Аборт и право на жизнь.

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235
ЗарэгістраваныCOLON 28.11.2004 14:01

Паведамленне sasha » 02.03.2005 0:13

to Сергей Артурович: Свобода и свобода выбора - разницу чувствуете?

sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235

Паведамленне sasha » 02.03.2005 0:18

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">У чалавека ёсць выбар, і калі жанчына (або з мужчынай) пажадаюць зрабіць аборт, то яны яго зробяць. Справа ў тым, што як гэта будзе кваліфікавана правам.
Я лічу, што права не павінна замацоўваць маральна-негатыўныя ўчынкі.
У чалавека ёсць свабода забіваць ці не, гвалтаваць ці не і г.д. Але права тут жорстка карае, так і ў нашым выпадку.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
А моральные взгляды то разнятся...
Конечно с религиозной точки зрения можно сказать...и воздасться каждому за садеянное...
Но никто не должен лишать человека выбора, что ему делать...убивать...делать аборты...или жить жизнью праведной!

sasha
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235

Паведамленне sasha » 02.03.2005 1:35

А я бы не стала делать аборт...Малюнак

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.03.2005 9:11

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">to Сергей Артурович: Свобода и свобода выбора - разницу чувствуете<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Калі ласка, растлумачце.
свабода ў праве (права як мера свабоды - адна са школ праваразумення" разумеецца або як свабода для чаго (пазітыўная свабода) або свабода ад чаго (негатыўная свабода).
Абсалютная свобода (не "осознанная необходимость по Марксу и Ленину") ёсць магчымасць выбара паміж Дабром и Злом. Але тут зноў лагічная блытаніна, свабода выбара ў філасофіі і праве не адно і тое ж. Дзяржава і права павінны караць, калі чалавек зрабіў не той выбар, выбар, які забаронены (забіў, згвалтаваў, скраў і г.д.)

Не трэба пераносіць ў адносную сферу права абсалютныя катэгорыі філасофіі і рэлігіі.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">А моральные взгляды то разнятся...<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Згодны, але заўвага, якая тычыцца асаблівасцяў суадносінаў права і маралі. На Захадзе мааральна тое, што не супярэчыць праву. Таму, калі мы легальна замацоўваем нейкую мадэль паводзінаў як правамерную, то грамадства аўтаматычна пазбаўляецца права крытыкаваць гэтыя ўчынкі як амаральныя (вяршынства права). На Ўсходзе (у традыцыйных сістэмах) правамерным можа быць толькі тое, што адпавядае або не супярэчыць маральна-рэлігійным асновам грамадства.

З павагай

С. А. Калінін

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.04.2005 14:04

Цікавая спасылка, як юрысты пракаментуюць

НЕКОТОРЫЕ МЫСЛИ О ПРАВОВЫХ ГАРАНТИЯХ РОССИЙСКИХ МАТЕРЕЙ
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/050413134049

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 13.04.2005 15:05

2Калинин

Спасибо за ссылку. Слов нет... мова аднялася...

"Гомицид" убийство людей, "доло" - способ совеpшения пpеступления путем заведомого обмана в контpакте или договоpе.
http://www.x-libri.ru/elib/krmrz001/00000051.htm
http://www.pravoslavie.ru/news/040524175322
http://www.vitrenko.org/main/question.h ... tion_id=27

С уважением.

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 26.04.2005 20:15

Энциклика Святого Отца Пия XII “Саsti Соnnubi ” ”(“О христианском браке”, 1930):
“Те, кому вверены бразды правления, не должны забывать об первейшей обязанности всякого представителя власти... защищать жизни невинных... среди коих мы должны упомянуть в первую очередь младенцев, таящихся в материнских чревах. А если облеченные властью... не станут защищать их, но своими законами и постановлениями обрекут их на гибель от рук врачей и прочих, им надлежит вспомнить, что Господь - Судья и Мститель за невинно убиенных, кровь которых вопиет из земли к небесам”.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 29.04.2005 0:53

я тут почитал топ, понял, что мозг определенно штука сложная...
простите, но из 5 страниц оффтопа болше половины..куда модеры гледят..а некуда не глядят, нет их просто...
ну да ладно
по теме смею заметить, что она называется <b>аборт и право на жизнь</b> а по сему:
<ul><li> право на жизнь у нас написано много где, все ссылки на нормы долго приводить </li><li> в разговоре с врачами, в том числе и учеными я имел возможность услышать прерасный тезис <u>врачи не должны жалеть своих пациентов, это потом больно и для врачей и для пациентов</u> </li><li> рассмотерние всего с позиций исключительно мральных заведомо обречено на неудачу...регуирование-то у нас пока правовое а не моральное </li></ul>
<b>2 Калинин </b> простите, но сслыка весьма неубедительна, ибо речь идет, во-первых, о России, а во-вторых у народа вцелом с категоричностью большие проблемки-с...
этак можно в роли Буриданова животного побывать...не очень мне хочется
<hr noshade size="1">
<hr noshade size="1">
сабж: я вот знаю мнение, что перед решением потенциальной матери на оную процедуру весьма полезно показывать ей кино интересное, где подобная процедура проводится.

пока все, ибо нужно перевариьть прочитанное
з.ы. я с полгода назад подержал в руках "ложку" котрой операция и проводится... обычная такая ложечка с краем одним заостренным...
считаю себя человеком весьма сильным психологически, мясо человеческое воспринемаю нормально...но после вида одной железяки холодным потом пробило и я резко пересмотрел свою теорию взаимоотношений...уж очень скребет оп сердцу.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 29.04.2005 8:15

2 Калинин простите, но сслыка весьма неубедительна, ибо речь идет, во-первых, о России, а во-вторых у народа вцелом с категоричностью большие проблемки-с...
этак можно в роли Буриданова животного побывать...не очень мне хочется

Гэта так, адна з думак, з якой я згодны. Але Расія вялікая і там могуць знайсціся людзі, якім гэта баліць і якія будуць пісаць. Мы ж краіна невялікая. Напрыклад, Вы многа ведаеце ў Беларусі навукоўцаў, якія б займаліся суадносінамі рэлігіі і права на акадэмічным, а не на прыкладным ўзроўні (акрамя мяне:) ). А вось у Расіі і так сама не шмат, але яны ёсць.

рассмотерние всего с позиций исключительно мральных заведомо обречено на неудачу...регуирование-то у нас пока правовое а не моральное

Справа ў тым, што нашыя маральныя погляды потым замацоўваюцца ў праве, прававы дазвол забіць дзіця (Вы вельмі слушна давялі аб нейкай лыжцы), або даць кожнай маці паглядзець фільм і нейкія там фотакарткі - гэта вяцякае з нашых маральных поглядаў. Спачатку ў грамадстве узнікае "заказ" (маральна абгрунтаваны, маўляў правы жанчыны, планаванне сям'і і г.д.) і толькі потым гэты заказ замацоўваецца ў праве, і пачынае адваротна ўплываць на мараль. Дазволена закона - не можа карытыкавацца з боку маралі (прынцып прававоой дзяржавы і амерыканскага права).

З павагай

С. А. Калінін

Сонечка
Недоросль
ПаведамленняўCOLON 1
ЗарэгістраваныCOLON 29.04.2005 20:50
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Сонечка » 29.04.2005 20:54

Які цікавы Форум! Шкада, што я не далучылася да вас раней.
Магчыма, вы таксама знойдзеце цікавым наступны тэкст, дзе йдзе пра шляхі будавання цывілізацыі любові, пра што казаў Папа Ян Павал II:

Пастулат аб прымаце этыкі над тэхнікай на шляху пабудовы цывілізацыі любові ўжо гучаў у пытаннях, пастаўленых Святым Айцом у энцыкліцы «Redemptor hominis». «Ці ўсе існуючыя і будучыя дасягненні тэхнікі ідуць у пары з прагрэсам этыкі і з духоўным развіццём чалавека? Ці чалавек як такі ў іх кантэксце таксама развіваецца і ідзе наперад, ці адступае і дэградуе ў сваёй чалавечнасці? Ці расце ў людзях, у „свеце чалавека“, які сам па сабе з’яўляецца светам маральнага дабра і зла, перавагаю першага над другім? Ці ў людзях, паміж людзьмі, паміж грамадствамі, народамі, дзяржавамі расце справядлівасць, салідарнасць, грамадская любоў, павага да правоў кожнага — як чалавека, так і народа?»61.

Прызнанне прыярытэту этыкі над тэхнікай дазваляе чалавеку накіраваць навукова-тэхнічны прагрэс на пошукі праўды, якая павінна садзейнічаць дабру чалавека, а не быць крыніцай небяспекі і страху62. Адсутнасць такога прыярытэту ў жыцці выяўляецца ў такіх з’явах, як, напрыклад, эўтаназія, кланаванне чалавека і інш. З пункту гледжання тэхнікі яны могуць быць выкананы на вельмі высокім узроўні, але якая іх маральная каштоўнасць?63.

Прыклады розных формаў злоўжывання можна пералічваць бясконца. У святле гэтага трэба сцвердзіць, што «развіццё тэхнікі і адзначанае панаваннем тэхнікі развіццё сучаснай цывілізацыі патрабуе прапарцыянальнага развіцця маральнасці і этыкі (...), каб чалавек у кантэксце гэтага прагрэсу станавіўся лепшым, больш сталым духоўна, больш свядомым адносна годнасці сваёй чалавечнасці, больш адказным, больш адкрытым на іншых людзей»64. Калі такое развіццё мае месца, можна казаць пра належнае разуменне сутнасці, а таксама пра практычнае выкарыстанне ў жыцці папскага пастулату аб прымаце этыкі над тэхнікай на шляху будавання цывілізацыі любові, якая канчаткова павінна весці да ўсеагульнага паяднання.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 30.04.2005 2:14

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Сонечка</i>

Які цікавы Форум! Шкада, што я не далучылася да вас раней.
Магчыма, вы таксама знойдзеце цікавым наступны тэкст, дзе йдзе пра шляхі будавання цывілізацыі любові, пра што казаў Папа Ян Павал II
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Король Войтыла был отлічным папой, мне он сильно нравился, но не об этом тема...ОН КАТОЛИК, СМЕЮ ЗАМЕТИТЬ а сие накладывает ооочень сильный отпечаток на его взгляды, оглашаемые на публике...или я не прав, если я чего-то в христианстве не смыслю, думаю г-н Калинин не применет напомнить и уточнить (за что ему и большая от меня спасиба на будущее[:)])

2 Калинин
можно вас попросить выделять цитыты хотя бы <b> так</b>
>> Справа ў тым, што нашыя маральныя погляды потым замацоўваюцца ў праве, прававы дазвол забіць дзіця (Вы вельмі слушна давялі аб нейкай лыжцы), або даць кожнай маці паглядзець фільм і нейкія там фотакарткі - гэта вяцякае з нашых маральных поглядаў. Спачатку ў грамадстве узнікае "заказ" (маральна абгрунтаваны, маўляў правы жанчыны, планаванне сям'і і г.д.) і толькі потым гэты заказ замацоўваецца ў праве, і пачынае адваротна ўплываць на мараль. Дазволена закона - не можа карытыкавацца з боку маралі (прынцып прававоой дзяржавы і амерыканскага права).

<i> понимаю, что хтмл или пхп знают из здешних не так много, но уж очень читать неудобно...пасиба</i>

Ложка...так называется инструмент, посредством которого хирург поводит операцыю...
а касательно того, что сначала мораль, а потом право...это ясно как день, но вот в чем проблема...
те же самые американцы как говорят...если закон нам говорит, что нельзя пахать на ЦЫРКОВЫХ слонах в Неваде, то мы считаем это правильным и пашем только на обыкновенных, пойманных в местном лесу.
я к тому, что dura lex, zed lex...пока закон есть его никто не отменил и он действует, его необходимо соблюдать, каким бы идиотским он не был, он ЗАКОН!!!! вот как отменим его, тогда и будем с его создателями разбираться...а пока он есть его необходимо соблюдать...это не есть ли великая утопия о правовом государстве

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 30.04.2005 10:16

2 Ліхтэр, дзякуй за параду, проста чамусьці не працуе ўстаўка цытат.

>>я к тому, что dura lex, zed lex...пока закон есть его никто не отменил и он действует, его необходимо соблюдать, каким бы идиотским он не был, он ЗАКОН!!!! <<
Норма аб аборце не прадпісальная норма (предприсывающая), а дазваляльная. Хто жадае, то выкарыстоўвае. Таму спасылка на жорскасць закона ў гэтым выпадку - некарэктная і паказвае не вельмі добрыя веды ў тэорыі права, гэта трэба казаць пра іншыя формы нормаў, якія не дазваляюць рабіць выбару.
Я спрабую стварыць грамадскаю думку больш лаяльнай калі не да поўнай забороны абортаў, то хоць да змяньшэння падстаў. Тым больш, што ўчора на круглым стале падаўляючая большасць выказалася на скарачэнне сацыяльных падстаў.

С павагай

С. А. Калінін

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 30.04.2005 12:03

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>

Норма аб аборце не прадпісальная норма (предприсывающая), а дазваляльная. Хто жадае, то выкарыстоўвае. Таму спасылка на жорскасць закона ў гэтым выпадку - некарэктная і паказвае не вельмі добрыя веды ў тэорыі права, гэта трэба казаць пра іншыя формы нормаў, якія не дазваляюць рабіць выбару.
Я спрабую стварыць грамадскаю думку больш лаяльнай калі не да поўнай забороны абортаў, то хоць да змяньшэння падстаў. Тым больш, што ўчора на круглым стале падаўляючая большасць выказалася на скарачэнне сацыяльных падстаў.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

спасылка не на жорсткасць, а толькі на тое, што калі нейкая норма ўжываецца на дадзены момант, яна з'яўляецца ЗАКОНАМ...
зразумела, што ўсё залежыць ад жаночага <b>хачу</b>
аднак калі так падыходзіць да сітуацыі...няхай застаецца як есць, усе адно вырашае ТОЛЬКІ жанчына...нават калі есць прававая аснова для дзеянняў, правана нараджэнне падобных дадзенае прыродай , у нас ніхто ніколі не ўкрадзе( нейкае слова дрэннае, не знаходжу лепшага).

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 14.12.2005 12:35

Апошні раз рэдагавалася 1 Kalinin, усяго рэдагавалася 15 раз(а).

AltermanN_
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 216
ЗарэгістраваныCOLON 15.11.2005 22:27
АдкульCOLON Барановичи(Рио-де-Баранейро)

Паведамленне AltermanN_ » 14.12.2005 19:23

Дискуссия по смертной казни натолкнула на мысль об этой старой проблеме.
Интересно: как отнесутся к ней форумчане?
Да о чем вы тут говорите? Какие нафиг абортры! Почему одни люди(доктора) должны ценой собственной совести исправлять ошибки малолетних дур? Аборты уместны только в Африке и Азии, там, я считаю, они должны быть принудительны. Славянское меньшенство и так мрет как от чумы. Просто социальная машина пока, в связи с бедностью, не сможет полноценно справиться с кучей голодных сирот :twisted:
Всегда, когда я одинок,
Меня тянет к огню.
Почему солнце такое круглое?
Почему я не могу быть как все?

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 1 і 0 гасцей