Беларуская мова-родная мова?

Тэрыторыя беларускамоўнай Суполкі

МадэратарыCOLON Боська, Loki

BUTTON_POST_REPLY
Сизый
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 341
ЗарэгістраваныCOLON 17.11.2005 1:53
CONTACTCOLON

Беларуская мова-родная мова?

Паведамленне Сизый » 15.12.2006 17:58

Некаторыя людзі лічаць сябе сапраўднымі беларусамі але не ведаюць роднай мовы ці не жадаюць на ёй размаўляць,чаму так?Можа называць сябе беларусам стала модна і усё на гэтым.....
...жизнь это не те дни которые прошли,
а те которые запомнились...

джеки чан
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 134
ЗарэгістраваныCOLON 17.11.2006 22:35
АдкульCOLON China

Паведамленне джеки чан » 15.12.2006 18:32

не, ну беларус - гэта ж нацыянальнасць і да мовы не мае ніякага дачынення. а мовы у нас дзве, таму беларусь упаўне можа размаўляць на любой з іх. а вось неведанне мовы - гэта праблема. я таксама дрэнна яе ведаю. але спрабую вычыцца.
опачки

Боська
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 724
ЗарэгістраваныCOLON 20.10.2005 0:37
АдкульCOLON з-пад Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Боська » 15.12.2006 23:02

2 Сизый:
не ведаю, ці дазволіць існаванне гэтай тэме сп. Адміністратар, бо нешта падобнае ўжо некалькі разоў падымалася на розных галінах. калі дазвол будзе атрыманы - выскажу свае думкі.
сор должен сидеть в избе (с)

DRAGON
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 127
ЗарэгістраваныCOLON 28.10.2006 18:26
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Re: Беларуская мова-родная мова?

Паведамленне DRAGON » 15.12.2006 23:56

Сизый пісаў(а)COLONНекаторыя людзі лічаць сябе сапраўднымі беларусамі але не ведаюць роднай мовы ці не жадаюць на ёй размаўляць,чаму так?Можа называць сябе беларусам стала модна і усё на гэтым.....
Можа яны звыкліся з тым, што калі на Беларусі двухмоўе, то размаўляючы па-расейску яны таксама могуць сябе лічыць беларусамі, але мне здаецца, калі сапраўдны беларус не жадае ведаць матчыну мову і не жадае, падкрэсліваю не жадае, размаўляць на ёй, то гэта псэўдабеларус :( . Прабачце калі каго пакрыўдзіў, я не наўмысна :)
Vita sine libertate, nihil
Усё роўна нас не спыняць!!!

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
ЗарэгістраваныCOLON 06.12.2006 19:49
АдкульCOLON Адтуль, а там гэта вам не тут.
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 16.12.2006 23:47

джеки чан пісаў(а)COLONне, ну беларус - гэта ж нацыянальнасць і да мовы не мае ніякага дачынення. а мовы у нас дзве, таму беларусь упаўне можа размаўляць на любой з іх. а вось неведанне мовы - гэта праблема. я таксама дрэнна яе ведаю. але спрабую вычыцца.
Наколькі мне вядома, найважнейшай адзнакай нацыянальнасці, альбо нацыі з'яўляецца мова, калі памірае мова - памірае нацыя, як абасобленая адзінка.
Я - рускі, але лічу, што было б вельмі добра, калі б усе жыхары Беларусі размаўлялі ТОЛЬКІ на беларускай мове. Дазваляючы толькі бабулям і старым дзядам, якія ведаюць толькі рускую мову, астатнія - няхай вывучаюць. Пэўна праз два-тры гады ў такім выпадку мы ўсе б размаўлялі па-беларуску і не "выёжваліся".
Самое большее, что мы можем дать друг другу – это кусочек тепла.

джеки чан
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 134
АдкульCOLON China

Паведамленне джеки чан » 18.12.2006 2:08

ну канешне, столькі гадоў тапталі ў гразь, а ту за 3 гады адродзяць... смешна...
опачки

Жменік
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 71
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 0:42
АдкульCOLON сам не памятаю

Паведамленне Жменік » 18.12.2006 2:24

а Прыбалтыка? Пасля распаду СССР яны ў фантастычныя тэрміны адрадзілі сваю самабытнасць
"чалавек, што цэгла: абпальваючыся ён становіцца цвярдзей" Б. Шоў.

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
ЗарэгістраваныCOLON 06.12.2006 19:49
АдкульCOLON Адтуль, а там гэта вам не тут.
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 24.12.2006 12:19

2 джеки чан
Безумоўна, табе смешна, таму што, ты не маеш жадання нічога адраджаць. Умовы трэба ствараць самастойна, напрыклад: пачаць размаўляць толькі на роднай (беларускай) мове ва ўсіх выпадках: на лекцыях, семінарскіх занятках, у сям'і, са знаёмымі і г. д. Але гэта вельмі цяжка, спачатку, каб было лягчэй трэба стварыць вось такія "беларускія куткі" (дзякуй, Боська), і беларускія суполкі, дзе ўсе сталі б вывучаць і паляпшаць сваё мовазнаўства.
Памятайце толькі, што рэформы зверху распаўсюджваюцца ў дзесяць разоў хутчэй, чым рэформы знізу, таму без пажаданняў сенняшняй улады беларускамоў'е стварыць патрабуе не 2-3 гады, а 20-30 год (ці гадоў, скажыце, калі ласка, як трэба).
Калі вы, ДЖЭКІ, ведаеце гісторыю, то мабыць, памятаеце як прымалася хрысціянства (што было ў сотні разоў больш складана), і ведаце, пэўна, сотні прыкладаў з сучаснай гісторыі: наколькі хутка распаўсюдзілася "сэксуальная рэвалюцыя" з дапамогай СМІ, як за некалькі гадоў зламаліся адні ідэалы і з'явіліся іншыя. Дарэчы, колькі гадоў патрабавала перайменаванне праспекта Скарыны ў нейкі незразумелы праспект Незалежнасці (ад каго і ад чаго ў 2005, наколькі памятаю, годзе), і г.д.
Трэба змяніць толькі ідэалогію і ўсё. А з дапамогай СМІ большасць стане разважаць у патрэбным напрамку.
Самое большее, что мы можем дать друг другу – это кусочек тепла.

DRAGON
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 127
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне DRAGON » 24.12.2006 12:54

2 А Баба-Яга против
Цалкам згодзен, ды і калі жадаеш распаўсюджваць белмову, можна гэта рабіць і без СМІ...
Для пачатку як пісала А Баба-Яга против, сапраўды лепш пачаць размаўляць сярод сяброў, знаёмых, дома...
вось што датычыцца семінараў, на лекцыях, то гэта цяжка зрабіць, бо па-першае вакол цябе руская мова льецца+прававыя тэрміны некаторыя, я напрыклад, не ведаю як астатнія,перакласці на беларускую мову не магу. :(

Боська
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 724
ЗарэгістраваныCOLON 20.10.2005 0:37
АдкульCOLON з-пад Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Боська » 24.12.2006 16:29

DRAGON пісаў(а)COLONправавыя тэрміны некаторыя, я напрыклад, не ведаю як астатнія,перакласці на беларускую мову не магу. :(
каліласка, завядзі новую тэму, і паспрабуем разам перагласці асобныя словы дый заканадаўства цалкам на беларускую.
можна нават конкурс зрабіць, хто хутчэй ды якасней. :)
сор должен сидеть в избе (с)

джеки чан
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 134
АдкульCOLON China

Паведамленне джеки чан » 24.12.2006 17:04

хто сказаў, што я не жадаю? порста не ўсё так легка. сам кажаш, што 30 год трэба будзе галавой біцца. і тое не факт, што атрымаецца
опачки

DRAGON
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 127
АдкульCOLON Менск
CONTACTCOLON

Паведамленне DRAGON » 24.12.2006 17:49

Боська пісаў(а)COLON каліласка, завядзі новую тэму, і паспрабуем разам перагласці асобныя словы дый заканадаўства цалкам на беларускую.
можна нават конкурс зрабіць, хто хутчэй ды якасней. :)
А гэта добрая думка...я падумаю, пакуль будзем рыхтавацца да іспытаў і здаваць залікі, адначасова думаць а як гэта будзе па-беларуску :)

Licvinka
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
ЗарэгістраваныCOLON 23.11.2006 0:04
АдкульCOLON Віленская губерня

Паведамленне Licvinka » 20.02.2007 18:28

Мне вельмі сорамна за тое, што толькі зараз далучаюся да вашай размовы. :oops: але гэта лепш чым ніколі.
Сапраўды, у нашай краіне даволі складана размаўляць па-беларуску. І чалавеку, які ніколі не размаўляў на роднай мове заўсёды і паўсюль, не сутыкнуўся з пэўным негатывам з боку грамадства, цяжка зразумець аб чым я кажу.
Аднак я хачу супакоіць спадара ДЖЕКІ. Галавой біцца не трэба, няма сэнсу. Дастаткова проста размаўляць і ... мець цярпенне, часам крыху мужнасці і пазбавіцца ўсіх забабонаў. Пералічанага вышэй дастаткова для таго, каб не сталі прароцтвам словы, што "Няма беларусаў.//Не было і няма." Бо, як ужо правільна было адзначана, мова з'яўляецца адной з найбольш істоных умоў існавання нацыі.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 20.02.2007 22:56

ante scriptum: Той, хто не паважае родную мову, не паважае роднага народа. І. Мележ.
2 Джекі: Хто жадае, робіць, хто не жадае- шукае прычыны каб не рабіць.
2 суполка: і навошта вы ўсе яго заахвочваеце? Калі чалавеку самаму гэта патрэбна, ён прыйдзе да гэтага сам.
2 усе не пакідайце ж мовы нашай беларускай каб не ўмерлі.

з.ы. Джекі, хто аўтар апошняга выразу? =))))))
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 21.02.2007 3:29

дарэчы любімы інтэрнэт падказаў...
Сёння ўвесь свет святкуе
Міжнародны дзень матчынай мовы
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей