Ідэалы і будучыня

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 08.02.2005 0:53

2 С.А. Калинин

1. Сравнение цен не даст объективного результата. Вы же наверняка слышали шутку про то, что в Швеции чашка кофе стоит столько, сколько в Польше стоит комплексный обед (я могу и ошибиться в странах - эту шутку я слышал года 2 назад в Чехии). У нас цены занижены через сокращение числа посредников, государственные дотации, программы восстановления изношенных узлов и агрегатов (при БЖД есть целое КБ + цех, который только тем и занимается, что ищет пути починки тепловозов без закупки комплектующих; на их счету уже не одна сотня патентов...) Рабочим мы тоже не платим столько, сколько получают клерки стран "золотого миллиарда". Да и сама инфраструктура досталась после СССР почти даром, а поскольку через нас шел экспорт и вообще Европа рядом и наблюдает - все было "с иголочки". Отсюда и 50 долларов. Если вместо родной БЖД вас бы обслуживал Американ Экспресс, вы бы так дешево не отделались.
Наземный транспорт в то время особой безопасностью тоже не отличался. Вас запросто могли сьесть дикие звери или убить разбойники, а еще страшные трескучие морозы... к тому же местность была значительно более лесистой, что существенно замедляло передвижение. Инфраструктуры тоже почти не было (даже и позднее стекольшикам приходилось использовать верблюдов, чтобы доставлять большие стекла для дворцов - на любом другом транспорте довозили только крошку).

2. Не вижу никакой путаницы. Про ужасы религиозных войн все мы знаем со школьной скамьи (благо большевики постарались). Пуритане протестовали против притеснений и произвола чиновников англиканской церкви. Без этих неприятностей старушка Англия их вполне устраивала вместе со всеми своими замшелыми пабами и старой доброй монархией. В Новом Свете они образовали однородные общины, которые защитили их от таких притязаний, проблема была снята. Они не протестовали против фундаментальных основ жизнеустройства, как делают наши диссиденты: не так живешь, не так думаешь, не тем традициям следуешь. Они получили свою религию и тихо платили налоги Его/Ее Величеству, пока монаршая особа не перегнула палку в старании утолить свой финансовый голод.

3. Мне понятна ваша обида, но мы в слишком опасном положении, чтобы обращать внимание на такие мелочи как амбициозные заявления некоторых ушлых политиков и чудаковатых ученых.
Западный мир никогда не скрывал своих намерений "приобщить нас к цивилизации" (своей конечно, но с сохранением всей той чудесной сувенирной атрибутики, которой так восхищаются заезжие "хозяева мира"). И у них есть на то средства:
а. Ресурсы и технологии (очень интересна книга С.Г. Кара-Мурзы "Манипуляция сознанием" - это конечно не лучшее, что можно найти на рынке, но не перегружено научной терминологией, а поэтому доступно).
б. Их цивилизация кардинально отлчается от нашей, что делает применение указанных технологий еще более разрушительным.
У России сейчас просто нет сил чтобы проводить полномасштабную культурную интервенцию, у нас тоже. В вопросе технологий разрушения культуры мы тоже сильно отстали, что подтверждается развалом СССР и сегодняшним культуртрегерством "Большого брата", который неусыпно блюдет чтобы аборигены исправно пили европейский "кофе со сливками" и только "кофе со сливками", то, что у нас этот кофе не растет, колоний нет и нам много проще и приятнее заваривать малину его абсолютно не волнует (про кофе это я содрал у Н.Чуксина "Косовский полигон").
Еще одно - культуры наших народов (Беларусь, Россия, Украина) родственны: многие ученые этнографы фиксируют совпадение в 70-80%. В таких условиях изменить кардинально не особенно удобно - нет четкого обоснования, за исключением амбиций Путина или еще какого "временного менеджера" от "мирового правительства" (или сообщества, как кому нравиться, или не нравиться). Мы вполне устраиваем друг друга такими, какие мы есть (на уровне масс). Если кто-то и захочет что-то изменить (Позняк захочет Россию обелорусить или Жириновский Беларусь в губернию превратить) на это просто не будет ресурсов.

Если мы бросим Россию в этот критический момент - ее "доедят" без наших поставок электроники для их вооружений (до 70% дает наш "Интеграл") и сборочных мощностей наших заводов, которые дают работу сотням российских предприятий. С уничтожением России ничто не будет мешать и нас втянуть в "цивилизованный" мир. Французы и англичане уже жалуются, что белой прислуги с верой в общие ценности Европы катастрофически не хватает...[xx(]

Я не буду спорить с Достоевским - он был прав, но вспомните, что он писал про Европу, в общем, и либерализм, в частности. Это особенно актуально в контексте культурного кризиса, который вызвал фактичесий откат к классическому либерализму (это я тоже содрал у С.Г. Кара-Мурзы). Не попадем ли из огня да в полымя?
Насчет азиатов, не хотел ничего вам плохого сказать, навеяно постами Нах-Наха. Некоторые молодые люди сейчас так рассуждают о русских, что невольно задаешься вопросом: "А видели ли они этих русских живьем или знают их только по публицистике Позняка и иже с ним?" Прошу прощения у Нах-Наха, он, конечно, иногда перегибает, но не настолько.
Я не идеализирую русских, а просто пытаюсь компенсировать их демонизацию. Если смешать мои посты с другими - будет как раз ни холодно, ни жарко, а так - никак.

С уважением.

olga
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2454
ЗарэгістраваныCOLON 19.02.2003 17:07

Паведамленне olga » 08.02.2005 9:35

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Ергулевич</i>
Если мы бросим Россию в этот критический момент - ее "доедят" без наших поставок электроники для их вооружений (до 70% дает наш "Интеграл") и сборочных мощностей наших заводов, которые дают работу сотням российских предприятий.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">Какая прелесть!(не смогла удержаться...) просто немного знаю "Интеграл"... поистине, без него Росиия не выживет....[:D]

Алег
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 173
ЗарэгістраваныCOLON 07.10.2004 14:21
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Алег » 08.02.2005 14:10

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>

Ергулевіч, зразумейце, Я НЕ ЖАДАЮ БЫЦЬ РУСКІМ, Я БЕЛАРУС.
Я чалавек рускай культуры, але я не ЖАДАЮ БЫЦЬ РУСКІМ. Я хачу, каб мае суайчыннікі і іншыя людзі не грэбавалі маёй роднай мовай, я хачу жыць у сваей дзяржаве.
Расія наш сусед, мы нікуды ад яго не дзенемся, але трэба паважаць сябе. Я што, не чуў калі рускія (па нацыі, не усе, але ...) варацілі нос ад ўсяго беларускага і ганьбавалі беларусаў як людзей другога кшталту. Ну што цяжка вывучыць некалькі слоў. І самае цікавае, што варацылі нос не адукаваныя людзі, а так звычайны сярэдні чалавек, асабліва той, хто раней пад час СССР побач з уладай быў.
Мне вельмі брыдка, калі рускія праваслаўныя пачынаюць казаць аб тым (сам чытаў), што няма ні украінскай, ні беларускай мовы, гэта вясковыя дыялекты. Ўся гісторыя Расіі - гісторыя Масквы і г.д.
Мая маці, якая скончыла вясковую школу паміж Палацкам і Віцебскам (кожнаму за 1000 год, заўседы здзіўлялася (яшчэ са школы), што тут не было разумных людзей, каб гэтую зямлю праславіць.

Такім чынам, Ергулевіч, як беларус і саюзнік Расіі, стаўлю пытанне: што гарантуе Расія беларускаму этнасу, ці згодзіцца Расія з тым, калі Беларусь пачне праводзіць палітыку адваротнага переўтварэння русскоязычных ў беларусаў (якіх 75 %), або Расіі патрэбныя толькі тэрыторыі і каштоўнасці. Расія мае права адстойваць свае інтарэсы, а Беларусь - свае. Гэта, мушу, справядліва.

З павагай

С. А. Калінін

<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Паважаны, Сяргей Артуравіч. Прабачце, але акрамя "банальнага" RESPECT мне ў галаву нічога не ідзе. Вы здолелі ў двух словах сказаць Ергулевічу тое, што не сказаў я. А тое, што я гаварыў яго пакрыўдзела[V]. Я згодзен з Вамі.

З шчырай павагай,
Алег К.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 08.02.2005 14:42

2Ольга
То, что "Интеграл" не дает сверхприбылей и переживает не лучшие времена еще не означает, что он не производит. Области, в которых производится оборонная продукция недоступны для рядового персонала, но за счет их работы завод все еще держится. Правительство дает только валовые цифры, остальное засекречено.
Извините, если понял вас неправильно.

2Алег

Еще раз повторюсь: отбросьте свои страхи ради будущего. Если мы не интегрируемся с Россией, то нас поглотит куда более агрессивная среда (пожалуйста читайте внимательно то, что пишут ваши оппоненты; меня больше раздражило это, чем то, что вы написали). Хотя, Алег, вы уже говорили, что нашей стране кроме станций РЛС более нечем гордиться (тема "Союз Беларуси и России"). Надеюсь вы говорили несерьезно, под влиянием некоторой резкости моих высказываний.
Страх редко адекватен угрозе. От него нужно освободиться и трезво взвесить все за и против.

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 08.02.2005 18:17

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Если мы бросим Россию в этот критический момент - ее "доедят" без наших поставок электроники для их вооружений (до 70% дает наш "Интеграл") и сборочных мощностей наших заводов, которые дают работу сотням российских предприятий. С уничтожением России ничто не будет мешать и нас втянуть в "цивилизованный" мир. Французы и англичане уже жалуются, что белой прислуги с верой в общие ценности Европы катастрофически не хватает...<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Шаноўны Ергулевіч!

Не путайце боб з гарохам, мы не будзем кідаць Расію, гэта наш сусед, мы будзем гандляваць. Згодны я з тым, што Расія наш саюзнік, але я не жадаю, каб у "братэрскіх" абдымках згінулі беларусы як нацыя, нашая мова і культура. Проста трэба падзяліць эканоміку і культуру. Мы саюзнікі ў эканоміцы і палітыцы (у эканоміцы трэба дбаць пра сваю карысць і ў палітыцы так сама, бо наша дзяржава нясе абавязкі перад нашымі грамадзянамі. Ергулевіч, я памятаю, калі ў Ленінградзе купляў прадукты заводаў майго горада, якія не мог купіць дома, а з мяне кпілі як з "дзярэўні" і "правінцыі, якая вывозіць піцерскія харчы), але дазвольце беларусам застацца беларусамі.
Я разумею, што тыя аўтары, якія Вам падаабаюцца (дарэчы мне таксама), рускія вялікадзяржаўнікі (тут няма нічога дрэннага) і гэтага пра Беларусь і Украіну пішуць толькі тое, што выгадна Расіі. Вы іх прапановы экстрапалюйце на Беларускую сучаснасць і цывілізацыю. На сваім форуме я калісьці пісаў аб тым, як складана быць праваслаўным беларусам. Што трэба аддзяляць Патрыярха Усея Русі ад Пуціна (пачытайце).

А наконт культуртрэгерскіх момантаў: іх і не трэба, гэта зробіць расійскае тэлебачанне, радыё, сучасная літаратура і папса, з аднога боку, і абыякавае стаўленне да беларускага, с другога. Думаю, што Вы англійскую мову ведаеце лепш чым беларускую, а можа і не адну.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 08.02.2005 20:53

2 С.А. Калинин

1. С.А. Калинин: "мы не будзем кідаць Расію"

Рад, что вы не собираетесь бросать Россию.

2. С.А. Калинин: "я не жадаю, каб у "братэрскіх" абдымках згінулі беларусы як нацыя, нашая мова і культура".

В этих братских обьятиях эта культура, во многом, сложилась. Вода не может убить рыбу.

3. С.А. Калинин: "у эканоміцы трэба дбаць пра сваю карысць і ў палітыцы так сама".

Согласен, но здесь есть много ньюансов. Не всегда то, что кажется выгодным в краткосрочной перспективе, оказывается разумным в рамках долгосрочного сотрудничества. Наша взаимосвязь с Россией настолько глубока, что в случае уничтожения одной части союза другая тоже недолго протянет. Культуры у нас различаются на 20-30%, но тип цивилизации у нас один, базовые ценности одни.

4. С.А. Калинин: "ў Ленінградзе купляў прадукты заводаў майго горада, якія не мог купіць дома, а з мяне кпілі як з "дзярэўні" і "правінцыі"

Дураки везде найдутся. В точности также относятся "коренные" минчане к "лимитчикам". Областям из-за этого отделяться что-ли?

5. С.А. Калинин: "аддзяляць Патрыярха Усея Русі ад Пуціна!"

С данным конкретным тезисом абсолютно согласен.

6. С.А. Калинин: "пра Беларусь і Украіну пішуць толькі тое, што выгадна Расіі"

Ничего странного не вижу. В конце концов нам никто не мешает писать о них, хи. Главное ведь не то, что написал отдельный чудаковатый ученый, а как это восприняло общество. Многое из того, что выгодно им, выгодно и нам. Многим этим вещам, кроме самих ученых, были свидетелями только факультетские тараканы, а уж они-то точно никому не проболтаются.

7. С.А. Калинин: "А наконт культуртрэгерскіх момантаў: іх і не трэба, гэта зробіць расійскае тэлебачанне, радыё, сучасная літаратура і папса, з аднога боку, і абыякавае стаўленне да беларускага, с другога."

Одного не пойму: где вы нашли сейчас русское телевидение, радио, современную литературу и попсу. В этом контекте сразу всплывает ремарка Жириновского: "Где вы в Государственной Думе видели русских?". Эта вся грязь не менее опасна для самих русских.

8. С.А. Калинин: "абыякавае стаўленне да беларускага"

Хочу привести здесь некоторые числовые данные из книги С.Д. Лаптенок (дфю, профессор, академик Белорусской академии образования) "Духовно-нравственный мир учащейся молодежи"
<center></center>Знание белорусского языка (%)
Первая цифра - среди белорусов, вторая - среди русских.
а. Свободно владею - 20.3; - 11.2;
б. Могу объясняться - 59.8; - 56.0;
в. Понимаю, но не говорю - 18.9; - 26.7;
г. Совсем не владею - 1.1; - 6.0;
Это результаты опроса студентов по специальностям, направленным на деятельность в сфере культуры. В остальных областях ожидается постепенный переход в течении 10-15 лет.
Вы хотите от страны слишком многого. Даже в Германии, которая слыхом не слыхивала о тех культурных ужасах, которые оппозиция приписывает "гаротным беларусам", на "высоком немецком" (литературный язык) говорит очень маленький процент населения (дикторы, ученые, политики и т.д.). Остальные разговаривают на германском варианте "трасянки". Причем диалекты колебаются в своих различиях в разных Федеральных землях настолько, что жители понимают друг друга с трудом, когда гостят у троюродных дядюшек и тетушек. Есть и такие, кому плевать на великую немецкую культуру.
"Абыякавасць" - не только наше личное несчастье, к сожалению, мир сейчас переполнен нигилистами. Нигилистом быть просто проще, удобнее. Так люди в разных странах отказываются от Родины в угоду комфорту.[xx(]

9. Белорусский я знаю лучше.

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 09.02.2005 15:14

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">В этих братских обьятиях эта культура, во многом, сложилась. Вода не может убить рыбу.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Спрэчна, агульная культура склалася пад час СССР. Дагэтуль было шмат адрозненняў, але гэта. Вось іх я і жадаю захаваць.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Культуры у нас различаются на 20-30%, но тип цивилизации у нас один, базовые ценности одни.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

І згодны, і не. Тут ёсць падыход Данілеўскага (адзіная Расія, астатнія павінны асімілявацца) і падыход Гумілёва (адзіны рускі суперэтнас, вялікарускі, украінскі і беларускі субэтнасы, які не зліваюцца). У межах суперэтнаса могуць існаваць некалькі дзяржаў.
Гэта вельмі складана.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Ничего странного не вижу. В конце концов нам никто не мешает писать о них, хи. Главное ведь не то, что написал отдельный чудаковатый ученый, а как это восприняло общество. Многое из того, что выгодно им, выгодно и нам. Многим этим вещам, кроме самих ученых, были свидетелями только факультетские тараканы, а уж они-то точно никому не проболтаются.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Даволі добра ведаю Украіну (многія рэгіёны), яны плююцца ад многая рускай паліталагічная пісаніны (дарэчы і я сам).
Шаноўны Ергулевіч, а Вы ведаеце, што ўспрымае грамадства, як яно (многія яго класы) ставяцца да саюза.
Цытуючы класіка, ёсць мухі і ёсць катлеты. Давайце вызначым дзе што, рэвізуем нашыя адносіны і будзем сябраваць далей.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Одного не пойму: где вы нашли сейчас русское телевидение, радио, современную литературу и попсу. В этом контекте сразу всплывает ремарка Жириновского: "Где вы в Государственной Думе видели русских?". Эта вся грязь не менее опасна для самих русских.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Згодны, але гэта, нажаль руская мова, ну пазначым ТБ як "русскоязычное". Вось ад такой "рускай" мовы і культуры я жадаў абараніцца. Хай рускія з гэтым і разбіраюцца, а пакуль яны вырашаць праблемы, ад нас нічога не застанецца. Таму трэба абараняцб сваю мову і культуру.

Наконт Германіі, раўна як і Іспаніі, там не было адзінай мовы. Проста адному з дыялектаў надалі статус дзяржаўнай мовы.
Калі ёсць абыякавасць, то трэба зацікавіць (пажадана эканамічна) каб яе было меньш.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 09.02.2005 16:32

2С.А. Калинин

1.С.А. Калінін: "Спрэчна, агульная культура склалася пад час СССР. Дагэтуль было шмат адрозненняў, але гэта. Вось іх я і жадаю захаваць."

Што спрэчна - спрачацца не буду, і так ужо далека ад ідэалаў пайшлі.[:D] Але наконт знікнуўшах адрозненняў я проста збіты з панталыку. Не падкажаце, што канкрэтна знікла? Ці хаця б якую крыніцу дадзеных?[:0]

2.С.А. Калінін: "І згодны, і не. Тут ёсць падыход Данілеўскага (адзіная Расія, астатнія павінны асімілявацца) і падыход Гумілёва (адзіны рускі суперэтнас, вялікарускі, украінскі і беларускі субэтнасы, які не зліваюцца). У межах суперэтнаса могуць існаваць некалькі дзяржаў."

Практыка падкажа той шлях, які патрэбен. Мне больш слушным здаецца падыход Гумілева. Калі да улады у Расіі прыйдуць сапраўды рускія людзі, то праблем з імі не павінна узнікнуць.

3.С.А. Калінін: "Даволі добра ведаю Украіну (многія рэгіёны), яны плююцца ад многая рускай паліталагічная пісаніны (дарэчы і я сам).
Шаноўны Ергулевіч, а Вы ведаеце, што ўспрымае грамадства, як яно (многія яго класы) ставяцца да саюза.
Цытуючы класіка, ёсць мухі і ёсць катлеты. Давайце вызначым дзе што, рэвізуем нашыя адносіны і будзем сябраваць далей."

Згодны, але тут тая ж праблема: гэтую ўсю пісаніну цяжка назваць рускай. Многае ствараецца з захістам на разбурэнне нашых сяброўскіх зносін. Як гаварылі старажытныя рымляне "Шукай каму карысна". У мяне проста няма дастатковай інфармацыі, каб вызначыць свае стаўленне на 100%. Тут добрая глеба дзеля навуковых даследаванняў.

4. С.А. Калінін: "Згодны, але гэта, нажаль руская мова, ну пазначым ТБ як "русскоязычное". Вось ад такой "рускай" мовы і культуры я жадаў абараніцца. Хай рускія з гэтым і разбіраюцца, а пакуль яны вырашаць праблемы, ад нас нічога не застанецца. Таму трэба абараняцб сваю мову і культуру."

Згодны з вамі, але толькі часткова. Пакуль мы займаемся сваімі клопатамі нічога можа не застацца ад рускіх... Знешнее уздзеянне настолькі моцнае, што толькі Беларусь, ці толькі Расія не валодаюць дастатковымі сродкамі дзеля стварэння эфектыўнай сістэмы абароны. Нават удвух мы яшчэ не ў бяспецы: без Украіны мы пратрымаемся, але страты будуць значна больш адчувальныя. Пра гэта напісана вельмі шмат, я выкарыстоўваў матэрыялы часопіса "Беларуская Думка".

4. С.А. Калінін: "Наконт Германіі, раўна як і Іспаніі, там не было адзінай мовы. Проста адному з дыялектаў надалі статус дзяржаўнай мовы."

Цікава, але на семінарах па беларскай мове, тэма дыялекты, нам гаварылі, што за выснову сучаснай літаратурнай беларускай мовы быў узяты дыялект Мінска і яго бліжэйшага наваколля. Іншыя тэрыторыі валодалі уласнымі дыялектамі.

5. С.А. Калінін:"Калі ёсць абыякавасць, то трэба зацікавіць (пажадана эканамічна) каб яе было меньш."

Згодны з тым, што з абыякавасьцю трэба змагацца, але ці не здрадзіць вам ваша надзея на матэрыяльную зацікаўленасць?
Усе ведаюць, што зрабілі грошы з камсамолам і многімі іншымі арганізацыямі моладзі. Я не кажу, што дапаманаць не трэба, але лішак матэрыяльных сродкаў заахвочвае людзей пэўнага кшталту, а гэта хутка пераўтварае ўстанову культурную ва ўстанову камерцыйную.[xx(]

З павагай.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 09.02.2005 17:11

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Што спрэчна - спрачацца не буду, і так ужо далека ад ідэалаў пайшлі.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Для каго гэта былі ідэалы, а для каго і Беламорканал (у прыватнай гутарцы магу нешта і распавесць). Але ўсе складана.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Не падкажаце, што канкрэтна знікла? Ці хаця б якую крыніцу дадзеных?<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Зараз не памятаю, але ў 17-18 ст. была вялікая пагроза для Расіі з боку беларуска-маларасійскага культурнага ціска (Больш падрабязна, Флоровский Г. прот. Пути русского богословия), ёсць яшчэ крыніцы, але там толькі асобныя заўвагі. Гэта складанае пытанне і патрабуе большага вывучэння.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Калі да улады у Расіі прыйдуць сапраўды рускія людзі, то праблем з імі не павінна узнікнуць.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Хай спачатку прыдуць, а калі не[:(!]

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Згодны, але тут тая ж праблема: гэтую ўсю пісаніну цяжка назваць рускай. Многае ствараецца з захістам на разбурэнне нашых сяброўскіх зносін. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Хто павінен рабіць цэнзуру, калі здзекваюцца, але ад імя Расіі, то хто вінаван. Той хто здзекваецца, той з каго здзекваюцца, або той аб імя каго.
Ергулевіч, рускія праблемы будуць вырашаць рускія, калі ім гэта не патрэбна, то не трэба і наша беларуская ахвара.
А больш іх псуюць дурныя рускія, якіх карціць ад беларускай або украінскай мовы, гісторыі, яны ж "вялікая нацыя", "Народ-Богоносец", а вось соплі з-пад носу часта цякуць (даруйце за заўвагу).
Я сам родам з мяжы, ведаю. Ад мяне Расія праз 50 км (ад вескі 15) на поўнач, дык там такі добры клімат, усе расце без парнікоў, дамы шаляваць не трэба, можна і пад саломай пражыць, а калі з гарэлкай[V].

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Пакуль мы займаемся сваімі клопатамі нічога можа не застацца ад рускіх... Знешнее уздзеянне настолькі моцнае, што толькі Беларусь, ці толькі Расія не валодаюць дастатковымі сродкамі дзеля стварэння эфектыўнай сістэмы абароны.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

На думку З. Бжэзіньскага галоўным ворагам ЗША з'яўляецца не Расія, а Руская Праваслаўная Царква. Абараняць трэба іншае, разумееце. Як і што жыць Расіі, калі будзе Страшны Суд - вырашыць Бог, гэта была Яго воля на конт рэвалюцыі, вайны і г.д., таму не пакаюцца рускія (і мы з імі), але не столькі за забойства Цара (я да гэта яшчэ не вызначыў свае адносіны, вельмі часта пад выглядам праслаўлення Цара ідзе паўзучая рэабілітацыя Імперскай Расіі і г.д.). Па воле Бога свет пражыве і без Расіі (так думалі і Візанцыйцы в 1453 г. і г.д.).
Дарэчы, па гэтай прычыне я давалі пасіўны у рэчышчы палітыкі.
<font color="red">Зрабі тое што трэба і хай будзе па воле Бога</font id="red">

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Цікава, але на семінарах па беларскай мове, тэма дыялекты, нам гаварылі, што за выснову сучаснай літаратурнай беларускай мовы быў узяты дыялект Мінска і яго бліжэйшага наваколля. Іншыя тэрыторыі валодалі уласнымі дыялектамі. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Згодны, але нашыя дыялекты больш падобныя, можна зрабіць адзіную мову. Тым больш, што ў аснове літаратурнай ляжыць царкоўна-славянская.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Згодны з тым, што з абыякавасьцю трэба змагацца, але ці не здрадзіць вам ваша надзея на матэрыяльную зацікаўленасць?<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Па-першае, трэба каб народу было патрэдна ведаць мову: напрыклад, ва ВНУ ёсць экзамен па беларускай мове (не выбар, а экзамен), колькі тады бацькоў будуць наймаць рэпетытараў, а можа і наконт беларускай школы думаць будуць;
Па-другое, выданне нарматыўных актах на беларускай мове без адначасовага перакладу на рускую (праз месяц-два), стандартаў і г.д.;
Па-трэцяе, вызначэнне тых устаноў, якія павінны весці дакументацыю на беларускай мове. У першую чаргу тых, хто займаецца рэгістрацыяй, ліцэнзіямі, падаткамі;
Па-чацвертае, не ліміт беларускай музыкі, а ліміт беларускай мовы (прычым не на узроўні трасянкі) у сродках масавай інфармацыі;
Па-пятае, вонкавая рэклама і г.д.
Па-шостае, теставанне <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">на свободнае веданне мовы <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">пры прыеме на дзяржслужбу
Трэба проста вызначыць тое, што павінна быць на беларускай мове, калі камерцыі гэта будзе патрэбна, усе будзе добра.

Такім чынам, людзям мова будзе патрэбна, яны будуць зацікаўленыя. Размаўляй на любой мове, але ёсць той ліміт, дзе ты павінен карыстацца дзяржаўнай мовай тытульнай нацыі.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 10.02.2005 2:32

2 С.А. Калинин

Извините, что снова перехожу на русский - это не изменение "агрегатного состояния", а банальное отсутствие клавиатуры.

1. С.А. Калинин: "Для каго гэта былі ідэалы, а для каго і Беламорканал (у прыватнай гутарцы магу нешта і распавесць). Але ўсе складана."

Во времена Сталина в фоктрине международного публичного права все еще бушевали споры по поводу: "Можно ли все народы считать полноценными?" Под этот шумок исчезло 2млн патогонских индейцев, фактически уничтожена целая культура, если не цивилизация.
Каждый сможет привести достаточно фактических данных прошлого, чтобы обосновать свою позицию: фактический материал достаточно обширен, чтобы строить логические связи в любом направлении, работая с достаточно удобными "кусками" в 70-140 лет.
Это очень скользкая тропа: тот случай, когда "за деревьями леса не видно". Советский режим ударил по русским не менее, если не более жестоко.

Согласен, что все сложно, но если мы позволим боли прошлого скрыть от нас возможности настоящего...

2. С.А. Калинин: "Зараз не памятаю, але ў 17-18 ст. была вялікая пагроза для Расіі з боку беларуска-маларасійскага культурнага ціска (Больш падрабязна, Флоровский Г. прот. Пути русского богословия), ёсць яшчэ крыніцы, але там толькі асобныя заўвагі. Гэта складанае пытанне і патрабуе большага вывучэння."

Согласен, что сложное. Но неужели нет ничего более понятного, что ли? Вот у украинцев, например, дешево и сердито: "москали колбасу з"iлi.":-)
Но если уж говорить серьезно:

Народ, как целостность, на месте. Традиций осталось не меньше, чем у других народов: Купалле, Дажынки, Каляды и т.д. и т.п. В теме "Кто в доме хозяин?" кто-то даже утверждал, что где-то есть живые остатки наших верований еще дохристианской эпохи! Хотя на уровне страны, как целого, язычества фактически нет, но отдельным районам Белорусского Полесья есть чем похвастаться.
Мы, конечно, отличаемся от тех белорусов, что были в 17-18вв. Однако, в этом виноваты не только "москали". Народы изменяются со временем. Что-то ушло вполне демократическим путем. Греки ведь тоже не говорят на том греческом, который был тогда. В ходе реформы языка новогреческий тоже претерпел такие изменения, что кричали об угрозе родному языку.
Не скажу, что такие изменения всегда к лучшему, но их еще никому не удавалось избежать...
Насчет угрозы 17-18вв. Это было вскоре после присоединения и разномастные "друзья" нашей веры и типа цивилизации надеялись просочиться не войной, так миром. Вы же знаете какими темпами к нам переселяли польских осадников. До сих пор на нашей территории существует довольно компактный польский анклав. Перед присоединением к этим "любителям быдла" добавилась и общирная резидентура конкурирующих государств, не исключая и "святой престол" с его всепроникающими иезуитами. При оценке тогдашних событий этот фактор играет ключевую роль.
Чем мы могли серьезно повредить русским, разделяя одну веру, один тип цивилизации?
Реальную опасность нес смертельный яд унии, котороя, под прикрытием идентичной обрядовости, несла абсолютно другие базовые ценности.

3.С.А. Калинин: "Хай спачатку прыдуць, а калі не?"

Ну тогда, как в старом анедоте: "накрыться простыней и медленно ползти к кладбищу."
Мы не должны этого допустить. Мова и обрядовость, конечно не пострадают, но это будет все, что нам позволят оставить. В остальном "белорусы" того времени станут "как все". После тяжелого дня выступлений перед "хозяевами мира" они устало побредут в свои "блоки временного проживания" (навеяно новым законом о жилье, который собираются пропихнуть общечеловеки в Госдуме; для нас наврядли потратятся на разработку отдельного проекта) кушать бигмаки и запивать их кока-колой под гнусный хохот Джерри Спрингера.
Скажете слишком мрачно, но о многих повседневностях нашего веселого сегодня еще наши отцы говорили не иначе, как с содроганием.

4. С.А. Калинин: "Хто павінен рабіць цэнзуру, калі здзекваюцца, але ад імя Расіі, то хто вінаван."

Цензура - здравый смысл людей разных рангов и уровней. Конечно эту способность, как утверждал еще Карл Гюстав Юнг, в людях нужно неустанно поддерживать и развивать.
Вранья всегда было много. Я не предлагаю выгребать все эти "авгиевы конюшни" только силами белорусов. Просто нужно оказывать поддержку и понимание, когда это необходимо.

5. С.А. Калинин: "На думку З. Бжэзіньскага галоўным ворагам ЗША з'яўляецца не Расія, а Руская Праваслаўная Царква. Абараняць трэба іншае, разумееце. Як і што жыць Расіі, калі будзе Страшны Суд - вырашыць Бог, гэта была Яго воля на конт рэвалюцыі, вайны і г.д., таму не пакаюцца рускія (і мы з імі), але не столькі за забойства Цара (я да гэта яшчэ не вызначыў свае адносіны, вельмі часта пад выглядам праслаўлення Цара ідзе паўзучая рэабілітацыя Імперскай Расіі і г.д.). Па воле Бога свет пражыве і без Расіі (так думалі і Візанцыйцы в 1453 г. і г.д.)."

Спорить с Бжезинским - себе вредить. Поспорю с вами.:-)

а. Я не отрицаю святой промысел.
б. Византийская концепция симфонии властей, основанная на православии, предусматривала наличие "удерживающего", охранника и защитника православия.
Чтобы не возбуждать кривотолки (кто захочет - уточнит) укажу только на один момент: чтобы был "удерживающий" необходима государственно-властная основа, которя бы обеспечила его необходимыми ресурсами для защиты. Конечно, недостающее восполнится, но то, что возложено на нас мы обязаны сделать сами.
Поляков из Москвы могли выдворить и легионы ангелов, но призван был человек.
У византийцев тогда еще был собственный удерживающий (хотя уже тогда это было спорно, из-за той паучей сети, которой их опутал Ватикан): они все еще могли себе позволить утверждать что-то подобное.
г. Возрождение Беларуси, России и Украины как гармоничного целого, несокрушимой ограды Церкви, предсказывалось многими святыми.
И это не только плеяда русских старцев, венчаемая святильником духа - Серафимом Саровским.
Это и многие "зарубежные" старцы (вера не знает границ). Наиболее известным из них у нас является Паисий Афонский, почивший 12 июля 1994г. (прим. к форумчанам: прошу не спекулировать на дате смерти, предсказания были сделаны еще в пору процветания империи прогрессирующего атеизма) Очень интересен как его четырехтомник (его еще дополняют, будет больше), так и отдельные произведения, но их, к сожалению, было сложно достать уже два года назад.:-( Может переиздадут?:-)

6. С.А. Калинин: "Згодны, але нашыя дыялекты больш падобныя, можна зрабіць адзіную мову. Тым больш, што ў аснове літаратурнай ляжыць царкоўна-славянская."

Похожесть диалектов и делает их составляющими одного языка. То, что отличается сильнее - уже другой язык.

Извините, если, что не так, но мне показалось, что вы меня ловите на незнании понятий.

Церковно-славянский - единый язык Киевской Руси. Я знаю, что профессор Юхо был против самого ее существования, но он был против этнически единой, унитарной Киевской Руси.
Против такой и я возражаю.:-) Еще в дореволюционной литературе встречается мнение о том, что сам термин "Русь" не имел этнического содержания, а служил названием конфедерации княжеств, населенных дрыговичами, кривичами, вятичами, мордвой, чудью и т.д. и т.п.

7. С.А. Калинин: "Па-першае, трэба каб народу было патрэдна ведаць мову: напрыклад, ва ВНУ ёсць экзамен па беларускай мове (не выбар, а экзамен), колькі тады бацькоў будуць наймаць рэпетытараў, а можа і наконт беларускай школы думаць будуць;........"

Ничего против таких нововведений, как таковых не имею, но при соблюдении двух условий:
а. русский язык сохранит свой статус, хоть и отойдет на второй план. Мне кажется, что такой жест доброй воли никому не повредит. В Швейцарии 4 гос. языка и все довольны.
б. не будет дискриминации русскоязычных. В Швейцарии ведь как-то обходятся...

С уважением.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 10.02.2005 2:49

2 С.А. Калинин

Совсем забыл про ваше замечание насчет юга Росси.
Благоприятная для жизни зона территорий РФ составляет несколько процентов от общей территории.
Очень интересна книга Прашева "Почему Россия не Америка". Там развенчивается целая плеяда мифов о несметных богатствах России.
Особенно мне понравилось его образное сравнение (воспроизвожу не дословно):
"Из-за суровых природно-климатических условий большая часть месторождений не более доступна, чем метановая атмосфера другой планеты".

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 10.02.2005 12:58

2 С.А. Калинин

Выбачайце, калі ласка, што так многа напісаў. 2 гадзіны думаў, але карацей не атрымліваецца.[:I]

2Ганна

Спадзяваюсь, што вы таксама не супраць.

З павагай.

Ергулевіч

Arx
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 47
ЗарэгістраваныCOLON 04.02.2005 0:17
CONTACTCOLON

Паведамленне Arx » 17.02.2005 22:10

Есть такое понятие - nation building. Под ним разумеется совокупность экономических, культурных и политических мероприятий, направленных на организацию мирового пространства в виде совокупности "наций", выстроенных по определенной схеме, неспособных существовать самостоятельно и опирающихся на англо-саксонский мир как единственный источник стабильности.

Беларуси нужен проект развития.

А с двуязычием можно и попозже разобраться, если решим, что надо.

Nickolas
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 98
ЗарэгістраваныCOLON 19.01.2005 2:23
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Nickolas » 18.02.2005 1:03

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Arx</i>

Беларуси нужен проект развития.

А с двуязычием можно и попозже разобраться, если решим, что надо.

На мой погляд адной з важнейшых вехаў развіцця і павінна быць пытанне аб мовах, увесці яе накшталт прапановы Сяргея Артуравіча было б вельмі важна для нашай краіны. І канешне трэба прадухіліць усялякую дыскрымінацыю рускамоўных.

Arx
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 47
ЗарэгістраваныCOLON 04.02.2005 0:17
CONTACTCOLON

Паведамленне Arx » 18.02.2005 14:05

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Nickolas</i>

На мой погляд адной з важнейшых вехаў развіцця і павінна быць пытанне аб мовах, увесці яе накшталт прапановы Сяргея Артуравіча было б вельмі важна для нашай краіны. І канешне трэба прадухіліць усялякую дыскрымінацыю рускамоўных.

Вы не совсем понимаете. Стране нужен проект развития. Если его ядром сделать вопрос о языках (а в силу того, что вопрос этот затрагивает каждого в стране, он неизбежно станет одним из центральных), мы, по сути, займемся нацибилдингом вместо того, чтобы решать действительно важные проблемы.
А белорусский язык - для начала - можно было бы начать продвигать через школу (сделать программу по белорусской литературе действительно интересной: признать, что своих писателей великих у нас почти нет и перевести некоторые вещи из классики на белорусский язык).

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей