Юрыдычная алімпіяда - 2011

Усё, што датычыцца падрыхтоўкі, правядзення і вынікаў Беларускай студэнцкай юрыдычнай алімпіяды

МадэратарCOLON Moderator Team

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 18.11.2011 18:00

Сэнс паведамлення ў тым, што ніколі такога не было.

Я гляджу на факты: пакуль яны сведчаць пра тое, што ніхто не зацікаўлены ў тым, каб гэтыя вынікі былі на сайце.

Як і мала хто зацікаўлены ў рэфарміраванні самой алімпіяды, хаця прапановы былі і размовы былі пра гэта і нават адзін з намеснікаў дэкана казаў пра кантраляванне гэтага працэсу, размовы пра гэта я чуў на НС ад галоўнага арганізатара. А што маем - старое палажэнне і метадычныя рэкамендацыі, фармат алімпіяды таксама, хаця былі думкі адмовіцца ад некаторых заданняў.

Я хачу каб алімпіяда працавала і адбірала сапраўды лепшых. Пры дадзеных умовах я магу зпрагназаваць пераможца з верагоднасцю 99,9% і нават назваць яго імя. Мы спрабуем вырасціць не законаведцаў, а правазнаўцаў, і на апошняй алімпіядзе некаторыя маглі бачыць, што такі фармат адбору лепшых не адэкватны.

Я хачу, каб гэтая алімпіяда, якая мне дала шмат, была эталонам, візітнай карткай юрфака. На жаль, гэта зараз не так.

І пачынаць трэба з дробязяў - такіх, як рэзультатаў. Калі рэзультаты ёсць, яны зведзены былі (пераможцы ж ёсць, правліьна?), у чым праблема вывесці іх на сайт? Адсканіраваць складана ці ?

ПАЎГАДЫ!!!!! Гэта не дзень, не два і нават не месяц. Такога не было за 4 гады што я ўдзельнічаю ніколі.

Паважаная Тінета, замест таго, каб пісаць дадзенае паведамленне, дапамаглі бы лепей у друкаванні, а не спрабавалі абараніць нешта, што абароны не заслугоўвае.
Апошні раз рэдагавалася 2 509, усяго рэдагавалася 21 раз(а).
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 21.11.2011 19:31

Если честно, мне, со своей "сайтовской" стороны, тоже не нравится все это. Я не хотела писать, однако все мыслимые и немыслимые сроки уже вышли.

Есть такая поговорка "Взялся за гуж - не говори, что не дюж"

К чему? К тому, что проделана ОГРОМНАЯ работа по приведению ВСЕХ страниц Олимпиады, начиная с 2005 года, к единой форме.
http://www.law.bsu.by/site/?49
Работу проделала Полина Долгова, спасибо ей большое.

Понятно, что таблицы, отражающие самые первые Олимпиады, уже не могут быть заполнены по объективным причинам.
Однако то, что на странице http://www.law.bsu.by/content/?3947 столько провалов до сих пор, мягко говоря, некрасиво.
Почему так происходит? потому что Полина закончила юрфак?

Зачем тогда ночью "с колес" выпускать новости и материалы, если потом не доводить до конца начатое?

Либо уж "Взялся за гуж", либо менять на ту форму страницы, которая может быть заполнена. К слову, работы участников не удалось собрать ни разу. Конечно, в этом вина и самих участников (в части заочного тура), а вот в части очных...
Раз практика показывает, что на это не хватает ресурсов - значит надо убрать эти графы из таблицы, имхо.

Не думайте, все это неоднократно говорила организаторам - просто терпение закончилось. Извините.
Всем удачи!!!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 22.11.2011 10:02

Вольга Мікалаеўна!

Я не буду апраўдвацца, сапраўды не зрабіў своечасова. Працы на некалькі гадзін, толькі ў мяне іх зараз няма. Трэба зрабіць было канферэнцыю па Юхо (праз два тыдні), іншыя мерапрыемствы, ў тым ліку сустракацца з зацікаўленымі бакамі па Алімпіядзе - 2012, вырашаць праблемы фінансавання гэтага праекта, кафедры і г.д.

Усё правільна. Толькі Вы, Вольга Мікалаеўна, забыліся, што скарочаныя выніковыя пратаколы, якія ўтрымлівалі ўсе канчатковыя адзнакі (без дэталізацыі на навуковасць, веданне заканадаўства і г.д.) былі дадзеныя Вам адразу пасля падвядзення вынікаў.
Для размяшчэння на сайце.
І Вы іх згубілі .
А потым матывавалі мне, што Вам яны не спадабаліся па афармленню і Вы вырашылі іх не размяшчаць, але знайсці па маёй просьбе не змаглі.

Значыць праўда непоўная, значыць гэта не праўда.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454

Паведамленне olga » 22.11.2011 11:17

Отлично! Я же еще и виновата...

Я уже успела и подзабыть, но... Каюсь, было. Ночью в суматохе и именно мной утеряны протоколы в электронном виде.

Признаю, форма их меня не устроила - это правда. И мы договорились, что пристегивать их в таком виде к праздничной финальной новости не стоит.

Потому что в скором времени будут выложены развернутые, они народ интересуют больше.

Но раз пошел такой разговор - я выложу "скарочаныя пратаколы" - бумажный вариант у меня лежит еще с тех пор, и я не поленюсь их отсканировать.
Всем удачи!!!

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454

Паведамленне olga » 22.11.2011 13:58

ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ КОНКУРС

ОБЩИЙ КОМАНДНЫЙ КОНКУРС

КЛИНИЧЕСКИЙ КОНКУРС

Названия документов - как в оригинале.

Я до сих пор считаю, что их стыдно обнародовать в таком виде, поэтому бросаю только на форум (сюда все же не все доходят), а не новостью на сайт.

....хотела как лучше, а получилось как всегда... :((
Всем удачи!!!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 22.11.2011 14:41

Паважаная Вольга Мікалаеўна!

Ёсць пэўныя правілы карпаратыўнай і прафесійнай этыкі, а таксама правілы кампетэнцыі і іерархіі.
Вы маглі б прамаўчаць і не выносіць сор карпарацыі юрыдычнага факультэта, тым больш, што Вы ведаеце той аб'ём працы, які я раблю амаль што з першых вуснаў і штодзённа.
Ну вінаваты я перад Алімпіядай, і хай на мяне далей ліюць "праўду".
Не магу зрабіць - буду мішэнню для папрокаў. Ну цярплю, каб не папасці пад больш сур'ёзныя папрокі больш сур'ёзных людзей, бо Алімпіяда толькі адзін з пазавучэбных праектаў, якія я вяду.
Нават калі я б зрабіў адразу, галоўны ініцыятар гэтай размовы ўсё роўна шукаў бы магчымасць прыдрацца.

Паліна - дзяўчына добрая і шмат што на ёй трымалася, як і на Галі Пабядзінскай і Надзеі Лабука і іншых. Калі апошнія зышлі (адна скончыла, а другая выйшла замуж і перайшла на завочнае), то вынікам было наша рэалізуемае жаданне амаль што цалкам адмовіцца ад студэнтаў.
Засталіся тыя, якія жадаюць улезці на чужым гарбу на Неба.
Усе ведалі, усе чакалі і ўсе папракалі. Усе жадалі Show must go on.

Я раблю і зраблю сваю справу. І прашу Вас таксама рабіць сваю. Мне і зараз цікава, чаму інфармацыя аб заданнях Алімпіяды была на галоўнай старонцы не больш палутара сутак, а раней вывешаная інфармацыя аб Фабрыцы зорак вісела амаль што да 22 лістапада.
Крытэрый прыярытэтаў цікавы :(

Мне непрыемна высветляць адносіны праз форум, але трэба бывае выкарыстаць метады суразмоўцы. У далейшым прашу Вас выкарыстоўваць асабістыя допісы, тэлефон або проста зайсці ў кабінет, які знаходзіцца на Вашым жа паверсе.

З павагай

Намеснік старшыні Арганізацыйнага камітэта па правядзенню Алімпіяды,
загадчык кафедры тэорыі і гісторыі дзяржавы і права юрыдычнага факультэта, к.ю.н., дацэнт
С. А. Калінін

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 22.11.2011 20:41

Нават калі я б зрабіў адразу, галоўны ініцыятар гэтай размовы ўсё роўна шукаў бы магчымасць прыдрацца.
Сяргей Артуравіч, Вы вельмі добра мяне ведаеце і як я бачу вельмі высокага меркавання не толькі пра мяне ;)

Мяне цікавіць толькі алімпіяда і працэс яе рэфарміравання. І калі змяненні будуць накіраваны на паляпшэнне працэсу высвятлення сапраўды лепшых удзельнікаў, я буду лічыць за гонар, што менавіта Вы зрабілі так, каб алімпіяда стала лепей і з задавальненнем, калі канешне Вы ўсё ж заўважыце мяне на факультэце і хаця б калі-небудзь пакажаце, што для Вас я зноў не перастаў існаваць :), скажу Вам асабістае "дзякуй". І не спрабуйце дадзены мэсэдж расцаніць як пацалунак аднаго вядомага персанажа.

Засталіся тыя, якія жадаюць улезці на чужым гарбу на Неба.
Усе ведалі, усе чакалі і ўсе папракалі. Усе жадалі Show must go on.
Гэта няпраўда, як Вы можаце ўсіх людзей на юрфаке называць так?! Як мінімум, не культурна, не кажучы пра хрысціянскі аспект дадзенага выказвання. Колькі сумленных, добрых людзей, гатовых змагацца за ідэю алімпіяд, няўжо ніхто не гатовы дапамагчы?
Паліна - гэта эпоха ў арганізацыі алімпіяды, як і шмат іншых, скончыўшых юрфак у мінулым годзе. І яны таксама заслугоўвалі хаця б мінімальнага "дзякуй", якога, на жаль не было. І адказ на пытанне аб тым, дзе сумленныя студэнты, якія хочуць працаваць для алімпіяды, ёсць. Яго проста трэба знайсці.
Кого судишь?

nexta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 8
ЗарэгістраваныCOLON 30.10.2007 14:36
АдкульCOLON з Беларусі

Паведамленне nexta » 23.11.2011 20:54

Вітаю!
немагчыма застацца ўбаку (Сяргей Артуравіч, ведаю, што ацэніце як чарговае выліванне на вас праўды, але што ж зробіш, Ваша права. )

Цікава, а калі Вы ў краме жадаеце купіць сыр, а ён пратэрмінаваны. Вы звяртаеце на гэту ўвагу прадаўца, а ён Вам "што Вы прыдзіраецеся."
Ці калі ўрач выпісаў неэфектыўныя лекі, вы прыйшлі да яго ізноў, а ён "ну што Вы прыдзіраецеся". Як Вы да такога паставіцеся????

А тут такі тэрмін, і 509 прыдзіраецца?!

Ды чалавеку вельмі цікава паглядзець на гэтыя вынікі. Што ж у яго не так у адказах і што так у іншых
З павагай

Намеснік старшыні Арганізацыйнага камітэта па правядзенню Алімпіяды,
загадчык кафедры тэорыі і гісторыі дзяржавы і права юрыдычнага факультэта, к.ю.н., дацэнт
С. А. Калінін
цяжка не перайсці на асобы з такімі фразамі, але патрываем

толькі сляпы не заўважыць, што ў паведамленні В. М. адна справядлівая крытыка. А улічваючы, як яна ставіцца да людзей і, у прыватнасці, да Вас.....

Ай, што тут....

і апошняе: канечне, няма каму зрабіць гэтую працу за Вас - калі да памагатых, якія працавалі шмат і не за грошы, адносіцца як да быдла. Гэта бачылі нават тыя, хто не ўдзельнічаў у арганізацыі. РАНЕЙ ТАКОГА З ВАШАГА БОКУ НЕ БЫЛО. кажу так, бо ведаю. Было ўсялякае, але не такое

P.S. чалавек, а не пасада.... ЧА-ЛА-ВЕК
Ніколі не позна
Ул. Караткевіч

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 24.11.2011 9:44

і апошняе: канечне, няма каму зрабіць гэтую працу за Вас - калі да памагатых, якія працавалі шмат і не за грошы, адносіцца як да быдла.

Извините, что на русише, тут нет раскладки. Просто вспомнилось в тему о быдлах о фразах организаторов-нестудентов в адрес индивидуальных и командных участников типа "зазвездились" до конкретных предъявленных обвинений - "ничтожества" и "позор юрфака". Кто ж нам после этого поверит, что мы за факультет в ущерб занятиям, работе, личной жизни всегда места первые занимали и после этого получали ещё долю критики и только требования благодарности организаторам и снова винили нас за звездность?! Нет, тут исключительно, исключительно, желание забраться на чужой горб, распиарить себя и в небо.

Эх, есть что на самом деле рассказать (и про гродненские олимпиады, в частности), но

...увлеченно бы высунть назойливый язык и в заплатанную тряпочку промолчать (с) =)
Кого судишь?

mira
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 422
ЗарэгістраваныCOLON 05.08.2005 20:05
CONTACTCOLON

Паведамленне mira » 24.11.2011 11:43

Добрый день! Давно не заходила на страничку юрфака, а сейчас как магнитом потянуло, и, как оказалось, не зря)) Если честно, читать противно. Противно еще и потому, что источник у всех этих разборок практически всегда один и тот же. Недостойно это лучшего факультета лучшего вуза страны.

По сути вопроса: сводить протокол – это не готовить юмористический номер. Ошибка в одной букве-цифре – это уже непростительная ошибка. Нужно быть гипервнимательным, гиперответственным. В мою бытность такой протокол проверялся двумя-тремя студентами, а после ответственными руководителями Оргкомитета. Если в этом году никому из помощников Сергей Артурович не смог это доверить, то, видимо, ребятам стоит задуматься и пересмотреть свое отношение к такого рода мероприятиям.

Понимаю желание увидеть результаты, свои работы. Узнать, где был неправ или, наоборот, выполнил все идеально.
509, Вы получили результат ниже, чем ожидали? Я думаю, что Вам бы не отказали, если бы Вы обратились в Оргкомитет с просьбой посмотреть Вашу работу.

P.S. Сергей Артурович, если доверите, могу помочь со сводным протоколом - присылайте сканы на почту.

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 24.11.2011 15:15

509, Вы получили результат ниже, чем ожидали? Я думаю, что Вам бы не отказали, если бы Вы обратились в Оргкомитет с просьбой посмотреть Вашу работу.
Я получил итоговый результат в виде первого места. Если бы Вы знали, что творилось с моей работой на олимпиаде, то, наверное, не делали таких выводов. Но я до сих пор не знаю, сколько набрал баллов, особенно за первый день и за финал, сколько у Жени Ваньковича (2 место), это же аналитика.

Тем более про работы никто не говорит, хотя обещали ещё на прошлой олимпиаде их публиковать. Хотя бы протокол с результатом!!!!!! с критериями оценки, которые, сказать по правде, порой просто неприменимы.

Я хотел взять свою работу сразу после окончания олимпиады и даже по этому поводу приходил к главному организатору, хотел отправить свою работу на одну интересную экспертизу и результат публично вывесить, но теперь это уже не актуально =)

Насчет скурпулезности - давайте все же не будем пинять на то, что протокол сделать сложно за полгода, что, все время так скурпулёзно студенты работали. Ох, мы бедные разгнильдяи на форумах рассиживаем, пока честные скурпулёзные студенты цифры олимпиадные сверяют. :)

И что-то мне подсказывает, хотя доказательств нет, что частенько в подобных ситуациях магнитом людей на форум тянет, правда кто этот магнит...

Уважаемая мира, и я не понимаю, откуда такая тяга называть разборками это все?
Кого судишь?

nexta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 8
АдкульCOLON з Беларусі

Паведамленне nexta » 24.11.2011 20:09

mira, выбачце нас і гэтыя "разборкі", але Вы, сапраўды, не ведаеце вынікаў апошняй алімпіяды( ва ўсіх сэнсах)... ці наадварот... хто ведае

год назад я, мабыць, напісаў бы такое ж паведамленне як Вы
Ніколі не позна
Ул. Караткевіч

tineta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 10
ЗарэгістраваныCOLON 06.04.2010 21:28
АдкульCOLON Minsk

Паведамленне tineta » 28.11.2011 18:49

nexta пісаў(а)COLON ... да памагатых, якія працавалі шмат і не за грошы, адносіцца як да быдла.
прабачце, але неяк непрыемна такое чытаць...па-першае, гэтыя адчуванні суб'ектыўны. я ўдзельнічала ў падрыхтоўцы адной з алімпіад і не адчувала такіх адносінаў да сябе з боку паважанага С.А.

па-другое, пісаць пра гэта ўвогуле неканструктыўна і бессэнсоўна (толькі каб пажаліцца, што ў стыле беларусаў). ніхто не прымушае дапамагаць, калі не падабаюцца адносіны - заўседы ёсць магчымасць прысвяціць сябе якой-небудзь іншай справе. "не нравится - не ешь"
"От всего человека вам остается часть
Речи. Часть речи вообще. Часть речи."
И.А.Бродский

nexta
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 8
АдкульCOLON з Беларусі

Паведамленне nexta » 29.11.2011 22:16

Усё напісанае, спадыня tineta, адносіцца толькі да апошняй алімпіяды. Рызыкну падумаць, што ў яе арганізацыі Вы не удзельнічалі... магу памыляцца
Ніколі не позна
Ул. Караткевіч

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 30.11.2011 11:09

Праца над пратаколамі завершаная. На працягу гадзіны-двух яны будуць перададзеныя для выкладання на сайт.

Прашу прабачэння за пратэрміноўку.

2Міра
На апошняй алімпіядзе ўзнікла цікавая тэндэнцыя, калі самым незадаволеным аказаўся абсалютны пераможца.
Заўсёды незадаволенымі (і гэта можна прасачыць па форумах) былі каманды і ўдзельнікі, якія занялі другое месца, яны лічылі, што іх, магчыма засудзілі і ў гэтым вінаваты Аргкамітэт.
А тут нешта дзіўнае.
Усе прызналі бясспрэчную перамогу і Жюры, і Аргкамітэт, які зацвердзіў вынікі, і сябры.
1 месца, і мядаль (бляшанка, якая для мяне каштавала 7.410 буларускіх рублеў), і чарговае ўключэнне ў Спецыялізаваны Прэзідэнцкі фонд, і добрыя падарункі і перамога на 5 курсе (звычайна ісцерыкі былі ў пяцікурснікаў, якія жадалі зыйсці такімі, але не адрымлівалася, нехта аказваўся больш падрыхтаваны) - ну проста ЗОРКА і ГОНАР ФАКУЛЬТЭТА.
Так што, Міра, дзякуй за прапанову і яшчэ раз, дзіўлюся і дзіўлюся. Нешта мяняецца ў свеце, а я за гэтым не паспяваю ды і не жадаю паспяваць.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей