму". Разумею, што адвакат СВОЙ, а за сваіх трэба заступацца (што тычыцца мяне, чалавека шкада, але ён ведаў на што йшоў. У верніка хоць ёсць разуменне, што жыве для Бога. А лібаралісту трэба ўсе і без аніякай адказнасці.
ВЫвад. Нармальны заказны артыкул, звычайны ліберальны падыход, якому карціць любая рэлігійная ініцыятыва, асабліва праваслаўная.
Яскравы прыклад: пастмадэрністскі сцёб журналісткі не знайшоў падтрымкі ў атэістаў.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.02.2009 14:19

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 26.02.2009 23:35

В.О. Ключевский. «Недуг, которым надолго заболела в 17 веке Россия (т.е. при царе Алексее Михайловиче, 350 лет назад — Н.С.) — затмение вселенской идеей. Древнерусское церковное общество считало себя единственным истинно правоверным в мире, творца вселенной — своим русским Богом, никому более неведомым. Т.е. противопоставило себя христианской Европе и в результате утратило средства самоисправления, и даже самые понуждения к нему».
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.02.2009 10:09

NAH-NAH пісаў(а)COLONВ.О. Ключевский. «Недуг, которым надолго заболела в 17 веке Россия (т.е. при царе Алексее Михайловиче, 350 лет назад — Н.С.) — затмение вселенской идеей. Древнерусское церковное общество считало себя единственным истинно правоверным в мире, творца вселенной — своим русским Богом, никому более неведомым. Т.е. противопоставило себя христианской Европе и в результате утратило средства самоисправления, и даже самые понуждения к нему».
Ну не трэба так жорстка, тым больш у кантэксце адной нам вядомай размовы :)

Сусветныя ідэі былі здатныя і для Еўропы (і сучасных ЗША з іх месіянізмам), тым больш якая за маскавітамі не прызнавала статус хрысціян. Так, схізматыкі :) .
Ключэўскі, канешне, выбітны гісторык, але захаднік, таму любое адхіленне ад Захаду - анамія.
Наконт страты сродкаў для самавыпраўлення - а фенамен пакаянія, які мала быў вядомы на Захадзе.
Магчыма пры Аляксеі Міхайловічы так яна і было (і ірэальна было). Але Петр зрабіў з Расіі Захад, разубрыўшы традыцыі.
таму фраза цікавая, але даволі бессэсоўная, ідэалагічная.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 10.03.2009 2:01

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 10.03.2009 10:12

Ну што я магу зрабіць :( .
Гэта вельмі вяликия грошы і на Бога можна не звяртаць увагу :( .

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 10.03.2009 17:14

Вынужден не согласиться. Президент при принятии этого решения руководствовался иной логикой. Идеологические домыслы не должны препятствовать развитию такой важной и стратегической отрасли, иначе можно оказаться в ситуации в которой оказался СССР, когда по идеологическим причинам "зарубили" кибернетику и генетику объявив их "продажными девками империализма", а ученых - вредителями. В результате советско-российской науке был нанесен такой ущерб от которого она не отделалась до сих пор.
Следует иметь ввиду, что если США откажутся от подобных исследований, то ученые просто переедут для занятия исследованиями в страны не обремененные морализаторством по этому поводу (в тот же Китай) и естественно результаты их работы будут принадлежать этим государствам. Эта технология открывает широкие возможности в сфере здравоохранения и обороны, поэтому отказ от нее подорвет безопасность США, что недопустимо. Несмотря на мою религию я поддерживаю Президента в его решении, если это удешевит здравоохранение и укрепит безопасность Америки, осознавая тем не менее всю потенциальную опасность этого (если эти знания попадут в руки некоторых государств и организаций).
США всегда были лидером Западного мира в сфере научного прогресса и в интересах этого мира, чтобы так и оставалось.

Странник
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 2
ЗарэгістраваныCOLON 17.01.2008 21:30

Паведамленне Странник » 11.03.2009 15:49

Всем доброго дня.
Вообще говоря хочу выразить признательность Сергею Артуровичу)
Я студент-заочник и в общем о Вас знаю только по рассказам, однако за Ваше СОБСТВЕННОЕ мнение особенно по вопросам как Православия так и Христианства и за яркий пример православного человека и мировоззрения православного интеллигента (если можно так сказать)) спасибо Вам. Кроме того как физик по образованию, на своем опыте знаю, человеку с естественным образованием, как ни странно, проще быть верующим, чем юристу, филологу и т.д.)
А все эти псевдорелигиозные нонсенсы лишь вызывают жалость к тем кто так воспринимает.
Что может человек сидящий в коробке, сказать, кроме того, что вне ее ничего не существует.
Что может сказать человек, который не только не осознал, что такое Пасхальная заутреня или Великий канон Андрея Критского и даже не побывавший на них.
А вера не логична. И это факт
А атеизм - мировоззрение ничего не имеющее общего с наукой.
«...Современный человек живет в мире грез, представляясь самому себе стоящим вне законов, исследуемых им. Он еще не достиг смиренного самопознания. Этот оптимизм мира воли и рассудка не нуждается в Боге»

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 3 і 0 гасцей