Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Burbalka
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 25
ЗарэгістраваныCOLON 23.03.2003 0:01
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Burbalka » 31.10.2005 22:08

ну вось, пачалося.
с3, біце, я гатовая. тока не забывайцеся, для хрысьціяніна атрымаць у твар за Дабравесьце - вялікая радасьць. :-)

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.11.2005 10:19

Наконт ерасі. Стаць ерэтыком вельмі страшна, калі лічыш сябе артадаксальным. Я нікога ў ерасі не абвінавачваю, толькі кажу аб тым, што рознае тлумачэнне Евангелія можа БЫЦЬ ерассю. Галоўная небяспечнасць для хрысціяніна - магчымасць падмяніць Хрыста кімсці (царом Мікалаем) або чымсці (Вялікай Расіяй, Беларуссю), калі мы пачынаем змагцца за нешта, забываючыся пра ЛЮБОЎ да Бога і чалавека. Але як напісана "Гэта трэба было рабіць і тое не астаўляць", але патрэбны баланс. Нажаль часта "хрысціяне" выкарыстоўваюць Царкву і яе дагматыку каб дасягнуць нейкіх палітычных мэтаў, забываючсыся аб ПАКАЯННІ.

2СР3О
Фільм можа і бездарны, але Вы не адказалі па сутнасці яго. Там нейкага чалавека, які "прапагандаваў" вельмі пазітыўныя адносіны да людзей, праваахоўчыя органы незаконна абвінавацілі (пачытайце Евангелле і паглядзіце ў чым абвінавацілі і за што забілі) і забілі, што паказана вельмі рэальна. Вы дзе ў гэтым выпадку, з тымі хто забіваў ці не.
Хаця з Вашага адказу тычыцца, што калі Вы будзеце чуць Дабравесце, што Бог дае людзям вечнае жыцце, Вы будзеце біць па твары.

Вельмі смешна чуць аб "бездарності" Бібліі, якая дае сюжэты некалькі тысячагоддзяў і з'яўляецца самай масавай кнігай у свеце. Гісторыя забылася пра крытыкаў Бібліі, як забудзецца і пра Вас, але Біблія застанецца, а Вы потым на смертным ложку як Вальтэр будзеце патрабаваць святара. А можа і раней прыйдзеце да веры, а можа і не.

Тое што Вы патлумачылі аб амаральнасці добра, але ім потым патлумачаць аб маральнасці такіх учынкаў і не будзе ніякіх станоўчых вынікаў. Бо няма крытэрыя, чаму нельга красці.
Наконт "хамства" тым жа можна кваліфікаваць навязванне мне падкрэслена амаральнага стылю грамадскага жыцця, якое фундуецца на сэксе і спажыванні.

С.А.Калінін

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54
ЗарэгістраваныCOLON 10.05.2005 13:51

Паведамленне c3po » 01.11.2005 12:02

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>

2СР3О
Фільм можа і бездарны, але Вы не адказалі па сутнасці яго. Там нейкага чалавека, які "прапагандаваў" вельмі пазітыўныя адносіны да людзей, праваахоўчыя органы незаконна абвінавацілі (пачытайце Евангелле і паглядзіце ў чым абвінавацілі і за што забілі) і забілі, што паказана вельмі рэальна. Вы дзе ў гэтым выпадку, з тымі хто забіваў ці не.
Хаця з Вашага адказу тычыцца, што калі Вы будзеце чуць Дабравесце, што Бог дае людзям вечнае жыцце, Вы будзеце біць па твары.
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Перш за ўсе, найбольш вядомы ў свеце габрэй і яго вывучэнцы (асабліва яны) паграджалі той самай дзяржаве, якую праваахоўчыя органы менавіта ахоўваюць. Вы ж самі бачыце, як распаусюдзілася хрысціанская халера за гэты час. Далей, наконт Дабравесця... Ведаеце лі, я не жадаю, каб маі дзеці аддалі сябе рэлігіі, алкаголю, спорту ці яшчэ чаму раней, чым розум іх авалодае необходным аб'емам ведаў, скепсісу і самастойнасці. Вось вам і адзін з негатыўных вынікаў хрысціянскага выхавання: бурбалке абяцалі шчасце і вечнае жыцце, за тое, што я лічу злачынствам супраць сваіх нашчадкаў, і таму паспрабую спыніць амаль біццем твараў. Царква - такі ж самы сацыяльны інстытут, як іншыя, яна мае патрэбу у рэсурсах, матэрыяльных, інтэллектуальных, і калі яна парушае правіла гульні, барацьбы за гэтыя рэсурсы, то атрымлівае па рукам. А яна парушае з мамента свайго існавання.
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">
Вельмі смешна чуць аб "бездарності" Бібліі, якая дае сюжэты некалькі тысячагоддзяў і з'яўляецца самай масавай кнігай у свеце. Гісторыя забылася пра крытыкаў Бібліі, як забудзецца і пра Вас, але Біблія застанецца, а Вы потым на смертным ложку як Вальтэр будзеце патрабаваць святара. А можа і раней прыйдзеце да веры, а можа і не.
Мас-культ перажыве мяне, факт. ;-)
Біблія - збор бытавой жыццевай мудрасці, даступны кожнаму маральны кодэкс. Але па сутнасці, праз усе такія кнігі чырвонай рысай ідзе ідэя: "ен - чужынец, таму вораг" і дакладные правіла, хто табе чужынец, што есть дабро і што - зло. Глупства, на маю думку.
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">
Наконт "хамства" тым жа можна кваліфікаваць навязванне мне падкрэслена амаральнага стылю грамадскага жыцця, якое фундуецца на сэксе і спажыванні.
Гэта так. ;-) Тое ж самае хамства.

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 01.11.2005 12:26

<i><font face="Century Gothic"><font size="2">
2 уважаемый Калинин, под агитацией (со стороны Ергулевича) я имею в виду непрестанное навязывание своей точки зрения и попытка перррределать всех (в том числе и меня, ведьму в третьем колене... но это уже личное и из реала) на убеждённых христиан.
ЗЫ: не люблю спорить на тему рррелигии - это личное дело каждого. Так что меня на этой теме не будет.
</font id="size2"></font id="Century Gothic"></i>
<hr noshade size="1">
с уважением, Чёрная кошка Вересковых пустошей.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.11.2005 14:03

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Перш за ўсе, найбольш вядомы ў свеце габрэй і яго вывучэнцы (асабліва яны) паграджалі той самай дзяржаве, якую праваахоўчыя органы менавіта ахоўваюць. Вы ж самі бачыце, як распаусюдзілася хрысціанская халера за гэты час. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Вось тут, шаноўны, не тычычыся Дабравесця, звычайная бязглуздзіца і неведанне гісторыі. Калі Хрыстос вучыў супраць дзяржавы, або яго вучні. Дайце мне спасыку, прывядзіце мне калі кананічная Царква фізічна пагражала Рымскай імперыі. Такого няма, бо Царства Божые ў вас жыве. Царства мае не ад міра гэтага.
Хрыстос пагражаў габрэйскім думкам аб міравой уладзе. Царства Божае - Ізраіль, які валодае светам. Хрыстос вучыў інакш, з-за гэтага первасвятары і здалі яго Рыму, абвінавачаўшы ў дзяржаўным злачынстве.
Дзякуючы хрысціянскай "халеры" ёсць і гуманізм і правы асобы.
Не будзе хрысціянства, будзе Іслам, а ён не будзе так станоўча адносіцца на атэізма. Дзяржавы будуюцца на веры і гінуць тады, калі яна слабне. Гэта звычайная гісторыя.

2 МУР
Тое што Вы казалі - вельмі сур'езна (я наконт рэала), глядзіце выйсці аддуль вельмі цяжка, бо за ўсе трэба плаціць. Спачатку Вам даюць уладу над нечым/некім, а потым Вы плаціце таму, хто дае сваім жыццём і душой. І пытанне, Вы бачылі, як паміраюць ведзьмы і як перадаецца дар.

С.А.Калінін

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 01.11.2005 14:39

Паважаны Калінін, не бачыла, але ведаю. Ведаю, што, пакуль ведзьма не перадасць дар - яна не адыдзе, або будзе паміраць пакутна і доўга. Жудасна. Таму намагаюся нічым подобным у звычайным жыцці не карыстацца. Але... што я зраблю... закрылі пытанне. Калі Вам цікава - запытайцеся ў Ергулевіча, які лічыць, што яму усё роўна, калі ён хрышчоны, але якому я аднойчы ліст адзін пераслала...
І лічу, што сілу мне дае не Сатана. А "ведзьма" - гэта, дарэчы, ад слова "ведаць"
<hr noshade size="1">
Встретимся после ядерной войны!

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.11.2005 15:13

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Калі Вам цікава - запытайцеся ў Ергулевіча, які лічыць, што яму усё роўна, калі ён хрышчоны, але якому я аднойчы ліст адзін пераслала...<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
З аднога боку Ергулевіч правільна робіць, што не баіцца, але, Бог можа папусціць бесу спакусіць чалавека чалавечымі ж грахамі, вось тут і ведзьма можа папсаваць жыццё.
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">І лічу, што сілу мне дае не Сатана. <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Гэта лічыце ВЫ, а што ёсць на самой справе[:(]
С.А.Калінін

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54

Паведамленне c3po » 01.11.2005 15:15

Прабачце, а што, шкода думкам аб міравой уладзе недастатковая прычына для знішчэння гэтага чалавека? Мільен разоў дабрасумленны чалавек здольны авалодаць умамі другіх добрасумленных людзей, якія па дурасці і пад уплывам яго не столь ідэальных апосталаў дроваў наламаюць. К чорту дастаеўшчыну.

Гуманізм і правы асобы існуюць дзякуючы людзям, якія са зброяй у руках гэтыя правы гатовы абараніць, персанальна свае інтэрэсы.

І чым Вам так не падабаецца іслам? Па узроўню псіхалагічнага кантролю і жорсткасці выхавання значна вышэйшы за хрысціянства. Грамадскую мараль лепш падтрымлівае.

Дзяржавы будуюцца на дагаварным фундаменце, са злаўжываннямі з абедзьвух бакоў. Гібель дзяржавы (дакладна, максімальнае яе аслабленне) - нашая перамога.

Ваша вера - той жа татэмізм. Смешна. З другога боку, калі чалавек верыць у тое, што пераможа у косці, калі капялюш пераверне на галаве, і сапраўды гэта яму дапамагае, што тут зробіш. ;-)

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 01.11.2005 15:22

СіТрыПіА, а ты хто па веравызнанню? Проста цікава...
<hr noshade size="1">

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54

Паведамленне c3po » 01.11.2005 15:59

и вообще, сотона, в отличие от вашего б-га, справедлив. по фольклору, по крайней мере, лично не встречались. а так я бы охотно пригласил этого джентльмена на чашечку кофе, если бы он существовал. ;-)

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54

Паведамленне c3po » 01.11.2005 16:02

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Moorray</i>

СіТрыПіА, а ты хто па веравызнанню? Проста цікава...
В г-спода б-га Гавинду верую. ;-)
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><hr noshade size="1">
Ну. Если твое примитивное мясное тело ее выдержит... ;-)))

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 01.11.2005 16:02

2Калинин

Я нiкога нiкуды заганяць не збiраюся. "Молот ведьм" - каталiцкая лухта, маючая выключна лiтаратурна-гiстарычнае значэнне.
"Социальная доктрина неовизантизма" http://www.pravaya.ru/govern/392/4583

От Мур я уже получил тьму "позитивного опыта", теперь точно ни в чем не сомневаюсь...

P.S. За все недоразумения приду отвечать в реале.

З павагай.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 01.11.2005 16:51

2cp3o
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Прабачце, а што, шкода думкам аб міравой уладзе недастатковая прычына для знішчэння гэтага чалавека? Мільен разоў дабрасумленны чалавек здольны авалодаць умамі другіх добрасумленных людзей, якія па дурасці і пад уплывам яго не столь ідэальных апосталаў дроваў наламаюць. К чорту дастаеўшчыну.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Адкуль Вы гэтае прыпісваеце Хрысту. Гэта вашая версія Хрысціянства.
Праблема сучасных інтэлегентаў - крытыкаваць тое, што не ведаеш, але што не падабаецца. У ідэале лепш знішчыць.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Гуманізм і правы асобы існуюць дзякуючы людзям, якія са зброяй у руках гэтыя правы гатовы абараніць, персанальна свае інтэрэсы.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Правы асобы і інтарэсы - дзве абсалютна розныя рэчы, але для лібералізма - гэта аднолькава. Чалавек мае права на нешта, але гэта супярэчыць майму інтарэсу і, па-вашай, логіцы той чалавек пазбаўляецца права. Чалавек мае права на жыцце, атрымаўся залёт, у "інтарэсах" абоіх бакоў вынішчыць "рэзультат залёта" - жыць перашкаджае. Таксама пойдзем пра эўтаназію. Можна пра Ірак. Інтарэсы ЗША патрабуюць таннай нафты, таму ЗША абараняе правы іракцаў.
Сумуючы Вашыя выказванні, атрымоўваецца дэвіз "Мае інтарэсы - гэта правы чалавека, якія я буду абаряняць, нават праз забойства".
Хрысціянства навучыла бачыць сабе падобнага ў іншым, абарона ідзе не сваіх праў (але і гэта патрэбна), але праў іншага.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">І чым Вам так не падабаецца іслам? Па узроўню псіхалагічнага кантролю і жорсткасці выхавання значна вышэйшы за хрысціянства. Грамадскую мараль лепш падтрымлівае.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Проста я ведаю дагматыку Іслама і тое, што тычыцца джыхада.
Так Іслам больш жорсткі і Вы б ў ісламе ўжо не жылі, але там няма права свабоды выбару, усе вырашыў Алах. Атэістаў у Ісламе не існуе.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Дзяржавы будуюцца на дагаварным фундаменце, са злаўжываннямі з абедзьвух бакоў. Гібель дзяржавы (дакладна, максімальнае яе аслабленне) - нашая перамога.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Лухта, без дзяржавы Вы жыць не зможаце. Калі Вы разбурыце СВАЮ дзяржаву, то прыйдзе іншая і будзе Вамі кіраваць.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Ваша вера - той жа татэмізм<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Лухта, прачытайце любы падручнік па гісторыі рэлігіі, але рэлігійна афарбаваны, а не напісаны атэістамі.
І ячшэ наконт сквіцы Іван Ільін напісаў добрую рэч "О сопротивлении злу силой", так што злу і мы будзем супраць стаяць.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Я нiкога нiкуды заганяць не збiраюся. "Молот ведьм" - каталiцкая лухта, маючая выключна лiтаратурна-гiстарычнае значэнне.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
Але з Вашых выказванняў атрымоўваецца такое ўражанне.

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">P.S. За все недоразумения приду отвечать в реале.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Калі[:)]

Ергулевич
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 754
ЗарэгістраваныCOLON 09.12.2004 15:42
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Ергулевич » 01.11.2005 17:20

2Калiнiн

Вызначце падыходзячы для вас час, каб я не перашкаджау вашай працы.

З павагай.

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54

Паведамленне c3po » 01.11.2005 17:21

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Kalinin</i>
Адкуль Вы гэтае прыпісваеце Хрысту. Гэта вашая версія Хрысціянства.
Праблема сучасных інтэлегентаў - крытыкаваць тое, што не ведаеш, але што не падабаецца. У ідэале лепш знішчыць.
Вижу результаты. Ох, и поверьте, я ничуть не интеллигентен. Такое же быдло, как и все.
Правы асобы і інтарэсы - дзве абсалютна розныя рэчы, але для лібералізма - гэта аднолькава. Чалавек мае права на нешта, але гэта супярэчыць майму інтарэсу і, па-вашай, логіцы той чалавек пазбаўляецца права. Чалавек мае права на жыцце, атрымаўся залёт, у "інтарэсах" абоіх бакоў вынішчыць "рэзультат залёта" - жыць перашкаджае. Таксама пойдзем пра эўтаназію. Можна пра Ірак. Інтарэсы ЗША патрабуюць таннай нафты, таму ЗША абараняе правы іракцаў.
Сумуючы Вашыя выказванні, атрымоўваецца дэвіз "Мае інтарэсы - гэта правы чалавека, якія я буду абаряняць, нават праз забойства".
Хрысціянства навучыла бачыць сабе падобнага ў іншым, абарона ідзе не сваіх праў (але і гэта патрэбна), але праў іншага.
...если это входит в свои интересы. По моей логике, кто сильнее - тот и прав. Это если вкратце. Христианство позволяет слабым объединяться и уничтожать сильных, но неконтролируемых. Это один из механизмов саморегуляции общества, причем, весьма эффективный.
Проста я ведаю дагматыку Іслама і тое, што тычыцца джыхада.
Так Іслам больш жорсткі і Вы б ў ісламе ўжо не жылі, але там няма права свабоды выбару, усе вырашыў Алах. Атэістаў у Ісламе не існуе.
Ага. Только мир разнообразен, и точно так же, как идет борьба за существование индивидов, общественные формации соревнуются между собой за жизненное пространство. Вы забываете, что ислам тоже подлежит толкованию, тоже развивается. Вы воспитаны в традициях христианской морали и даже не хотите пробовать себе представить, что, допустим, убить неверного - может быть доблестью, угодной аллаху.
Лухта, без дзяржавы Вы жыць не зможаце. Калі Вы разбурыце СВАЮ дзяржаву, то прыйдзе іншая і будзе Вамі кіраваць.
О, неправда. Посмотрите на местное самоуправление, например, в штатах. Вопрос лишь в размерах. Организованная вооруженная группировка людей вполне может поставить себя вне государства. К сожалению, из-за проблем роста она, скорее всего, превратится в самостоятельное государство с его аппаратом управления. Баланс между ними, отсутствие налогов (точнее, необязательность их уплаты), отсутствие полицейского аппарата, впрочем, мне лениво продумывать все в деталях - может выродится в очередную (анти)утопию.
Лухта, прачытайце любы падручнік па гісторыі рэлігіі, але рэлігійна афарбаваны, а не напісаны атэістамі.
Принцип один. Везде необходима <i>вера</i>. Если есть желание послушать, расскажу одну притчу.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 3 і 0 гасцей