Дедушка Юхо

Як іх можна не ўзгадаць, нашых выкладчыкаў!? А калі ўзгадваем - значыць памятаем, калі памятаем - любім (кожны па-свойму ;), ну а калі любім, то пра гэта трэба напісаць!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 28.04.2005 4:25

ежели кратко http://law.vashkevich.com/forum/
в топике о преподах..а если подробно...
Схоластики ссылались в свое время на аристотеля, я вот уже часто ссылаюсяь на Юхо, Verba magistri и все тут.
Хотя знаете я подумал, что мало толку от подобного рода топиков...
если государство неспособно понять кто и что сделал для его, государства, процветания и благоденствия..туда ему и дорога...
некоторые просто проходят, а кто-то оставляет следы...
след армстронга на Луне (если он там был конечно) проживет века..там ветра нет.
А сколько проживет ео след в нашем мире..зависит от нас, от учеников.
И неважно что у него не было "заслуженного юриста", бред это все, показуха читсейшая! Может это и оффтоп, но половина "заслуженных" получили звания за кодексы, списанные с Российских, молоцы, хорошо списали..[;)] Так вот я думаю, что здравомыслящий юрист в любом случае понимает все и говориь о том, ЧЕМ и КЕМ был есть и будет дедушка - идея весьма бредовая
Вот сейчас на юрфаке уже давно етсь люди, которые не знают, кто такой дедушка, ибо книжка одно, а человек другое!!!
у меня волосы встают дыбом при таких мыслях...
Sic transit gloria mundi...говорили умные римляне...

<b>Предложениее</b>
бывая в стенах других учебных заведений, встречаешь уважение и почет к символам...ну хотя бы на факультете в музее чтоли сделайте стендик...на 6 этаже пора поменять подпись к фотографии, хотя я подумал, что лучше даже не меняйте!!! он живее ленина!
Долго можно говорить.
а переливание из пустого в порожнее есть только свидетельство скудоумия...зачем нам это?[|)]
все

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.04.2005 14:13

если государство неспособно понять кто и что сделал для его, государства, процветания и благоденствия..туда ему и дорога...

Па-першае, дзяржава - гэта людзі, канкрэтныя і рэальныя.
Па-другое, што перашкаджае Вам прапанаваць свае паслугі загадчыцы музея.
Па-трэцяе, зараз рыхтуецца да выдання поўны збор твораў Юхо.

Не трэба крытыкаваць некага абстрактнага (асабліва за чаркай), а самому зрабіць нешта канкрэтнае. Нябожчык па-троху пісаў, казаў і вывучаў, і дзякуючы яму мы не саромеемся перад іншымі краінамі. Праўда, яго цікавіла толькі 16 стагоддзе, наш росквіт, а мяне больш цікавіць чаму росквіт змяніўся заняпадам. Але гэта ўжо іншае пытанне, на якое будуць адказваць іншыя навукоўцы. Калі Вы жадаеце ўшанаваць памяць ПРАФЕСАРА, то ўспомніце на якой мове ён заўседы казаў, можа калі і Вы штосьці на ёй будзеце казаць.

З павагай

С. А. Калінін

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2003 11:05
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 28.04.2005 17:27

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>

Не трэба крытыкаваць некага абстрактнага (асабліва за чаркай), а самому зрабіць нешта канкрэтнае. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

сделать что-то конкретное...Надеюсь, вы помните, что студенты юридического факультета уже пытались проявить инициативу(я был в их числе) и собрали подписи под ходатойством на ученый совет БГУ...идея благополучно "легла под сукно" и больше мы ничего не слышали...а ведь буквально за три дня инициативной группе удалось собрать около 300 подписей...а ведь могли и тысячу...а толку?!
Конечно, может наша инициатива и не была столь нужной и правильной, но мы делали это от чистого сердца, мы делали это для ВЕЛИКОГО ЧЕЛОВЕКА,который дорог многим поколениям студентов юридического факультета...
Человека уже не вернешь..., но в наших силах сохранить память и лучшие традиции...
А насчет стенда в музее, надо будет подойти к заведующей...может хоть эта идея получит ход...

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 29.04.2005 2:27

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>
Не трэба крытыкаваць некага абстрактнага (асабліва за чаркай), а самому зрабіць нешта канкрэтнае. Нябожчык па-троху пісаў, казаў і вывучаў, і дзякуючы яму мы не саромеемся перад іншымі краінамі. Праўда, яго цікавіла толькі 16 стагоддзе, наш росквіт, а мяне больш цікавіць чаму росквіт змяніўся заняпадам. Але гэта ўжо іншае пытанне, на якое будуць адказваць іншыя навукоўцы. Калі Вы жадаеце ўшанаваць памяць ПРАФЕСАРА, то ўспомніце на якой мове ён заўседы казаў, можа калі і Вы штосьці на ёй будзеце казаць.

З павагай

С. А. Калінін
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
ведаеце што, спадар Калінін, вы самі кажеце не пра канкрэтныя дзеянні а пра іх імітацыю...Ена займаўся адным, вы іншым, трэці навуковец увогуле лічыць, што займацца тэба чымсьці трэцім.
Сапраудная Пашана да чалавека гэта не знешняя праява пашаны у размове з людзмі...ведаеце, вы чапляецеся да дробязей. Не чакаў такога менавіта ад вас, нізка.
Да поступлення на факультэт я размаўляў па-беларуску ўсюдна (гімназія белруская і шмат кніжак нашых пісьменнікаў, у якія я ўлюбёны з маленства), ці амаль (міліцыянты часам не разумелі і прыходзілася тлумачыць)...
а пасля ва універстітэце нехта запытаўся у настаўніцы па беларускай мове, чаму яна заўжды размаўляе па-беларуску...яна геніяльна адказала...калі я бачу, што чалавеку зручней размаўляць са мною па0руску я размаўляю паруску, але калі я разуме, што мае словы субяседнік можа легка іх перакласьці...тады беларуская мова..
чаму менавіта я па-руску пішу...ведаеце, прызвычаіўся...брыдка стала, што думаць на роднай мове забараняюць
а чаму вы лекцыі чытаеце на русскай мове і самі у калідоры па-руску размаўляеце?? ці вы даніну пашаны не аддаеце....
усё...топ у оффтоп зыходзіць, кепска гэта, шаноўныя, як казаў Язэп Аляксандравіч. (с)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 29.04.2005 13:16

а чаму вы лекцыі чытаеце на русскай мове і самі у калідоры па-руску размаўляеце?? ці вы даніну пашаны не аддаеце....

Грэшны, колькі год жадаю перайсці на беларускую мову, але не атрымоўваецца. Па гэтаму на форуме і пераўшоў на родную мову. Тым больш, калі да мяне звяртаюцца на беларускай мове, то заўсёды адказваю і размаўляю на ёй.

Наконт маёй "нізасці", давайце больш канкрэтна, а то гэта галаслоўнае абвінавачванне альбо калі ў апанента проста аднімае мову.
Чаму нельга чапляцца да дробязей, тое што адзін лічыць дробяззю, іншы - не. вельмі часта - гэта так важна. Вось і некалькі маіх спрэчак з Ергулевічам з гэтага выніклі. Я зачапіўся за некалькі недарэчнасцяў ў яго лістах, вынікла, што гэта часам свядомая пазіцыя, часам памылка, часам мы адзін аднога не паразумелі.

На роднай мове думаць ніхто не забараняе, але гэта цяжка. Трэба пераадольваць многія забабоны, а самае цяжкае, я пісаў на некім форуме, чаму ў нас беларускамоўныя звычайнаа вельмі агрэсіўныя і неадэкватныя. З пэўным комплексам непаўнавартасці, ад якога Юхо нас і вызваліў. Але жыць толькі ў 16 стагоддзі нельга, трэба далей разбудоўваць нацыянальную гісторыю і тэорыю права, але гэта павінна быць адэкватным і ўпісвацца ў агульную гісторыю. Інакш смяяцца будуць.

Часам мне не падабаецца, калі зялёная моладзь пачынае вырашаць міравыя праблемы, не маючы ніякага вопыта, і ў першую чаргу вопыта мірнага кампліментарнага (па Л. М. Гумілеву) суінавання. Немагчымасць адказаць на довады апанента з-за магчымай недапрацаванасці ўласнай канцэпцыі вельмі хутка пераходзіць у агрэсію.

2Штэйн
А насчет стенда в музее, надо будет подойти к заведующей...может хоть эта идея получит ход...

Мне вельмі шкада, што Вашая ініцыятыва была пахаваная.
Каб ідэя атрымала хаду, было б добра каб ёй нехта дапамог. Ідэя - гэта добра, а хто зямлю капаць будзе. Калі ёсць жаданне, то унучка Я. А. Алена Лобузава - магістрантка нашай кафедры, знайдзіце яе і вазьміце патрэбныя матэрыялы.

З павагай

С. А. Калінін

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 29.04.2005 13:21

Спасибо за информацию.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 30.04.2005 1:35

Наконт маёй "нізасці", давайце больш канкрэтна, а то гэта галаслоўнае абвінавачванне альбо калі ў апанента проста аднімае мову.
меў на увазе толькі тое што Вы, шаноўны дачапіліся до слова "ПАШАНА" і абсмакталі яго як той ....(маўчу) годзе скаргаў
...і не больш, толькь тое, што казаў...
я меў на ўвазе, што пашана жыве не на твары, яна недзе глыбей павінна быць, бо гоман на ўсе лады кшталту: "Даешь!!!" "Молодец!" "Вдрим автопробегом..." было ужо ў нас такое, наеўся поўненькае пуза...
шанаваць трэба не просто істоту, я мяркую, тут галоўнае ідэал, тое што Прафесар змог, ці пытаўся данесці да студэнтаў, да навукоўцаў, калег...

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">
На роднай мове думаць ніхто не забараняе, але гэта цяжка. Трэба пераадольваць многія забабоны, а самае цяжкае, я пісаў на некім форуме, чаму ў нас беларускамоўныя звычайнаа вельмі агрэсіўныя і неадэкватныя. З пэўным комплексам непаўнавартасці, ад якога Юхо нас і вызваліў.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
а я пра што
так для роздумаў: Той, хто не паважае родную мову, не паважае роднага народу <b>І.Мележ</b>
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">
Але жыць толькі ў 16 стагоддзі нельга, трэба далей разбудоўваць нацыянальную гісторыю і тэорыю права, але гэта павінна быць адэкватным і ўпісвацца ў агульную гісторыю. Інакш смяяцца будуць.
жыць тржба не толькі тым, што есць, чаму я не магу ганарыца тым, што было, хіба ж гэта дрэнна...
Часам мне не падабаецца, калі зялёная моладзь пачынае вырашаць міравыя праблемы, не маючы ніякага вопыта, і ў першую чаргу вопыта мірнага кампліментарнага (па Л. М. Гумілеву) суінавання. Немагчымасць адказаць на довады апанента з-за магчымай недапрацаванасці ўласнай канцэпцыі вельмі хутка пераходзіць у агрэсію.
часам мне не падабаецца, што топы робяцца оффтопамі.
гэтую тэму выдаліць ні ў кога нагласці і здароўя не хопіць, аднак давайце перавядзем дыскусію куды-небудзь адсюль...памерлым патрэбна цішыня...
з.ы. аднак, я тут яшчы адну звіліну штурхануў...тое што мы з Вамі тут - і есць адна з форм даніны памяці...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 05.05.2005 17:50

2Штэйн

Я размаўляў з Аленай Лобузавай, яна вельмі ўзрадавалася дабраахвотніку-памагатаму, тым больш што трэба шмат матэрыялаў вычытваць, шукаць неадпаведнасці. Так што шукайце яе на занятках магістрантаў, расклад на 6-м паверсе.
Жадаю поспехаў.

З павагай

С. А. Калінін

тое ж тычыцца і Ліхтэра.

А я потым спытаю, калі памагатыя з'явіліся.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 05.05.2005 21:16

А я потым спытаю, калі памагатыя з'явіліся.

з'явяцца, але крыху пазней, занадта зараз час напружаны...самі разумееце.

Спадар Юхо дужа шмат падараваў мне каб <s>адкрэсліцца</s> ад яго асобы...
калі б вы тут пакінулі мэйл Алены, або іншы кантакт, было б лепей, бо я да універа зараз ня дужа даходжу

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 06.05.2005 16:43

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 06.05.2005 21:51

шчыры дзякуй, думаю дапамагу, чым змагу

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 11.05.2005 23:59

На выходные был дома. потому в инет выйти была проблема (модем болеет).А хотел я по поводу 9 мая вспомнить, что уважаемый Юхо был еще помимо всех других его талантов и одним из тех. кто принес нам победу.Один из моих тостов на празднике был за него....

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 13.05.2005 1:19

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Shtein</i>

На выходные был дома. потому в инет выйти была проблема (модем болеет).А хотел я по поводу 9 мая вспомнить, что уважаемый Юхо был еще помимо всех других его талантов и одним из тех. кто принес нам победу.Один из моих тостов на празднике был за него....

а я как поинтересовался, а еще как газетку почитал, п музею побродил...без юрфака у нас ваще бы победы не было!!!
Приятно..гордость аж пронимает. Я серьезно

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.05.2005 12:33

2 Штэйн і Ліхтэр

Калі Вы такія патрыёты прафесара Юхо, то (вы ж ведаеце, што мы будзем пераяджаць ў новы корпус, а там месца будзе шмат) арганізуйце студэнтаў на збор грошаў для напісання партрэта прафесара Юхо. Трэба каля 300-350 долараў на партрэт памерам 70*50. Я таксама зраблю свой унёсак. Дэкан такую ініцыятыву падтрымае і будзе ў нас свая галерэя нашых выдучых вучоных, як, напрыклад у Харкаве.

З павагай і надзяй на плённае супрацоўніцтва[;)]

С. А. Калінін

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 23.05.2005 17:07

идея ничего...прямо сейчас узнаю готов ли кто-нибудь скинуться...надеюсь, желающие найдутся.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей