Беларусь сінявокая?

Што такое культурнае жыццё факультэта? Дзень факультэту, газета, афіша?... тут можна паспрачацца, як сустрэць Новы год і Першае красавіка.. далучайцеся!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Беларусь сінявокая?

Паведамленне triller-ak » 03.04.2007 18:21

Як вам гэта свята?
Сказаць па праўдзе, ну уж вельмі не спадабалася. Па-першае, відаць з-за паліткарэктнасці трэба было ўлічыць, што ў нас 2 мовы: беларуская і руская. Але атрымалася, як звычайна, наадварот. 85% канцэрта было на рускай мове. Па-другое, было вельмі цікава праглядзець сувязь канцэптуальнага імя канцэрта з выступленнем дзяўчынкі, якая йграла кітайскую мелодыю з маладой кітайскай кабетай, якая ёй падпявала... Дайшло да маразма, калі вядучыя (калька?) сказалі, што няма розніцы, дзе ты нарадзіўся, у Расіі альбо Беларусі ці Казакстане, таму адна завочніца Юрфака споўніць песню... "Берёзы". Для тых, хто ня ведае - "Отчего так в России берёзы шумят...". Ну што жа, спішам на паліткарэктнасць Былі яшчэ 2 хлопца, якія пелі ня дрэнна, але з фанерай нямнога аблажаліся (спачатку мінсоўка абарвалася, потым зайграла не мінусоўка, а фанера; праўда, хлопцы пелі ўжывую)... Ну да ладна. У канцы выйшлі тры хлопца і ўсё тая ш дзяўчына, якакя пела пад гітару "Березы". Спелі 2 песні, рэпетыцый відаць амаль не было, да і словы часам блыталі. Што датычацца песень, то было ўсё ў стылі "Беларусь, я цябе люблю, ты мая шырокая краіна" і г.д. Не было спева, хоць і пелі даволі прыгожа.
Узнагароды... Ну тут я не мог не смяяцца. "Приз зрительских симпатий" атрымаў хлопец, які... сядзеў за кампом і круціў фоткі...Потым такіх громкіх тытулаў не было, узнагараджалі ўсіх, акрамя апошніх выступаючых 2 хлопцаў, студэнтаў з гум. факультэта... Нават дзяўчынцы (хтосьці прывеў сваю ўнучку ў зал) далі нешта...

А цяпер пра пазітыў. Сярод выступаючых былі сапраўдныя выступленні : дзяўчынка, якая расказала пра боскую кароўку (калька мабыць), а таксама тры дзяўчаты з ФМА. Сапраўдныя вершы, з болем, з інтанацыяй... Вельмі хацелася зафіксаваць хоць бы ў гэтай тэме тыя разважанні...
Ю.Ю. Шэўчук сказаў: "Родину любить - не березки целовать". Прабачце каго пакрыўдзіў
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

Ландо Д.Д.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 53
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2007 20:48
АдкульCOLON Мінск

Паведамленне Ландо Д.Д. » 03.04.2007 19:09

Не магу зрабіць каментар, бо не атрымалася прыйсці на канцэрт. Але ж назва заінтрыгавала. Шаноўны triller-ak! Крытыкаваць заўседы проста. Раней я ўдзельнічала ў такіх вечарынах :). Калі Вы аб'ектыўны, нічога не змянілася :( . Вы ведаеце класічную і сучасную беларускую літаратуру. Чаму не дапамаглі арганізатарам :oops: ?
Учение - это не только свет, по народной пословице, - оно также и свобода. И.С. Тургенев

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 03.04.2007 20:14

Сапраўды, Вы правы, я мабыць вельмі жорстка стаўлюся да арганізатараў, але...
Я думаў, што там будзе вельмі сур'ёзны вечар, што людзі будуць йграць свае песні і чытаць свае вершы не пра тую Беларусь, пра якую гаворыць ОНТ, а пра нешта сур'ёзнае... Таму я саромеўся :) Прабачце

Ландо, я зусім не ведаю беларускую літаратуру, з чым спрабую бароцца)

_xa_
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 20
ЗарэгістраваныCOLON 24.03.2007 13:33
АдкульCOLON СССР

Паведамленне _xa_ » 03.04.2007 20:51

Крытыкаваць заўсёды легка тое, што не спадабалася.
Каб не крытыкаваць - трэба адразу ісці дадому.
Але калі аддасі грошы, а потым зразумееш, што выкінуў іх: цяжка не крытыкаваць.
Таксама і з часам: час даражэй грошай, трэба яго шанаваць.
Вельмі непрыемна есці панцак, калі чакаў торт.

Loki
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 600
ЗарэгістраваныCOLON 31.10.2005 8:27
CONTACTCOLON

Re: Беларусь сінявокая?

Паведамленне Loki » 03.04.2007 21:30

triller-ak пісаў(а)COLONДайшло да маразма, калі вядучыя (калька?) сказалі, што няма розніцы, дзе ты нарадзіўся, у Расіі альбо Беларусі ці Казакстане, таму адна завочніца Юрфака споўніць песню... "Берёзы".
Н-да, меня это вообще убило. Сидеть там как-то сразу расхотелось...
Сообщение заговорено!
Модерирование оного сообщения приведет к половому бессилию и неизлечимым венерическим заболеваниям.

Ландо Д.Д.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 53
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2007 20:48
АдкульCOLON Мінск

Паведамленне Ландо Д.Д. » 04.04.2007 7:37

Не трэба прасіць прабачэння. Не маю ніякага дачынення да канцэрта :). Прапаную зрабіць яшчэ адну вечарыну. Калі трэба - дапамагу. Можна аб'яднаць з акцыяй "Вандруем разам!" :)
Учение - это не только свет, по народной пословице, - оно также и свобода. И.С. Тургенев

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Re: Беларусь сінявокая?

Паведамленне olga » 04.04.2007 9:40

triller-ak пісаў(а)COLONЯк вам гэта свята?
Сказаць па праўдзе, ну уж вельмі не спадабалася. Па-першае, відаць з-за паліткарэктнасці трэба было ўлічыць, што ў нас 2 мовы: беларуская і руская. Але атрымалася, як звычайна, наадварот. 85% канцэрта было на рускай мове.
Мне так не показалось.
Вы были на мероприятии от самого начала и до самого конца и замечали время, которое занимали номера на русском и на роднай мове? Или считали количество номеров? Откуда цифра 85 процентов?
triller-ak пісаў(а)COLON Па-другое, было вельмі цікава праглядзець сувязь канцэптуальнага імя канцэрта з выступленнем дзяўчынкі, якая йграла кітайскую мелодыю з маладой кітайскай кабетай, якая ёй падпявала...
Если Вы заметили, это мероприятие было не ранга юрфака, а ранга БГУ, о чем говорит и количество участников с других факультетов, и наличие официального штатного фотографа БГУ. Да и объявлено было - мероприятие проводит Союз Женщин БГУ. Номер с китаянкой показался интересным, неординарным, хотя и не совсем укладывался в формат темы.
triller-ak пісаў(а)COLON Дайшло да маразма, калі вядучыя (калька?) сказалі, што няма розніцы, дзе ты нарадзіўся, у Расіі альбо Беларусі ці Казакстане, таму адна завочніца Юрфака споўніць песню... "Берёзы". Для тых, хто ня ведае - "Отчего так в России берёзы шумят...".
Здесь согласна на все сто. Неуместна была эта песня, и комментарий резанул, вызвал недоумение.
triller-ak пісаў(а)COLONБылі яшчэ 2 хлопца, якія пелі ня дрэнна, але з фанерай нямнога аблажаліся (спачатку мінсоўка абарвалася, потым зайграла не мінусоўка, а фанера; праўда, хлопцы пелі ўжывую)...
Аблажались не хлопцы, а те, кто отвечал за звук - провода были проложены так, что действия ведущей по закрыванию окна привели к неконтакту аппаратуры. Минусовку на фанеру никто не менял, я близко была, только дергали провода. А ребята как раз вели себя достойно, и пели хорошо - это еще не тот уровень, как у звезд, которые без фанеры сразу лажают. Да и извинилась Аня, так что я бы не акцентировала не этом внимание, рабочий момент.
triller-ak пісаў(а)COLONУ канцы выйшлі тры хлопца і ўсё тая ш дзяўчына, якакя пела пад гітару "Березы". Спелі 2 песні, рэпетыцый відаць амаль не было, да і словы часам блыталі. Не было спева, хоць і пелі даволі прыгожа.
А считать Вы умеете, уважаемый? Хлопцев было два, а не три. Разве что Вы посчитали Анатолия Александровича Войтика, который на полечке танцевал? То, что они почти не репетировали, что это трио сложилось совершенно экспромтом, было сказано ведущими, при этом лично я не заметила неслаженности, "Алеся" звучала искренно (и на русском языке), а "Полечка-Трасуха" вообще была замечательной (и, заметьте, на белорусском), завела народ. И цветы, и веночек у той самой студентки-заочницы, и национальный костюм одной из ведущих, которая раздавала цветы в зале, все это было хорошо... душевно
triller-ak пісаў(а)COLONШто датычацца песень, то было ўсё ў стылі "Беларусь, я цябе люблю, ты мая шырокая краіна" і г.д.
Прабачце, гэта дрэнна? Здаецца, і тэма адпаведная? Беларусь Сінявокая?
Хотя соглашусь с тем, что официозность, местами нарочитая, присутствовала, не без этого. Но не на заключительных песнях, а в целом и в общем, так сказать.
triller-ak пісаў(а)COLONУзнагароды... Ну тут я не мог не смяяцца. "Приз зрительских симпатий" атрымаў хлопец, які... сядзеў за кампом і круціў фоткі...Потым такіх громкіх тытулаў не было, узнагараджалі ўсіх, акрамя апошніх выступаючых 2 хлопцаў, студэнтаў з гум. факультэта... Нават дзяўчынцы (хтосьці прывеў сваю ўнучку ў зал) далі нешта...
Вот здесь, конечно, не подумали вообще. Официальное мероприятие, не конкурс, почему бы призы не объявить как просто поощрение организаторам и активным участникам?
А насчет девочки Вы неправы - даже в МакДональдсе детам шарики дают, а взрослым нет, ну и что?
triller-ak пісаў(а)COLONА цяпер пра пазітыў. Сярод выступаючых былі сапраўдныя выступленні : дзяўчынка, якая расказала пра боскую кароўку (калька мабыць), а таксама тры дзяўчаты з ФМА. Сапраўдныя вершы, з болем, з інтанацыяй... Вельмі хацелася зафіксаваць хоць бы ў гэтай тэме тыя разважанні...
А меня не тронуло. Да, продумано, да, подготовлено, да, по теме и уместно, да, патриотично, да, где-то познавательно, да... но не тронуло.
triller-ak пісаў(а)COLONЮ.Ю. Шэўчук сказаў: "Родину любить - не березки целовать".
А готовить что-то - не критиковать. Сделайте лучше.
triller-ak пісаў(а)COLONПрабачце каго пакрыўдзіў
Вот это то, что примиряет меня с Вашим резким постом. Считаю, что критика нужна и полезна организаторам и тем, кто был, и тем, которые еще будут.

p.s. К организаторам не отношусь, но на мероприятии была от начала и до конца, так что могла составить мнение. Позитивное. На любом концерте есть сильные и слабые стороны, я не скажу, что понравилось и устроило абсолютно все, но здесь оБсуждение приняло характер осуждения, причем со стороны тех, кто на нем вообще не был, или (возможно) был не полностью - народ в аудитории менялся... И это мне не понравилось. Извините за такой большой пост.
Всем удачи!!!

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 04.04.2007 12:58

"Мне так не показалось.
Вы были на мероприятии от самого начала и до самого конца и замечали время, которое занимали номера на русском и на роднай мове? Или считали количество номеров? Откуда цифра 85 процентов?"

Так, я быў на гэтым мерапрыемстве з пачатку да канца і як мне здалося, суаднясенне было іменна такім

"Если Вы заметили, это мероприятие было не ранга юрфака, а ранга БГУ, о чем говорит и количество участников с других факультетов, и наличие официального штатного фотографа БГУ. Да и объявлено было - мероприятие проводит Союз Женщин БГУ. Номер с китаянкой показался интересным, неординарным, хотя и не совсем укладывался в формат темы."

Прабачце, але ранг БДУ якраз наадварот сведчыць аб усёй сур'ёзнасці даннага канцэрту, так? А навошта тады яго называць "Беларусь сінявокая" і пець пра Кітай?! Тым больш, калі нумар не упісваецца ў фармат... Ну вось калі б быў гурт "Арыя" і яго нумар быў бы цікавым, вы таксама бы "падмялі" б пад яго фармат?

"Аблажались не хлопцы, а те, кто отвечал за звук - провода были проложены так, что действия ведущей по закрыванию окна привели к неконтакту аппаратуры. Минусовку на фанеру никто не менял, я близко была, только дергали провода. А ребята как раз вели себя достойно, и пели хорошо - это еще не тот уровень, как у звезд, которые без фанеры сразу лажают. Да и извинилась Аня, так что я бы не акцентировала не этом внимание, рабочий момент."

я не сказаў, што хлопцы аблажаліся, яны як раз такі ўсё і зглажвалі, я проста апісваў гэты, як Вы гаворыце, рабочы момант

"Прабачце, гэта дрэнна? Здаецца, і тэма адпаведная? Беларусь Сінявокая?
Хотя соглашусь с тем, что официозность, местами нарочитая, присутствовала, не без этого. Но не на заключительных песнях, а в целом и в общем, так сказать."

Разумеце, любоў да Радзімы, калі мы будзем браць нашых выдатных дзеячаў і пісменнікаў, выражаецца болей завуаліраванней або з большым пачуццем. Ну вось параўнуйце песні, спетыя пра Беларусь і верш Караткевіча "На Беларусі Бог жыве", які таксама быў зачытан

"А насчет девочки Вы неправы - даже в МакДональдсе детам шарики дают, а взрослым нет, ну и что?"
Пра дзяўчынку я гаварыў у тым сэнсе, што падарункі яшчэ былі, а вось хлопцы з гум. факультэта іх не заўважылі

"А считать Вы умеете, уважаемый? Хлопцев было два, а не три. Разве что Вы посчитали Анатолия Александровича Войтика, который на полечке танцевал? То, что они почти не репетировали, что это трио сложилось совершенно экспромтом, было сказано ведущими, при этом лично я не заметила неслаженности, "Алеся" звучала искренно (и на русском языке), а "Полечка-Трасуха" вообще была замечательной (и, заметьте, на белорусском), завела народ. И цветы, и веночек у той самой студентки-заочницы, и национальный костюм одной из ведущих, которая раздавала цветы в зале, все это было хорошо... душевно"

Прабачце, апіска. Я меў на ўвазе 2-х хлопцаў і тую ж дзяўчынку, усяго - 3 чалавекі. Скажыце, а калі мерапрыемства ранга БДУ, то да яго не трэба рыхтавацца і ўсё рабіць экспромтам? Мабыць вы не заўважылі, а я і мой сябра, сядзеўшы побач, бачылі гэта вельмі і вельмі дасканала.
Пра "Алесю", яна якім бокам прыпісана да тэмы? Гэта, я так разумею, беларускае імя і таму яе можна спець на канцэрце "Беларусь сінявокая", так? Хм...
"Полечка-трасуха" - добрая песня, не скажу, каб яна затрасла народ, але хоць мала-мальскае ажыўленне было, хлопцы пелі, малайцы.

"p.s. К организаторам не отношусь, но на мероприятии была от начала и до конца, так что могла составить мнение. Позитивное. На любом концерте есть сильные и слабые стороны, я не скажу, что понравилось и устроило абсолютно все, но здесь оБсуждение приняло характер осуждения, причем со стороны тех, кто на нем вообще не был, или (возможно) был не полностью - народ в аудитории менялся... И это мне не понравилось. Извините за такой большой пост."

Прабачце, калі ласка, а адкуль вы ведаеце, быў я на канцэрце ці не быў? Увесь народ змяніўся па ходу? Ці мабыць, Вы ведаеце мяне ў твар і сачылі за мной? Усё ж я там быў і быў да канца

На любым канцэрце ёсць сільныя і слабыя бакі, так. Я гавару за сабе, я лічу так, што канцэрт ранга БДУ павінен быць на больш высокам узроўні (і гэта не значыць, што павінен быць фатограф з Адміністрацыі Прэзідэнта)... Што датычыцца факультэтаў, то іх, калі я не памыляюся, было 3: ФМА, ЮрФак, Гуманітарны

"А готовить что-то - не критиковать. Сделайте лучше."

Мая любімая фраза, чакаў яе. Галоўны сродак і козыр абаронцы. Але трэба бачыць памылкі ў падрыхтоўцы, правядзенні, канцэптуальнасці. Я выказваю СВАЮ думку і паверце, не бачу мэты ў тым, каб вы абавязкова з ёй згадзіліся. Што да мяне, то я не буду тут спрачацца, рваць штосьці на целе і займацца самапіарам, проста скажу, што калі б у мяне былі магчымасці, я бы зрабіў усё інакш.

Прабачце, калі ласка, каго мог зноў пакрыўдзіць

Litvic
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 96
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2005 17:03
АдкульCOLON Менск

Паведамленне Litvic » 04.04.2007 17:18

значыцца,так,адразу адчуваю,што са мной нехта не пагодзіцца,але я хачу выказацца:
1) "Нёман".Спявалі добра,але вельмі хацелася пачуць гэтую песню ў выкананні першакурснікаў,якія яе спявалі на "Фабрыцы зорак" (хлопчык з дзяўчынкай).У іх атрымлівалася не добра,а выдатна!!!
2)не хачу быць нясціплай,але скажу,што слых у мяне ёсць і неблагі.Дык вось,трыа дзяўчына-хлопцы, фальшывілі,калі спявалі "Алесю".Ну не дацягвалі яны!Дзякуй Богу,што за "Беловежскую пущу" не ўзяліся
3)хто выпусціў спевака з песняй,у якой ёсць словы "І назвал тебя любімой,любімая БЕ-ЛО-РУ-СІЯ!"Я разумею,што гэту песню спявае адна з так званых зорак нашай так званай эстрады,але гэта не падстава,каб вычварацца над назвай сваёй краіны.Не абавязкова паўтараць памылкі іншых.
4) ну пра рус.мову не буду казаць(((

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 04.04.2007 17:22

Нёман, дарэчы, добрая песня

Litvic
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 96
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2005 17:03
АдкульCOLON Менск

Паведамленне Litvic » 04.04.2007 17:38

а хто ж спрачаецца?А калі яшчэ выканенне добрае..ммм...))))

Ashley
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 5
ЗарэгістраваныCOLON 06.04.2007 8:39

Паведамленне Ashley » 18.04.2007 14:32

У меня тут вопросик появился маленький: можно ли как8нибудь увидеть фото с данного мероприятия и будут ли они размещены на сайте в ближайшее время??? :)

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 19.04.2007 12:29

Фото есть, они лежат на сервере факультета, но, к сожалению, туда у студентов нет доступа.

Галерея на сайте, возможно, появится, но точные сроки назвать не могу. Если найдется доброволец, имеющий навыки работы в фотошопе, который возьмет исходники в 514 и обработает их для помещения на сайт, то процесс ускорится.

Вы уже заметили, что на сайте быстро появляются галереи, которые фотографирует А. Якимов, и это именно потому, что он сам и обрабатывает свои фото, предоставляя администрации сайта готовые галереи для помещения на сайт.
Всем удачи!!!

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей