Открытое письмо Сергею Артуровичу

Як іх можна не ўзгадаць, нашых выкладчыкаў!? А калі ўзгадваем - значыць памятаем, калі памятаем - любім (кожны па-свойму ;), ну а калі любім, то пра гэта трэба напісаць!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_TOPIC_LOCKED
zaochnik
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 4
ЗарэгістраваныCOLON 25.05.2009 7:25
АдкульCOLON Александрия

Открытое письмо Сергею Артуровичу

Паведамленне zaochnik » 31.05.2009 20:55

Уважаемый [как вежливая форма обращения] Сергей Артурович, прежде всего, хотел вас поздравить с присуждением президентской стипендии и пожелать вам крепкого здоровья и железных нервов. Хотя я и окончил факультет, хочу заверить, что я ни на минуту не забуду Вас. Буду при каждом удобном случае вспоминать и вашего друга - Андрея Викторовича. На самом деле, как бы странно это не звучало, благодаря Вам уяснил для себя некоторые вещи. Но сегодня я хотел поговорить с Вами о другом.
Где-то 2 недели назад очень хорошие люди рассказали интересную историю, связанную с одной дипломной работой, рецензентом которой Вы являлись. Кстати, сейчас я ее читаю и собираюсь сверять с первоисточниками, благо у нас есть друзья-иностранцы. В рамках научного спора хотел бы высказать пару замечаний. Выступая перед Государственной экзаменационной комиссией с рецензией на работу, которая рекомендована в качестве учебного пособия, Вы, в частности, заявили буквально следующее: "Работа написана на высоком научном уровне, свидетельствует о нестандартности мышления автора, находящегося на четко выраженных догматических позициях". Признаюсь, для меня явилось неожиданным сам факт рецензирования этой работы с вашей стороны. Хотя рецензия поместилась на половину листа формата А-4, мы не будем ставить под вопрос добросовестность проделанной с вашей стороны работы и изучения первоисточников на иврите. Меня больше смутило другое обстоятельство, которое требует разъяснений с вашей стороны. Мне интересно, как может нестандартное мышление сочетаться с догматическими позициями, а догма соотноситься с наукой.
Надеюсь на скорый ответ.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 03.06.2009 12:30

Шаноўны завочнік!
Я пакуль пакіну без значнай ўвагі першую частку вашага зварота, дзе Вы спрабуеце (як і раней) цывілізавана абразіць мяне.
Пойдзем па другой частцы. Вы не прывялі да ведама шырокага грамадства назву тэмы, дзе я меў гонар быць рэцэнзентам. Гэта – “Палітыка-прававыя погляды талмудычнага іудаізму”, дзе аўтар цалкам выкарастаўшы сваю акадэмічную свабоду пошуку, сваё права на веравызнанне і свабоду сумлення, знаходзячыся на цалкам дагматычных пазіцыях, выклаў погляд іўдзеяў-талмудыстаў на ўладу, права і дзяржаву.
Гэтыя погляды мне знаёмыя, бо ў курсах і тэорыі права (фрагментарна) і гісторыі палітычных і прававых вучэнняў (больш станоўча) я іх кранаюся. Справа ў тым, што хрысціянства – для значнай часткі гэта вялізарнае адкрыццё – лічыць сябе лагічным завяршэнне ветхазапаветнай рэлігіі (іудаізма), бо Хрыстос – гэта той Месія, якога Бог абязацаў Аўрааму, Ісааку і Іакаву і інышым людзям.
Талмудычны іудаізм (я тут знаходжуся ў кананічных межах як хрысціянства, так і рэлігіязнаўства) лічыць хрысціянства ерассю, а Хрыста – ілжэмесіяй, і засноўваецца на падзеле Торы (Пяцікніжжа) на вусную (таемную, акая потым была запісана ў Талмудзе) і пісьмовую (Біблію). Гэты напрамак таксама мае свае погляды на права, дзяржаву і ўладу, значыць можа быць даследваны ў межах прадмета гісторыі палітычных і прававых вучэнняў.
Пры гэтым аўтар павінен быў вырашыць дзве задачы: з аднога боку ў першай главе даць як мага кароткую і адначасова дастатковую дагматычную характарыстыку, з другога боку на яе падставе апісаць погляды на палітыку і права. З гэтым ён справіўся.
Вам не зразумела чаму твор на рэлігійную тэму можа быць навуковым.
Таму што аўтар выкарыстоўваў звычайную навуковую метадалогію, апісваў, параўноўваў і г.д.
Вы памыялецеся, калі супрацьпастаўляеце навуку і рэлігію. Гэта сродкі пазнання рэчаіснасці, прычым яны маюць свае межы. Ну як НАВУКОВА растлумачыць першую частку Вашага зварота да мяне, тыя пачуцці, якія Вас апанталі. Тут жа няма рацыяналізма, якім вельмі ганарыцца навука. Тут эмоцыі і пачуцці, і ніякая фізіка, хімія, матэматыка і г.д. не растлумачыць іх. Гэта можа растлумацыць або рэлігія (любы святар Вам скажа пра апантанасць злымі духамі, грахі гардыні і г.д.) або псіхалогія (або ў крайнім выпадку – псіхіатрыя). Але яна не растлумачыць, чаму адно і тое вызывае розныя рэакцыі.
Рэлігія, асабліва рэлігія дагматычная, мае свае метады, свае догмы і каноны, якія можна вывучаць з боку рэлігязнаўства, права, эканомікі, палітыкі і г.д. Рэлігія дае цэласны погляд на свет, на месца чалавека ў ім, на сэнс яго жыцця.
Рэлігія тлумачыць тое, чаму свет несправядлівы і як з гэтым жыць. Слава Богу, што ён несправядлівы, бо калі СПРАВЯДЛІВА падыходзіць да ўсіх нашых грахоў ... Длякуй Богу за яго міласэрнасць, якая вышэй за справядлівасці.
Каб больш ведаць пра суадносіны рэлігіі і права паглядзіце: арх. Лука (Войно-Ясенецкий) Наука и религия, и Осипов А. И. Путь разума в посках истины.
Калі першаму аўтару (дарэчы вельмі таленавітаму хірургу) уручалі Сталіскую прэмію за працу ў якасці хірурга пад час вайны і за навуковыя даследванні ў галіне гірургіі адбыўся цікавы дыалог паміж ім і Сталіным.
- Вось Вы хірург і шмат аперацый зрабілі, а ці бачылі Вы душу;
- Я вельмі часта бачыў чалавечыя мазгі, але розума нідзе не бачыў, але мы ж не сумневаемся ў тым, што ён ёсць.
Мне вельмі прыемна шта Вы будзеце памятаць пра мяне і пра А.В., калі больш няма аб чым думаць, то лепш думаць пра нас.
Чытайце першакрыніцы, звярайце. Будзеце больш ведаць. а што будзе, калі памылак Вы не знойдзеце :D .
І самае прыемнае для мяне, тое што Вы нешта зразумелі, хоць для Вас гэта было дзіўна. Гэта толькі першы крок. Чалавек Вы разумны – зразумееце і астатняе.

Шаноўны адміністратар, перанясіце, калі ласка, гэтыя допісы на на галінку, прсвечаную мне :D , або проста зачыніце. На пытанні я адказаў, жадання працягваць дыскусію няма.

Moderator_4
Мадэратар
ПаведамленняўCOLON 53
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2006 20:38

Паведамленне Moderator_4 » 04.06.2009 9:27

Тема закрыта по просьбе пользователя Kalinin.

Ветка С.А. Калинина - http://www.law.bsu.by/forum/viewtopic.php?t=772

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей