Права человека: природа и современная перспектива

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
ЗарэгістраваныCOLON 03.07.2007 15:26
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 25.07.2007 8:49

2Eye: Когда я писал слово "беспредел", то я подразумевал следующее: наглость чиновников-"демократов" НЕ ИМЕЕТ ПРЕДЕЛОВ.
Вот так. А если при слове "беспредел" Вы думаете о криминале - это Ваше право.
Нет невыносимых людей, есть узкие двери.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 25.07.2007 9:46

2АйсБой
Гэта не "беспредел". Гэта проста канфлікт ліберальных і кансерватыўных каштоўнасцяў. Гэтыя чыноўнікі проста ТЛУМАЧАЦЬ закон так. Памятаеце тэорыю права раздзел тлумачэнне. І праваславўныя зараз спрабуюць змяніць тлумачэнне.

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2003 0:04

Паведамленне Eye » 26.07.2007 9:10

2IceBoy.
Дело в том, что словечко "беспредел" стало очень употребимым в современном мире. Его активно используют депутаты и президенты.

А по сути дела это жаргон, причем насколько понимаю, воровской жаргон, пришедший из мест лишения свободы. Слово из фени. Поэтому употреблять это слово лучше осторжно. Не комильфо. Я имел ввиду только это.
В деле распространения здравых мыслей не обойтись, чтобы кто-нибудь паскудой не назвал

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 26.07.2007 9:44

2Eye: Согласен с Вами, возразить нечего. А по поводу президентов и депутатов... В последнее время от них можно услашать ТАКИЕ слова и выражения, что становится стыдно за страну.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 26.07.2007 13:32

http://www.radonezh.ru/new/?ID=6180
У дадатак да дыскусіі.
Але хачу дадаць некаторыя свае меркаванні.
1. Я прыводзіў РАСІЙСКІЯ спасылкі. і хоць БПЦ гэта экзархат РПЦ, Беларусь не Расія, і калькіраваць тут не трэба, неабходна рабіць пэўныя перспектывы. У нас іншая рэлігійная сітуацыя.
2. На жаль праваслаўныя больш маюць вопыта або жыцця ў той дзяржаве, якая сябе пазыцыянуе як абаронцу Царквы, таму апошняй прыходзіцца раз-пораз маўчаць, або ў перыяд ганенняў. Вопыта жыцця ў рэлігійным плюралізме ў нас няма, але ён патрэбны.
3. Пры гэтым вельмі важны той культурны код, які дае вера. І Праваслаў'е яго дае вельмі моцна у прывязцы да гэтай зямлі. У гэтым выпадку дзве небяспекі: а) Асновы праваслаўнай культуры выключна расійскага разліву, атаясамляючыя праваслаўныя каштоўнасці з расійскімі; б) атаясамленне беларускасці з выключна паганствам.
4. Тут патрэбны двухбаковы працэс. З аднога боку Мінадукацыі дазваляе Царкве ўплываць на змест адукацыйнага працэсу (кантроль над псіхалагічнымі эксперыментамі, маральнаарыентаваным зместам праграм і г.д.). Царква прытрымлівае сваіх маргіналаў і не перагібае палкі Апошні тэзіс патрабуе свайго раскрыцця і ўдасканалення, што магчыма будзе раскрыта пазней.
і яшчэ
http://www.pravoslavie.ru/polemika/070424130856

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.07.2007 8:29

І зноў для інфармацыі.
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/070726171635
Як я казаў раней - ідзе барацьба каштоўнасцяў і барацьба за ўладу, але тут ўлада ў планетарным масштабе. Для гэтага трэба разбіць усе формы ідэнтыфікацыі (нацыя, дзяржава, рэлігія, пол, сацыяльная і іншая стратыфікація). Але асноўная праблема, што чалавек які давалі жорстка ідэнтыфікуе сябе з нечым (праваслаўны, беларус, грамадзянін Беларусі, муж, мужчына і г.д. - я пра сябе), с аднога боку, гатовы абараняць сваю ідэнтыфыкацію і калектыўных суб'ектаў, з якімі я сябе атаясамляю, с іншага боку, гатовы да таго, што іншы чалавек мае другую ідэнтыфікацыю, якую таксама будзе абараняць. Гэта значыць, што я ПАВАЖАЮ іншага чалавека, за тое што ён другі і паспрабую не вельмі чапаць (або чапаць карэктна) за балючыя месцы. Звычайны прыклад, не прапаноўнаць іўдзею ці мусульманіну свініны. Але такога ж я чакаю і ад іншых.
Небяспека ў тым, што зараз шмат людзей, ідэнтыфікацыя якіх збітая, яны мала што маюць каштоўнага для сябе і не разумеюць, што каштоўнасці могуць быць у іншых. Ім лягчэй запэцкаць брудам дарагое для іншых і не разумець, чаму хтосьці крыўдзіцца, становіцца раз'юшаным, гатовым біць больна. Бо для іх дарагое толькі камфорт.
пагэтаму, АйсБой, і такая рэакцыя - уведзенне курса "Асновы праваслаўнай культуры", а таксама рэакцыя на карэктныя, рэалістычныя і спакойныя захады з боку вернікаў (канфесій). З аднога боку, няма адэкватных прававых механізмаў узаемадзеяння (камуністычныя, ліберальныя прадуюць недарэчна), з другога, больш звыкла рабіць з вернікаў раз'юшаных маргіналаў і мракабесаў, якія нічога не разумеюць у жыцці, з трэцяга, як толькі пачынаецца КАРЭКТНАЯ і абгрунтаваная размова (дыялог) лібералы пачынаюць весці сябе як акадэмік Гінсбург, бо у іх вачах вернік ПАВІНЕН быць дурнем і мракабесам.
Дарэчы я не разумею, чаму норма Канстытуцыі аб тым, што ніхто не можа быць прымушаны ўказваць сваю нацыянальнасць, прывяла да таго, што ў пашпарце (пасведчанні аб нараджэнні) няма графы (хай сабе і добраахвотнай) аб нацыянальнасці. Я жадаю указаць, што я беларус, а мне адмаўляюць.
І яшчэ для разважанняў
http://www.voskres.ru/idea/senses3.htm

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 27.07.2007 9:37

Проблем действительно много.
1. Проблема плюрализма и как следствия свободомыслия. Совершенно верно, что до поднятия "железного занавеса" у нас в обществе господствовали: одна партия, один образ мышления(как правило, насаждаемый лидирующей партией) и т.д. Да, возникали попытки сопротивления, но они были бессильны. Однако же в 90-е все вдруг почувствовали ветер плюрализма с Запада. И ОБЩЕСТВО оказалось к этому не готовым. Вместо заимствования прогрессивных идей, идей отвечающим экономическому, политическому укладу мы вбирали худшее. Ухватились за эвтаназию, аборты, религиозные догматы стали истолковываться как кому удобно...Это лишь немногий перечень. Многопартийность открыла дорогу лоббированию частных интресов, а не общественных, как на западе.Началась деструктивная борьба ценностей и мысли.
2. Проблема истоков. Ушли на задворки идеи "научного атеизма" - все потянулись в церковь. Да, потянулись, ибо вера была слепая. Никто не задумывался о причинах того или иного обряда, о значении церковных праздников. В церковь стали ходить, потому что:а)модно б)власть не ЗАПРЕЩАЕТ. Лишь немногие действительно ВЕРИЛИ и знали. В церковь ходили неподготовленными, без базиса знаний. Надо исповедоваться или причаститься - хорошо, а смысл этого и ЗНАЧЕНИЕ многие слабо представляли. ЭТО проблема.
2Kalinin: Отсутствие этой отметки в паспорте наверняка можно объяснить очень модным словом "глобализация", причем пример ЕС- самый яркий, но в нашей стране это пример бескультурия и отсутствия национального самосознания.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 28.07.2007 8:24

