ЗУБР vs. БРСМ: ложная альтернатива?

Все обсуждения по данному вопросу в этой части наших форумов.

МадэратарCOLON Moderator Team

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 27.04.2005 12:45

2Юзун

Я предлагаю не горячиться.:-))) Хоть и сам - самовар, но мечтаю исправиться.:-))

Насчет большего разъяснения давать не полномочен. Чего я предлагаю как лицо частное вы, верно, уже знаете.:-))) Хотя было бы интересно, если бы вы изложили свое видение моего взгляда в теме "Жалобы и предложения". Это предотвратит возникновение недоразумений в будущем.

С уважением.

usun
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 352
ЗарэгістраваныCOLON 30.09.2004 20:30
CONTACTCOLON

Паведамленне usun » 27.04.2005 18:43

2Ергулевич, лучше Вы сами [:)]. Я так понял Ваши воззрения близки к ARX? Или я ошибаюсь?

Arx
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 47
ЗарэгістраваныCOLON 04.02.2005 0:17
CONTACTCOLON

Паведамленне Arx » 28.04.2005 11:30

Интеллектуальный клуб «Аркс» приглашает Вас посетить семинар «Глобализация – сущность, тенденции, проблемы. Противодействие и поиск альтернатив», который пройдет 29 апреля в конференц-зале ГИУСТ БГУ (ул.Ботаническая, 15). Начало в 17:00.

Милости просим.

Arx
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 47
ЗарэгістраваныCOLON 04.02.2005 0:17
CONTACTCOLON

Паведамленне Arx » 28.04.2005 11:37

В чем самое главеное отличие "Аркс" как от БРСМ, так и от ЗУБР?

В том, что "Аркс" работает над выработкой собственной платформы, теоретически обоснованной и открывающей перспективы для действия в будущем. "Аркс" пытается выработать свою позицию для того, чтобы не идти на поводу у существующих субъектов политического процесса (ведь на поводу можно идти как прямо, так и "от обратного"). "Аркс" далее работает над такими проблемами национального развития, которые <u>придется решать <b>любой власти</b>, </u>если только эта власть желает сохранить Беларусь как самостоятельный субъект мировой политики.

Daron`Капулетти
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 235
ЗарэгістраваныCOLON 18.12.2004 15:52
CONTACTCOLON

Паведамленне Daron`Капулетти » 02.05.2005 11:42

ух-ты....... ниче......

usun
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 352
ЗарэгістраваныCOLON 30.09.2004 20:30
CONTACTCOLON

Паведамленне usun » 02.05.2005 11:49

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Arx</i>

Интеллектуальный клуб «Аркс» приглашает Вас посетить семинар «Глобализация – сущность, тенденции, проблемы. Противодействие и поиск альтернатив», который пройдет 29 апреля в конференц-зале ГИУСТ БГУ (ул.Ботаническая, 15). Начало в 17:00.

Милости просим.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">Хм, противодействие глобализации, говорите? Вот ведь черт, а ведь именно за счет этой самой глобализации, с возникшей вследствие ее схемой аутсорсинга, теперь кормиться очень приличная часть наших ITшников (и не только), в том числе и я.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.05.2005 12:55

2УЗУН
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Вот ведь черт, а ведь именно за счет этой самой глобализации, с возникшей вследствие ее схемой аутсорсинга, теперь кормиться очень приличная часть наших ITшников (и не только), в том числе и я.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Глабалізацыя глабалізацыі вялікая розніца, ёсць эканамічная глабалізацыя, палітычная і г.д. Напрыклад я супраць глабалізацыі каштоўнасцяў (калі яны нехрысціянскія).
Што такое глабалізацыя - гэта перадзел света транснацыянальнымі карпарацыямі, якія патрабуюць прыватызацыі прыбуткаў і нацыяналізацыі рызык і страт. Калі ёсць нацыянальная дзяржава, то яна і толькі яна нясе адказнасць за тое, што адбываецца на яе тэрыторыі. Тым больш, што ўладу выбірае насельніцтва, у крайніх выпадках грамацкі рух можа паўплываць на палітыку дзяржавы (напрыулад як страйк (хоць мне не падабаецца гэтае слова) прадпрымальнікаў). Калі пазбаўляць незалежныя дзяржавы суверэнітэту, то ўлада перайдзе абстрактным чыноўнікам міравой супольнасці, якім надзеі і жаданні канкрэтнай тэрыторыі будуць не цікавымі. Такім чынам, глабалізацыя падзяляе краіны на багатыя і бедныя, пры гэтым апошнім не даецца ніякай магчымасці дагнаць першых, якія назызваюць таксама сваю сістэму каштоўнасцяў.
Але глабалізацыя - рэальны працэс, таму трэба думаць як атрымоўваць з яе грошы, абараняць свае інтарэсы, у тым ліку шляхам развіцця сферы паслуг, якія дазволяць нашым грамадзянам працаваць на знешніх рынках і траціць свае грошы ў Беларусі.

З павагай

С. А. Калінін

Што тычыцца майго стаўлення да АРКСа, то яно даволі станоўчае, хлопцы (або як кажуць на маёй Радзіме - мальцы) спрабуюць мадэляваць рэальныя праблемныя працэсы, якія потым будуць узнікаць жыцці нашай дзяржавы. Іх адзіная праблема, тое што многія адказы на пытанні з'яўляюцца болей прарасійскімі (ну большасць экспертаў адтуль, у Беларусі такіх вельмі мала), або накіраваны на вельмі глабальны масштаб. Але трэба думаць аб гэтых праблемах, але ў рэчаіснасці Беларусі.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 02.05.2005 16:23

С.А. Калинин: "Але глабалізацыя - рэальны працэс, таму трэба думаць як атрымоўваць з яе грошы, абараняць свае інтарэсы, у тым ліку шляхам развіцця сферы паслуг, якія дазволяць нашым грамадзянам працаваць на знешніх рынках і траціць свае грошы ў Беларусі."

Этот реальный процесс уже достаточно долго управляется определенными структурами, о которых вы уже говорили.
Сможем ли мы быть в таком процессе чем-то большим, чем просто объект воздействия?

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.05.2005 17:09

>>Этот реальный процесс уже достаточно долго управляется определенными структурами, о которых вы уже говорили.
Сможем ли мы быть в таком процессе чем-то большим, чем просто объект воздействия?<<

Не стоит прогибаться под изменчивый мир, пусть лучше он прогнется под нас

А. Макаревич

Я из повиновенья вышел
за флажки - жажда жизни сильней,
только сзади я радостно слышал
удивленные крики людей

В. С. Высоцкий

А калі су'езна і без героікі Вялікай антызаходняй цывілізацыі, то ў нейкай малітве ёсць тры прашэнні:
1. змоч зрабіць тое, што магчыма зрабіць;
2. цярплівасці каб прыняць тое, што немагчыма зрабіць;
3. розуму, каб адно ад другога аддзяліць.

Так і тут, трэба думаць як гэтую навалу выкарыстаць сабе на карысць. Каб зарабіць грошы, адначасова адбіваючыся ад навязвання каштоўнастяў. Грошы, на жаль, вялікая сіла, калі Вы ведаеце, што ўнесены змены ў зямельныя падаткі. Пракансультуйцеся, колькі Вам трэба будзе плаціць за сваю дачу. З якой гэта нагоды, таму што сацыяльная палітыка патрабуе грошаў (гэта і пенсіі, і чысціня вуліц, і ўтрыманне даволі вялікага дзяраўнага апарата). А вось калі даць людзям зарабляць (тым хто можа), не абмяжоўваць іх непатрэбнымі бар'ерамі (я не кажу, што ўсе бар'еры непатрэбныя, трэба аптымальны баланс стварыць), то шмат праблем будзе знята.
Таму і трэба выкарыстоўваць глабалізацыю, напрыклад, мы можам довалі без страт для нашай сельскай гаспадаркі вывесці нейкую колькасць зямель з сельскагаспадарчага фонду (гэта ўжо ідзе на маёй Віцебшчыне, там сеюць лес) у разрад заказнікаў і г.д. З аднога боку сельскае насельніцтва скарачаецца (гэта балючы факт, і я яго ведаю і бачу), з другога боку трэба ўводзіць больш інтэнсіўныя тэхналогіі, з трэцега боку - частку прадукцыі можна завозіць з-за мяжы, каб больш аптымальна выкарыстоўваць свой патэнцыял (лен, малочная і мясная жывёлагадоўля і г.д.), але за гэты працэс можна браць грошы і фінансаванне з заходніх экалагічных фондаў. Маўляў, мы сваімі дзеяннямі ахоўваем прыроду, згодны несці фінансавыя страты, але калі вы будзеце фінансаваць і кампенсіраваць, то ...
Яшчэ прыклад, шмат нашых праграмістаў (у мяне ёсць некалькі сяброў, якія працуюць ў гэтай сферы) могуць, але не жадаюць з'ехаць. Дык стварайце ім умовы і амаль ніхто нікуды не паедзе.
Проста некаторыя бакі глабалізацыі можна выкарыстоўваць, некаторыя абмежавана, некаторым трэба супраць стаяць.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 03.05.2005 10:31

2С.А. Калинин

"Не стоит прогибаться под изменчивый мир, пусть лучше он прогнется под нас

А. Макаревич" С.А. Калинин

Вы приводите Макаревича? Этого разрушителя культур? Его творчество оочень поспособствовало тому, что сейчас происходит на просторах СНГ. Мир прогнулся, но какой от этого прок??? Выиграл только ряд князьков вроде Шеварнадзе, Ельцина или Сапармурата Неязова.

"А калі су'езна і без героікі Вялікай антызаходняй цывілізацыі, то ў нейкай малітве ёсць тры прашэнні:
1. змоч зрабіць тое, што магчыма зрабіць;
2. цярплівасці каб прыняць тое, што немагчыма зрабіць;
3. розуму, каб адно ад другога аддзяліць." С.А. Калинин

Без дерзновения эти слова ничего не значат. Однако даже с точки зрения позитивизма можно вам возразить. Уже в первом пункте тяжелейшее несоответствие: у нас нет ресурсов чтобы выжить при глобализации по западзеньски.
Предлагать Беларуси использовать энергию глобализации для роста = предлагать альпинисту использовать кинетическую энергию лавины для обогрева. Гипатетически возможно, но практически нереализуемо.

Тех же IT-шников и ученых, на которых тут так возлагаются надежды, просто вывезут после падения ограничений, наложенных правительством:-(((((((( А без хайтека и сельхоз недолго протянет (уже молчу о нашем паршивом климате и не менее паршивых почвах).

2Юзун

Ну вот ответь как на духу: поедешь в Сингапур работать, если побещают там с комфортом устроить и процентов на 30 получку поднять?

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 03.05.2005 17:27

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Без дерзновения эти слова ничего не значат.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

а што люблю нашых "праваслаўных" і іншых патрыётаў, дык гэта за тое, што яны разважаюць або моляцца тады, калі трэба проста ўзяць і штосьці зрабіць. нашай інтэлегенцыі заўседы была пажадана разважаць аб абсалютных метафізічных ісцінах, якія так цяжка рэалізаваць на практыцы, таму проста працаваць гэта ўжо занадта, тут жа не вырашаюцца глабальныя ісціны, тут проста ідзе звысайная праца.

Пасля рэалізацыі Вашай канцэпцыі дзяржавы-сям'і (дарэчы, я яе ячшэ не бачыў) клімат застанецца паршывым, рэсурсаў не прыбавіцца, але з'явіцца моцная дзяржава, якая ўсім панадае дыхту. Адкуль, калі яна з'явіцца, то гэта не заслуга ўлады, а заслуга Царквы, якая зараз працуе і працуе на сваіх прыходах, кіруе людзьмі патроху. А яны потым пойдуць і бізнэс, і ў навуку, і ў кіраванне, або проста будуць застаўляць дзяржаўным чыноўнікаў працаваць ДОБРА, на карысць грамадству, а не сабе.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Уже в первом пункте тяжелейшее несоответствие: у нас нет ресурсов чтобы выжить при глобализации по западзеньски. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

па-першае, гэта на Вашу думку неадпаведнасць; па-другое, трэба ставіць на тое, што можа рэалізавацца без рэсурсаў (альбо без іх вялікай колькасці). Напрыклад, турызм, навука, ІТ, паслугі, банкі. Вы ж ведаеце, што сучасная Латвія жыве за конш развіцця банкоўскага сектару.
Працаваць трэба, а там як Бог дасць. паміраць сабраўся, а жыта сей (беларусы мелы рацыю).
Цікава будзе паслухаць рэальныя довады аб "паршывым" клімаце і глебах (кепскаму танцору і ...). Адразу відаць (магу тут абразіць, але прадоўжу), што з сельскай гаспадаркай знаемы або толькі па кніжках, або па магазінах і ляманту хатніх "антыглабалістаў". Глебы і клімат Літвы нічым не адрозніваюцца ад нашых (нашы пад Мірам, Нясвіжам, Слуцкам, Туравам і лепей), а сельская гаспадарка заўседы была на вельмі высокім ўзроўні, таму проста трэба даць людзям працаваць, а не кіраваць імі.
Я, як маючы дачыненне да сялянства, сам хачу вырашаць, што, дзе, калі мне сеяць і па якой цане прадаваць, мне шмат камісараў-гараджан, якія пшаніцы ад жыта не адрозніваюць не трэба.

З павагай

С. А. Калінін

А Макарэвіч мне проста падабаецца, не ўсе песні, але шмат. Малойца.

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 04.05.2005 11:11

2С.А. Калинин

С.А. Калинин: "а што люблю нашых "праваслаўных" і іншых патрыётаў, дык гэта за тое, што яны разважаюць або моляцца тады, калі трэба проста ўзяць і штосьці зрабіць."

1. Ваши данные устарели. Делаем и уже давно.

С.А. Калинин: "Пасля рэалізацыі Вашай канцэпцыі дзяржавы-сям'і (дарэчы, я яе ячшэ не бачыў) клімат застанецца паршывым, рэсурсаў не прыбавіцца, але з'явіцца моцная дзяржава, якая ўсім панадае дыхту. Адкуль, калі яна з'явіцца, то гэта не заслуга ўлады, а заслуга Царквы, якая зараз працуе і працуе на сваіх прыходах, кіруе людзьмі патроху. А яны потым пойдуць і бізнэс, і ў навуку, і ў кіраванне, або проста будуць застаўляць дзяржаўным чыноўнікаў працаваць ДОБРА, на карысць грамадству, а не сабе."

2. Бюрократическая машина самодовлеет только при позитивизме или нормативизме. В этом отношении мне гораздо больше нравятся воззрения И.А. Ильина. Он наблюдал процесс со стороны, что помогало более трезво оценить ситуацию.

С.А. Калинин: "па-першае, гэта на Вашу думку неадпаведнасць; па-другое, трэба ставіць на тое, што можа рэалізавацца без рэсурсаў (альбо без іх вялікай колькасці). Напрыклад, турызм, навука, ІТ, паслугі, банкі."

3. Без ресурсов ничего не развивается. В западных системах циркулирует не воздух, а реальный продукт третьих стран, отчуждаемый посредством механизма доло гомицида.
"Кровь невинных вопиет об отмщении."

Финансовый пузырь уже поглотил миллионы жизней в Индии, Пакистане, Сомали, Ираке, Иране, Сирии, Ливане, Эфиопии, России... Список можно продолжать бесконечно.
Хотите стать частью этой людоедской машинерии???

С.А. Калинин: "Глебы і клімат Літвы нічым не адрозніваюцца ад нашых"

Даете мне фору???:-))))) Тут уж авторитетом не задавите.:-)))))))))))
Любой школьник знает, что близость моря делает климат более стабильным: нет резких перепадов температур. Кроме всего прочего море еще дает соли и микроэлементы, которые у нас в продукты надо добавлять искусственно.
У меня на даче розовый куст на 3-й год превратился в шиповник, как я вокруг него ни танцевал (перепады температур). В Литве ненамного теплее, но температуры распределены РАВНОМЕРНО.

Кроме всего прочего - в Литве сельхоз производство уже тихо сворачивают. Если следовать вашей логике. то нас ждет приблизительно тоже самое, при прочих равных условиях.

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 04.05.2005 13:59

>>1. Ваши данные устарели. Делаем и уже давно.<<

Калі ласка, што Вы робіце? сядзіце на форуме і шукаеце іншых:)))
АРКС робіць, а Вы ...

>>Бюрократическая машина самодовлеет только при позитивизме или нормативизме. В этом отношении мне гораздо больше нравятся воззрения И.А. Ильина. Он наблюдал процесс со стороны, что помогало более трезво оценить ситуацию.<<

Мне таксама падабаецца Ільін, але ён прапануе рэалізаваць праваслаўную манархію. У нас пакуль яе не назіраецца (дарэчы, дзе адказ аб манархіі, колькі ўжо чакаць, дзя вашыя справы), мы жывем там, дзе жывем.
У нас атрымліваецца вельмі цікавая дыскусія, Вам прыводзяць рэальныя аргументы, рэальнай дзяржавы і рэальных адносінаў, а Вашыя аргументы тычацца нейкіх эфемерных фантазій (ну колькі мне чакаць канцэпцыі дзяржавы-сям'і, а:)) ). Леў Гумілеў неяк казаў, як узнікла Септуагінта. Пталамею Філадэльфу надаелі скаргі яго жрацоў, якія дыспутавалі з іудзеямі, але тыя заўседы спасылаліся на Ветхі запавет, які не быў вядому грэкам. Тады цар ўзяў 72 перакладчыкі, закрыў іх па адным і прыгразіў, што калі пераклады будуць адрознівацца, то пакарае на смерць усіх.
Калі Вы спасылаецеся на нарматывізм Г. Кельзэна, то павінны ведаць яго вучэнне аб Асноўнай (лепш базавай) норме, якая і вызначае змест права. Гэта норма - фактычна прызнанне аўтарам натуральнага права. Вашы каментарыі?

>>3. Без ресурсов ничего не развивается. В западных системах циркулирует не воздух, а реальный продукт третьих стран, отчуждаемый посредством механизма доло гомицида.
"Кровь невинных вопиет об отмщении."
Финансовый пузырь уже поглотил миллионы жизней в Индии, Пакистане, Сомали, Ираке, Иране, Сирии, Ливане, Эфиопии, России... Список можно продолжать бесконечно.
Хотите стать частью этой людоедской машинерии???<<

Гэта не агрументы, а патэтыка, рыторыка і г.д., асабліва людажэрская машына. Вам вельмі падабаюцца перабольшванні і прыметнікі (людажэрскі, шматтысячагодні, паршывы).
Калі будзе трэба для маёй дзяржавы, то буду праводзіць і такую палітыку, выкарыстоўваць тыя магчымасці, якія можа даць глабалізацыя, каб ў тым ліку і карміць ідэолагаў і сваіх крытыкаў:).
Дзяржава не можа быць хрысціянскай, хрысціянамі могуць быць толькі людзі.

Далей, клімат ў Літве больш роўны, а глебы? Дзе аргумент пра глебы, дзе параўнанне картаў і г.д. Там бліжэй мора, а мова - гэта вільгаць, гэта дождж, а Літва і так балоты.
Солі і мікраэлементы, Антоній (Берастаў) доктар медыцынскіх навук піша аб тым, што абагачаць прадукты шкодна, гэта абагачае ТНК, парушаючы натуральнасць прадуктаў.
Што Вы ведаеце пра гуркі і клубніку на Гомельшчыне і Брэшчыне, дзе яшчэ па савецкім часе мужыкі зараблялі за сезон па многа тысяч.
Працаваць трэба, не перашкаджаць іншым і падтрымліваць сваіх.

Зразумейце, Егрулевіч, павінен быць аптымальны баланс, у некаторых выпадках - жорскае рэгуляванне, у іншых - аўтаномія. Можа Вы па Ільіну жадаеце зрабіць дзяржаву-установу, так яна можа быць, але толькі ў пэўных выпадках. Я вельмі баюся прынцыповых людзей ў палітыцы, калі хто з імі не згодны - будуць страляць. Бо рэцепт абсалютнага шчасця ведаюць толькі яны, а іншыя павінны ім падпарадкавацца.
У мірны час не трэба ўсіх трымаць пад ружжом.

З павагай

С. А. Калінін

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 04.05.2005 16:09

2С.А. Калинин

Рад бы ответить, но сессия.:-((((((( Прошу не бить меня ногами пока меня нет.:-)))))))

С уважением.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 04.05.2005 16:43

2Ергулевіч

Не б'ю я Вас, а дыскутую.
Але за аднаго бітага колькі нябітых даюць:). Пасля таго як я Вас пакрытыкую і Вы мне адкаце, Вы ж напэўна любога пераканаць зможаце:)

Так што радуйцеся і дзякуйце:))

Поспехаў на сесіі.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 2 і 0 гасцей