Права человека: природа и современная перспектива

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Права человека: природа и современная перспектива

Паведамленне Kalinin » 21.06.2004 17:49

Многоуважаемые коллеги!

По опыту преподавания Общей теории права и Истории политических и правовых учений (а также определенному личному) оказывается, что самые труднодоказуемые вещи - это вещи банальные. Когда они ставятся под критическое сомнение, то реакция возникает достаточно неоднозначная, так как с точки зрения собеседника происходит покушение на основы мировоззрения. Хотя при более делальном анализе оказывается, что базой некоторого утверждения (в том числе научного и "общепризнанного") является личная вера и убежденность именно в этом (коммунисты верили, что их действия были во благо и т.д.).
В настоящее время основой современного права является утверждение о правах человека, которые рассматриваются как абсолютные, вечные, неизменные, распространяющиеся на всех. Однако события последнего времени реально показывают оапределенную уязвимость данных утверждений (страны, считающие себя в праве утверждать права человека по всему миру путем гуманитарных интервенций, сами элементарно их нарушают). То есть при борьбе с терроризмом происходит медленный отказ от данной концепции.

На основании вышеизложенного предлагаю обсудить проблемы концепции прав человека, в первую очередь, ее генезис, причины двойных стандартов, а также ее дальнейшие перспективы.
В качестве затравки для дискусии предлагаю обсудить статью:
Калинин С. А. Эволюция сущности права // Право и политика. - 2003. - № 11.

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 21.06.2004 17:52

Так попросим статью или ссылку на неё. Тема интересная.

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 21.06.2004 17:53

Сергей Артурович, про Декрет может чего интересного расскажите, молодежь интересуется, см. тему ниже.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 23.06.2004 11:03

Благодарим Сергея Артуровича за подвижническое движение в деле строительства светлого электронного будущего нашего факультета!!! [^]

Ваша статья - первая ласточка в нашей электронной библиотеке! [8D]
В целях защиты авторского права документ помещен в формате pdf, уже ставшем де-факто форматом электронных публикаций.

2 polovina: ловите ссылочку
http://www.law.bsu.by/site/?11

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2003 11:05
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 23.06.2004 16:39

Господа, я живу в обежитии!!! Я не могу открыть статью :( помогите кто-нить, мне эта тема очень интересна

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.06.2004 16:52

Коллеги!

Интернет - это очень хорошо, но всегда предпочитал работать с бумагой, статья есть в нашем читальном зале.

shTEin
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1550
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2003 11:05
АдкульCOLON N-35-69
CONTACTCOLON

Паведамленне shTEin » 23.06.2004 17:00

Сергей Артурович,читальный зал это конечно хорошо, но...сессия закончилась, через пару дней все едут по домам(и я в том числе).:)

Bulbash
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 11
ЗарэгістраваныCOLON 09.09.2004 22:36
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Bulbash » 10.09.2004 0:26

Не менш паважаны калега!
Карыстаючыся Вашай прапановай, гатовы з усёй палкасцю маладога арганізму далучыцца да абмеркавання гэтых, безумоўна цікавых і небясспрэчных, аспектаў канцэпцыі правоў чалавека. Але пакуль маю шмат сумневаў наконт мэтазгоднасці дадзенай дыскусіі. Вы не паверыце, але я нават маю некалькі аргументаў:
1. Кожная сацыяльная тэорыя (уключаючы тэорыю правоў чалавека) не мае аніякай каштоўнасці да таго моманту, пакуль ёй не знойдуць месца ў агульнай тэарэтычнай сістэме збудавання грамадства і дзяржавы. А вось тут узнікаюць цяжкасці такога кшталту як суадносіны правоў асобы, грамадства і дзяржавы. Зразумела, што ў межах існуючых палітыка-грамадскіх сістэм асоба часткова (у большай ці меншай ступені) павінна быць абмежаваная ў гэтым плане зыходзячы з "вышэйшых дзяржаўных інтарэсаў". І пакуль існуюць дзяржавы з іхнімі "вышэйшымі інтарэсамі", трэба думаць, будзе актуальная праблема практычнага ўвасаблення прававых тэорый.
2. Зноў жа наконт правоў: можна тысячамі цяжкіх фаліянтаў зацвярджаць іхняю неад'емнасць, значна цяжэй увапхнуць гэтыя сцвярджэнні ў межы паўсядзенных рэалій ды побытавай свядомасці. Менавіта аб гэты камень разбіваюць насы тыя, хто крычаць пра універсальнасць правоў чалавека.
3. Прабачце за вольны пераклад вашае фразы: "Сацыяльныя навукі прытрымліваюцца плюралізму ісціны ў межах агульначалавечых каштоўнасцей" (Вашая апошняя лекцыя ў нас). Нешта мне падказвае, што гэтае сцвярджэнне адмаўляе самую магчымасць палемікі адносна пошукаў гэтай самай ісціны. Хаця, канешне, я магу памыляцца.

Больш цікавай мне падаецца тэма адносінаў рэлігіі і права (да таго ж , наколькі я паспеў заўважыць, Вы да гэтай тэмы таксама неабыякавы).

Што тычыцца вашага артыкула, знайшоў там шмат цікавага, але з прычыны маей мяккагаловасці і неадукаванасці, патрэбны некаторы час, каб да мяне дайшоў яго агульны сэнс...

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 22.09.2004 9:11

Вельмі ўдзячны першай асобе, якая даволі грунтоўна выказалася аб тэматыцы форума, а яшчэ і на беларускай мове. Трэба заўважыць нейкую "сціпласць" аўтара і прыгадаць, што ў Хрысціянстве адным са смяротных грахоў з'яўляецца гардыня, а як лічаць Айцы Царквы - "Уничижение паче гордыни". Э гэтага хацелася б увесці новае правіла ў наш форум - аб выкананні некаторых этычных нормаў: атсутнасць грубасці і панібратцтва да удзельнікаў, самаўзвышэння і самаўніжэння.
Шаноўнаму Бульбашу мы пазней дадзім грунтоўны каментарый на яго думкі, а пакуль прапаную азнаеміцца з двума новымі матэрыяламі, якімі, якрамя гэтага, раю як дадатковыя крыніцы на семінара аб сутнасці права.

С. А. Калінін

P. S. Па пажаданню удзельнікаў мы можам весці форум на беларускай мове.

WildRose
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 268
ЗарэгістраваныCOLON 20.09.2004 14:47
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне WildRose » 22.09.2004 9:24

<font color="blue"><font size="3">Сергей Артурович!</font id="size3"></font id="blue">

А помните, как Вы мне двойку хотели поставить? [:(] Наверное не помните. Нас ведь таких много, а Вы один. Меня чуть из-за Вас не вытурили. Я между прочим отличница (в смысле только на 9 по десятибальной). Обидно было до слез. Давно хотела Вам сказать: спасибо, научили жизни. Хотя неприятные ощущения появляются, когда Вас вижу[V]

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 22.09.2004 15:44

Администрация сайта благодарит Сергея Артуровича за сотрудничество в развитии сайта и форума юридического факультета.[^]

В электронной библиотеке появились еще две статьи, предложенные им для обсуждения на этой ветке форума и для подготовки к семинарским занятиям о сущности права.

Электронная библиотека

Калинин С. А. "О некоторых аспектах освещения теологической теории сущности права" pdf, 104кб

Калинин С. А. "Философия истории политических и правовых учений: постановка проблемы" pdf, 140кб

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 23.09.2004 10:03

Дорогая Wildrose!

Спасибо за откровенность, что ж и такое бывает, что преподаватели собираются ставить (и ставят) двойки. Конечно, кто Вы вспомнить трудно, мало ли кому собирался ставить двойки, да еще в перспективой исключения. По этому поводу могу дать следующий комментарий, как правило, отличники привыкают к тому, что они самые умные, зачетка работает на них. А тут появляется препод, который начинает ставить свою объективную оценку, не обращая внимания на зачетку, красивые коленки (и прочее представляемое девушками для обозрения), слезы и т.д. А если еще он не вел, а прсто ассистирует Абрамовичу, не зная, кто считается умным или нет. Это вообще ужас.
После этого у студента, как в Вашем случае, может быть определенное осмысление жизни, а может и не быть. Ведь же во всем виноват этот нехороший д<i>о</i>цент.
А бояться нас не нужно. Здесь как в анекдоте. Идет человек ночью через кладбище. Видит парочка на могиле чем-то занимается.
- Вы что, покойников не боитесь?
- А что нас бояться!

Поэтому, дорогая Wildrose, приглашаю к дискуссии, может быть здесь страх и пройдет.

С. А. Калинин

Bulbash
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 11
ЗарэгістраваныCOLON 09.09.2004 22:36
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Bulbash » 28.09.2004 0:41

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>

Трэба заўважыць нейкую "сціпласць" аўтара і прыгадаць, што ў Хрысціянстве адным са смяротных грахоў з'яўляецца гардыня, а як лічаць Айцы Царквы - "Уничижение паче гордыни".
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Вялікі дзякуй за камплемент! Як жа ж даўно не казаў ніхто мне, што я сціплы. А калі сур'ёзна, гэта была толькі дрэнна прыхаваная гіронія.

Але паколькі Вы, паважаны Сяргей Артуравіч, прыгадалі Айцоў Царквы, раю ўспомніць тых жа старадаўніх манахаў, якія, беручыся за такую адказную справу як летапісанне ці жыццяпісанне святых, лічылі сваім абавязкам займацца гэтым самым “самоуничижением”, усяляк падкрэсліваючы сваю мізэрнасць, каб ніхто не меў аніякіх сумневаў у адсутнасці гэтай самай “гордыни”. Менавіта па гэтай прычыне большасць старажытнай літаратуры мае ананімны характар. (Эх, павучыцца б у іх сучасным аўтарам, прозвішчы якіх надрукаваныя на вокладках утрая большым шрыфтам, чым назвы твораў...)

P.S. Што тычыцца мовы зносінаў, гэта справа кожнага індывіда паасобку. Як каму зручней. Ды й, шчыра кажучы, я б лепш Псалтыр ад рукі перапісаў, чымсьці стаў перакладаць вашыя артыкулы на родную мову.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.09.2004 9:42

Байка в тему.
Один из преподавателей-монахов некой Духовной академии говаривал своему келейнику с просьбой убрать бутылки из под пива (имел батюшка пристрастие к сему напитку): "Убери их, следы моих грехопадений".

Для Бульбаша

Ну Вы ж, я лічу, не манах-аскет. Вось калі б Вы некалькі "усмиряли плоть и греховную природу", то заўвага была б слушнай. А так, напэўна, і лоб перахрысціць забываеце ранкам і вечарам, а ўсе ж туды Айцы Царквы ...
Вось пра такую "сціпласць" я і кажу.

С. А. Калінін

WildRose
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 268
ЗарэгістраваныCOLON 20.09.2004 14:47
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне WildRose » 28.09.2004 9:51

<font color="blue"><font size="3">Сергей Артурович!</font id="size3"></font id="blue">

Кажется мне, что Вы очень интересный собеседник. А отчего тогда не задите на другие форумы? Я думаю многим было было интересно узнать Ваше мнение на ту или иную тему. Глядишь и ближе бы стали друг к другу (в нормальном смысле этого слова)[:p] И Ваша фраза "Ну что, смертнички, полетаем?", уже не так бы бросала в дрожь[:D]

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей