Юрыдычная Алімпіяда: арганізацыйныя пытанні

Усё, што датычыцца падрыхтоўкі, правядзення і вынікаў Беларускай студэнцкай юрыдычнай алімпіяды

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
ЗарэгістраваныCOLON 06.12.2006 19:49
АдкульCOLON Адтуль, а там гэта вам не тут.
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 04.02.2007 14:03

Блондинка в законе пісаў(а)COLON...Как спонсировать ABA CEELI перестали, так сразу количество заявок в разы уменьшилось. ...
Что такое АВА СЕЕLI ?
Самое большее, что мы можем дать друг другу – это кусочек тепла.

Блондинка в законе
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 4
ЗарэгістраваныCOLON 26.01.2007 20:06

Паведамленне Блондинка в законе » 04.02.2007 14:18

А Баба-Яга против пісаў(а)COLON
Блондинка в законе пісаў(а)COLON...Как спонсировать ABA CEELI перестали, так сразу количество заявок в разы уменьшилось. ...
Что такое АВА СЕЕLI ?
Корпорация American Bar Associaton CEELI, Inc. которые выступали спонсорами на предыдущих олимпиадах. На сколько я знаю, в прошлом году ассоциации не продлили лицензию в Беларуси (видимо, посчитали, что она преследует политические проамериканские цели). И теперь Олимпиада лишилась своего главного спонсора.
Иначе, почему это в нынешнем году проживание и питание участников за счет отправляющей стороны?

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.02.2007 13:27

2Бландзінка
Колькі кпінаў у Вашым паведамленні.
І ва ўсім вінаваты БДУ. Давайце паглядзем на іншае. У спісе чатыры немінскіх ВНУ (Баранавічы - 2каманды, Брэст, Гомель, Горкі). Віцебск адмовіўся, бо ў іх праблемы з акрэдтацыяй.
А вось калі хтосьці не прыняў ўдзел з-за таго, што яго не будуць карміць, то гэта паказальнік не БДУ, а маральных акасцяў удзельніка. Маўляў і так нічога не ведаю, а калі яшчэ і карміць не будуць, то не паеду.
Адкажыце, Вы раней не прымалі ў Алімпіядзе.
Думаю, што невялікі ўдзел ў гэтым годзе слабая інфармацыйная падтрымка. АВА няма і яе функцыі, зараз выконваем Шыдлоўскі і я. Вельмі шкадую, што няма Алены Івановай, але мы ўсе зробім.
На наступны год трэба будзе ўвяці норму аб тым, што ВНУ абавязана выстаўляць і каманду і пэўную колькасць удзельнікаў. Напрыклад, Баранавічы выставілі 2 каманды і нікога ў індывідуалы.
На жаль (мая віна) мы не вывесілі зацверджаны новы Парадак правядзення, там будзе норма аб харчаванні і пражыванні.
Во будзе смешна, калі мы знойдзем фінансаванне, а аматары бесплатнай ежы яе есці не будуць.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
ЗарэгістраваныCOLON 24.12.2005 23:51
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 06.02.2007 0:04

2Kalinin
Я канечне ж згодны, што малая колькасць удзельнікаў - гэта не вельмі добра. Але, на мой погляд, Ваша прапанова, каб абавязаць выстаўляць разам з камандай пэўную колькасць удзельнікаў, усё ж такі не зусім добрая.

Удзел у індывідуальным заліку - гэта дабравольная справа. Адборачны тур завочны. Індывідул сам па сваім уласным жаданні ўзяў і напісаў два эсе. Для гэтага ён хадзіў у бібліятэку, вывучаў літаратуру...у выніку напісаў без усякага прымусу дзве працы.
Калі ж устанавіць такую норму, усё можа пераўтварыцца ў "добровольно-принудительно", як гэта часта бывае. Напрыклад, ВНУ захоча выставіць каманду, а ў індывідуальным туры ніхто з яе студэнтаў не захоча ўдзельнічаць...прыйдзецца кагосьці прымушаць удзельнічаць, каб "не падвесці ВНУ" і г.д.
Vivere est cogitāre

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 06.02.2007 10:32

2Мерлін.
І каманды таксама ўдзельнічаюць дабраахвотна, проста так будзе больш аб'ектыўна. Мы зможам паглядзець на якасць падрыхтоўкі ў ВНУ. І яшчэ: каманда - гэта не сузор'е ярскравых асоб, а калектыў, які можа працаваць.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 06.02.2007 19:53

Kalinin пісаў(а)COLON2Мерлін.
І каманды таксама ўдзельнічаюць дабраахвотна, проста так будзе больш аб'ектыўна. Мы зможам паглядзець на якасць падрыхтоўкі ў ВНУ. І яшчэ: каманда - гэта не сузор'е ярскравых асоб, а калектыў, які можа працаваць.

Добраахвотна, але колькасць каманд ад ВНУ абмежавана дзвюма...І, як я разумею, ВНУ сама фармуе гэтыя каманды, а калі самі студэнты захочуць выставіць каманду, ім у гэтым можа быць і адмоўлена, таму што колькасць абмежавана...Мне здаецца гэта можа ў якойсьці ступені таксама няправільна...і прынцып дабраахвотнасці парушаецца. Напрыклад, ад ВНУ захочуць паўдзельнічаць каманда 5-га курса, 4-га, 3-га...Якой з іх будзе адмоўлена...Мабыць трэцяга, як самай "непадрыхтаванай"...

Але ў мінулым сваім посце я не пра гэта пісаў. Я яшчэ раз хачу падкрэсліць сваю думку, няправільна прывязваць выстаўленне каманд ад ВНУ з выстаўленнем пэўнай колькасці ўдзельнікаў індывідуальнага заліку... :!: У такім выпадку аб добраахвотнасці можна будзе казаць толькі ўмоўна...

Можна так зрабіць толькі ў тым выпадку, калі самі ВНУ бдуць праводзіць адборачны тур, а потым пасылаць ужо ў фінал пэўную, абмежаваную, коькасць студэнтаў...

А так, калі праводзіцца завочны адборачны тур, трэба, каб сам кожны для сябе вырашаў удзельнічаць яму ці не, без "обязаловки", як гэта адбываецца зараз...

Таксама мне не зусім зразумела, пэўная колькасць - гэта абмежаваная колькасць ці той мінімум, які павінна выставіць ВНУ :?:

Блондинка в законе
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 4

Паведамленне Блондинка в законе » 06.02.2007 22:40

Kalinin пісаў(а)COLON Адкажыце, Вы раней не прымалі ў Алімпіядзе.
Принимала.
Kalinin пісаў(а)COLONВо будзе смешна, калі мы знойдзем фінансаванне, а аматары бесплатнай ежы яе есці не будуць.
Причем тут "аматары бясплатнай ежы"? Вот, значит, как Вы цените участников.... :cry: Если ВУЗ не выделил деньги, то студенты причем?
Интересно, как Вы объясните, почему в прошлые годы по 60 заявок приходило, а тут 24. Интересно, сколько во второй тур пройдет? Пять? :lol: А в финал? 2?
А информационная поддержка тут не причем. Ведь на сайте информации каждый год достаточно.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 07.02.2007 0:24

Блондинка в законе пісаў(а)COLON Интересно, как Вы объясните, почему в прошлые годы по 60 заявок приходило, а тут 24. Интересно, сколько во второй тур пройдет? Пять? :lol: А в финал? 2?
А информационная поддержка тут не причем. Ведь на сайте информации каждый год достаточно.
На мой погляд, у некаторай ступені, такую малую колькасць удзельнікаў можна патлумачыць тэрмінамі правядзення завочнага тура. Тэрмін падачы матэрыялаў першапачаткова быў 10 студзеня, а потым перанеслі на 20, што супадае з перыядам сесіі. А як вядома, студэнты любяць усё рабіць у апошнюю хвіліну :)...
Таму правільна ў новых правілах запісалі:
"Заочный тур, как правило, должен быть проведен до начала зимней сессии в высших учебных заведениях".

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 07.02.2007 2:19

2Бландзінка
Вот этот год и показал, чего на самом деле стоит Ваша Олимпиада .
Как спонсировать ABA CEELI перестали, так сразу количество заявок в разы уменьшилось. Я так заметила, что среди участников представлены в основном Минские учреждения образования (кроме разве что Гомеля).
Гэта Ваша цытата, спонсарства АВА тычылася ежы і кандылярскіх тавараў. Я проста развіў Вашу думку.
Думаю, што колькасць удзельнікаў скарацілася і ў тым ліку з-за складанасці заданняў. Бо лепш не удзельнічаць і крытыкаваць, чым удзельнічаць і атрымаць невысокі бал. Мы плануем вывесіць пасля праверкі працы на сайт. Камусьці можа быць сорамна. Умовы - палтары старонкі, рашэнне - палава.
А ў гэтым годзе Вы прымаеце ўдзел?

2Мэрлін
Мы планавалі Алімпіяды так, каб магчыма большая колькасць магла прыняць ўдзел. На наступны год будзем думаць як заахваціць ВНУ. А думаю, што яны самі заахвоцяцца.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 07.02.2007 10:57

Kalinin пісаў(а)COLONДумаю, што колькасць удзельнікаў скарацілася і ў тым ліку з-за складанасці заданняў. Бо лепш не удзельнічаць і крытыкаваць, чым удзельнічаць і атрымаць невысокі бал. Мы плануем вывесіць пасля праверкі працы на сайт. Камусьці можа быць сорамна. Умовы - палтары старонкі, рашэнне - палава.
2Мэрлін
Мы планавалі Алімпіяды так, каб магчыма большая колькасць магла прыняць ўдзел. На наступны год будзем думаць як заахваціць ВНУ. А думаю, што яны самі заахвоцяцца
Добрая ідэя, вывешваць працы ўдзельнікаў на сайт. Гэта яшчэ больш дадасць аб'ектыўнасці Алімпіядзе :) Кожны зможа паглядзець і супаставіць свае працы і працы іншых удзельнікаў.

Я таксама думаю, што вну самі заахвоцяцца, і ў наступным годзе будзе больш удзельнікаў. Цяпер жа Алімпіяда стала Рэспубліканскай і праводзіцца пад эгідай Мінадукацыі.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 07.02.2007 11:14

Спадар Калінін! А што Вы скажаце на гэта. Як Вы думаеце, будзе ў такім выпадку "обязаловка" ці добраахвотнасць.
Merlin пісаў(а)COLON Добраахвотна, але колькасць каманд ад ВНУ абмежавана дзвюма...І, як я разумею, ВНУ сама фармуе гэтыя каманды, а калі самі студэнты захочуць выставіць каманду, ім у гэтым можа быць і адмоўлена, таму што колькасць абмежавана...Мне здаецца гэта можа ў якойсьці ступені таксама няправільна...і прынцып дабраахвотнасці парушаецца. Напрыклад, ад ВНУ захочуць паўдзельнічаць каманда 5-га курса, 4-га, 3-га...Якой з іх будзе адмоўлена...Мабыць трэцяга, як самай "непадрыхтаванай"...

Але ў мінулым сваім посце я не пра гэта пісаў. Я яшчэ раз хачу падкрэсліць сваю думку, няправільна прывязваць выстаўленне каманд ад ВНУ з выстаўленнем пэўнай колькасці ўдзельнікаў індывідуальнага заліку... :!: У такім выпадку аб добраахвотнасці можна будзе казаць толькі ўмоўна...

Можна так зрабіць толькі ў тым выпадку, калі самі ВНУ бдуць праводзіць адборачны тур, а потым пасылаць ужо ў фінал пэўную, абмежаваную, коькасць студэнтаў...

А так, калі праводзіцца завочны адборачны тур, трэба, каб сам кожны для сябе вырашаў удзельнічаць яму ці не, без "обязаловки", як гэта адбываецца зараз...

Таксама мне не зусім зразумела, пэўная колькасць - гэта абмежаваная колькасць ці той мінімум, які павінна выставіць ВНУ :?:

А Баба-Яга против
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 414
ЗарэгістраваныCOLON 06.12.2006 19:49
АдкульCOLON Адтуль, а там гэта вам не тут.
CONTACTCOLON

Паведамленне А Баба-Яга против » 07.02.2007 15:13

Судя по ходу обсуждения, Вы пытаетесь связать несвязуемое.
Конечно, есть законы диалектики, но качество и количество сами по себе - разные вещи. (Пример: сколько гениальных ученых-китайцев Вы знаете? Упростим вопрос: Сколько ученых-китайцев Вы знаете?)
Для того, чтобы увеличить количество участников в олимпиаде, ЕЁ надо сделать более популярной среди той самой умной и талантливой молодежи.
Каким именно образом?
Есть, конечно такое мнение - те, кому надо - сами найдут.
Есть и другое, - надо звать всех, говорить всем, а те кто хотят - придут.
Две причины основные - природная лень, которая произрастает в каждом из нас и - неуверенность в себе (страх провала). Такие сугубо личные причины - типа: не хочу учиться, хочу жениться, - в рассчет не берем.

Интересный момент: в проекте положения - участниками юр.олимпиады могли стать студенты 3-5 курсов. А в утвержденном - 2-6.

И там, одну ошибку еще заметил, гл. 3 п.33 ("Одно и то же лицо")

P.S. Вот: хотелось бы сказать спасибо Калинину А.С., Шидловскому А.В., Шпаку В.В. за их закадровую работу по олимпиаде (и другим тем, о ком не знаю).
Самое большее, что мы можем дать друг другу – это кусочек тепла.

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 07.02.2007 18:00

А Баба-Яга против пісаў(а)COLONСудя по ходу обсуждения, Вы пытаетесь связать несвязуемое.
Для того, чтобы увеличить количество участников в олимпиаде, ЕЁ надо сделать более популярной среди той самой умной и талантливой молодежи.
Я таксама так лічу. Трэба рабіць больш папулярнай, а не прымушаць вну выстаўляць пэўную колькасць удзельнікаў індывідуальнага заліку, Алімпіяда справа добраахвотная.
А Баба-Яга против пісаў(а)COLONИнтересный момент: в проекте положения - участниками юр.олимпиады могли стать студенты 3-5 курсов. А в утвержденном - 2-6.

И там, одну ошибку еще заметил, гл. 3 п.33 ("Одно и то же лицо")
Наконт памылак
Праект палажэння:
3.3. Участники Олимпиады должны быть студентами любой формы обучения (очной, заочной) 2-5 курса обучения, вне зависимости от метода изучения соответствующих учебных дисциплин.
Аспиранты и магистранты не допускаются к участию в Олимпиаде.

Зацвержджанае палажэнне:
31. К участию в Олимпиаде допускаются студенты любой формы обучения 2-6 курса обучения аккредитованных высших учебных заведений Республики Беларусь по специальностям юридического профиля.

Таму тут усё правільна...3 курс гэта адносілася да юркаледжа :)

А вось памылка ёсць у п. 19:
Письменные задания могут быть представлены в виде тестов по отраслям, указанным в п. 24 настоящего Порядка, в количестве не менее 20 на каждую.

Пра галіны права ідзе гаворка ў п. 18, а ў п. 24 зусім пра іншае :!:

Merlin
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 59
CONTACTCOLON

Паведамленне Merlin » 09.02.2007 13:31

Блондинка в законе пісаў(а)COLONИнтересно, сколько во второй тур пройдет? Пять? :lol: А в финал? 2?
Спадар Калінін!
Я думаю, што ўсім удзельнікам Алімпіяды цікава, колькі удзельнікаў індывідуальнага заліку з 24 плануецца дапусціціь да другога тура :?:

Блондинка в законе
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 4

Паведамленне Блондинка в законе » 09.02.2007 23:21

Kalinin пісаў(а)COLON2Бландзінка
Гэта Ваша цытата, спонсарства АВА тычылася ежы і кандылярскіх тавараў. Я проста развіў Вашу думку.
Будто бы студенты только и думали, как бы съездить в Минск в столовку покушать, а то дома не кормят! Вы так говорите, как будто у Вас там мидий в винном соусе подавали... Да и канцелярскими товарами не прикрывайтесь, тетрадке с ручкой 5 копеек красная цена, специально за ними ехать не стоит.
АВА спонсировали еще и проживание, а это значительная часть расходов.
А имела я ввиду то, что теперь университетам приходится нести большие траты, чтобы отправить своих студентов. И руководство считает, что это нецелесообразно. И не передергивайте это в русло тупых студентов, как Вы это тут на форуме постоянно делаете.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей