Юрыдычная алімпіяда - 2010

Усё, што датычыцца падрыхтоўкі, правядзення і вынікаў Беларускай студэнцкай юрыдычнай алімпіяды

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_TOPIC_LOCKED
m6
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 12
ЗарэгістраваныCOLON 13.09.2007 21:52

Паведамленне m6 » 23.03.2010 12:49

509 пісаў(а)COLON
Пытанне фарміравання каманды - зараз, напэўна, адно з найбольш актуальных ы
яно ніколі не губляла сваей актуальнасці:)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.03.2010 14:58

Фарміраванне каманды - гэта больш за палову поспеха. І канешне капітан, які павінен несці адказнасць за каманду і яе будучыню.

У нас былі сітуацыі, калі капітаны заслугоўвалі "ганаровае" званне КАМБАТ, бо для сваіх амбіцый каманда фарміравалася так, як было зручна капітану, але адпаведных і належных вынікаў для факультэта не было. Карацей, камбату медаль, батальён на могілкі, планы фронта сапсаваныя.

malenkaja loshadka
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 3
ЗарэгістраваныCOLON 05.11.2009 19:03

Паведамленне malenkaja loshadka » 23.03.2010 15:50

Вельмі цікава пра планы фронта і адпаведныя і належныя вынікі для факультэта.
Адпаведныя і належныя вынікі для факультэта - гэта вынікі адпаведнай і належнай падрыхтоўкі ўсіх студэнтаў. А Алімпіяда толькі адлюстроўвае ўзровень гэтай падрыхтоўкі.
Я за самастойнасць каманд вырашаць, хто будзе ў яе складзе і хто будзе капітанам. Гэта права студэнтаў, бо гэта іх Алімпіяда і іх перамога ці правал.
Вынікі Алімпіяды ў гэтым годзе застаўлю без каментараў, але ж адзначу, што вынікі каманднага заліку пакінулі больш пытанняў, чым адказаў. :?:

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.03.2010 17:46

malenkaja loshadka пісаў(а)COLONВельмі цікава пра планы фронта і адпаведныя і належныя вынікі для факультэта.
Адпаведныя і належныя вынікі для факультэта - гэта вынікі адпаведнай і належнай падрыхтоўкі ўсіх студэнтаў. А Алімпіяда толькі адлюстроўвае ўзровень гэтай падрыхтоўкі.
Я за самастойнасць каманд вырашаць, хто будзе ў яе складзе і хто будзе капітанам. Гэта права студэнтаў, бо гэта іх Алімпіяда і іх перамога ці правал.
Вынікі Алімпіяды ў гэтым годзе застаўлю без каментараў, але ж адзначу, што вынікі каманднага заліку пакінулі больш пытанняў, чым адказаў. :?:
Карацей вінаваты факультэт, бо неадпаведна рыхтуе, вінавата Журы, бо не так судзіла, вінаваты ўсе, адрама вас.

Ваша права і правала, і перамогі - індывідуальны залік, дзе ўсе залежыць ад Вас. Вось і зрабіце гэта на наступны год.
А каманда - гэта справа факультэта. Калі факультэт па пэўных прычынах апошні год даў магчымасць самастойна адной з каманд рэалізаваць "права", то ён мае адпаведнае права на выражэнне сваіх задавальненняў або незадавальненняў. Думаю, што гэта справядліва і законна. І гэта трэба ўспрымаць належна, Вам даверылі, Вы зрабілі, вынікі адзначылі.
І каментарыі трэба, каб потым не было "мы лепшыя, бо мы лепшыя", а астатнія гАды і ўсё кепска.
Вы не выступаеце ад свайго імя, бо з'яўляецеся студэнтамі БДУ.

Перамога - гэта не толькі веды, гэта яшчэ і асабістыя якасці. Магчымасць аналізаваць не толькі знешнія, але і унутраныя прычыны, магчымасць рэфлексіі. Кажуць, што кепскаму танцору перашкаджае і ...

Дарэчы, каб пазбегнуць склаўшайся сітуацыі з патэнцыйнай кланавасцю першапачаткова і было прынята рашэнне аб дзвух конкурсах (каманда і індывідуальны) і дзвух камандах. Бачыце, якая была тэарэтычна абгрунтаваная празарлівасць :)

Гора пераможаным.
А ў рэлігіі ёсць іншае (цытату не памятаю дакладна). Тако глаголет Господь: Унижу гордых и вознесу смиренных.

malenkaja loshadka
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 3
ЗарэгістраваныCOLON 05.11.2009 19:03

Паведамленне malenkaja loshadka » 23.03.2010 20:14

Kalinin пісаў(а)COLON
Карацей вінаваты факультэт, бо неадпаведна рыхтуе, вінавата Журы, бо не так судзіла, вінаваты ўсе, адрама вас.
Спадар Калінін, не трэба бачыць больш, чым было напісана.
Па-першае, мне не пашанцавала браць удзел ў Алімпіядзе ды й па-ўзросту цяпер ўжо таксама не пашанцуе :) Таму я не скаржусь (няма аб чым) і ня ўзлагаю ні на каго адказнасць.

Наконт ўзроўня тэарытычнай падрыхтоўкі, то журы (дакладна спадарыня Ігнатоўская) ужо і ў гэтым і ў мінулым годзе адзначала сваю незадаволенасць гэтым ўзроўнем. І я лічу, што на гэтыя каментары не трэба заплюшчваць вочы і забяспечваць рэпутацыю лепшага юрыдычнага факультэта краіны не толькі шляхам жорстага адбору студэнтаў для ўдзелу ў Алімпіядзе, а павышэннем агульнага ўзроўню падрыхтоўкі студэнтаў.
Kalinin пісаў(а)COLON каманда - гэта справа факультэта. Калі факультэт па пэўных прычынах апошні год даў магчымасць самастойна адной з каманд рэалізаваць "права", то ён мае адпаведнае права на выражэнне сваіх задавальненняў або незадавальненняў. Думаю, што гэта справядліва і законна. І гэта трэба ўспрымаць належна, Вам даверылі, Вы зрабілі, вынікі адзначылі.
А чаму Вы зрабілі выснову, что каманда - гэта справа факультэта? Сапраўды ёсць конкурсы, дзе прызёрам становіцца пэўны факультэт. У такіх конкурсах бярэ ўдзел адна каманда ад факультэта, а напрацягу года яе рыхтуюць адзін ці некалькі выкладчыкаў. Але ж зусім іншая справа з Алімпіядай. Згодна правілам, "Победителем в командном зачете признается КОМАНДА, набравшая максимальную сумму баллов за всю совокупность заданий финала." Такім чынам, не факультэт, а каманда прызнаецца перможцам.

Сапраўды, факультэт мае права прапанаваць для ўдзелу не больш 2 каманд. Але ж гэта не значыць, што каманда - гэта справа факультэта. Калі больш, чым дзве каманды жадаюць удзельнічаць, то можна рабіць ПРАЗРЫСТЫ адбор каманд, каб у Алімпіядзе ўдзельнічалі лепшыя!
Kalinin пісаў(а)COLON Гора пераможаным.
А ў рэлігіі ёсць іншае (цытату не памятаю дакладна). Тако глаголет Господь: Унижу гордых и вознесу смиренных.
Галоўнае, каб гэта не стала прынцыпам адбору ў Алімпіядную каманду :wink:

Luna
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 9
ЗарэгістраваныCOLON 15.08.2008 16:04

Паведамленне Luna » 23.03.2010 23:18

не могу не согласиться с предыдущим оратором...
дело в том, от нашего факультета из года в год выступают 2 одни и те же команды.... (то что меняются их названия не в счет)
попасть в команду тяжело, а именно необходимо понравиться капитану и организаторам)) будем же объективными, это действительно так)))
а что если увеличить количество команд для заочного тура???
я знаю, читала условия и порядок проведения Олимпиады, что от факультета max=2, но на практике получается (а именно так получилось в этом году), команда БГУ, которая заняла 3-е место, до подведения итогов, да вообще до начала Олимпиады уже считала, что победа у нее в кармане...
возможно, увеличив количество команд в заочном туре, мы отберем лучших и достойных!!! причем необходимо предоставить право командам самим формировать свой состав)))
возникают вопросы, а по каким критериям и заслугам отбирают в команду??? объективный ли отбор???

igni
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 49
ЗарэгістраваныCOLON 20.03.2004 22:48
CONTACTCOLON

формирование команд

Паведамленне igni » 24.03.2010 1:00

я не собиралась высказываться, потому как все, что хотела сказать, сказала. тем не менее, меня немного удивила дискуссия про формирование команд и участие в этом факультета. закрепленное право каждого вуза выставлять не более двух команд - это правило олимпиады, которое останется таковым до его возможного пересмотра. но это не исключает возможности формирования большего количества команд на факультете и проведения между ними, в том числе, внутреннего конкурса по правилам, определяемым факультетом. две существующие команды, насколько я вижу за годы, соблюдают некоторую преемственность в участии, подготовке, наставничестве старших товарищей (простите за высокопарный слог :)). годами наблюдая за олимпиадой не только два дня ее очных туров, я не помню, чтобы даже на юрфаке бгу появлялись еще какие-то инициативы создания новой команды и ее систематической подготовки в течение года. я конечно не все могу знать, но мне кажется, я не очень ошибаюсь. допускаю, что вопрос попадания в существующие составы команд напрямую зависит от капитанов или действующего состава (оставшегося после ухода пятикурсников). но!, на мой взгляд, это действительно право команд, принимать к себе новых участников. возможно, делая это субъективно и пристрастно. но это дело команды.
опять же, собственное наблюдение, именно отсутствие четкого чувства команды в правильном понимании мешало некоторым в последний год показать лучшие результаты. а оно должно присутствовать на каждой стадии командной работы, не только в момент оглашения результатов. в команде не надо доказывать кто лучше. Объединив лучшее, необходимо сделать это общим результатом и стремиться к победе.
лично меня больше всего порадовала в этом году команда гомельского университета и я очень за них рада.
а университетским командам пора прекратить играть в соревнование друг с другом, ставя персональные амбиции выше чистоты нормы и собственно конкурса.
надеюсь, я не слишком резка :)
надо просто любить право

Luna
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 9

Паведамленне Luna » 24.03.2010 1:36

соглашусь с igni о возможности формирования большего количества команд, а также проведения между ними внутреннего конкурса.
инициативы не было, т.к. известно, что max=2.
почему бы заранее не заявить о большем количестве и предложить желающим создать свои команды??? что с этого потеряем???
не думаю, что весь факультет сразу начнет создавать команды...
за одно, кстати, сможем убить 2 зайцев: выберем 2 команды, найдем среди отсеянных команд запасных...
ну, это так... просто предложение... мысль вслух...

Megana
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 5
ЗарэгістраваныCOLON 16.04.2009 10:41

Паведамленне Megana » 24.03.2010 17:56

Говорить о том, что из года в год выступают одни и те же команды достаточно странно: состав ежегодно обновляется, поскольку в составе команд всегда есть пятикурсники, которые физически не могут участвовать в следующем году, и обновляется состав команд достаточно существенно (по сайту можно проследить эту тенденцию). Что касается критериев отбора в ту или иную команду, то, поверьте, симпатия капитана и организаторов - это далеко не главное и победы не обеспечит, а главная цель именно победа. В команду попадают люди которые как-то проявили себя на факультете в учебном/ научном плане (например, хорошо выступили в индивидуалах в предыдущем году), участвовали в брейн-рингах, других Олимпиадах, имеют хорошие ораторские способности, что видно из конференций и т.д. Естественно, эти люди должны уметь работать в команде, поскольку каким бы умным и талантливым человек не был, если он считает свое мнение единственно верным и не умеет принимать чужую точку зрения, ему в команде не место. Кроме того, человек должен быть инициативен, располагать свободным временем и быть готовым много трудиться помимо основной учебы и прочих занятий. То есть, процесс формирования команды все же несколько сложнее, чем чья-то прихоть)))
Ну а насчет создания более чем двух команд от факультета и отбора среди них... идея хорошая, но, как показывает практика, это только разговоры и ничего больше.... Хотя, осенью посмотрим на рвение неофитов))
З.Ы. И еще. С абсолютной уверенностью могу заявить, что если новая команда полностью или почти полностью состоит из людей, которые никогда не принимали участие в Олимпиаде (в любом зачете или хотя бы будучи запасными), то эта команда вряд ли сможет показать хороший результат в "боевых" условиях, поскольку это как раз вариант, когда личный опыт - почти половина успеха. Олимпиаду надо прочувствовать или, на крайний случай, чтобы вокруг тебя были "прочувствовавшие" опытные товарищи, которые могут рассказать о нюансах, поскольку никто больше (даже преподаватели) сделать это не смогут.

Luna
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 9

Паведамленне Luna » 25.03.2010 0:14

из правил есть исключения)))
но действительно, посмотрим осенью....

m6
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 12

Re: формирование команд

Паведамленне m6 » 25.03.2010 12:54

igni пісаў(а)COLON лично меня больше всего порадовала в этом году команда гомельского университета и я очень за них рада.
а университетским командам пора прекратить играть в соревнование друг с другом, ставя персональные амбиции выше чистоты нормы и собственно конкурса.
надеюсь, я не слишком резка :)
соперничество двух университетских команд обусловлено в первую очередь тем, что именно эти команды в предыдущие годы поочередно побеждали на Олимпиаде. поэтому в соперничестве двух главных конкурентов, на мой взгляд, нет ничего удивительного. сейчас будущим командам предстоит всерьез задуматься о гомельчанах :) а персональные амбиции только подогревают мотивацию. участникам по 22-23 года! они по определению не могут не быть амбициозными, а Олимпиада - это такое поле для их реализации, что упускать такой шанс просто нельзя.

m6
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 12

Паведамленне m6 » 25.03.2010 13:02

далучуся да прыхыльнікаў ідэі папярэдняга адбору каманд да пачатку завочнага туру, але хто быдзе гэтым займацца?
факультэт? - не думаю.
у факультэта няма такой вялікай зацікаўленасці ў правядзенні такога адбору, таму што губляецца пэўны кантроль над камандай, якая будзе прадстаўляць факультэт на самой Алімпіядзе.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.03.2010 9:36

Былі выказаныя некаторыя меркаванні, на якія трэба даць каментарый.

Аксіома першая: каманда прадстаўляе факультэт і таму пад большым або меньшым кантролем факультэта яна будзе. Хто не згодны - ніхто нікому не забараняе ісці ў індывідуалы.

Другое. і гэта важна пры фарміраванні каманды. Чаму пасля кожнай алімпіяды ідзе вялікае жаданне папасць у каманду, а не стаць індывідуалам?
Тлумачу, гэта гонар, бо ты член каманды БДУ, гэта магчымасць паспрабаваць за кошт каманды рэалізаваць свае амбіцыі і таксама схаваць свае недахопы, прыкрыўшыся камандай.
Кожны год праводзіцца пэўны камандны разбор палётаў, чаму выступілі так, чаго не хапае, які прадмет не закрыты. І кожны год высветляецца, што негатыўная амбітнасць з'ядае пэўную колькасць балаў.
Напрыклад, той, хто рыхтуецца на выступлення бацыць сярод Жюры былога наймальніка і адмаўляецца выступаць. Ідзе іншы чалавек які рыхтаваў іншыя заданні. Прычым такое бывае ў многіх камандах.
Зразумела, што пэўны адбор ідзе. І крытэрыі розныя.
Патрэбны не толькі розум, але і іншыя чалавечыя фактары, магчымасць працаваць у камандзе за гонар факультэта. І я, напрыклад, аддам перавагу меньш інтэлектуальнаму, але больш псіхічна ўстойліваму студэнту, чым інтэлектуалу з істэрычнымі схільнасцямі.

Далей, вялікую ролю адыгрывае наяўнасць вопыта. Таму каманда фарміруецца з студэнтаў розных курсаў, а запаснікам раіцца ісці ў індывідуальны тур. Па гэтаму я супраць выбару з некалькіх камандаў, бо іх будуць фарміраваць фактычна з аднакурснікаў і пяцікурснікі выйграюць і пайдуць, а пераемнасці не будзе.
І яшчэ я супраць, бо гэта фактычна зноў даручаць мне і А. В. А мне яно трэба?

Суперніцтва камандаў абумоўлена, я думаю, асабістымі амбіцыямі і пэўнай непрыязнасцю (на жаль). Гэты негатыў, які нарадзіўся даволі даўно, калі (і Дзяўчынка з Конікам яскравы прыклад) адна каманда ўбіла сабе ў галаву, што яна лепшая і НАЙЛЕПШАЯ) засціў вочы і людзі не заўважылі, што разрыў скараціўся, а іншыя каманды павольна ідуць да першага месца.

Таму тыя, хто жадае ў каманду павінны пачынаць з індывідуальнага тура. Паверце, капітанам раіцца глядзець на маладых індывідуалаў, асабліва тых, што прайшоў у фінал. Бо яны ведаюць правілы гульні, яны прайшлі амаль што усе конкурсы.

Наконт больш чым дзве каманды - такога не будзе, бо па-першае трэба мяняць правілы, па-другое, нашы моцныя і думаю пройдуць у паўфінал. і Гэта будзе алімпісда БГУ, па-трэцяе, бруду на факультэт ад трох камандаў я не вытрымаю.

2Маленькая Лашадка
на на Вашыя пытанні.
Ідзе агульнае падзенне ўзроўню якасці ведаў, гэта і ЦТ, і інфармацыйныя тэхналогіі, і несумленнасць і студэнтаў, і пэўных выкладчыкаў. Ёсць праблема таго, што ў каманду гатовыя ўсе, і для гэтага гатовыя на ўсё. Таму я б хацеў, каб апошняе слова было пакінутае за факультэтам, а не за капітанам. Цяжка студэнту выбраць лепшых і несці за гэта адказнасць, бо ціск можа ісці вялікі. І праз сімпатыі-антыпатыі, і праз кіраўнікоў гурткоў, і выкладчыкаў, і патэнцыйных працадаўцаў, і праз іншыя вядомыя капітанам сродкі, аб якіх казаць не буду.
Далей. Прачытайце вышэй, што 31. Каждое аккредитованное высшее учебное заведение Республики Бела-русь, готовящее специалистов по специальностям юридического профиля, в обяза-тельном порядке обеспечивает участие своих студентов в индивидуальном и ко-мандном зачетах Олимпиады.
Гэта значыць, што па выніку ўдзела ў Алімпіядзе лічыцца аб якасці ВНУ. Таму па правілах юрыдычнай тэхнікі не трэба казаць аб камадзе факультэта (ВНУ), калі ёсць гэты пункт.
Але мне спадабаўся Вашт казульны падыход.

Добра, зрабіце мне прапанову як празрыста фарміраваць каманды. Можаце асабіста можаце праз форум.

наконт адбору і цытаты. Вядомая нам каманда ўжо некалькі год пазіцыянуе сябе як выключны пераможца, а гэта гардыня. Трэба працаваць і не выхваляцца, бо не супадзенне чаканняў і вынікаў прыводзяць да таго, да чаго прыводзяць.
Вось і усё

m6
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 12

Паведамленне m6 » 21.05.2010 13:56

калі на сайце з'явяцца выніковыя пратаколы?

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 25.05.2010 16:16

ага і працы ўсіх удзельнікаў
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі