Прававая культура ў Беларусі

Самые разнообразные темы, касающиеся даной проблемы.

МадэратарыCOLON Ekopravo, Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Прававая культура ў Беларусі

Паведамленне Kalinin » 30.07.2007 8:26

Я даволі даўно жадаў распачаць гэтую тэму. І работа ў якасці юрыста прыёмнай камісіі толькі падштурхнула мяне да гэтага. Калі раней ў мае прафесійныя абавязкі ўваходзіла забяспячэнне прыёму дакументаў і экспрэс-кансультацыі па пытаннях, ўзнікаючых па ходу. То зараз я быў адзін з тых, што меў права разглядаць скаргі, рыхтаваць адказы на заявы, аналізаваць дакументы і г.д. Да мяне звярталіся тыя, у каго былі праблемы (напрыклад, адсутнічалі неабходныя дакументы), хто меў прэтэнзію на ільготы і г.д.
Размаўляць было цяжка, але справа не ў гэтым.
У нейкі момант на дзверы свайго пакою я павесіў каментарый: "мы вырашаем не па-чалавечы, а па закону", каб абітурыенты і бацькі разумелі адразу, што мае чалавечыя рысы (гэта каламбур), абмежаваныя законам. Калі ў правілах запісана, што абітурыент прад'яўляе пашпарт або замяняючы яго дакумент АСАБІСТА, то я не магу даць дазвол на падачу дакументаў бабкай таму, што ўнук паехаў адпачываць, або выкарыстоўваць ксеракопію пашпарта таму,
што чалавек здаў дакументы ў амбасаду. Калі не хапае дакумента, я не магу таксама завізаваць справу.
На жаль, тэма "прававая культура" ў тэорыі права звычайна не карыстаецца папулярнасцю ў першакурснікаў, яна вельмі далека, яе мяшаюць з правасвядомасцю. Звычайна ПК вызначаюць як накопленыя каштоўнасці ў галіне права, чым больш "каштоўнасцяў" (звычайна заходніх) тым вышэй культура.
Але на мой погляд, прававая культура гэта ўпершыню стэрэатып паводзінаў ў прававой сферы, які разглядаецца як адпавядаючы рэчаіснасці. Напрыклад на Захадзе ПК характарызуецца тым, што ўсе канфлікты вырашаюцца ў судзе. Канфлікт, разгледжаны судом, перастае існаваць (для права канешне). Нашы любяць больш выкарыстоўваць іншыя сродкі ўзаемадзеяння, напрыклад скаргі (МУС, пракуратура, Прэзідэнт і г.д.). Для нашых права не з'яўляецца нейкай каштоўнасцю, яно альбо перашкода, якую трэба перайсці, альбо інструмент, пры дапамозе якога можна дасягнуць пэўных вынікаў.
Таму вельмі шмат маіх "візіцераў" пераводзілі сітуацыю, урэгуляваную Правіламі прыема, у асабістую.
- вось я пракурор, лепш вас ведаю законы;
- хто павінен пазваніць Вам, каб Вы зрабілі так, як ТРЭБА (разумеецца не па закону, а як ТРЭБА пэўнаму чалавеку);
- да я на вас прывяду (Адміністрацыю, Пракуратуру, КДБ, КГК, МУС - уставіць патрэбнае ў залежнасці ад працы бацькоў);
- у вас кепскія правілы (звычайна казалі супрацоўнікі дзяржаўных устаноў, а Правілы зацвержданы Указам Прэзідэнта), іх тэрмінова мяняць трэба;
- вы чыноўнік, трэба глядзець на жыцце шырэй і больш актыўна тлумацыць правілы;
- у вас няма сэрца (дарэчы, пад час перапынку я сеў ў холе побач з глыбах горнага крышталю і падумаў, вось яно - сэрца юрыста прыёмнай камісіі).
Такім чынам, я прапаную абмеркаваць тое, што такое прававая культура, якія яе адметныя рысы, чым яе можна змяніць, а праз гэта выйсці на тэму "роля права ў сучасным грамадстве".

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833
ЗарэгістраваныCOLON 18.03.2003 0:04

Паведамленне Eye » 31.07.2007 17:08

Можно сказать, что правовая культура – часть культуры вообще.
Дальше появляется интересный вопрос. А что для современного человека важнее: знать историю, живопись музыку, литературу или обладать правовой культурой? Одинаково ориентироваться в перечисленных темах невозможно.

Я вообще имею следующую крамольную мысль. Если государство в состоянии обеспечить четкую работу государственных органов, подлинное правосудие, доступ к юридической помощи, то гражданам нет смысла забивать себе голову правовыми проблемами. Пусть этими проблемами занимаются государство и юристы, а граждане лучше путь Достоевского перечитают.
В деле распространения здравых мыслей не обойтись, чтобы кто-нибудь паскудой не назвал

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
ЗарэгістраваныCOLON 03.07.2007 15:26
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 31.07.2007 17:23

2Eye: Пожалуй, впервые с Вами соглашусь на 100%. И в самом деле: правовая культура является часть культуры человека вообще. Желания отдельных граждан "сообщить куда надо", "сделать как НАДО", "пожаловаться прокурору и министру" следует воспринимать как проявление в первую очередь низкой поведенческой культуры. Однако же я не могу утверждать, что при проявлении подлинного правосудия, профессиональной и ОТВЕТСТВЕННОЙ работы госорганов рядовые граждане не должны стремиться повышать правовую культуру. Другой вопрос, что очень многим и повышать-то нечего, поэтому начинать нужно с фундаментальных азов. Только тогда получится нормальный и цивилизованный полилог граждан, юристов и представителей власти.
Нет невыносимых людей, есть узкие двери.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.08.2007 7:55

2Вока
Я згодны, што ПК ёсць частка асабістай культуры. Ёсць пэўныя правілы паводзінаў за сталом (культура ежы, відэлец, лыжка і г.д., локці не на стале), паводзінаў паміж асобамі (не адразу, дзяўчынка, хадзем ..., а спачатку некалькі рытуальных дзеяў - кветкі, словы, кіно, кафе і толькі потым КАВА на кватэты :) ). Тое ж і у правовай культуры, чалавек не павінен ведаць правовыя праблемы, ён павінен мець навык паводзінаў у правовой сферы, умець вырашаць свае праблемы пры дапамозе права (у пэўных абмежаваннях).
На жаль рысамі нашай ПК з'яўляецца жаданне выкарыстаць не закон, а асабістыя сувязі (гэта тэма ншай галінкі і некаторых плануемых арутыкулаў). Жаданне не вырашыць спрэчку, а выкарыстаць закон каб дабіць супраціўніка.
Кожны чыноўнік як агня байцца скаргі, не таму што ён будзе вынаваты, а самога факта. І гэтым карыстаюцца наведвальнікі, пагражаючы чыноўніку.

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833

Паведамленне Eye » 01.08.2007 10:06

Вопрос о правовой культуре очень сложен. У нас ее пока нет и быть не может. Рыба гниет с головы. Все государственные органы функционируют по инерции в советских традициях. Об уровне образования "специалистов и служащих" лучше молчать, чтобы не расстраивать Лайтера. На местах царь и бог - руководитель исполнительной власти, который любой вопрос решит так как захочет, ссылаясь на какие-то мифические "интересы государства".

Как в такой ситуации человек может реально решить свое дело? Правильно - через знакомых, анонимки, жалобы.
Пока я не вижу предпосылок к улучшению ситуации. Директивами, публичными снятиями с должностей ничего поделать нельзя. Думаю, что должна пройти не одна сотня лет после Октябрьского переворота, пока не выветрятся из голов власть имущих все эти галюционации.

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
ЗарэгістраваныCOLON 03.07.2007 15:26
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 01.08.2007 16:48

2Eye: Господин Глаз, вы прямо выражаете мои мысли :)
А чтобы понять уровень развития нас и нашего региона, предлагаю вспомнить, что в Англии в 19веке запускали метро, а в Российской Империи только ликвидировалось крепостное право...
Что до интересов государства, то наши "сверхпрофессиональные" госслужащие прикрываются ими в достижении своих целей. Что интересно, это многие понимают, но изменить что-то невозможно. И уж тем более вызывают смех директивы о дебюрократизации, т.к. нашу страну смело можно назвать бюрократическим государством. Старине Веберу занятно было бы посмотреть на этот этап развития бюрократии...
Нет невыносимых людей, есть узкие двери.

Eye
Коллежский ассесор
ПаведамленняўCOLON 1833

Паведамленне Eye » 01.08.2007 17:07

IceBoy пісаў(а)COLON2Eye: Господин Глаз, вы прямо выражаете мои мысли :)
Значит, сказал что-то не так :mrgreen:

Ademon
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 22
ЗарэгістраваныCOLON 07.02.2005 20:52
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Ademon » 03.08.2007 12:20

Хотелось бы узнать мнение уважаемых коллег на следующее.
Kalinin пісаў(а)COLON2Вока
Тое ж і у правовай культуры, чалавек не павінен ведаць правовыя праблемы, ён павінен мець навык паводзінаў у правовой сферы, умець вырашаць свае праблемы пры дапамозе права (у пэўных абмежаваннях)...
... На жаль рысамі нашай ПК з'яўляецца жаданне выкарыстаць не закон, а асабістыя сувязі (гэта тэма ншай галінкі і некаторых плануемых арутыкулаў).
- Можно ли сказать, что человек пытающийся использовать не закон, а, зачастую даже в нарушение такого закона, личные связи - вообще-то просто нарушает имманентно присущий гражданскому обществу принцип равенства? Чем в рамках обсуждаемой темы отличается человек получивший приоритет в решении вопроса благодаря личным связям от человека, который влез благодаря активной работе локтей и корпуса в очередь перед Вами? И, соответственно насколько кореектен термин культура применительно к готовности соблюдать определенные в обществе правила поведения?
Kalinin пісаў(а)COLON Кожны чыноўнік як агня байцца скаргі, не таму што ён будзе вынаваты, а самога факта. І гэтым карыстаюцца наведвальнікі, пагражаючы чыноўніку.
- Является ли нормальным желание идти по пути наименьшего сопротивления: если я не верю (вплоть до знаю на собственном опыте) в эффективное решение моего вопроса судом (факт положительного решения, скорость принятия решения, затраты/усилия) то почему я не могу/не должен воспользоваться более простым и более эффективным (по соотношению усилия/ вероятность нужного решения) путем? Не является ли это просто следствием неправильного построения системы в целом- как в части чрезмерно ослабления статуса суда и дублирования его полномочий административными средствами (которые естественнно более эффективны в силу своей природы, но более подвержены злоупотреблениям), так и в глобально-философской части пролемы: исключения (обходы закона) являются системой до тех пор, пока основная норма поведения является менее эффективной? Иначе, можно ли сказать, что обстоятельства/система таковы, что эффективнее (в том числе с учетом риска наступления неблагоприятных последствий - наказания (административного, гражданского, уголовного)) использовать личные связи чем закон?
Kalinin пісаў(а)COLON Жаданне не вырашыць спрэчку, а выкарыстаць закон каб дабіць супраціўніка.
Не кажется ли Вам, что это - проблема злоупотреления правами? Не является ли она типичной проблемой и присущей всем и всегда?

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 04.08.2007 15:08

Правовой культуры не будет, пока не будет ценности права.
А ценность права у большинства населения не приобретет, пока государство Республика Беларусь не станет правовым.
Вот когда Конституцию перестанут насиловать референдумами, когда одно лицо проведет выборы, не пользуясь административным ресурсом, когда один полковник будет сидеть по постановлению прокурора, где и должен, когда свобода выбора места жительства будет реально обеспечена отменой прописки, когда право на бесплатное образование будет реально обеспечено отменой распределения, когда будет реализована равная защита всех форм собственности и независимость судебной системы - тогда можно иметь моральное право требовать от людей, далеких от юриспруденции, уважать и ценить право.
А так, я полностью на стороне пронырливых абитуриентов - "с волками жить-по волчьи выть".
Давайте вначале воспитаем правовую культуру у аппарата Фанипольского исполкома (при желании могу рассказать баечку), а потом уже перейдем и к обывателям.
Глаз короче сказал - "рыба гниет с головы"
Я добавлю - и нечего упрекать при этом в отсутствии приятного аромата хвост рыбы.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 04.08.2007 16:17

polovina пісаў(а)COLONА так, я полностью на стороне пронырливых абитуриентов - "с волками жить-по волчьи выть".
Тады па Вашай логіцы, я - як галоўны воўк - павінен працаваць не па закону, а па-воўчы. А яшчэ запомніць усіх тых, хто мне ствараў праблемы і па-воўчы адпомсціць на факультэце.
Проста тыя маладыя ваўчаты, якія пройдуць на факультэт, будуць потым тымі - з Фаніпаля. Выбачайце, у мяне чарговы ваўчара.

Што ж трохі пасабачыліся, мне паабяцалі, што рашэнне (незаконнае) будзе на яго баку. Пачакаем.

Разумееце, Палавіна, мне не падабаецца выбарачнае выкарыстанне закона ў сваіх мэтах ні з якога боку. Ні з боку чыноўніка, ні з боку біэнэса.
Добра, што такое каштоўнасць права. Гэта - слушная тэма. Якую каштоўнасць права павінна мець, у якой ступені яно - каштоўнасць і для чаго.

Amatarka.D
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 64
ЗарэгістраваныCOLON 13.05.2007 13:43
АдкульCOLON Минск, Беларусь

Паведамленне Amatarka.D » 01.11.2007 1:32

Вось сапраўды праблема - тым, хто мае надта высокі ўзровень прававой культуры (ці культуры ўвогуле), здаецца, што многія не вельмі адукаваныя гэтай культуры зусім не маюць. А апошнім здаецца, што першыя іх дыскрымінуюць. І атрымоўваецца не ўзаемадзеянне ў мэтах дасягнуць больш высокага ўзроўню, а сапраўдная барацьба. Але гэта на мой погляд.
ordinis praedicatorum

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 01.11.2007 3:23

адукаванасць рабіць кропкай адліку культуры, імха, не разумна.
Увогуле пункт адліку знайсці цяжкавата, на мой погляд. Тут больш яскрава можна казаць аб калектыўным розуме, феноменах "натоўпу" і прававым нігілізме як адным з магчымых варыянтаў яго ўвасаблення.
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

Amatarka.D
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 64

Паведамленне Amatarka.D » 02.11.2007 1:05

Выбачайце, магыма, не вельмі добра выказалася. :)
Пункту адліку на мой погляд увогуле не існуе. Ніхто не ведае, як пачынаецца культура. Гэта як выхаванне - уплываюць і бацькі, і школа, і...,і... Калі банальна прыстасоўвацца да абставінаў і пасіўна выконваць прававыя прадпісанні - гэта не прававая культура. Трэба яшчэ мець унутраны імпульс для самаразвіцця, удасканалення. Які сэнс у прававой культуры, калі яна па сутнасці пасіўная? А пасіўная яна ў многіх выпадках як раз пад уплывам нігілізму.
Але ж ёсць яшчэ адзін полюс - перабольшванне ролі права.
ordinis praedicatorum

Polishka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 858
ЗарэгістраваныCOLON 11.12.2006 11:13
CONTACTCOLON

Паведамленне Polishka » 07.01.2008 23:07

Правовая культуры часть культуры в целом. И, как выяснили, в нашем обществе она находится не на высоте. Вот и получается, что ее нужно повышать. А кто этим должен заниматься? Как право может быть ценностью для рядовых граждан, если даже для тех, кто это право делает, оно ею не является?
Недавно в порядке ознакомления водили нас на экскурсию в Овальный зал. А там обсуждался и принимался закон, да не один. И чем занимались парламентарии во время обсуждения законопроекта? Да каждый своими делами: кто-то по телефону разговаривал, кто-то пересказывал соседу свои проблемы, кто-то вышел покурить.
И голосование друг за друга. Подумаешь, отдал голос за соседа.. Хотя в Конституции ( а ведь сколько пафоса в словах, что она - ядро правовой системы государства) четко прописано, что каждый голосует лично.
Или фраза: «Вы знаете, я не понимаю, какие последствия этот закон принесет, поэтому воздержусь от голосования» Так, простите, для чего тогда обсуждения? А если те, кто его написал и принял, не понимают для чего он нужен, как могут простые люди это понять?
Одни кофе пьют, другие воздерживаются, третьим лишь бы скорее проголосовать да пойти домой.
Вот и получается, что в итоге все «по закону», а не «по-человечески».
Одна феечка очень любила крутить романы. У нее вообще было странное отношение к литературе...

Amatarka.D
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 64

Паведамленне Amatarka.D » 11.04.2008 0:35

Пачытала-пачытала я вашыя выказванні, да і напісала курсавую работу... :)
Здаецца, што ў адносінах да прававой культуры дзейнічае прынцып "Спасение утопающих - дело рук самих утопающих".
Калі ўжо прыродай не закладзена ўнутраная культура ці адно з яе праяўленняў - інтэлігентнасць, то вельмі складана зрабіць нешта для павышэння ўзроўню прававой культуры пэўнага чалавека з боку каго-небудзь ці чаго-небудзь.
ordinis praedicatorum

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей