Тыдзень беларускай культуры на юрыдычным факультэце

Што такое культурнае жыццё факультэта? Дзень факультэту, газета, афіша?... тут можна паспрачацца, як сустрэць Новы год і Першае красавіка.. далучайцеся!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 27.10.2007 20:59
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 29.11.2009 23:29

Стёша пісаў(а)COLONНу Вы, Polishka, как я вижу, в общем и целом считаете своим долгом раскритиковать абсолютно ВСЁ, что было сделано и ДАЖЕ как об этом было написано. Знаете, про таких людей обычно говорят "сложно угодить".
Прабачце, але ж Вы самі прасілі пакідаці тут свае уражанні. Након "сложно угодіть" - мабыць і так, але ж... Я не чула пакуль аніводнага станоўчага водкліку аб вашым мерапрыемстве.
Стёша пісаў(а)COLONраз Тыдзень до сих пор поднимает в Вашей душе бурю эмоций (пусть даже и негативных) - значит он не прошёл даром, зацепил-таки, что уже само по себе вполне неплохо.
:shock: ведаеце, успомнілася фраза майго сябры, дзескаць, "любы піар, акрамя некралогу"... :?
Все, чего я хотел, - это согласия с моими желаниями после конструктивной дискуссии. (с) У.Черчилль

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 29.11.2009 23:33

Смеялась от души)))))
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Стёша
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 23.08.2007 11:11

Паведамленне Стёша » 29.11.2009 23:46

Yuliya пісаў(а)COLON Я не чула пакуль аніводнага станоўчага водкліку аб вашым мерапрыемстве.
Да, я просила оставлять свои впечатления. Тем более, я просила оставлять впечатления по Неделе, а не по статье. Но критиковать даже статью, причём придираться (а по-другому и не скажешь) к любой, ну пусть не совсем удачной её формулировке или фразе - это, кажется, слишком. Если кому-то кажется, что он мог бы написать лучше - в следующий раз мы предложим этому человеку побыть нашим репортёром. Мне, может быть, и половины статей не нравится из тех, которые пишут наши студенты на сайт, но я уважаю их труд, понимаю, что написать статью - это бывает сложно, поэтому и не придираюсь к каким-то их недостаткам.
Polishka пісаў(а)COLONСмеялась от души)))))
Что ж, на здоровье! Смех полезен 8)
Если быть - то быть лучшим! Бороться и искать, найти и не сдаваться!

Paklya
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 21.09.2007 7:56
CONTACTCOLON

Паведамленне Paklya » 30.11.2009 23:09

Паважаныя, калі Вы вырашылі штосьці рабіць, рабіць гэта трэба добра. Калі ў кагосьці не атрымліваецца пісаць артыкулы, трэба забараніць яму іх пісаць, а не думаць, што "лепш так, чым ніяк". Так ва ўсім. "Часам лепш жаваць, чым размаўляць".
І гэта датычыцца цалкам усяго тыдня.
Хачу падзякаваць Вам за сустрэчу з Хадановічам. Яна сапраўды была цікавая і натхняючая. Але і тут не абышлося... Ня трэба перапыняць аўтара на паўвершы, таму што скончылася пара і Вам трэба сыходзіць, а не чакаць пакуль ен тут скончыць. Тым больш, што ў той момант яму нашая ўвага была патрэбна больш, чым кветкі.
А ў астатнім гэты тыдзень прайшоў для мяне незаўважна. Не хапае "маштабаў" і арганізацыі, каб зноў які-небудзь кіраўнік ПЭН цэнтру не згубіўся недзе паміж 419 і 610, паміж аблокамі і БРСМам.

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 01.12.2009 12:05

Стёша пісаў(а)COLONТем более, я просила оставлять впечатления по Неделе, а не по статье. Но критиковать даже статью, причём придираться (а по-другому и не скажешь) к любой, ну пусть не совсем удачной её формулировке или фразе - это, кажется, слишком.
Прабачце шчэ раз, але ж тут - форум. І абмяжоўваць удзельнікаў Вы правоў не маеце. Па ўсей бачнасці, Вы чакалі тут усхвал сваёй працы, але ж атрымалася наадварот. Цярпіце цяпер.
Если кому-то кажется, что он мог бы написать лучше - в следующий раз мы предложим этому человеку побыть нашим репортёром.
цікава :roll: уяўляю натоўп жадаючых папрацаваць з вамі...
Paklya пісаў(а)COLONПаважаныя, калі Вы вырашылі штосьці рабіць, рабіць гэта трэба добра. Калі ў кагосьці не атрымліваецца пісаць артыкулы, трэба забараніць яму іх пісаць, а не думаць, што "лепш так, чым ніяк". Так ва ўсім. "Часам лепш жаваць, чым размаўляць".
І гэта датычыцца цалкам усяго тыдня.
+ 10 Падпісваюся пад кожным словам. І шчэ... тыдзень беларускай культуры. Мерапрыемства, якое праводзіць моладзевая арганізацыя. Узровень падрыхтоўкі, так ці інакш, адлюстроўвае і вашыя адносіны да таго, чаму гэтые мерапрыемства прысвечана. І такая вось абыякавасць... Сумна вельмі стала...:-k
Все, чего я хотел, - это согласия с моими желаниями после конструктивной дискуссии. (с) У.Черчилль

Стёша
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72

Паведамленне Стёша » 01.12.2009 14:57

Я увогуле разумею только адно, таму больш спрачацца не буду: той, хто нiчога не робiць, грамчэй за усiх крычыць. На iншых факультэтах i такога студэнты не маюць. А вы, паважаныя, ужо настолькi прывучылiся да розных цiкавасцяу i гульняу, якiмi павiнны вашыя асобы забауляць, што кiдаецеся з вельмi жорсткай крытыкай i ганьбай на любы касяк арганiзатарау. Усё прыходзiць з вопытам, i замест таго, каб у чарговы раз крычаць: "Ганьба!", лепш бы разам з заслужаннай крытыкай пажадалi нам у далейшым поспехау, падзякавалi нас за усё ж такi зробленную працу (бо гэта каштавала, калi вы гэтага не ведаеце, для арганiзатарау шмат нервау i моцы). Я не чакала пахвал, я хацела пачуць хаця б трошкi удзячнасцi i разумення нашай нялёгкай, аля карыснай i цiкавай працы. Але, бачу, слова "мiласэрднасць" i "паразуменне" не стаiць у лексiчным слоунiку большасцi нашых студэнтау. 8)

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 01.12.2009 23:16

уууу... наконт "той, хто нічога не робіць" - гэт Вы дарэмна... бо з 5 адпісаўшыхся ў тэме трое (па меньшай меры) прымаюць вельмі актыўны ўдзел у падрыхтоўке і правядзенні мерапрыемстваў на факультэце. На іншых факультэтах студэнты і такога ня маюць? - мабыць і так, але ж раўняцца та трэба на лепшае, згодны? На юрфаку склалася вельмі добрая традыцыя правядзення классных, цікавых, памятных свят. І трэба гэтую традыцыю падтрымліваць.
Цяжка напісаць артыкул на сайт? - Так, справа ня з лёгкіх. І вінаваціць у памылках толькі аўтара нельга. Але пераправерыць і дапамагчы можна. І Вы павінны былі гэта зрабіць (і калі я не памыляюся ў асобе, якая стаіць за нікам Стёша, - Вы, як раз, пішаце зусім нядрэнна).
Удзячнасць і паразуменне... У мяне іх няма адносна Тыдня. Бо чуць ад студэнтаў пра "какую-то ерунду про белорусскую культуру" мне вельмі непрыемна. Бо можа быць піар, а можа - анты-піар, і ў вас у гэтым годзе атрымалася хутчэй другое.
А міласэрднасць асабіста я зберагу для інвалідаў, старых і дзетак у дамах-інтэрнатах. А вам пажадаю не кідаць гэтую справу і зрабіць у наступным годзе сапраўднае Свята, прысвечанае роднай культуры. Поспехаў! :wink:

}{@лимоы4
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 392
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:45
CONTACTCOLON

Паведамленне }{@лимоы4 » 02.12.2009 0:38

о, да тут дело дошло до критики) интересно. в критике я, кстати, мастер - меня столько раз критиковали - ух! :)

я вот не был очевидцем "интерактива", поэтому оставлю его людям сведущим. а о концерте словечко замолвлю, пожалуй. на нем я присутствовал от начала (даже раньше) и до конца (даже позже)
следую запрошенной тенденции, буду не критиковать а давать пожелания:
- желаю в будущем избегать несуразности: не та сцена и не тот зал, да и не то количество публики, чтобы строить из "ведущих" конферансье в зале Венской оперы.
- желаю в будущем искать таланты "внутри": сорок процентов песен спето приглашенными талантами.
- желаю в будущем придумывать номера: самое простое - раз уж это праздник белорусской культуры, почему не положить на музыку несколько стихотворений? не прочесть паhe небольших произведений "не на слуху"? я уважаю творчество белорусских рок-групп... но банальность (а я считаю, что было именно так) не к лицу на таких мероприятиях.
- желаю любить то, что делаешь: делать так, чтобы нравилось самим.

- желаю помнить, что все вышесказанное - исключительно личное мнение. к нему можно не прислушиваться и даже отвергать. а еще - опровергать - буду рад продолжению дискуссии :shock:

"Мы так увлеклись неделей культуры, что совсем забыли о таком маленьком событии, как Фабрика звезд первокурсников Юридического факультета БГУ..."
Covergirl
Гэты тэкст можна дадаваць да допісаў, якія вы змяшчаеце. Яго памер абмежаваны 255 сімваламі...

Стёша
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72

Паведамленне Стёша » 03.12.2010 22:12

Вось і скончыўся чарговы Тыдзень беларускай культуры... Прыемна, што распачаты толькі ў прошлым годзе, ён ужо стаў традыцыяй на факультэце. Хочацца верыць, сёлетні Тыдзень быў не такі сыры і камкаваты, быццам першы блін, у параўнанні з мінулым разам. Як і тады, арганізатары чакаюць вашых выказванняў, меркаванняў і прапаноў! :wink:

leia_s
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 29
ЗарэгістраваныCOLON 29.09.2007 14:47
АдкульCOLON Baranavichy-Minsk
CONTACTCOLON

Паведамленне leia_s » 04.12.2010 12:01

я хацела б задаць арганiзатарам пытанне - а цi нармальна пачынаць тыдзень беларускай культуры с таго, што дзяучынкi у нацыянальным адзеннi з усмешкамi патрабуюць грошы на нейкiя невядомыя мэты?!
ад такога уся цiкавасць да свята прападае. i сумна i брыдка

Стёша
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72

Паведамленне Стёша » 04.12.2010 23:50

А нічога, што флэш-моб зваўся менавіта Кірмаш і што на кірмашы неяк звычайна прынята пакідаць грошы за тавар? Гэта сімвал, і дзеля справядлівасці трэба заўваць, што, па-першае, нашыя "гандляры" самі пакінулі ўласныя грошы, каб набыць для Кірмашу цукеркі, каляровую паперу для кветак і іншыя "тавары", па-другое, з вас браліся не такія вялікія сумы, каб аб гэтым крывадушна гаварыць (100, 500 рублёў - гэта сімвалічна, і вялікімі грашыма цяжка назваць, а хто не знаходзіў мелкіх купюр - просто выконвалі "фанты" па загаду "гандляроў"), па-трэцяе, усе сабраныя грошы пайшлі не на невядомыя мэты, а на кветкі нашаму госцю на наступны дзень - Уладзіміру Пугачу з гурта J-Mors (ды яшчэ прыйшлося дакладаць свое грошы).

А ўвогуле, я не думала, што нашыя студэнты такая маладушныя - каб не зразумець ідэю флеш-мобу і падняць пытанне з-за 100 рублёў за цукерку... 8)

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 05.12.2010 16:35

Оха. Из-за 100-500 рублей такой шум... господа, меньше меркантильности - дзе наша беларуская шчодрасць?!!
А ўвогуле трэ сказать арганізатарам "дзякуй", - мабыць, нешта ў іх і не атрымалася з таго, што было запланавана, але ж... Гэта было нядрэнна :)
Нам давялося быць толькі на канцэрце, на жаль.. Але ж, хоць і са спазненнем, хоць і пры невялікай колькасці народу, - ен адбыўся, і зноў-такі дзякуй, і зноў-такі sehr gut. Вядучыя спадабаліся, дарэчы,
Як і удзельнікі :wink:
Спасибо за т.н. момент "окунания в белорусскую культуру", это есть хорошо :) Ды слайды з гістарычнымі помнікамі, - калі мы сядзелі ва аўдыторыіі, успомнілі, якога стагоддзя, напрыклад, Камянецкая вежа :)
It's not personal. It's strictly business

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 14.12.2010 13:50

Согласно новости http://www.law.bsu.by/content/?3988
"Тыдзень беларускай культуры" давно закончился.
Я даже была на финальном концерте 3 декабря 2010г.

Но для гостей факультета, думаю, это неведомо.
Сразу при входе на юрфак вот уже ТРЭЦІ ТЫДЗЕНЬ нас встречает соответствующая растяжка.

По существу.

Что плохо.
Несмотря на то, что в этом году "Неделю" делали аж две организации (БРСМ и профбюро), получился он опять "не очень", на мой взгляд.

1. не понравилось разделение "на дни". Понедельник-вторник - мое, четверг-пятница - не мое (и наоборот). Среда, 1 декабря - вообще не фигурирует в программе. Потому что день борьбы со СПИДом? Или чтобы разделение дней было поровну?
В результате - концерт (финальное мероприятие, венчающее неделю!) - хороший, душевный, красивый, но... маленький!
да и зрителей, прямо скажем, было маловато... ((

2. остальные мероприятия, менее крупные, чем концерт.
Не могу судить обо всем, но пройдусь по программе мероприятий.
Идею Кирмаша, как показывает форум, народ просто не понял. Идея классная, а вот реализация, видимо, была "не очень", не думаю, что нашему студенту жалко 100-500 рублей, значит, здесь что-то иное.

Из двух встреч состоялась только одна. Причем, первая была просто отменена и все. Может. стоило ее оперативно заменить чем-то? Стихи почитать, чтоли? Викторину какую сделать? Песни попеть? Ну, я не знаю, но развлечь публику, которая пришла...

Название флэш-моб у меня ассоциируется совсем с другими действиями, действие должно быть интересным и массовым, причем люди проходящие мимо стихийно к нему присоединяются, а основные правила заранее публикуются в интернете, и основная масса людей настраивается на действо заранее.

Белорусской музыки на перерывах не слышала.

Карту видела, но лучше бы не видела.

Картинки и переводы появились вместо четверга в пятницу.

Драников не ела, в судебном заседании не участвововала (хотя это не значит, что ничего этого не было)

Конкурс "Беларусь-краина свету" заиграли совсем. На концерте итогов не подвели, в понедельник работы не вывесили. И позже тоже не вывесили, и итогов не подвели. А я знаю, что работы на конкурс подавались!

Что позитивно
Безусловно, "Неделя" все же прошла лучше, чем в прошлом году.

По крайней мере, освещение мероприятия на сайте было достаточно полным и достаточно своевременным.

Кроме того, освещение "Недели" на сайте, конферанс и все номера концерта - былі выключна беларускамоўнымі, что, безусловно, правильно и очень здорово!

Встречи были запланированы интересные, информация о том, когда они планируются, была.

Концерт получился душевный.

Конструктивно
Думаю, что целую неделю белорусской культуры провести так, что Ах!!!, достаточно сложно.

Поскольку мероприятие важное, и, несомненно, нужное, может быть, все-таки готовить его заранее, внимательно продумывая и планируя, обсуждая и репетируя в течение более длительного срока? И вместе? Всем вместе? Всем кто знает и любитсвою страну, свою историю, и хочет сделать это красиво и с душой?
Вот, например, Фемида или Мистер, или Дни факультета, вспомните, сколько времени занимает подготовка к этим мероприятиям?

И не надо целую неделю!!!
Пусть будет ДЕНЬ или ДНИ
, но будут они действительно насыщенными, подготовленными, не так, наспех и нахаляву!
Ведь это же действительно наша страна, наш язык, наши традиции!
Это не должно быть "для галочки" ....

А то у нас ужо трэці тыдзень беларускай культуры...

Мо, і не трэба здымаць той плакат? Хай кожны тыдзень будзе тыднем беларускай культуры?
Всем удачи!!!

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 14.12.2010 21:03

Я лічу, мы павінны сказаць Вользе Мікалаеўне "дзякуй" за добры матэрыял.
Пра канцэрт, далучаюся: добра, але тааак няшмат...
Пра "тыдзень", таксама...мо трэба браць не колькасцю, а якасцю?..
З найлепшымі пажаданнямі,
спадзяюся, што ў наступным годзе гэта пройдзе з улікам выказанных НЕ толькі на форуме заўваг...
п.с. і дзе была беларуская музыка?!!.. :shock: ці, мабыць, мы дрэнна чуем... :(
It's not personal. It's strictly business

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 10.02.2012 9:17

Браво, Юля!
Браво! Браво! Браво!

http://www.law.bsu.by/news/?5425

Ты так написала про Тыдзень-2011, что просто дух захватывает!

Жаль только, что заявленного концерта не было.... (((
Интересно, по чьей вине?
Всем удачи!!!

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 3 і 0 гасцей