2АйсБой
1. Однако же в 90-е все вдруг почувствовали ветер плюрализма с Запада. И ОБЩЕСТВО оказалось к этому не готовым. Вместо заимствования прогрессивных идей, идей отвечающим экономическому, политическому укладу мы вбирали худшее. Ухватились за эвтаназию, аборты, религиозные догматы стали истолковываться как кому удобно...Многопартийность открыла дорогу лоббированию частных интресов, а не общественных, как на западе.Началась деструктивная борьба ценностей и мысли.
Пачнем канстуктыўную крытыку.
1. камунізм - выключна заходняя з'ява.
2. Вось тут нейкі парадокс Вместо заимствования прогрессивных идей, идей отвечающим экономическому, политическому укладу мы вбирали худшее. Што такое прагрэс? Якія крытэрыі прагрэсіўнасці Вы можаце мне прывесці? Чаму прагрэс - гэта толькі пазітыўная з'ява? Адкажыце, калі ласка.
Экамамічны і палітычны ўклад - але чый? Я лічу, што Захад і Усход - гэта розныя тыпы цівілізацый, сходных у хрысціянскіх каранях дараскольнага перыяду (1054 год). Таму тут дзве недарэчнасці: заходнія тэорыі не працуюць у нас (або працуюць не так) Формула-1 на нашых дарогах - нонсэнс. Тут патрэбны трактар ці УАЗ, або будаваць дарогі, але гэта доўга, адразу не атрымаецца, а ездзіць трэба. Другое, чаму заходнія ідэі прагрэсіўныя, таму што яны заходнія.
3. религиозные догматы стали истолковываться как кому удобно. Ну тут боб з гарохам, дагмат на тое і дагмат каб быць асноўным і непарушным. Але тут Вы ўлавілі сутнасць праблемы (хоць і некарэктнымі выразамі), слабасць Царквы дазволіла шматлікім групоўкам паразіціраваць на рэлігійнай тэматыцы, спрабаваць падмяць дагматы пад сябе. Пагэтаму Гінзбург і К бесяцца, Царква пачынае даваць па рукам, Мае дагматы - Я тлумачу.
2. Проблема истоков. Ушли на задворки идеи "научного атеизма" - все потянулись в церковь. Да, потянулись, ибо вера была слепая. Никто не задумывался о причинах того или иного обряда, о значении церковных праздников. В церковь стали ходить, потому что:а)модно б)власть не ЗАПРЕЩАЕТ. Лишь немногие действительно ВЕРИЛИ и знали. В церковь ходили неподготовленными, без базиса знаний. Надо исповедоваться или причаститься - хорошо, а смысл этого и ЗНАЧЕНИЕ многие слабо представляли. ЭТО проблема.
Зноў буду удакладняць.
1. Пасля навуковага камунізма "пацягнуліся" не толькі, і не столькі ў Царкву. З'явілася шмат чаго цікавага.
2. Наконт сляпой веры. Не згодзен. Была нейкая цікаўнасць, франдзіраванне, спроба знайсці суцяшэнне у праблемах. Мода на веру прайшла у пачатку 90-х, бліжэй да 94. Ну якая мода, калі храм разбураны, нічога няма, хор ў ноты не пападае, трэба даваць грошы, а самім не хапае.
3. Галоўнае ў Хрысціянстве, што мы можам прычасціцца Цела і Крыві Божай, вылечыцца ад граху. Царква - гэта бальніца (малітва пры споведзі). Калі я прыхажу ў бальніцу з хваробай, то мне баліць і прашу доктара, каб ён мяне вылечыў. Мне не цікавіць як ён будзе гэта рабіць, якія лекі. Яны існуюць і ўсе. Але праблема потым іншая, доктар кажа: не пі, тое не ешь, тое рабі. А Хрыстос кажа - не грашы. І вось потым трэба вывучаць, разбірацца, але на якім ўзроўні. Вы будзе патрабаваць ад дзіцяці ці бабулькі звышскладанага багаслоў'я аб трынітарным дагмаце? А вось ведання Новага Запавета - трэба патрабаваць, асноўных палажэнняў катэхізіса і г.д.
Гэта двайная праблема: вернікаў, якія не прымушаюць самі сябе да новых ведаў, жывуць па традыцыі, і святароў, якія не патрабуюць ад вернікаў ведах. У каталікоў гэта лепш. Пры хрышчэнні, вянчанні і г.д. праходзіць катэхумінат, паўторанае азнаямленне з дагматамі.
Таму папракаць няведаннем трэба тых, хто можа вывучыць і зразумець. А гэты кантынгент можа ВЕДАЦЬ, а не выконваць. І гэта горш.

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 28.07.2007 9:39

2Kalinin: Отвечу Вам в понедельник - дела дачные вмешались :)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 06.10.2007 11:07

Слушнае разважанне

http://www.radonezh.ru/analytic/articles/?ID=2437

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 09.10.2007 16:24

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 18.10.2007 4:14

2 Калинин
зачем ездить на раздолбанном УАЗе, если на Лендровере или Хаммере гораздо приятнее? Это к вопросу об ассоциациях.
Сомневаюсь в неэффективности западных демократических идей на Беларуси. Это привычная отмазка существующей власти.
Если эти идеи прекрасно работают в Южной Корее и Японии, то не вижу причин для их неработы не Беларуси. Благо официально в Европе осталось 2 недемократических государства - Беларусь и Россия. Наши доморощенные реакционеры привыкли спекулировать на временных трудностях молодых демократий, однако в стратегическом плане устоявшееся демократическое общество обеспечивает большую политическую и экономическую стабильность нежели любая диктатура. Имею много родни на Украине и знаю, что она стремительно догоняет и обгоняет нас по экономическому развитию. Я уж не говорю про страны Балтии и Польшу. А наша "стабильность" трещит по швам и превращается в стагнацию.
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 18.10.2007 16:11

NAH-NAH пісаў(а)COLON2 Калинин
зачем ездить на раздолбанном УАЗе, если на Лендровере или Хаммере гораздо приятнее? Это к вопросу об ассоциациях.
Сомневаюсь в неэффективности западных демократических идей на Беларуси. Это привычная отмазка существующей власти.
Если эти идеи прекрасно работают в Южной Корее и Японии, то не вижу причин для их неработы не Беларуси. Благо официально в Европе осталось 2 недемократических государства - Беларусь и Россия. Наши доморощенные реакционеры привыкли спекулировать на временных трудностях молодых демократий, однако в стратегическом плане устоявшееся демократическое общество обеспечивает большую политическую и экономическую стабильность нежели любая диктатура. Имею много родни на Украине и знаю, что она стремительно догоняет и обгоняет нас по экономическому развитию. Я уж не говорю про страны Балтии и Польшу. А наша "стабильность" трещит по швам и превращается в стагнацию.
Некалькі каментарыяў
1. допіс выходзіць на межы тэмы
2. Вы разважаеце будучы далёка адсюль
3. Ездзіць на Хаммеры лепш, але грошаў на яго не хапае, ездзім на тым, што ёсць ...пакуль
4. У Карыі і Японіі працуе рыначная эканоміка без агульнай лібералізацыі, якая стрымліваецца іншымі чым ліберальныя каштоўнасцямі;
5. Недэмакратычнае - гэта значыць нескачучае пад дуду ЗША. Пра Грузію пачытайце - але пыткі ў Грузіі - гэта дэмакратычныя пыткі. Вы ж вывучалі канцэпцыі дэмакратыі.
6. Наконт маладых дэмакратый - штосьці на іх прыкладах з'явіўля тэрмін "несостоявшееся государство".
7. Дарэчы - гэта ўжо паліталогія, а яе мы пакінем.
Па сутнасці, калі ласка.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 26.10.2007 15:50

Оставим квинтэссенцию. Я не отношу себя к либералам. скорее к неоконсерваторам, но считаю, что вопрос о соблюдении базовых прав человека не может быть внутренним делом никакого из государств.
Апошні раз рэдагавалася 1 NAH-NAH, усяго рэдагавалася 30 раз(а).
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

PaneInna
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 8
ЗарэгістраваныCOLON 23.10.2007 8:27
CONTACTCOLON

Паведамленне PaneInna » 29.10.2007 17:21

Испугалась и удалила...
Апошні раз рэдагавалася 1 PaneInna, усяго рэдагавалася 29 раз(а).

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей