Увядзенне фізічнай культуры на 4 курсе. “За” і “супраць"

Усё, што датычыцца вучэбнага працэсу...

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
ЗарэгістраваныCOLON 06.04.2010 21:28
АдкульCOLON Minsk

Увядзенне фізічнай культуры на 4 курсе. “За” і “супраць"

Паведамленне tineta » 16.02.2011 0:47

У дадзенай тэме прапаную выказаць канструктыўныя меркаванні наконт увядзення фізічнай культуры на 4 курсе.

Палітыка нашай дзяржавы асаблівую ўвагу ўдзяляе спорту, фізічнай культуры і здароваму ладу жыцця. БДУ, як галоўная навучальная ўстанова краіны, рэалізуе асноўныя напрамкі дадзенай палітыкі.
Для студэнтаў заняткі па фізічнай культуры арганізаваны ў наступных формах:
- абавязковая;
- па спартыўных секцыях;
- на аснове абаніменту.

Увядзенне фізічнай культуры для 4 курсу ў 2011-2012 навуч. гг. плануецца ў якасці абавязковых заняткаў (68 гадзінаў), што ў сваю чаргу выклікае наступныя пытанні па правільнаму размеркаванню вучэбнай нагрузкі:
1.Пытанне па размеркаванню вучэбных гадзінаў паміж агульнымі і спецыяльнымі прадметамі. Нагадаю, што будучы 4 курс – першы курс, які вучыцца па новай праграме Яна прадугледжвае, у сувязі з увядзеннем спецыялізацыі, вывучэнне акрамя агульных і спецыяльныя праметы. Увядзенне фізічнай культуры азначае памяньшэнне гадзінаў на прадметы спецыялізацыі. А Універсітэт ўсё ж такі павінен у першую чаргу зрабіць з нас спецыялістаў.

2.Пытанне па эфектыўнаму выкарытсанню свайго часу студэнтамі. Заняткі 4 курсу праходзяць у другую змену, па фізічнай культуры – у першую. Што прыводзіць да двайной інтэнсіўнасці заняткаў, і, як вынік, павілічэнне нагрузкі на студэнтаў і неэфектыўнае выкарыстанне іх жыццевага часу.
І гэта толькі некаторыя праблемы…

Такім чынам, больш разумным бачыцца ўвядзенне фізічнай культуры ў якасці факультатыву, які студэнты будуць наведваць па сваей воле і ў зручны для сябе час.
А таксама, зрабіць больш даступнай магчымасць наведвання фізічнай культуры па абанементах (па меркаваннях некаторых студэнтаў, зараз існуе незручная працэдура атрымання абанемента, а таксама незручны гадзіны наведвання заняткаў па абанементу).

P.S. Наколькі стала вядома, на дадзены момант, рашэнне аб абавязковым увядзенні фізічнай культуры яшчэ няма, аднак у вучэбны план для 4 курсу яны ўжо ўключаны.
P.P.S. Дарэчы, нагадваю, што 18 лютага 2011 года (пт.) на Юрыдычным факульцеце адбудзецца сустрэча Студэнцкага клубу “Эксперт” з Адміністрацыяй факультэту, дзе будзе абмеркавана дадзенае пытанне.
"От всего человека вам остается часть
Речи. Часть речи вообще. Часть речи."
И.А.Бродский

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 16.02.2011 9:26

Згодны, што фізкультура ў якасці абавязковага прадмета не патрэбна на 4 курсе, таму што:
1. шмат хто будзе або хоча работаць
2. няма практычнага сэнсу: тыя, хто займаецца спортам, будзе займацца і так, той хто не - навошта прымушаць? не той узрост ужо.

Як факультатыў фізкультура і існуе на 4 курсе фактычна, на футбол, напрыклад можна хадзіць і на 4, і на 5, і ў магістратуры

Што датычыцца размеркавання гадзін, то тут некалькі праблем і так існуе... не ведаю як у новай праграме, але ў той, па якой вучыўся на 4 курсе, да і на 5 я ёсць шмат і шмат пытанняў. Такое ўражанне склалася (дарэчы, не толькі ў мяне), што праграма - гэта вынік размеркавання гадзін па кафедрах, а не набор аптымальных гадзін для падрыхтоўкі спецыяліста
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Minsk

Паведамленне tineta » 16.02.2011 10:10

Пра "будзе або хоча работаць" - асабіста я згодна, але для Адміністрацыі факультэту гэта не аргумент, дарэчы, выклікае шмат пытанняў і прыблізна такі адказ: "Калі хтосьці жадае працаваць, хай ідзе на завочную форму".
И.А.Бродский

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2003 0:04

Паведамленне Eye » 16.02.2011 14:25

Думаю, что преподавателям физкультуры не дадут умереть голодной смертью. Им тоже часы нужны для зарплаты.
А поэтому, скорее всего, победит прогрессивная точка зрения, что без спортивной культуры учащиеся четвертого курса никак не смогут в будущем считаться полноценнымм юристами.

Beauty
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 268
ЗарэгістраваныCOLON 03.08.2007 18:36

Паведамленне Beauty » 16.02.2011 18:27

Хорошо, что мой 4 курс это уже точно не коснется.
И уж, конечно, если поставят физкультуру, то перед занятия, так как вторая смена...и опять носиться с этой формой по университуту после того, как активно позанимался.

Интересно, где работающий студент 4 курса найдет для себя свободное время для занятий физкультурой? Может, вместо лекций, может, после восьми вечера, может, какой-то другой предмет сократят..В субботу или воскресенье - самый лучший вариант:)

tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Minsk

Паведамленне tineta » 16.02.2011 19:42

Усе разумеюць праблему, маюць сваё стаўленне да яе, але амаль усе маўчаць. Трэба ўступаць у дыялог з тымі, хто прымае рашэнні, афармляць свае пазіцыі, інакш - вашы меркаванні і інтарэсы ніхто не пачуе і не улічыць.
2Бьюті: так, згодна вучэбнаму плану заняткі па фізічнай культуры будуць адорваны ад асноўных. А вось гэта пазіцыя: "Хорошо, что мой 4 курс это уже точно не коснется" засмуціла... :(

Дарэчы, на гэты конт ёсць добры афарызм Марціна Німелера:

"Когда нацисты пришли за коммунистами,
я оставался безмолвным.
Я не был коммунистом.

Когда они сажали социал-демократов,
я промолчал.
Я не был социал-демократом.

Когда они пришли за евреями,
я не возмутился.
Я не был евреем.

Когда пришли за мной,
не осталось никого, кто бы заступился за меня."

Ну гэта так... лірыка. Кожны мае права выбіраць свае стаўленне да падзей. А у нас тэма іншая;)
И.А.Бродский

Beauty
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 268

Паведамленне Beauty » 16.02.2011 22:15

tineta, вы написали - "так, згодна вучэбнаму плану заняткі па фізічнай культуры будуць адорваны ад асноўных".
На мой взгляд, это не очень целесообразно. На предыдущих курсах такое встречалось, так что плавали-знаем.

А касательно этого:
"А вось гэта пазіцыя: "Хорошо, что мой 4 курс это уже точно не коснется" засмуціла..."

Лично мое мнение (говорю только за себя). Если я хочу позаниматься физкультурой, то я ей занимаюсь и без наличия такого предмета на факультете и без затрат времени на поездку в наш спорткомплекс.

tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Minsk

Паведамленне tineta » 16.02.2011 22:44

бачу, меня не зразумелі. не разумею чаму.
я таксама лічу, немэтазгодным ставіць фізічную культуру на першую змену, калі асноўныя заняткі у другую (гл. першы пост). і ўвогуле, ставіць яе на 4 курсе. А напісала я гэта, дзеля канстатацыі факту (сення ў дэканаце атрымала Вучэбны план)

А пазіцыя Ваша засмуціла, таму што крыўдна за адсутнасць студэнцкай салідарнасці: калі Вы ўжо, напрыклад, 5 курс Вам усе роўна, што адбываецца з 4ым...
И.А.Бродский

Beauty
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 268

Паведамленне Beauty » 17.02.2011 10:22

Звиняйте, возможно, не слишком трезвая голова при температуре, поэтому что-то не так восприняла.

Значит, завтра Вы будете защищать свое мнение? Расскажете, чем встреча закончилась?

Я слышала, что в следующем учебном году 4ому курсу увеличивают часы некоторых предметов по сравнению с теперешним 4ым раза в два. Может, что -то сократят..

tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
АдкульCOLON Minsk

Паведамленне tineta » 17.02.2011 20:22

Я буду выказваць меркаванне большасьці студэнтаў, якія не жадаюць абавязковай фізічнай культуры на 4 курсе.

Дарэчы, лічу, што адным з добрых магчымых вынікаў будзе пабудова дыялогу з Адміністрацыяй нашага факультэту.

Што адбудзецца на самой справе - напішу, але толькі дзесьці ў суботу)
А лепей прыхоцце на сустрэчу!;)
И.А.Бродский

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 18.02.2011 13:51

Мне не ўсё роўна тое, што адбываецца з нашай адукацыяй увогуле. Магу толькі сказаць "са сваёй калакольні", што бачу, гэта не аб'ектыўна, я магу памыляцца, бо шмат чаго не ведаю. Але мае асабістыя ўражанні наступныя:
1. Наяўнасць таго або іншага прадмета абумоўлена не толькі яго практычнай патрэбай, але і неабходнасцю наяўнасці гадзін для іншых выкладчыкаў. Не бачыў бы ў гэтым сур'ёзнай праблемы, калі б на меркаванне аб неабходнасці і карыснасці прадмета для студэнтаў кіруючым колам калі не ўсё роўна, але ўлічваюцца слаба.
2. Праблема спецыялізацый. Не ведаю як будзе зараз, але на спецыялізацыі "гаспадарчае права" я сярод рэальна карысных прадметаў бачыў асаблівасці разглядання гаспадарчых спрэчак, ЗГД, ну мабыць яшчэ прававая служба прадпрыемства. Паважаныя складальнікі праграмы, чаму на спецыялізаціі па гаспадарчаму праву няма прадмета "міжнародны арбітраж" ?! АРС - гэта не тое. Чаму кожны курс, нават на спецыялізацыі ёсць агульнаадукацыйныя прадметы, як філасофія.
3. Я немнога не разумею, чаму працоўнае права вывучаюць на 2 курсе. Калі вучышся 5 год, шмат чаго забываецца, калі не пішаш па яму курсавыя і г.д.
4. На спецыялізацыі гаспадарчае праве прадмет "праванарушэнні ў сферы прадпрымальніцкай дзейнасці" або пад іншай фармуліроўкай павінен быць.
5. Фізкультуры хапае і 2-х гадоў, а то і аднаго, тыя хто хоча - будзе займацца сам, нікога ўжо не прымусіць. Улюблёных у спорт ні працай ні адукацыяй яго не выцесніш. Час знойдзецца.
6. Як зараз памятаю пра размеркаванне гадзін - па абавязальніцкаму праву ў рамках ГП, якому быў прысвечана як быццам паўгоддзе вывучэння - было 7 семінарскіх заняткаў. Параўнуйце гэта з каледжам і Вы жахнёцеся. Рэальна я раю ўсім, хто хоча стаць пасля ўніверсітэта больш кваліфікаваным, чым яго калегі, паступаць у юрыдычны каледж. І, канешне, вучыцца там.

ай дастала пісаць :)
Кого судишь?

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 19.02.2011 13:58

Нет, ну вообще все продумано: английский убрали, физкультуру поставили.
Маразм крепчал...

Хотя моя бабушка тоже говорит, что здоровье самое главное.
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Yuliya
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 72
ЗарэгістраваныCOLON 27.10.2007 20:59
АдкульCOLON ЮФ
CONTACTCOLON

Паведамленне Yuliya » 20.02.2011 15:56

Вставлю свои пять копеек.
Несколько абстрагировалась я от наших реалий, надо сказать, но перечитав ветку - зацепило.
"Обязательность" занятий ФК - это бред. ИМХО. На любом курсе. По крайней мере в том виде, в котором они существуют сейчас. Для европейских ВУЗов это вообще нонсенс. А вот результат лучше в разы, и касательно здоровья, и спортивной подготовки. Ибо есть личная мотивация + свобода выбора: как вида физ нагрузки, так и времени, когда заниматься. И если "мое" время - это бассейн в десять вечера или ролики в 7 утра, или 8 часов езды на лыжак по воскресеньям - то это лишь мое личное дело. И уж поверьте, результаты будут не хуже, чем у студента, которого под угрозой отчисления с факультета (у нас ведь физкультура и сейчас, я думаю, один из главных предметов, не так ли?%) тащится в дождь на пару по ФК, а после - еще на 5 пар в универ (замечу, даже душ принять не всегда возможность имеется, а это уже - форменное издевательство над человеком). Обеспечить ВОЗМОЖНОСТЬ заниматься ФК - задача университета. Тот же доступ в бассейн: не знаю как сейчас, но год назад просто прийти и поплавать в удобное для тебя время было не реально. Тоже самое - с тренажерным залом. Такое ощущение, что строили не для студентов, а чтобы "был". Почему в европейских вузах при наличии безлимитных карточек (т.е. придти ты можешь в течение года в любое время с 8 до 22 и плавать, пока хватит сил), всем хватает места? Может быть, кто-то просто лучше работает?
Аргумент "преподавателям физкультуры нужно платить зарплату".. Вы знаете, мы на такой телеге далеко не уедем. Уж никак. ВУЗ - место, где я получаю образование. Если мне нужен предмет - я его изучаю. Нет - нет. Это рынок. Невостребованный товар должен подлежать утилизации а позже - снятию с производства.Заплатите лучше эту "зарплату" преподавателям иностранных языков. Хоть толк будет. :wink:
Апошні раз рэдагавалася 1 Yuliya, усяго рэдагавалася 21 раз(а).
Все, чего я хотел, - это согласия с моими желаниями после конструктивной дискуссии. (с) У.Черчилль

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 20.02.2011 18:00

плаваць не ўмею, але хачу навучыцца )
Кого судишь?

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 20.02.2011 21:10

Пара лет после окончания университета прошла... Но присоединюсь к дискуссии.
Многие знают, что часть или весь зачет можно на физкультуре получить через рефераты, сделанные за пропуски. Можно было придти и "отработать".
Есть предложение усовершенствовать систему. Смотрите.
Берем высказанную вскользь Yuliya систему про безлимитные карточки. И делаем на четвертом курсе по принципу набора баллов. То есть как?
- рефераты исключаем. Напрочь. Так как нельзя получить физическую подготовку путем ломания глаз за компьютером, и пользы от этого не будет.
- обязательный график посещения исключаем. Так как каждый в этом отношении сам распределяет свое время.
- вводим "n" баллов за каждый академический час (45 минут) или пару, отхоженный в спортзал. Наш спорткомплекс, БГУ. Будь то тренажерный зал, аэробика, бассейн или баскетбол. Занятия ведут наши же преподаватели - проблема часов исключается. То есть именно эти часы нагрузки мы и считаем. На что хочешь, на то и ходи, но, будь добр, заработай свои баллы.
- вводим "n" баллов за тот же час - но тренировки в любом учреждении, клубе и так далее, который может подтвердить, что ты действительно прозанимался там столько-то часов. Бокс, шейпинг, соревнования по плаванию, стрельба, шахматы - это мой спорт, и, если я им занимаюсь, зачем мне дополнительные уроки физкультуры? У меня программа тренировки - дополнительная нагрузка для профессионала, ИМХО, ни к селу, ни к городу.
- преподавание физкультуры сейчас, в целом - это бред сивой кобылы. Лично мне оно не дало ничего. Абсолютно.

Да, и ещё одно интересное "но". Tineta, будьте добры, поясните. Тема создана 16 февраля (среда) ночью. 18 февраля (по Вашим словам) встреча студенческого клуба с администрацией. Цепляет два момента.
Первое. Не кажется ли Вам, что двое суток для обсуждения такого вопроса и мониторинга мнения студентов... хм... мягко говоря, маловато? Или тема создана "для галочки", мол, мы даже у посетителей сайта узнали? Неужели Вы сами об этом узнали так поздно, что в час ночи в спешном порядке, болея всей душой за студентов, создали тему? Интересна также в свете этого Ваша реплика в тот же день, восемнадцатью часами позднее:
"Усе разумеюць праблему, маюць сваё стаўленне да яе, але амаль усе маўчаць. Трэба ўступаць у дыялог з тымі, хто прымае рашэнні, афармляць свае пазіцыі, інакш - вашы меркаванні і інтарэсы ніхто не пачуе і не улічыць." Не кажется ли Вам, что это форум, а не чат, и все студенты просто не обязаны сидеть там круглосуточно?
Второе. Опять же, цитирую Вас.

"Дарэчы, нагадваю, што 18 лютага 2011 года (пт.) на Юрыдычным факульцеце адбудзецца сустрэча Студэнцкага клубу “Эксперт” з Адміністрацыяй факультэту, дзе будзе абмеркавана дадзенае пытанне."
И ещё: "А лепей прыхоцце на сустрэчу!"
Скажите, пожалуйста - учитывая опять всё то же ограниченное время и то, что Вы не указываете (хотя это всего лишь пара лишних строчек), ни где встреча будет проводиться, ни точное время этого, ни.. в общем, ничего, помимо приглашения по принципу "пойди туда, не знаю куда" - велик ли шанс, что кто-то из читающих форум присоединится? Ни в этом же разделе, ни в "Объявлениях"... на главной тема появилась 15 февраля и очень быстро ушла в архив (имхо, по-моему, в два-три дня такие вещи не организовываются, если кого-то действительно интересует мнение студентов).

И... просто очень забавное несоответствие. Из новости с главной страницы:

"Кроме того, именно по инициативе Администрации, встреча организована таким образом,
что на нее имеют возможность прийти
все студенты (выделение цветом мое - Муррэй), в два этапа:
18 февраля 2011 г. (пятница) - 1 и 3 курс (1 смена)
15:20 ауд. 302
22 февраля 2011г. (вторник) - 2 и 4 курс (2 смена)
Время и аудитория будут сообщены дополнительно.

Ваша цитата:
"А пазіцыя Ваша засмуціла, таму што крыўдна за адсутнасць студэнцкай салідарнасці: калі Вы ўжо, напрыклад, 5 курс Вам усе роўна, што адбываецца з 4ым..."
Если мне кто-то покажет в этом объявлении, когда придти пятому курсу и объяснит, почему именно пятикурсники - не "все студенты" - я торжественно признаю, что читать не научилась.

Заранее спасибо за пояснения. Так как, опять же из той новости, которая висела на главной странице:

"Ни один вопрос не останется без ответа!
Студенческий Совет по качеству образования"
(с)

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей