Курс "Спартыўнае права Беларусі"

Усё, што датычыцца вучэбнага працэсу...

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2003 21:00
АдкульCOLON Беларусь, г. Минск

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:16

2 Amenokaze: курс "Спартыўнае права Беларусі", які павінен быць уведзены на факультэце ў 2011 годзе, не мае амаль нічога агульнага з "адміністратыўна-прававым аспектам". Аспект кіравання ў галіне спорта, дарэчы, безумоўна, будзе агледзены, пры наяўнасці павышанай зацікаўленасці студэнтаў ён будзе агледзены больш падрабязна, але ж цалкам курс мае быць самастойным і комплексным, не прытрымліваючыся пэўнай галіны права накшталт адміністратыўнага.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:20

2 Bazooka: спасибо, что настроены на хорошие новости :-)
В действительности лично я, а также иные предполагаемые преподаватели этого курса, сегодня настроены в отношении спорта в большей степени как вида коммерческой деятельности. Думаю, мало кто найдется, чтобы спорить с тем, что спорт - это бизнес в подавляющем большинстве стран мира. Поэтому сегодня мы отстаиваем позиции и делаем все, чтобы курс однозначно был разносторонним и ни в коем случае не ограничивался только административно-правовым аспектом.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:25

2 Siabra: Вашая прапанова, на мой погляд, неабгрунтаваная. Думаю, што гэта менавіта з-за таго, што Вы пакуль што не зусім уяўляеце сабе, што такое спартыўнае права. Але ж Ваша іронія мне зразумелая, бо наш "савецкі" менталітэт не дазваляе нам паразважаць пра тое, якія грамадзкія адносіны сапраўды ўваходзяць у прадмет рэгулявання спартыўнага права. Калі ў Вас з'явяцца думкі на гэты конт, будзе надзвычай цікава аб іх даведацца. Пажадана - ад Вас асабіста. Дзякуй.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:27

2 DooMlorD: будем стараться преподносить материал максимально интересно для аудитории. Главная цель - принести понимание спортивного права и стремление к его развитию. У нас в Беларуси катастрофически не хватает умов в этой сфере.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:36

2 Moorray: спасибо за мнение.
В чем-то я Вас понимаю. Лично я не так давно был студентом и во многих случаях придерживался приблизительно таких же взглядов: мол, если ты не собираешься работать в той или иной специфической сфере, то и зачем тебе это изучать. Сейчас я не работаю ни в сфере уголовного права и процесса, ни в сфере экологического права, а работаю в сфере строительства, коммерческой деятельности, юридических услуг и в сфере спортивного права.
Тем не менее, когда я ближе столкнулся с проблемами спортивного права, которые существуют в Беларуси, я понял, что подобных проблем в большинстве стран мира не существует уже как минимум несколько десятков лет. А наши спортсмены (не надо ходить далеко, достаточно лишь недавних примеров с тяжелоатлетами Тихоном и Девятовским) вынуждены прибегать к юридическим услугам г-на Моргана за баснословные для белорусских юристов гонорары. И я задался вполне логичным вопросом, который я могу сейчас задать и Вам, и тем, кто читает этот форум: а может быть Вы не собираетесь работать в этой отрасли просто потому, что Вы не знаете, чем именно можете быть полезны профессиональному спортсмену, спортивному клубу, спортивной федерации и государству? Кто знает, а может быть именно в результате изучения такого курса у Вас появится интерес к этой отрасли и из Вас через лет 7 вырастет такой специалист, который поедет в Лозанну защищать интересы наших белорусских спортсменов? Если все же нет, уверяю Вас, никто никого не будет заставлять зубрить определения из Закона о физической культуре и спорте. Можете быть покойны.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 25.08.2010 22:45

2 509: згодны з Вамі, што нарматыўная база практычна адсутнічае. Згодны і з тым, што яе неабходна развіваць. Але менавіта дзеля таго і ўводзіцца курс, каб сумеснымі намаганнямі мы былі здольныя выказаць найбольш грунтоўныя прапановы, вырашыць найбольш значныя пытанні й самае галоўнае - падзяліцца меркаваннямі на гэты конт. Сярод выкладчыкаў будуць людзі, якія маюць мажлівасць кантактаваць з разнастайнымі асобамі і ў галіне адукацыі, і ў галіне дзяржаўнага кіравання, і ў іншых галінах.

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 26.08.2010 10:25

2 А. Камянкоў:

Ваша пазіцыя не паслядоўна: з аднаго боку Вы кажаце, што няма базы, думаю і дактрынальных работ таксама няма. З другога боку Вы кажыце, што гэта будзе курс з экзаменам і адначасова "ўводзіцца курс, каб сумеснымі намаганнямі мы былі здольныя выказаць найбольш грунтоўныя прапановы, вырашыць найбольш значныя пытанні й самае галоўнае - падзяліцца меркаваннямі на гэты конт.". Гэта азначэнне факультатыва, максімум.

Калі гэта экзамен, мы будзем успрымаць Вашу і не толькі пазіцыю, каб здаць экзамен. Мне цікава было б павывучаць дадзеныя напрамкі прававога рэгулявання, але не ў рамках абавязковай прававой дысцыпліны. Галіны няма, заканадаўства няма, дактрыны няма - давайце здаваць экзамен - гэта ж смешна
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 26.08.2010 11:44

2 509:

Не магу пагадзіцца з Вамі, прабачце. Па-першае, наяўнасць сумесных намаганняў і выказванне меркаванняў - гэта толькі адна з шматлікіх мэтаў увядзення курса. Па-другое, якія крытэры Вы выкарыстоўваеце, калі мяркуеце, ці то вызначэнне факультатыву, ці курса з экзаменам у канцы навучання? Па-трэцяе, не магу дакладна зараз сцвярджаць, што будзе менавіта экзамен, чытайце вышэй. Гэта толькі інфармацыя, якая існуе сёння, але ж да тэрміна ўвядзення курса застаецца яшчэ як мінімум адзін год.
Але ж мне прыемна, што тэма курса па Спартыўнаму праву Беларусі ўздымае эмоцыі й выказванне думак :-)

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 26.08.2010 11:55

2 509:

Яшчэ дадам: што датычна працэдуры экзамену й патрабаванняў да студэнтаў, то мяркую, што ўсё ж студэнтам будзе патрэбна ўспрымаць не мае думкі й не думкі іншых выкладчыкаў, а патрабаванні вучэбнай праграмы курса, якая будзе зацверджана вучоным саветам факультэта і рэктаратам універсітэта, як і праграма любога іншага курса на юрфаку.
А пра дактрынальныя работы я скажу, што яны існуюць, але нажаль пакуль што яны належаць не беларускім аўтарам. Магу прывесці прыклад расейскага доктара юрыдычных навук, прафесара Маскоўскай дзяржаўнай юрыдычнай акадэміі С.В. Аляксеева. Раю Вам, а таксама ўсім іншым, хто жадае, азнаёміцца з яго працамі, каб крыху больш уявіць сабе, што ёсць спартыўнае права.

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 26.08.2010 14:59

2 509:
Не магу пагадзіцца з Вамі, прабачце. Па-першае, наяўнасць сумесных намаганняў і выказванне меркаванняў - гэта толькі адна з шматлікіх мэтаў увядзення курса.
Назавіце усе :)
Па-другое, якія крытэры Вы выкарыстоўваеце, калі мяркуеце, ці то вызначэнне факультатыву, ці курса з экзаменам у канцы навучання?

Калі студэнт вывучае экзаменацыйную дысцыпліну, то прэзюміруецца, калі ён яе не можа здаць, то ён будзе адлічаны з факультэта. Іншымі словамі, без ведання экзаменацыйнай дысцыпліны, вы не можаце стаць юрыстам. Таму адразу акрамя гэтага пытання адразу становяцца наяўнымі праблемы абавязковай праграмы ў вну ўвогуле, але гэта не прадмет дыскусіі. Дык вось, галіны права няма (чаму няма, напішу ніжэй), заканадаўства не распрацавана, дактрыны таксама няма, але без вывучэння вы не можаце стаць юрыстам. А што вучыць? Я не думаю, што самі практыкі ў дадзенай сферы ведаюць, што тут выкладаць.

таму факультатыў - найбольш верны выхад. Пару год паглядзець, што да як, якія праблемы хвалююць, на што звярнуць увагу, а потым рабіць вывады.
Па-трэцяе, не магу дакладна зараз сцвярджаць, што будзе менавіта экзамен, чытайце вышэй. Гэта толькі інфармацыя, якая існуе сёння, але ж да тэрміна ўвядзення курса застаецца яшчэ як мінімум адзін год
Я нават супраць заліку на тых жа падставах, што выкладзены вышэй

Яшчэ дадам: што датычна працэдуры экзамену й патрабаванняў да студэнтаў, то мяркую, што ўсё ж студэнтам будзе патрэбна ўспрымаць не мае думкі й не думкі іншых выкладчыкаў, а патрабаванні вучэбнай праграмы курса, якая будзе зацверджана вучоным саветам факультэта і рэктаратам універсітэта, як і праграма любога іншага курса на юрфаку.
Не, ну гэта зразумела. Але стыль выкладання заўсёды залежыць ад выкладчыка і гэты стыль не можа не адлюстроўваць асабістых поглядаў на праблемы, тым больш у такой "праблематычнай сферы".

А пра дактрынальныя работы я скажу, што яны існуюць, але нажаль пакуль што яны належаць не беларускім аўтарам. Магу прывесці прыклад расейскага доктара юрыдычных навук, прафесара Маскоўскай дзяржаўнай юрыдычнай акадэміі С.В. Аляксеева. Раю Вам, а таксама ўсім іншым, хто жадае, азнаёміцца з яго працамі, каб крыху больш уявіць сабе, што ёсць спартыўнае права.
Я памятаю меркаванне свайго выкладчыка па АТП, які казаў, што галіна права, каб называцца такой, акрамя наяўнасці норм павінна быць асэнсавана на дактрынальным узроўні. Гэта акрамя метада і прадмету прававога рэгулявання (хаця тут я згодня, прадмет і метад у СП ёсць). Расійскае спартыўнае права і наша, наколькі я ведаю, адрозніваецца. Хай спачатку спадарка Камянкова ( :) ) абараніць дыплом, потым дысертацыю, абгрунтуе наяўнасць галіны, яе палажэнні ўспрымуць заканадаўцы і тады можна ўводзіць дадзены курс у якасці абавязковага з экзаменам.

Спартыўнае права - не галіна права, а пакуль сукупнасць нарматыўных актаў, таму яе ўвядзенне щ якасці абавязковага прадмету, на мой погляд, зараз неактуальна
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 26.08.2010 21:05

Прыемна бачыць, што тэма ізноў "жыве" :)

Па-першае, дзякуй спадару Камянкову-малодшаму за падрабязныя адказы.
Па-другое, спадару 509 - за абгрунтаваную пазіцыю. Іншым удзельнікам - таксама за ўдзел у дыскусіі.
Хачу таксама падзяліцца і сваімі думкамі.
Шмат не напішу, за адсутнасцю часу, толькі тэзісна, як гаворыць Рыгор Аляксеевіч :)

Згаджуся, што ёсць дактрынальныя работы. Нават, калісьці даўно, давялося мне трымаць адну з такіх у руках. Але ж...не згаджуся з тым, што па планаваным курсе патрэбен менавіта экзамен. На мой сціплы погляд, спартыўнае права - дастаткова вузкаспецыялізаваны курс. Даволі вузкі! :!:

Дарэчы, што казаць, калі, напрыклад, праватворчы працэс вывучаюць у нас толькі на 5 курсе і здаюць толькі залік (добра, што з гэтага году ён будзе ўжо з 3 курса), але ж, пагадзіцеся, дактрынальных работ у гэтай сферы знааачна больш...настолькі шмат, што дысертантам вельмі праблематычна...я ўжо не кажу аб вялікай колькасці журнальных артыкулаў, абароненых дысертацый, колькасці публікацый...дзяржўных праграм, канцэпцый удасканалення заканадаўства... :roll: дарэчы, такі своеасаблівы курс , як "Парламенцкае права", што паспяхова вывучаюць у Расійскай Федэрацыі, таксама мае сюды прамое дачыненне ;) І ўсе мы сутыкаемся з праватворчасцю ў той ці іншай ступені - на лакальным узроўні (напрыклад, у арганізацыях, - але ж усе тут - людзі разумныя, таму тлумачыць, што гэта, мяркую, не трэба), на дзяржаўным узроўні, ды інш., магу прывясці шмат прыкладаў.. Але ж! Нават тут у нас - залік.

Таму, хоць словы спадара 509, які гаворыць аб тым, каму і калі што абараняць, хоць і накіраваныя на канкрэтную асобу, але ж - ен мае рацыю.. Неабгрунтаваны, нераспрацаваны да канца і ў заканадаўчым (пагадзіцеся), і ў дактрынальным (нешта я не помню, ці нехта ўжо абараніў работу па гэткай тэматыцы?) плане, на мой погляд, уводзіць яшчэ рана.

:arrow: Я - за добрае тэарэтычнае і практычнае, фундаментальнае абгрунтаванне пэўных навуковых ідэй. Нават не толькі таму, што даводзіцца сутыкацца з гэтым у працы, а і таму, што, я лічу, гэта павінна быць з кожным курсам, - ці зноў ён уводзіцца, ці "жыве" у нас ужо даўно. Таму, на мой погляд, калі гэты вузкаспецыялізаваны курс і будзе ўведзены (а ён, як мы бачым, усе-ж такі будзе :wink: ), мае меракаванне - не экзамен, а тады, напрыклад, залік..ці, у ідэале, яго дадаць у рамках тых існуючых на нашым факультэце спецыялізацый. Няхай студэнт сам вырашае, што ен хоча вывучаць, і ці патрэбна яму гэта. Хаця ідэя, у цэлым, цікавая, скажу зноў..

Дзякуй за ўвагу,
з павагай ...
It's not personal. It's strictly business

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 27.08.2010 21:20

2 А.Камянкоу.

Благодарю за ответ. Однако мне по-прежнему кажется (и, прочтав посты остальных участников, я в этом мнении лишь укрепилась), чо абсолютное большинство ответивших против введения этого курса как курса с экзаменом. И даже курса с зачетом. Я по-прежнему стою на позиции факультатива- это максимум, который можно позволить при и без того загруженной учебной программе. Почему "Основы оперативно-розыскной деятельности" - это факультатив? (и, скажу Вам, из года в год неизменно пользующийся успехом?) Потому, что это именно узкая специализация, это те знания, которые понадобятся будущим следователям. И почему-то интерес возникает к факультативу не потому, что его впихнули в программу - нет, потому, что люди, которые на него пойдут, уже достаточно серьёзны, чтобы осознать, надо им это или нет. Мы юристы, уважаемый. Мы взрослые люди - пусть и студенты, согласитесь. Не надо считать, что в результате изучения этого курса кто-то решит стать "спортивным юристом" - для этого опять же достаточно факультатива.
Благодарю Вас за то, что выслушиваете мнения на форуме, трижды благодарю за то, что корректно и развернуто отвечаете - но ведь все прекрасно понимают, что если эту дисциплину решат ввести, то никто из студентов, ничье мнение на форуме, насколько бы оно ни было обоснованным, не станет основанием для того, чтобы задержать руку, готовую к последней утверждающей подписи.
Тем не менее скажу ещё раз. Никто не заставит зубрить определения? Весьма признательна, если Вы за это поручитесь и только Вы будете вести этот курс. Не Вы? Странно. Почему же Вы берете на себя такую ответственность - судить о критериях преподавателя для сдачи студентом зачета или экзамена? Все понимают, что есть минимальный объем именно зазубренных знаний и определений, тем более - для сдачи экзамена. И вопросы в билетах ещё никто и никогда не отменял. И экзамена в виде "беседы на тему вольного понимания предмета" в этих стенах не будет никогда (за редкими уникальными исключениями - позвольте их не приводить...). Есть билеты. Есть студент. Есть знания. Есть отчисление. Точка.
Цель университета - дать базовые знания в каждой отрасли права. Потому что Закон, и Вы сами прекрасно это знаете, меняется каждый час. Дать общие связи, понятия, навыки. Подготовить специалиста, который будет не зубрить - будет знать, где найти и как развиваться дальше. Вы же предлагаете ещё одну порцию зубрежки. Я говорю об этом уверенно потому, что в данной сфере нет тех основополагающих принципов, как в конституционном или адмнистративном праве, которые нельзя почерпнуть из других отраслей. Специалист в предлагаемой Вами отрасли должен готовиться не в теории - на практике. Должен вырасти из хорошего юриста, который, успев поработать в... да практически в любой сфере права пару лет, чтобы понять, что его ждало за порогом ВУЗа, будет дальше вариться в бульоне большого спорта. И самостоятельно изучать теорию, зарубежный опыт, имеющиеся труды, работать в спортивном клубе, федерации, защищать интересы наших спортсменов, узнавая больше и больше. Просто сейчас наши спортивные клубы, ИМХО, не в состоянии содержать собственного юриста, который будет заниматься только этим. Не осознали необходимость.
Вы опасаетесь, что без введения отрасли не будет интереса именно к этой сфере? Позвольте поинтересоваться, откуда же тогда множество теоретических трудов, форумы и конференции?
Вводим факультатив. Отправляем студентов на конференции. С первого до пятого курса растим костяк именно заинтересованных в этой сфере людей. Вы говорите, что это будет интересно и разносторонне - прошу! Заинтересуйте студиозусов. Покажите, что им это может быть нужно. Всё то, что Вы излагали в форуме - изложите это перед аудиторией, и люди к Вам потянутся. И мы получим не тех, кому навязали этот курс - нет, у нас будут Специалисты. Только не надо решать за них. "За баснословные для белорусских юристов гонорары..." Вспомните, какие деньги крутятся в большом спорте. У профессионала должна быть соответствующая оплата. И пока мы растим массу, а не профи, то и результат мы будем получать соответствующий.
Впрочем, что я воздух сотрясаю... всё равно ведь курс введут.
"Будьте ПОКОЙНЫ..."

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 27.08.2010 23:20

Мурр добра ахарактарызавала менавіта вузкаспецыялізаванасць гэтага курсу, як было і напісана ў "тэзісах" ... :wink:
Імхо, курс экзаменацыйны - не варта ўводзіць.

Ад сябе дапоўню: калі курс СП (не блытаць з сямейным правам! :) ) сапраўды можна зрабіць цікавым, калі Вы ўпэўнены, што ЗМОЖАЦЕ гэта зрабіць (а ад падачы матэрыялаў, як вядома, шмат залежыць...) - можна пачаць, напрыклад, з тых жа:
- канферэнцый...
(і, дарэчы, зараз я кажу не аб адным канкрэтным чалавеку, а аб усіх студэнтах... :wink: )
- круглых сталоў..
- навуковых семінараў...

Дарэчы, са свайго боку, калі пажадаеце, зразумела, магу дапамагчы ў пытанні правядзення апошніх мерапрыемстваў. І Вы (ды іншыя спадары, зацікаўленыя ў гэтым) будзеце мець магчымасць "у рэале" паслухаць меркаванне студэнтаў, не зацікаўленых у выніках справы :)

:arrow: ці, як варыянт, зрабіць разам пры кафедры новы навуковы гурток "Спартыўнае права". А чаму не? І назіраць за палётам думкі... :wink: Студэнтаў заахвоціць - і яны за Вамі пойдуць далей.. І шмат могуць зрабіць...бо галоўнае - каб самому было цікава... А "абавязалаўка" яшчэ ні да чаго добрага не прыводзіла, як мы памятаем..ну, хоць з гісторыі.

*зараз мае думкі пойдуць яшчэ далей у гэтай навуковай сферы, таму часова спыняюся :roll: *
Апошні раз рэдагавалася 3 Bazooka, усяго рэдагавалася 31 раз(а).
It's not personal. It's strictly business

Siabra
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 60
ЗарэгістраваныCOLON 26.06.2007 22:16
АдкульCOLON Там, дзе бор шумiць сасновы, б'ецца хвалямi Уша...

Паведамленне Siabra » 31.08.2010 21:49

Даўно не з'яўляўся тут. Тэма сапраўды жыве! Пачытаю, прааналізую і напішу адказ.
Rem tene - verba sequentur!!!
Трымайся сутнасці - словы знойдуцца!

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 06.09.2010 12:04

В первый раз встречаю бескорыстных людей, пекущихся о всестороннем развитии студентов.

Вопрос к ТС - а Ваш личный интерес в введении курса в чем? Вы его хорошо знаете? Тогда зачем плодить конкурентов? Или Вы его знаете недостаточно хорошо, чтоб зарабатывать на нем, но достаточно, чтоб учить других? Не понимаю :)

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 3 і 0 гасцей