Аборт и право на жизнь.

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 25.01.2005 0:00

2Ганна
Это послание Святого Отца Папы Иоанна Павла II к Всемирному дню больного (прошу Вас, дочитайте его до конца и особенно обратите внимание на пункты с 5 по 15)
http://caritas.irk.ru/stan1.htm

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 25.01.2005 0:12

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">Не дискриминация ли это? Если у человека нет желания к своему полу, никакой пример его не возбудит. А дети, по-моему, должны видеть то, что происходит на самом деле.
П.С. Кстати, многим мужчинам можно взять пример с гомосексуалистов в плане внешности.
2Ганна
В Первом Послании св. Петра говорится насчет этого (правда обращается он к женщинам)
Ich ozdoba niech biedzie nie to, co zewtnetrzne: uczesanie wlosow i zlote pierscenie ani strojenie sie w suknie, ale wnetrze serca czlowieka o nienarushalnym spokoju i lagodnosci ducha, лещкн jest tak cenny wobec Boga.
приблизительно можно перевести так:" Да будет украшением вашим не внешнее плетение волос, не золотые уборы или нарядность в одежде, но сокровенный сердца человек в нетленной красоте кроткого и молчаливого духа, что драгоценно пред Богом."

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626

Паведамленне NAH-NAH » 25.01.2005 0:15

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">А что, лучше жить по принципу: кто кого перерожает? Тогда наши дети будут спать стоя, и не только наши. Эгоизм наций таким образом приведет планету к положению переросшегго овоща, оболочка которого уже не в состоянии расти. <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Я не хочу, чтобы мои внуки ходили в мечеть, а над Европой по утрам разносились завывания мулл (что весьма вероятно).

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46
ЗарэгістраваныCOLON 07.11.2004 22:12

Паведамленне Ганна » 25.01.2005 12:48

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Да будет украшением вашим не внешнее плетение волос, не золотые уборы или нарядность в одежде, но сокровенный сердца человек в нетленной красоте кроткого и молчаливого духа, что драгоценно пред Богом<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Нах-Нах, я имела ввиду аккуратность. А то многие мужчины, осознавая, что они мужчины, забытают просто ухаживать за собой.
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Я не хочу, чтобы мои внуки ходили в мечеть, а над Европой по утрам разносились завывания мулл (что весьма вероятно).<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Вашим внукам выбирать. Как можно судить о том, какая религия лучше! Если они создали общество, которое сможет выжить, значит так суждено. А вообще, тут же борьба идет на идеологическом уровне. И от количества детей мало зависит, кто и что у нас будет завывать.
<i>С одной стороны, предпринимаются значительные усилия, направленные на продолжение жизни и даже на её искусственное рождение; но, с другой стороны, не дается право на рождение тем, кто уже зачат, и ускоряется смерть тех, кто уже считается бесполезным. Более того: в то время как признаётся ценность здоровья и растёт число инициатив по его охране, порой принимая форму своеобразного культа тела и гедонистического стремления к физическому совершенству, мы сводим жизнь к потребительскому товару, создавая новую шкалу отверженности для инвалидов, престарелых и неизлечимо больных.</i> А не является ли подобное лишь инстинктом человечества выжить и усовершенствоваться? Остаются сильнейшие. Конечно, мы не животный мир и данное заключение крайность, но не большая, чем то, что сказано выше. Рассматривать нужно духовное и материальное вместе, как взаимообуславливаемые явления. Легализация абортов приводит к пониманию его как НЕ плохого явления, к понижению моральности людей. Это, по-моему, далеко не факт. Все зависит от понимания. В тоже время, иногда возникают ситуации, когда аборт просто необходим. Как кто-то уже говорил при большой вероятности смерти роженицы, или такой пример: девушка лет 15, сама чистота и наивность, влюбляется в плохого парня, беременеет. А дома папа с ремнем - о ребенке и речи быть не может.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 25.01.2005 13:53

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Вашим внукам выбирать. Как можно судить о том, какая религия лучше!<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Ганна, Вашім дзецям выбіраць на якой мове размаўляць, таму, калі ласка, або размаўляйце з імі на ўсіх мовах, альбо ні на якой. Стануць дарослымі і зробяць свой выбар.

Вы пытаецеся, як можна параўнаць рэлігіі. Можна, мая даражэнькая, і патрэбна іх параўноўваць. Больш падрабязна Кураев Андрей (диакон) Дары и анафемы. Что Христианство принесло в мир. У гэтага аўтара есць свой вельмі цікавы сайт. У Рамблеры (рэлігія) у 20 топаў увахлдзіць.
Давайце проста прааналізуем дагматыку і практыку (што Вы, на жаль, не жадаеце).
Звычайнае Хрысціянства, але для Захада вельмі звычайная рэч - прымус у веры (я ведаю дагматычнае абгрунтаванне), для Усхода - такога няма. Кальвіністы ў ЗША плацілі грошы за скальп індзейцаў, а каталікі ў Мексіцы праз інквізіцыю прызналі ў тых жа дзікуноў наяўнасць душы. Таму белыя англасаксы не змешваліся з мясцовымі жыхарамі, а іспанцы парадзілі крэольскую расу.
Іудзеі лічаць людзьмі толькі сябе. Мусульмане таксама. Хрысціане прызнаюць (за некаторымі сектанскімі выключэннямі) роўнасць ўсіх перед Богам і, як следства, абсалютныя правы чалавека.
Ну гэта т.з. "аўраамічныя рэлігіі", жорсткі монатэізм.
Давайце паглядзем на паганцаў. Мексіка, знішчаная Картэсам, штодзенна прыносіла некалькі чалавечых ахвяраў, Тое ж было і ў Перу.
Апошнія чалавечыя ахвяры ў ламаізме былі дакументальна зафіксаваны ў Манголіі ў 30х 20-го стагоддзя.
І гэтак далей.
Ганна, проста параўнайце, вазьміце некалькі пытанняў: хто ёсць чалавек, якая яго мэта і прызначэнне, што ён вінен Богу ці Бог яму, як ставіцца да іншых. І ціхонька ў слупочак выпісвайце, як якая рэлігія адказвае на некаторыя пытанні.
Апошні прыклад з майго асабістаго жыцця. Калісьці (я напэўна толькі скончыў БДУ) мой добры сябар пайшоў ў секту, мы ўсе (верылі усе, але наконт сумленнай дагматычнай веры - казаць цяжка, заходзілі ў храм, я нават хадзіў на споведзь і Прычасце) пачалі яго адгаворваць, вырываць (прамыўка мазгоў у яго там была каласальная, спаць яму не давалі, усе кантакты абмяжоўвалі па-за сектай і г.д.). Я, як найбольш старэйшы, пайшоў да святара - параіцца. Святар даў разумную параду, Бог кожнага вядзе сваім шляхам, ты ня ведаеш чаму яму была дадзена такая спакуса, маліся за яго. І потым праз шмат часу я зразуумеў, што падзенне майго сябра прывяло (і не яно адно, але гэта даволі інтымная справа, я не жадаю яе выносць на форум, як мяне цягнула, а я не хацеў ісці) да Бога і не толькі мяне адного. Яшчэ адзін хлопец зараз вучыцца ў семінарыі, можа будзе святаром.
Дык вось наш "сектант" потым выйшаў адтуль. Размоў на рэлігійныя тэмы мы не вялі, заўсёды разраўляючы на іншыя тэмы. Неяк ён мне даў выключна рэлігійную кнігу ОШО (ёсць такі індус), ведаючы трохі індуізм я не думаў чытаць, але сяраб прапанаваў і я не адмовіў. Я яе не чытаў, але не так даўно яна папалася мне пад рукі, адчыніў на першай старонцы і назва главы "Забойства сваіх бацькоў". Сэнс такі: чалавек застаецца дзіцяцем да тых часоў пакуль не парве ўсе сувязі, які яго абмяжоўваюць (заб'е іх носьбітаў): бацькі, аўтарытэты і г.д.
Канешне, ОШО не піша пра рэальнае забойства, але ад забойства віртуальнага, псіхалагічнага да рэальнага - адзін крок.
І параўнайце з Старым Запаветам (5 закон "почитай отца и матерь своих, злословящий отца и матерь смертью да умрет").

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">А не является ли подобное лишь инстинктом человечества выжить и усовершенствоваться? Остаются сильнейшие. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вось больш мацнейшыя веры і застануцца. Пастхрысціянскі свет проста пайдзе на могілкі.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Легализация абортов приводит к пониманию его как НЕ плохого явления, к понижению моральности людей.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вось Вы і падцвердзілі маю думку, маральнакепскі ўчынак праз права прызнаецца легальным і ўзнікае пытанне, чаму я павінен падпарадкоўвацца праву, якае дазваляе тое што мне брыдка, неўспрымальна для майго светапогляду. Тады права толькі інструмент палітычнай барацьбы, яго аўтарытэт ніжэй за плінтус (не гледзячы на ўсі разважанні аб правовой культуры). Вашыя далейшыя прыклады з разраду звычайных і даведзеных да абсалюту.
Пачытайце Асновы сацыяльнай канцэпцыі РПЦ, там ёсць адказы на Вашыя пытанні.
Можа не трэба прызнаваць аборт легальным учынкам, а такія выпадкі выражаць індывідуальна. Тады ўсім зразумела, былі выключныя абставіны, а так можа гэты "тата" і рады будзе ўнуку, а дачка "сама чистота и невинность" ужо пяты раз ідзе да доктара.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 25.01.2005 16:22

Кстати, насчет суррогатного материнства. http://naviny.by/ru/content/rubriki/1-y ... 5-01-05-1/

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 25.01.2005 21:51

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Можа не трэба прызнаваць аборт легальным учынкам, а такія выпадкі выражаць індывідуальна.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
А кто решать будет? Ни один человек не может адекватно сказать о жизни другого. Просто надо предусмотреть все варианты (на сколько возможно). Полностью отрицать ни в коем случае нельзя.
Сергей Артурович, дайте, пожалуйста, ссылочку на сайт, где можно ознакомится с основами церкви. Я как-то искала - столько всего, а что верно, не знаю.

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 25.01.2005 21:58

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Вось Вы і падцвердзілі маю думку, маральнакепскі ўчынак праз права прызнаецца легальным і ўзнікае пытанне, чаму я павінен падпарадкоўвацца праву, якае дазваляе тое што мне брыдка, неўспрымальна для майго светапогляду. Тады права толькі інструмент палітычнай барацьбы, яго аўтарытэт ніжэй за плінтус (не гледзячы на ўсі разважанні аб правовой культуры). <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Вы не дочитали мысль. Я ведь это отвергаю. Встречный вопрос: а почему я должна подчинятся закону, который отрицает необходимые мне вещи? Компромис надо находить.
Насчет суррогатного материнства я согласна. Право последнего решения должно оставаться за генетическими родителями.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 26.01.2005 19:17

2Ганна

http://www.mospat.ru
Гляньце ў Афіцыйных дакументах. Основы социальной концепции Русской православной церкви.

Яшчэ цикавая даповедзь

Доклад митрополита Калужского и Боровского Климента, Управляющего делами Московской Патриархии «Школа, семья, Церковь – задачи в условиях демографического и духовного кризиса» http://www.sedmitza.ru/index.html?did=20657

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 27.01.2005 21:45

Странно, что меня не стали критиковать за суррогатное материнство, хотя ведь все впереди?[;)]

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 27.01.2005 22:23

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"> Странно, что меня не стали критиковать за суррогатное материнство, хотя ведь все впереди?<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Ганна, ці Вы правакатар (у станоўчым сэнсе) гэтага слова, а можа Вам проста падабаецца дыскусія (анекдот апавядаць не буду). Падкінулі нейкую думку і мракабесы-артадоксы-кансерватары з пенаў у вуснаў абвяргаюць, аргументуюць, а нашая Ганначка ціхенька ўсьміхаецца.[:D] А можа проста ёсць жаданне перавесці размову.

Калі-небудзь і да сурагатнага мацярынства (які знайсці эквівалент не ведаю, гэтае слова слых рэжа) дойдзем.

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 28.01.2005 20:53

Я просто не увидела энтузиазма у форумчан для продолжения этой темы.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 29.01.2005 13:25

Не напишут, так хоть почитают. За то им и спасибо огромное.[:D]

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 31.01.2005 11:33

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Я просто не увидела энтузиазма у форумчан для продолжения этой темы.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Даражэнькая Ганна!

Ну які можа быць энтузіязм на сур'езным узроўні. Тут патрэбныя важкія аргументы, які не народжваюцца ў адзіны момант.
А пераскокваць з адной тэмы на іншую - можна, а ці есць сэнс. Напрыклад, на маім уласным форуме вельмі мала удзельнікаў, праўда, зайшлі вельмі сур'езныя і падкаваныя асобы і напісалі шмат чаго цікавага. Праз колькі часу яны зайдуць яшчэ - я не ведаю.
Тут трэба вырашыць, форум гэта што: проста паразмаўляць (гэта добра, і некаторыя форумы - звычайны "треп"), або вырашыць праблему (тут складаней). Трэба вучыцца дыскусіі на высокім узроўні, трэба шмат чаго чытаць і ведаць. А то атрымоўваецца так, што чалавек прачытаў адну кніжку (артыкул) і УСЕ ВЕДАЕ.
Жыццё складаней, чым кніжкі.
Зразумейце, што вельмі цяжка прадоўжваць сваю працу, напрыклад, весьці дыскусію, прыводзіць новыя аргументы, калі не жадаюць адказваць і г.д. Значна прасцей змяніць тэму.

З павагай
С.А.Калінін

Калі Вы цікавіцеся гэтай тэмай, то напісалі б курсавую на тэму "Правы асабы, узнікшыя як вынік навукова-тэхнічнага прагрэса: прырода, сутнасць, перспектыка"

Пачытайце яшчэ вось што

http://www.pravoslavie.ru/cgi-bin/jurna ... 0131110219

Ганна
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 46

Паведамленне Ганна » 31.01.2005 14:17

Расскажите, пожалуйста, кто-нибудь о внематочном оплодотворении.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей