Юрыдычная алімпіяда - 2009

Усё, што датычыцца падрыхтоўкі, правядзення і вынікаў Беларускай студэнцкай юрыдычнай алімпіяды

МадэратарCOLON Moderator Team

Самарын В.І.
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 113
ЗарэгістраваныCOLON 16.01.2007 15:07
АдкульCOLON з Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Самарын В.І. » 03.01.2009 1:43

З аплатай паслуг усё не так складана, як Вы думаеце :)
У маёй службовай інструкцыі няма функцый, якія можна было б падвесці пад
СТЫЛІСТА (той, хто займаецца стварэннем нейкага стылю ў адзенні, прычосках, макіяжы і да т.п./ спецыяліст у галіне стылістыкі) ці
РЭДАКТАРА (той, хто кіруе выданнем/ той, хто апрацоўвае тэкст для друку).
Таму гэтыя адносіны складана назваць працоўнымі.
Тады адказ знойдзем у Грамадзянскім кодэксе Рэспублікі Беларусь :D
Аказанне паслуг за ўзнагароду... праз арт. 737 ідзем да арт. 663, які накіроўвае нас да п. 3 арт. 394:
"У выпадках, калі ў дагаворы за ўзнагароду цана не прадугледжана і не можа быць вызначана зыходзячы з умоў дагавора, выкананне дагавора павінна быць аплачана па цане, якая пры параўнальных абставінах звычайна спаганяецца за аналагічныя тавары, работы ці паслугі." :oops:

:idea: Да, і не забудзьце пра злучнік І паміж беларускай мовай і крымінальным працэсам.
Docendo discimus - Навучаючы, вучымся!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 06.02.2009 14:09

2Самарын
Вашыя "разважанні" як адмазацца і застацца паважаным я чытаў, але спачатку быў пост, а потым не было часу, а потым і жадання.
Вы так сябе пазіцыянуеце як барацьбіта за мову, што б маглі і дапамагчы дабраахвотна і без аплаты ў якасці рэдактара, каб падтрымаць беларускасць у праве.
Але пэўна гэта рыса беларускамоўнага інтэлегента - любіць сваю мову і патрабаваць за гэта грошы :( .

Але гэта не мэта допіса.
На гэты момант атрыманы пратаколы, акрамя адной намінацыі, што замінае расшыфроўку. Спадзяемся, што ў панядзелак пратакол будзе пераданы.
Зараз ідзе праца па статыстычнай апрацоўцы даных.
Алімпіяда плануецца на 27-28 лютага, але можа быць перанесена пазней (сярэдзіна сакавіка) з-за пытанняў бюджэтнага фінансавання. Ужо тры тыдні чакаем загад Мінадукацыі.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 11.02.2009 10:12

Падведзены вынікі завочнага тура.
Ёсць пэўныя разважанні і напэўна будуць пэўныя арганізацыйныя вывады аб тым, што з 18 індывідуалаў прайшло толькі шэсць. Двое могуць прайсці толькі, калі верхнія абяруць камандны залік.
Я не буду ганьбіцьты, што не прайшоў, але Васіль Раўзаў і ўдзельнік і пяцікурснік :( .
Чаго ганьбіць тых, што перад сесіяй марнаваў свой час у гонар факультэта. Яны вытрымалі і атрымалі вопыт, з іх збілі спесь і гардыню (дарэчы каманда ГОРАК, якая заняла першае месца - ДУБЛЁР, а не тая якая два гады запар некепска ўдзельнічала :( )
Што на факультэце мала выдатнікаў, хапае, дзе яны, яны працуюць толькі для сябе, а што факультэту ад іх адзнак.
Нічога, вось гэта і прыкра. Рабіць з сябе нешта на семінары, строіць вочкі выкладчыкам (для дзяўчат) і ганарыцца працай старшага памочніка малодшага юрыста - гэта добра. А дзе вынік, які падцвердзіць, што БДУ дае лепшую адукацыю?
Карацей, і гардыня і самаўпэненасць і эгаізм і патрабавальнасць да іншых (не тыя тэмы эсэ, не тыя удзельнікі, не тыя парады, умяшальніцтва ў ўнутраныя справы, "прыватызацыя").
Паглядзім на вочныя туры, тым больш нам пяць год. Напэўна будуць і высокія госці.

Выбачайце, гэта кажа супрацоўнік БДУ, а не арганізатар Алімпіяды.

igni
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 49
ЗарэгістраваныCOLON 20.03.2004 22:48
CONTACTCOLON

Паведамленне igni » 12.02.2009 21:36

спадар Калінін, я разумею Ваш гэны непрыкрыты сум, выкліканы рэзультатмі. я таксама крыху здзіўлена. але я бачыла падрыхтоўку некаторых удзельнікаў і разумею, што нават тыя, хто ставіўся да яе даволі сур'ёзна, таксама не паказалі выдатных рэзультатаў. будзем спадзявацца, што гэта здарылася не ў сувязі з пагаршэньнем агульнага ўзроўню бдушных студэнтаў, а, наадварот, паляпшэньнямі з боку іншых вну. што ня можа не радаваць. як практыкуючаму юрысту мне прыемна, што праз пару год у нас будзе больш разумных і кваліфікаваных калегаў :)
надо просто любить право

Morozyan
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 25.01.2009 21:56
АдкульCOLON Гомель

Паведамленне Morozyan » 16.02.2009 14:04

Лидерством Горок, несмотря на наличие у них хорошей команды, был удивлен. Но чтобы дублеры... :shock: :shock: :shock:
Я бы не сказал, что по крайнер мере команды отнеслись безответственно. Готовились серьезно. Но, очевидно, есть над чем работать. Думаю, холодный душ пойдет на пользу всем.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 20.03.2009 14:33

Ну што, пачалася Алімпіяда!

Кожны год ёсць праблемы і кожны год розныя.

Думаю, што пачнуцца скаргі на:
- недахоп ежы;
- неветлівасць арганізатараў;
- складаныя заданні;
- праблемы з суправаджаючымі і г.д.

Скончым - паразважаю

igni
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 49
CONTACTCOLON

Паведамленне igni » 22.03.2009 0:13

началась и закончилась уже :)
пока нахожусь в состоянии эмоционального подъема и опустошения одновременно, выложу только небольшой цитатник, который мы сегодня с коллегой сысуевым заботливо собирали за участниками финала индивидуалов:
правовая сфера - такая сфера, в которой можно шататься туда сюда как по лабиринту (с)
что касается цены в евро - их очень легко можно перевести в белорусские рубли (с)
проиндексировать евро (с)
к судьям, как раз, я претензий не имею (с)
такую цену, извините, выражаясь неюридическим языком, загнули (с)
я последний, двадцать второй, представитель ип автоштамп (с)

ну и абсолютными победителями признаны целых два финалиста и их ОФЁРТА (с)
надо просто любить право

Nota Bene
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 7
ЗарэгістраваныCOLON 20.06.2007 15:33
АдкульCOLON Юрфак БДУ

Паведамленне Nota Bene » 22.03.2009 14:12

Коллеги! Кто-нибудь знает, где можно посмотреть результаты первого очного тура? отдельно по заданиям?
Помогите пожалуйста!

igni
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 49
CONTACTCOLON

Паведамленне igni » 22.03.2009 14:16

еще пока нет результатов на сайте. а вообще они будут тут http://www.law.bsu.by/content/?2338 в правой колонке на соответствующих ссылках. думаю, вчера уже просто это было выше сил организаторов, не останавливаясь проработавших последние несколько суток с перерывом на сон на пару часов
надо просто любить право

SOKOLIK
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14
ЗарэгістраваныCOLON 04.08.2008 1:39

Паведамленне SOKOLIK » 22.03.2009 23:48

Мои поздравления Александру Лобатому! МОЛОДЕЦ!!!!!!!!!!! :) :)
Желаю творческих успехов и достижения новых высот!
мне все равно, что Вы думаете обо мне, я о Вас вообще не думаю...

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 23.03.2009 0:19

Поздравляю всех с окончанием олимпиады!!
Поздравляю победителей - вы просто молодцы! Рада за вас, да и просто приятно видеть, что лучшие из лучших - это студенты БГУ!

Отдельные поздравления 7 группе 3 курса! ))))мы теперь мего-группа!:wink:
Саша, Настя - вы лучшие! :)
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Солнышко
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 21
ЗарэгістраваныCOLON 19.05.2007 16:18

Паведамленне Солнышко » 25.03.2009 14:56

Что-то как-то не активничает народ. Учитывая форумы прошлых лет, могу предположить, что в этом году все всем довольны....

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 26.03.2009 16:35

Любая вайна скончваецца толькі тады, калі апошні забіты пахаваны і ўсе ўзнагароды знаходзяць сваіх героеў.
Ад свайго імя і імя А. В. (ён не ўдзельнічае ў форуме, таму вазьму на сябе гэта) хачу выказаць яшчэ раз нашу ўдзячнасць усім тым студэнтам і адной магістрантцы, якія рыхтавалі алімпіяду.
Я магу не ведаць шмат прозвішчаў, бо шмат каго проста мог не бачыць, але асабістая і вялікая ўдзячнасць:
- Вользе Бакаленка, для якой гэта ўжо пятая алімпіяда, і Галі Пабядзінскай і Надеі Лабука, якія другі год запар рыхтуюць алімпіяду (і пад час алімпіяды з’яўляюцца адным чалавекам як КарлМарксФрыдрыхЭнгельс, або КалінінШыдлоўскі).
- Юліі Германовіч, Педо Кацярыне і Васільевай Юліі, якія дзе дабраахвотна, а дзе пад ціскам нашай харызмы, супраць якой ўстаяць цяжка, удзельнічалі і шмат чаго зрабілі;
- Віталю Вячорку і яго байцам, з якіх трэба асобна адзначыць Арцёма Астапенку і Аляксандра Ліпецкага, якія выконвалі пэўныя дадатковыя сур’ёзныя даручэнні;
- Антонію Навіцкаму і яго камандзе суправаджаючых;
- Машы Жарылоўскай і яе “летапісцам” (асабіста ведаю, напэўна, толькі Таню Лішанкову), чакаем добрую газету і некалькі інфармацыйных матэрыялаў у шэраг СМІ ;
- Паліне Далговай, якая аператыўна працавала і яшчэ будзе з сайтам;
- Сяргею Елісееву за цудоўныя фільмы;
- Рэзнікаву Андрэю за вырашэнне пытанняў з ўзнагародамі, харчаваннем і закупкамі;
- Іллі Магільнаму за арганізацыю засялення і даалімпіядную дзейнасць;
- Уладзіміру Пятровічу за падхват;
- Леаніду Гасану і Івану Рубісу за вырашэнне пытанняў з харчаваннем ўдзельнікаў і за будучую працу па падрыхтоўцы матэрыялаў да размяшчэння на сайце;
- Камандзе рэгістратараў;
- Дар’і Капцюк, якая будучы выпускніцай каледжа і не прайшоўшы ў вочны тур, дапамагала пры фарміраванні матэрыялаў да далейшага сканіравання;
- Андрэю Шыпулі і Сяргею Астапчыку за фатаграфіі (Сяргей, Вашых яшчэ не бачуў у галерэі).

Карацей усім, усім, усім.

Пры гэтым прашу ўсіх ў тыднёвы тэрмін здаць свае прапановы на ўдасканаленню працы аргкамітэта, якой я не вельмі задаволены. Разумею, што нейкі сувенір з эмблемай алімпіяды (дарэчы спытайцеся ў Вовія Шэўчыка, колькі яны каштуюць) даюць падставы для пантоў ці яшчэ чаго, але спачатку праца, а потым сувенір. У нас было шмат такіх, хто абяцаў дапамогу і не рабіў яе, каму было трэба толькі фармальна паказаць сябе, а не выканаць дакладна і ў тэрмін.

Але аб гэтым далей.

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 27.03.2009 1:39

Спасибо, Сергей Артурович!

Предлагаю присылать работы заочного тура на отдельную почту..
А то уж очень трудно их отыскивать среди других писем..

Пы. Сы. Просьба к командам БГУ, пришлите, пожалуйста, свои работы заочного тура на почту polishka-2005@tut.by
До меня дошли слухи, что вы их уже присылали, но они, к сожалению, где-то затерялись или не были мной идентифицированы. (((
Заранее спасибо.
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

triller-ak
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 277
ЗарэгістраваныCOLON 17.10.2006 22:47
CONTACTCOLON

Паведамленне triller-ak » 27.03.2009 14:42

Калі дазволіце, таксама ўстаўлю свае 5 капеек. Вялікі дзякуй Сяргею Артуравічу Калініну і Андрэю Віктаравічу Шыдлоўскаму за магчымасць удзельнічаць у Алімпіядзе, таксама дзякуй за тыя веды, якія яны заклалі ў мяне. З выкладчыкаў, акрамя вышэй названых, асабліва хацелася падзякаваць Скобелева В.П і Бялову Т.А., таму што перамога ў фінале далася ў большасьці за кошт ведаў, якія ўклалі ў мяне гэтыя людзі, Аднагрупнікам дзякуй за падтрымку, асабліва Л. Федарчуку, які папрасіў выступіць і за яго, і за сябе, што ўвогуле атрымалася). Усім, хто верыў у мяне і хваляваўся. Дзякуй Аргкамітэту, журы....

Адно крыўдна: з прафесарска-выкладчыскага складу мяне павіншаваў толькі А.В. Шыдлоўскі. На жаль, некаторых хваляваў мой знешні выгляд на віншаванні, некаторыя былі вельмі занятыя, каб сказаць адно ці некалькі слоў, некаторыя проста забылі або і не ведалі. І гэта добрая лыжка варволю ў бочцы мёда...

Да сустрэч у наступным годзе! Буду абараняць ужо свой тытул, а не гонар БДУ...
А он подумал: "Что же я отдам, чтоб освятить её погасшую улыбку?" ...

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей