Проходной балл на юрфак

Возможность для абитуриентов задавать вопросы и получать информацию. Место встречи изменить нельзя, и если это место - юрфак, то наш форум именно то, что нужно.. ;)

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 28.07.2008 16:19

Тихая в этом году абитура.... нет привычных дебатов и волнений по поводу проходного... а меж тем сегодня прошло собеседование с деканом факультета, на котором официально объявлен проходной.

Итак, в 2008 проходной на бюджет
правоведение+экономическое право (110+19 бюджетных мест)
276 - для городских жителей
275 - полупроходной, на 2 места претендовали 3 человека, были включены дополнительные критерии зачисления
249 - для сельских жителей (15 мест)
политология (10 бюджетных мест)
307
сельского конкурса не было, так как было подано только 1 заявление, поэтому согласно Правилам мест не было выделено

Поздравляем уже поступивших! Продолжаем волноваться с теми, кто ждет проходного на платную форму обучения....
Подробности и фото - скоро на сайте ;)
Всем удачи!!!

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 28.07.2008 17:13

Ха! Я бы в этом году тож поступила =))
Всех поздравляю!
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

terra incognita
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 70
ЗарэгістраваныCOLON 03.10.2007 21:45

Паведамленне terra incognita » 28.07.2008 21:42

А чего это баллы такие маленькие в этом году?? неужели тесты были такимим сложными?? Или наше поколение просто-напросто тупеет.....

terra incognita
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 70
ЗарэгістраваныCOLON 03.10.2007 21:45

Паведамленне terra incognita » 28.07.2008 21:44

И все-таки я искренне поздравляю всех поступивших, теперь уже моих сокурсников!!!
И еще один момент меня немноо огорчил: среди поступивших было гораздо больше девушек ,чем парней....

Inok
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 43
ЗарэгістраваныCOLON 31.07.2007 17:16
АдкульCOLON Магілёў
CONTACTCOLON

Паведамленне Inok » 28.07.2008 23:05

Тупеет к несчатью..просто тупеет..
найлепшыя пажаданні, Інак.

Yantar
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 582
ЗарэгістраваныCOLON 10.08.2004 13:22
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Yantar » 28.07.2008 23:34

Проходные баллы 2007 год
дневное бюджет
правоведение / экономическое – 305 город /294 село

а в этом году только 276 город/249 село

посмотрите на эти цифры и ужаснитесь!! ибо невеселое будущее ждет юрфак...ой невеселоее
Незнание законов не освобождает от ответственности, зато знание - запросто. (C) Ежи Лец

Русалка
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 14
ЗарэгістраваныCOLON 18.04.2008 12:49
АдкульCOLON Минск

Паведамленне Русалка » 29.07.2008 10:13

Поздравляю всех поступивших, встретимся в сентябре! 8)
////\\\\

Inok
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 43
ЗарэгістраваныCOLON 31.07.2007 17:16
АдкульCOLON Магілёў
CONTACTCOLON

Паведамленне Inok » 29.07.2008 11:56

>посмотрите на эти цифры и ужаснитесь!! ибо невеселое будущее ждет юрфак...ой невеселоее

так и во всех средних учебных заведениях..
например лицеи, которые раньше были исключетельно элитарными УЗ, теперь просто крутые школы для любых учеников...
найлепшыя пажаданні, Інак.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454

Паведамленне olga » 29.07.2008 15:58

Сегодня было собеседование для юрколледжа.
Проходной 26, полупроходной 25, причем по иронии судьбы на 1 место претендуют снова три девушки....

Меня всегда поражала і поражает "доброжелательность" нашіх студентов по отношенію к абітуре... :(

Экзамены и тесты - две большие разницы. Есть люди, совершенно неприспособленные к тестам. На любом вступительном (и на экзамене, и на тесте) можно элементарно растеряться. И вообще. "В наше время вода была мокрее"??? "Мы умнее!"???
Да, в прошлом году переживали за Темкина, который с 304 (?) пошел на платное, а в этом году прошли на бюджет 275? Так сложилось. Лотерея. Год на год не приходится. И потом те, кто действительно хочет и способен учиться, получают право на снижение оплаты или вообще переводятся на бюджет (а потом порой жалеют об этом, когда приходит распределение), а кто-то загуливает или теряет интерес к учебе и "вылетает" с бюджета...

Кстати, вообще оценки не показатель... Сколько хороших девочек с красными дипломами так и не становятся специалистом и сколько "тихих троечников" (по старой пятибалльной системе) становятся специалистами экстра-класса?

Напрягает, что из года в год, независимо от баллов, идет гон на то, что в этом году напринимали абы кого... нет чтобы порадоваться за тех, кто поступил! Что кому-то, может быть, и повезло? Радоваться за другого всегда тяжело... к сожалению....
Всем удачи!!!

Кадет
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 17
ЗарэгістраваныCOLON 30.06.2008 16:29

Паведамленне Кадет » 30.07.2008 14:30

Удивительное дело судить по проходном балле на юрфак об умственных способностях целого поколения! Это ж глупо! Я не думаю, что в 1990/91гг. (год рождения нынешнего первокурсника) было рождено "пропащее поколение", которое тупее тех, кто родился на год раньше, только потому, что в 2007г. проходной на юрфак был 305, а в2008 году упал до 276. Мало того, он, наверное, упал везде: во всех вузах, на всех специальностях. И на мой взгляд, на формирование проходного балла в вузы оказывает больше влияние РИКЗ со своими тестами, нежели абитуриент со своими знаниями.

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 30.07.2008 19:02

:) :-$
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454

Паведамленне olga » 31.07.2008 14:17

Полностью согласна с Кадетом. Моі мыслі его словамі :))
Всем удачи!!!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.08.2008 9:12

Кадет пісаў(а)COLONУдивительное дело судить по проходном балле на юрфак об умственных способностях целого поколения! Это ж глупо! Я не думаю, что в 1990/91гг. (год рождения нынешнего первокурсника) было рождено "пропащее поколение", которое тупее тех, кто родился на год раньше, только потому, что в 2007г. проходной на юрфак был 305, а в2008 году упал до 276. Мало того, он, наверное, упал везде: во всех вузах, на всех специальностях. И на мой взгляд, на формирование проходного балла в вузы оказывает больше влияние РИКЗ со своими тестами, нежели абитуриент со своими знаниями.
Разумееце, Кадэт, я не задаволены падрыхтоўкай першага курса. Асабліва пасля ўвядзення тэстаў. Людзі не могуць звязна весці гутарку больш, чым дзве хвіліны. Могуць толькі выбіраць з прапанаванага.
А нізкі бал у гэтым годзе тлумачыцца наступным:
- на палову скарацілася колькасць абітурыентаў;
- кепска напісалі тэсты.
А ўзровень на факультэце будзе залежыць а таго, з якім ніжэйшым балам будуць браць платнікаў.
Трэці (сучасны) курс - вельмі слабы (хоць ёсць вельмі разумныя студэнты), бо забіралі ўсіх (мінімальны быў 126), другі значна мацней, бо з 241 балам ўжо не бралі.
Калі ў групе адзін лайдак - гэта не страшна, а калі іх чвэрць - гора.
Пачакаем, толькі месяц застаўся і паглядзем на суадносіны лайдакоў і разумнікаў.

Кадет
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 17
ЗарэгістраваныCOLON 30.06.2008 16:29

Паведамленне Кадет » 01.08.2008 13:11

2Kalinin: Я згодзен з Вамі, што тэсты аказваюць негатыўны ўплыў на агульны узровень адукаванасці абітурыентаў. Мабыць, ужо збіты выраз, але усё ж такі: “тэсты не вучаць думаць і разважаць”. Я на ўсе 100% падпісваюся пад гэтым выразам, бо заўважаю гэта, на жаль, і на сабе :( . Але, калі б не было тэстаў, ці змог бы я паступіць на юрфак БДУ? Хутчэй за усё – не. Такім чынам, я за тэсты :) . Наконт Вашага імправізаванага спіса. Я не валодаю лічбамі, але я сумняваюся ў Вашых словах: “на палову скарацілася колькасць абітурыентаў”. Гэта ж неверагодна! Глупае пытанне, але: куды яна дзелася? Пайшла пасля 9 класса у ПТВ? Ці наогул не нарадзілася у 90/91гг.? Калі я дарма не веру Вашым словам, выбачайце, калі ласка. Ідзем далей:“кепска напісалі тэсты”. Паспрабую растлумачыць, чаму так здарылася, бо ад таго, які прахадны бал у гэтым годзе, будуць у некаторай ступені залежаць і адносіны да цяперашніх першакурснікаў. Некаторыя скажуць жа, безумоўна: “абітурыент драпбнее”. Гэта ужо бачна літаральна па некаторым выказванням на форуме! А каб Вы, старэйшыя, не лічылі нас “дурненькімі”, я паспрабую абараніць наш гонар (чытай: апраўдацца за невысокі прахадны бал :) ). Па-першае, памятаяце, якую буру незадавальненняў у канцы 2007г. сярод абітурыентаў і іх бацькоў выклікала чутка, што, на некаторыя спецыяльнасці(у тым ліку, і на правазнаўства) трэба будзе браць рэкамендацыю у райвыканкаме? Чаму нейкая цётачка ці дзядзечка павінна вырашаць: быць мне юрыстам ці не?! :evil: А далей гэта “собеседование”! Некаторыя нават не пайшлі на яго, бо баяліся, што там будзе нешта незвычайнае, неверагоднае, што там іх, прасцей кажучы, закатуюць. Але амаль толькі лічаныя людзі не прайшлі яго. Так навашто было тады яго уводзіць? Я сур’ёзна пытаюся, без іроніі. Мне здаецца, што дзякуючы менавіта гэтаму юрфак у гэтым годзе не далічыцца часткі таленавітых юнакоў і дзяўчат. І па-другое, уласна наконт саміх тэстаў. Бо некаторыя на форуме не зусім “у тэме”, калі разважаюць наконт тэстаў. Пачнем спачатку - мовы. Цяпер ужо не для каго не сакрэт, што русская мова была значна цяжэйшая за беларускую. Гэта пацвярджае вялікая розніца паміж сярэднімі баламі гэтых двух прадметаў. Наколькі я зразумеў, у гэтым годзе не залічваюцца частаткова правільныя адказы( у адрозненні ад папярэдняга года). Гэта вельмі адмоўна паўплывала на вынікі і настрой абітурыентаў. Мяне яшчэ цікавіць, як РІКВ налічваў балы у гэтым годзе і ў папярэднім, мабыць, у таго, хто параўноваў колькі балаў каштавала памылка у заданнях гэтага года і папярэдняга, паўстае такое ж пытанне як і у мяне. Далей мы пісалі матэматыку. Матэматыка як матэматыка, нічога жахлівага, толькі трошкі змянілі структуру тэста(але і гэта вучні прадбачылі, дзякуючы РТ3).Той, хто рыхтаваўся, напісаў няблага, той, хто не зусім, кажа, што тэсты былі вельмі складанымі. Але наконт матэматыкі так кажуць кожны год. Мяне больш уразіў трэці тэст – ЧГД(і не аднаго мяне, мабыць). Я амаль што зарагатаў , калі пабачыў Б частку – яна была неспадзявана лёгкаю! Але у заданнях А32-А40 наш чакаў падарунак: па няпісанай згодзе у аналагічных заданнях папярэдніх ЦТ і РТ(на працягу двух гадоў) было заўсёды(!) тры правільныя адказы. Глупствам было спадзявацца, што гэта “пракаціць” і зараз, але – не, як я зразумеў, адказаў было не тры, дакладней кажучы, не ва ўсіх задннях тры. Вось з-за гэтага некаторыя пагублялі шмат балаў. Праглядаючы статыстыку, я не заўважыў, каб шмат людей напісала ЧГД вышэй за 85 балаў. А гэта кажа вельмі і вельмі шмат. Вось і ўсё, што я хацеў адказаць Вам, Kalinin, на пытанне, чаму мы “кепска напісалі тэсты”. Можа трошкі ў мяне і па-дзіцячы гэта атрымалася, але некаторыя мае разважанні, безумоўна, маюць рацыю. Выбачайце, калі я забраў у Вас час гэтым “сачыненнем”.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454

Паведамленне olga » 01.08.2008 17:00

Проходной балл-2008 на заочное-бюджет:
-- 147 (кроме выпускников юрколледжа БГУ),
-- 21,9 (для выпускников юрколледжа БГУ)
Апошні раз рэдагавалася 3 olga, усяго рэдагавалася 2 раз(а).
Всем удачи!!!

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей