Рейтинговая система оценки знаний

Усё, што датычыцца вучэбнага працэсу...

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 23.05.2009 12:43

2 Ландо Д.Д.: причем эти ситуации не единичны. Казалось бы, подразумевается, что студент, получивший неудовлетворительную оценку, идет на пересдачу, - ан нет, есть выход у таких людей - это получить оценку около средней за рейтинг.. и все, вроде как сдал (хотя, на самом деле, вроде как и нет..).
It's not personal. It's strictly business

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 24.05.2009 22:55

Я не понимаю, почему всех так волнует вопрос о том, что кто-то получит выше, чем заслуживает. Мне, например, не жалко.
Меня больше интересует - когда не получают то, что заслуживают, потому что рейтинг не позволяет. И не потому что не доучил что-то в семестре(хотя такое тоже случается, и имхо простительно, ибо все студенты), а просто потому что стоит пропуск. А некоторые преподаватели вместо "н" ставят единицы и нули. Это как? Нормально?

И что-то мне кажется, что у преподавателя, который принимает экзамен, будет предвзятое отношение к студенту, исходя из его рейтинга, если последний выставлен ему другим преподавателем - тем, кто вел семинары..
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Самарын В.І.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 113
ЗарэгістраваныCOLON 16.01.2007 15:07
АдкульCOLON з Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Самарын В.І. » 25.05.2009 17:56

2 Polishka:
Для тых, хто не любіць наведваць заняткі існуе завочная форма навучання. :evil:
Docendo discimus - Навучаючы, вучымся!

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 27.10.2007 20:59
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 25.05.2009 22:39

2 Polishka.
Дело не в том, что кому-то чего-то жалко. Вводили рейтинговую систему под лозунгом 'повысим качество образования', а на практике выходит наоборот. :( Отсутствие мотивации перед экзаменом как у отличников, получивших не 'свою' рейтинговую оценку, лишающую возможности получить 9/10, так и у двоечников, уверенных в невозможности пересдачи.

2 В.I. Самарын.
Заочное отделение существует для тех, кто работает, а не для прогульщиков. А то, что на факультете заочка многими позиционируется как отделение для тех, кому не под силу закончить очное, чести Университету не делает в виду того, что в дипломе записи , указывающей на форму обучения, нету. И критерии оценки знаний, на мой взгляд, должны быть едиными для обоих отделений.
Апошні раз рэдагавалася 1 Yuliya, усяго рэдагавалася 26 раз(а).
Все, чего я хотел, - это согласия с моими желаниями после конструктивной дискуссии. (с) У.Черчилль

Wrong Bee
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 95
ЗарэгістраваныCOLON 12.07.2008 21:39
АдкульCOLON Улей, до которого так и не добрался Винни...

Паведамленне Wrong Bee » 26.05.2009 10:52

Не буду повторять, как я удивлена. Потому что нам объясняли, что студент, получивший на экзамене ниже 4 баллов в любом случае идёт на пересдачу, несмотря на рейтинг...
Качество образования рейтингом не повысишь, это и так понятно. Просто нужен был красивый лозунг, чтобы как-то оправдать это кошмарное нововведение... ((

В. И. Самарин, но ведь это не значит, что пропуски эквивалентны единицам? ;)
Это "жжж" неспроста. (с)

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 26.05.2009 18:11

Самарын В.І. пісаў(а)COLON2 Polishka:
Для тых, хто не любіць наведваць заняткі існуе завочная форма навучання. :evil:
Да ладно, не оправдывайтесь :P :)
Причины пропуска могут быть совершенно разными. Дело ведь не в тех, кто ходит через пару.
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Самарын В.І.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 113
АдкульCOLON з Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Самарын В.І. » 26.05.2009 22:19

2 Yuliya
Прабачце, але дзе ў маім сказе Вы прачыталі, што завочнае аддзяленне для "даунаў"? Я так і напісаў, што, калі асоба не мае магчымасці наведваць кожны семінар і лекцыю (усё роўна з-за якой прычыны), для яе існуе завочнае аддзяленне.

2 Wrong Bee
Пагадзіцеся: адзнака - паказчык працы на занятку... і калі Вас не было, Вы самі ацанілі свае веды па тэме.

2 Polishka
Таму ў мяне і ёсць індульгенцыя за АДЗІН прапушчаны семінар. А як Вы ёй скарыстаецеся - Ваша справа.
Розныя прычыны пропуску... калі, напрыклад, удзельначалі ў арганізацыі вечарыны, дык мабыць перавесціся ў БУК? :P

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 26.05.2009 23:43

Самарын В.І. пісаў(а)COLON2 Yuliya
Прабачце, але дзе ў маім сказе Вы прачыталі, што завочнае аддзяленне для "даунаў"? Я так і напісаў, што, калі асоба не мае магчымасці наведваць кожны семінар і лекцыю (усё роўна з-за якой прычыны), для яе існуе завочнае аддзяленне.
Прабачце і мяне, але ж паміж "не любіць наведваць заняткі" і "не мае магчымасці наведваць кожны семінар і лекцыю" розніца ўсе ж такі есць.

Самарын В.І. пісаў(а)COLON Таму ў мяне і ёсць індульгенцыя за АДЗІН прапушчаны семінар. А як Вы ёй скарыстаецеся - Ваша справа.
А чаму за адзін, а не за 2, 3 ці 0? Гэта дзесьці замацавана ці не? Бо ў Вас - за адзін пропуск, яшчэ у кагосьці - за 2. Хтосьці ставіт 1 бал замест "н", хтосьці - 0. Узнікае ўражанне, што гэта нейкая гульня ў "знайдзі 100 спосабаў ужывання рэйтынгавай сістэмы", а не вучэбны працэс. :evil:
Самарын В.І. пісаў(а)COLON Розныя прычыны пропуску... калі, напрыклад, удзельначалі ў арганізацыі вечарыны, дык мабыць перавесціся ў БУК? :P
А калі не ўдзельнічаць, мабыць дадуць грошай і факультэт найме прафесіяналаў? Альбо абыйдзецца і без вечарын? :-(
Все, чего я хотел, - это согласия с моими желаниями после конструктивной дискуссии. (с) У.Черчилль

Самарын В.І.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 113
АдкульCOLON з Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Самарын В.І. » 27.05.2009 0:27

2 Yuliya

(1) Для мяне гэта аднолькава з пункту гледжання вочнай адукацыі.

(2) А выкладчыкі на Вашу думку - не юрысты??? Пачытайце Палажэнне і ўбачыце, што кожны з іх мае рацыю. Асабліва мне падабаецца пункт пра нейкія бонусы... Ужо пад гэта можна падвесці ўсё што захочаш :)

(3) А вось тут СТОП. Мне не пашчасціла... часта наведваю замежныя вну. І там студэнты ладзяць шмат вечарын і дыскатэк... больш за нашых. Але я не заўважыў, каб гэта адбівалася на іх навучальным працэсе. Але наперад пагаджуся, што там сістэма адукацыі крыху іншая...

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 27.05.2009 1:43

Самарын В.І. пісаў(а)COLON Пагадзіцеся: адзнака - паказчык працы на занятку... і калі Вас не было, Вы самі ацанілі свае веды па тэме.
Объективное вменение=)
Самарын В.І. пісаў(а)COLONРозныя прычыны пропуску... калі, напрыклад, удзельначалі ў арганізацыі вечарыны, дык мабыць перавесціся ў БУК? :P
А когда температура сорок?

}{@лимоы4
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 392
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:45
CONTACTCOLON

Паведамленне }{@лимоы4 » 27.05.2009 22:35

40 градусов - еще не факт, что температура...
Гэты тэкст можна дадаваць да допісаў, якія вы змяшчаеце. Яго памер абмежаваны 255 сімваламі...

Harizma
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 65
ЗарэгістраваныCOLON 28.10.2006 14:08

Паведамленне Harizma » 27.05.2009 23:31

по-моему в контексте заданного вопроса это факт...а что у вас там в 40 градусов, Дмитрий Анатольевич, только вам и известно...=Ъ

}{@лимоы4
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 392
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:45
CONTACTCOLON

Паведамленне }{@лимоы4 » 28.05.2009 14:30

Народ! Айда с нами с Харизмой ветку флудить! :)
Гэты тэкст можна дадаваць да допісаў, якія вы змяшчаеце. Яго памер абмежаваны 255 сімваламі...

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 29.05.2009 1:32

2 Самарын В.І.

(1) А Вы не спрабавалi зiрнуць на гэта з пункту гледжання эфектыўнасцi вучэбнага працэса на вочнай/завочнай форме? Пагадзiцеся, студэнт-вочнiк, нават пры наяунасцi 20% 'энак', атрымлiвае больш каштоўнай iнфармацыi, чым студэнт завочнага (дзе па асабовай частцы крымiнальнага права, калi не памыляюся, усяго 8 лекцый). А калi студэнт здае iспыт, ен атрымлiвае адзнаку ў дыплом. АДЗIНЫ дыплом юрыста. Дык раз'яснiце ж, калi ласка, чаму вочнiк, якi, напрыклад, быў на 31 лекцыi з 38, павiнен атрымлiваць горшую адзнаку, чым завочнiк са сваiмi 8 лекцыямi, хай i без пропускаў???

(2) Выкладчыкi, канешне ж, юрысты. Толькi не трэба забываць, што у першую чаргу, усе ж такi, - выкладчыкi...
Палажэнне гэтае вельмi волкае, калi не казаць разчэй.
Асабліва мне падабаецца пункт пра нейкія бонусы... Ужо пад гэта можна падвесці ўсё што захочаш :)
Апладысменты стоячы. 'Нейкiя бонусы' - гэта, канешне, супер. I тое, што падвесцi пад гэта можна ўсё, што захочаш, таксама :twisted:
(3) Вадзiм Iгаравiч, а цi нельга нам неяк пераняць вопыт? Можа, Вы ведаеце нейкiя сакрэты "замежных вну"? Бо асобе, якая працавала да 5 гадзiн ранiцы, сапрауды цяжка а 8 прыйсцi на семiнар. Ды ўжо не так часта гэта i здараецца, каб ужываць меры негатыўнай адказнасцi.
І там студэнты ладзяць шмат вечарын і дыскатэк... больш за нашых. Але я не заўважыў, каб гэта адбівалася на іх навучальным працэсе.
Падазраю, што там, пэўна, яшчэ i трава зелянейшая... :oops:

2 Роlishkа. Если температура 40... Будешь обогревателем зимой! :)
2 Харизма и Дмитрий Анатольевич
Вам тема понравилась или все остальные уже зафлудили?

HLEB
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 120
ЗарэгістраваныCOLON 28.01.2007 2:17

Паведамленне HLEB » 10.06.2009 12:27

если не ошибаюсь, то в первоначальном виде рейтинговая система предполагает возможность получить оценку, заработанную на семинарах, автоматом в зачетку.
в нашем варианте этот момент почему-то опустили.
так что не вижу проблемы в том, что кто-то не ставит пересдачу.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей