Ідэалы і будучыня

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46
ЗарэгістраваныCOLON 07.11.2004 22:12

Ідэалы і будучыня

Паведамленне Ганна » 09.12.2004 22:20

Ідэал... Яны бываюць розныя: ідэалы Каханага, Дзяржавы, Чалавека, Сабе. А бывае, што іх зусім няма. Як хтосьці сказаў, наш Народ не мае будучага, бо у яго няма ідэала. Хочацца верыць, што гэта не так. Напішыце, калі ласка, які ваш ідэал Чалавека, Мужчыны, Жанчыны, Нашага Будучага. Ці гэта ўсё глупства і кожны чалавек пусць жыве як жадае?
І так як гэтая тэма знаходзіцца ў "Беларускім праве", як вы думаеце, ёсць хоць невялічкая магчымасць, зрабіць закон блізкім да ідэала, каб сапраўды не было нявінна абвінавачаных? ідэальны закон - існуе?

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 10.12.2004 16:19

Ганна, рад, что вас волнуют такие поблемы, но кто вам сказал, что наш народ не имеет будущего или идеала?[?]
Ведь если мы его еще не видим - это же не значит, что его(идеала/будущего) нет.[:D] Сколько нас уже запад хоронил, а мы все живем.[8D] Конечно не так хорошо, как хотелось бы, но ведь нельзя получить все, чего хочешь.[:)]
Ну а насчет идеалов (моих):
Женщина: чтоб любила и верна была.
Мужчина: чтоб верен был во всяком деле и добр.
Государство: наше, но без коррупции и пьянства.
Народ: верный доброму завету предков.
Может и обще, но на деле всякий идеал требует конкретики в исполнении, каким-бы общим он ни казался.[:D]

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2003 21:00
АдкульCOLON Беларусь, г. Минск

Паведамленне А. Камянкоў » 12.12.2004 2:14

А вось і мае ідэалы:
Жанчына: абавязкова з вялікім сэрцам, поўным і каханнем, і любоўю, з пачуццём меры, сумленная, сціплая, разумная, верная, працалюбівая
Мужчына: разумны, моцны, верны, любячы, клапатлівы, працалюбівы, старанны
Дзяржава: адзіная, якая знаходзіцца ў працэсе развіцця (няхай нават часам і павольнага, але ж абавязкова менавіта развіцця), праваслаўная, мілітарысцкі нейтральная
Народ: цвярозы, разумны, адзіны, паважаючы адзін аднаго, праваслаўны, працаздольны і працалюбівы

І асабіста я цвёрда ўпэўнены ў тым, што наша дзяржава, увогуле наша краіна на самой справе мае свае ідэалы, наш народ павінен жыць добра і шчаслівым быць заўсёды. І гэта сапраўды магчыма, але дзеля гэтага неабходна ВЕЛЬМІ цяжка і крапатліва працаваць. А ўжо гэта наш народ можа!

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 12.12.2004 19:31

А як жа самога сабе ідэалы? Вы проста жадаеце імі быць ці знаходзіцца моц для сваёй перабудовы? Часта гледзячы на сяброў, знаёмых, не бачу я ў іх энергіі да развіцця, толькі жаданне, а там ужо як само паедзе. Да, людзі жадаюць лепшага жыцця, мараць аб Ідэале, а мала хто яго робіць.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 13.12.2004 13:26

Ганна, ваше наблюдение безусловно верно. Но не стоит судить людей слишком строго.[:I]
Мы живем в сложное, если не сказать страшное время.
Каждый человек - целый мир, то, что мы видим во внешнем поведении говорит о многом, но далеко не о всем.
Я любил, в свое время, рубить с плеча. Делить всех на врагов и своих. Но многие из тех, кого я причислил к врагам, - научили меня жизни. Многие из друзей - предали.
Как говорят Святые Отцы: "До смерти никого не прославляйте, и ни в ком не отчаивайтесь."
NOTABENE: Если кому то не нравиться то, что я пишу - скажите, и если претензии разумны, я постараюсь исправиться, но не надо макать в грязь святые вещи, лучше уж макните меня.[8D[:)]

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 13.12.2004 21:48

Канешне, вы правы, паважаны Ергулевіч. Наш час не радуе прыгажосцю і чысцінёй. Проста крыўдна, што чалавек імкнецца да лепшага, а вымушаны прыстасоўвацца да абставін, хлусіць, а той, хто марыць толькі пра сабе і матэрыальнае багацце апранае маску дабрыні. Нашыя ідэалы застаюцца з намі, бо людзі баяцца за сабе і родных, а некаторыя іх проста не маюць ці адкідваюць за непатрэбнасці ў практычным жыцці.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2003 21:00
АдкульCOLON Беларусь, г. Минск

Паведамленне А. Камянкоў » 13.12.2004 22:50

Ганна, асабіста я лічу, што ўвесь час трэба клапаціцца аб сваёй унутранай маральнай і духоўнай перабудове. Трэба без канца намагацца сябе змяніць у лепшым напрамку. Але рабіць вынікі аб тым, атрымліваецца гэта ці не, вырашаць ужо іншыя людзі, а перш за ўсё - Бог. Я цвёрда ўпэўнены ў тым, што лепшыя ўчынкі нашыя ніколі нідзе не згінуць, толькі калі мы самі іх не згубім нашымі ж дрэннымі і кепскімі справамі.

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 14.12.2004 21:51

Да лепшага... І я так пісала. А што лепшае? Атрымоўваецца, што у кожнага сваё лепшае і часам зусім рознае. Кожны ідзе сваім шляхам, гэта канешне, не кепска, але напрамак павінен быць адзін. Усе амерыканцы прагнуць да лепшага матэрыальнага жыцця, вось і жывуць. А мы што? Да дабра ідзем. Як гэта не сумна, але здаецца мне гэтага мала. Няма агульнага паняцця дабра, акрамя блытаніны ў галаве нашых людзей я не бачу. Пакуль чалавек сам дойдзе да сваёй ісціны, пройдзе шмат часу. Але гэта павінна адбывацца ў пачатку, каб астатні час прысвечыць яе дасягненню. Я не прапаную які-небудзь шаблон, толькі напрамак жыцця.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 15.12.2004 17:10

Я не прапаную які-небудзь шаблон, толькі напрамак жыцця.
[/quote]
Ганна, я почти влюбился в ваши ответы![:D]
Сгораю от любопытства: "А какой дорогой идете именно вы?"

NOTABENE: Извините за такой интимный вопрос. Не имею к вам никаких претензий.[:)]

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 16.12.2004 0:54

Паважаны Ергулевіч, навошта прасіць прабачэнне за шчырасць?[:)] Баюсь вас расчараваць. Чым люблю інтэрнэт, так гэта тым што можна казаць ад душы і слухаць душы іншых... Няма ў мяне ніякагу шляху, вось таму і пачала гэтую тэму. Хістаюся ад адной крайнасці да другой. Я не магу знайсці сярэдняе становішча паміж барацьбой за сваё асабістае жыццё, матэрыальныя благі (да, я эгаістка) і нянавісцю да хлусні, прытворства і прыспасабленства. Ёсць ідэал поўнай павагі да чалавека. Можна не любіць, ненавідзець, але я не разумею, як можна не паважаць каго-небудзь, як можна бароцца з кім-небудзь? Да, можа, хто ведае як, падкажыце.
І так як гэтая тэма знаходзіцца ў "Беларускім праве", як вы думаеце, ёсць хоць невялічкая магчымасць, зрабіць закон блізкім да ідэала, каб сапраўды не было нявінна абвінавачаных?

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 16.12.2004 18:46

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Ганна</i>

Паважаны Ергулевіч, навошта прасіць прабачэнне за шчырасць?[:)] Баюсь вас расчараваць. Чым люблю інтэрнэт, так гэта тым што можна казаць ад душы і слухаць душы іншых... Няма ў мяне ніякагу шляху, вось таму і пачала гэтую тэму. Хістаюся ад адной крайнасці да другой. Я не магу знайсці сярэдняе становішча паміж барацьбой за сваё асабістае жыццё, матэрыальныя благі (да, я эгаістка) і нянавісцю да хлусні, прытворства і прыспасабленства. Ёсць ідэал поўнай павагі да чалавека. Можна не любіць, ненавідзець, але я не разумею, як можна не паважаць каго-небудзь, як можна бароцца з кім-небудзь? Да, можа, хто ведае як, падкажыце.
І так як гэтая тэма знаходзіцца ў "Беларускім праве", як вы думаеце, ёсць хоць невялічкая магчымасць, зрабіць закон блізкім да ідэала, каб сапраўды не было нявінна абвінавачаных?
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Ганна, а почему вы считаете, что нельзя бороться, уважая.(у меня на этот счет у самого рыльце в пушку, но я исправлюсь, честно, честно[:D]

Ведь бороться можно не только по Макиавелли. Сейчас мало примеров честной борьбы, но ведь пытаться-то можно.[:I]
Скажу крамолу: политику рисуют подлым делом именно подлецы, чтобы отвадить от нее честных людей и господствовать безраздельно![:(!]
Предлагаю испортить им "малину".[^]
NOTABENE: Насчет шатаний, то вы не одиноки. Меня самого качает, хотя, вроде как, цель намечена, но что поделать: ничего хорошего в этой жизни легко не достается.[:I] Успешных вам поисков![:)]
Насчет материи: по святым отцам она должна служить духу, а не наоборот. Одним словом нужно то, чего душа просит, а не то, чего глаза требуют. Одна проблема - у души тихий голос.[:(] Не претендую на авторство - криптомнезия. (помню, что содрал, но не помню откуда[:D])

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 16.12.2004 21:00

Странна, я думала, знойдуцца людзі, што не глядзяць у будучае. Добра, што я пакуль што памыляюся.
Ёсць хоць невялічкая магчымасць зрабіць закон блізкім да ідэала, каб сапраўды не было нявінна абвінавачаных?
Людзі, а-у-у-у-у. Няўжо тэма такая нецікавая.[V]

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 16.12.2004 21:06

To Ергулевіч.
Вялікі дзякуй за параду.

Алег
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 173
ЗарэгістраваныCOLON 07.10.2004 14:21
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Алег » 17.12.2004 13:10

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Ганна</i>

Странна, я думала, знойдуцца людзі, што не глядзяць у будучае. Добра, што я пакуль што памыляюся.
Ёсць хоць невялічкая магчымасць зрабіць закон блізкім да ідэала, каб сапраўды не было нявінна абвінавачаных?
Людзі, а-у-у-у-у. Няўжо тэма такая нецікавая.[V]
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Паважаная, Ганна! Тэма цікавая, але больш тыарэтычная і адносіцца да прадмета Філязофія Права (складаная навука). Зрабіць ідэальны, ці блізкі да ідэалу, закон магчыма на столькі насколькі магчыма адказаць на пытанне: "што такое ідэал і ідэальна".

Ведаеце, зрабіць ідэальны закон не цяжка (у шырокім сэнсе), але праблему гэта не вырашыць. Бо "ідэальны закон" патрэбна ідэальна ўжываць. У наш час злілося ў адно: "крывыя законы" і дрэннае іх ўжыванне. Гэта ўсе складана і можна разважаць гадзінамі, але ж пакуль законы будуць ужывацца не "для", а "супраць" нічога добрага не будзье. Калісьці даўно, адзін мой выкладчык сказаў: "дзяржаве нельга імкнуцца ўрэгуляваць ўсе бакі жыцця. Законам не магчыма адказаць на ўсе пытанні. Чым больш норм, асабліва тых, якіе кажуць "нельга і забаронена" тым больш будзье падстаў для іх злоўжывання". Я згодзен з гэтым. Зараз усе не так з правам, як павінна быць. I пакуль над правам будуць браць верх асабістыя інтарэсы адзінак, клапоцячыхся тольлкі аб сабе, нічога добрага не будзе.

З павагай,
Алег К.

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 18.12.2004 11:59

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Бо "ідэальны закон" патрэбна ідэальна ўжываць. У наш час злілося ў адно: "крывыя законы" і дрэннае іх ўжыванне. Гэта ўсе складана і можна разважаць гадзінамі, але ж пакуль законы будуць ужывацца не "для", а "супраць" нічога добрага не будзье.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Алег, вы ж поўнасцю правы, але ці не ў нашых руках выконваць добра законы, ці не мы іх будзем складаць? Калі сутыкнемся з практыкай, трэба будзе ведаць, чаго мы жадаем, таму часам патрэбна і аб сцяну пабіцца, можа разаб'ем.
Да чаго нам інкнуцца ў законах? Больш давяраць іх нарматывізму ці чалавечнасці людзей?

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 4 і 0 гасцей