Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 10:50
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 01.11.2005 19:03

<i><font face="Century Gothic"><font size="2">
Рассказывай...
</font id="size2"></font id="Century Gothic"></i>
<hr noshade size="1">
Встретимся после ядерной войны!

Burbalka
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 25
ЗарэгістраваныCOLON 23.03.2003 0:01
АдкульCOLON Belarus
CONTACTCOLON

Паведамленне Burbalka » 02.11.2005 13:27

<i>Галоўная небяспечнасць для хрысціяніна - магчымасць падмяніць Хрыста кімсці (царом Мікалаем) або чымсці (Вялікай Расіяй, Беларуссю), калі мы пачынаем змагцца за нешта, забываючыся пра ЛЮБОЎ да Бога і чалавека. Але як напісана "Гэта трэба было рабіць і тое не астаўляць", але патрэбны баланс. Нажаль часта "хрысціяне" выкарыстоўваюць Царкву і яе дагматыку каб дасягнуць нейкіх палітычных мэтаў, забываючсыся аб ПАКАЯННІ</i>.
Ёсьць такая фішка. На жаль. На гэта ёсьць шмат прычынаў. І з гэтым цяжка змагацца. Але хрысьціянінам У ПРЫНЦЫПЕ нельга стаць без пакаяньня. можна прыняць дагматыку, але калі ня будзе "перамены мыслення", а за ім і перамены справаў, калі жыцьцё ня стане на новыя рэйкі - застаецца ідэалагічнае, а зусім не жывое хрысьціянства. дагматыку, як і ўсё багаслоўе, паводле слова а.С.Булгакава, трэба піць са дня Еўхарыстычнай Чашы. Што тычыцца баланса і гармоніі, то як піша сьвяц.Васіль Кінешамскі, вызнаўца за веру Хрыстову ў час савецкай улады, гармонія і баланс чалавечага жыцьця дасягаецца ТОЛЬКІ калі ў ім становіцца АДЗІН цэнтар - Гасподзь Іісус Хрыстос.
<i>Хрысціянства навучыла бачыць сабе падобнага ў іншым</i> больш за тое, хрысьціянства навучыла бачыць у іншым - вобраз Божы...

<font size="1"><i>2 Бурбалка: на форуме немного другая орфография тегов. Чтобы сделать италик, достаточно выделить и нажать кнопку <b><i>І</i></b>. Если привычнее печатать, то скобки квадратные.</i></font id="size1">

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 02.11.2005 15:57

2Бурбалка
Згодны

c3po
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 54
ЗарэгістраваныCOLON 10.05.2005 13:51

Паведамленне c3po » 06.11.2005 10:51

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>Аўтар цытаты Moorray</i>

<i><font face="Century Gothic"><font size="2">
Рассказывай...
</font id="size2"></font id="Century Gothic"></i>
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">
слушай.

одна дефочка училась у мамы готовить, и спросила ее однажды: "мама, а почему ты отрезаешь от мяса кусочек, прежде чем положить его в кастрюльку?" мама ответила, что так учила ее бабушка. дефочка при случае спросила у бабушки, зачем она так учила маму, она ведь тоже отрезает кусочек мяса, да? "да," - ответила бабушка, так готовила моя мама, твоя прабабушка. настырная дефочка никак не унималась и приперлась к прабабушке с тем же вопросом. "елы-палы, малая!" - сказала прабабка, - "в кастрюлю не влазило."

любая религия построена на этом принципе. в смысле, для конечного ее потребителя.

L1Ghter
Надворный советник
ПаведамленняўCOLON 2438
ЗарэгістраваныCOLON 05.03.2005 6:39
АдкульCOLON Пустоверть

Паведамленне L1Ghter » 19.11.2005 3:18

вот нашел занимательный сайтик
заливаешь себе на мобилу\плеер и в метро слушаешь.
you should never underestimate the predictability of stupidity. (с) Bullet-Tooth Tony
...так уж и невиновен (с) В.С. Абакумов

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
АдкульCOLON Черррнобыльские вересковые пустоши. 315 км. на юго-восток... на Истинный Полдень.
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 19.11.2005 13:00

СиТриПиО, вот на этом, по сути, и основана религия. На вере - основание которой давно может быть неактуально, а может попросту уже не существовать...
"Бог умер", сказал Ницше.
"Ницше умер", - сказал Бог...

Боська
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 724
ЗарэгістраваныCOLON 20.10.2005 0:37
АдкульCOLON з-пад Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Боська » 19.11.2005 15:33

"Бог умер", сказал Ницше.
"Ницше умер", - сказал Бог...
Moorray +1
сор должен сидеть в избе (с)

Moorray
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1419
CONTACTCOLON

Паведамленне Moorray » 21.11.2005 12:12

Есть предложение автору темы добавить в начале голосовалку, благо уже есть такая возможность. Пррросто интересно, сколько в форуме верующих и неверующих... и в какой вере. Католики, православные, атеисты,буддисты, язычники, кришнаиты, техногены... и т.д.
Нет Бога, кроме Архитектора, и Нео - пророк его... 8)

Боська
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 724
АдкульCOLON з-пад Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Боська » 21.11.2005 16:47

лично я - верующийй православный, только верю я в Бога, а не в церковь.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 21.11.2005 17:43

Боська пісаў(а)COLONлично я - верующий православный, только верю я в Бога, а не в церковь.
А як жа прамая норма Новага Запавета аб тым, што Царква ёсць Цела Хрыстова, Столп і Сцвярджэнне Ісціны (можна шмат знайсці спасылак). Называць сябе праваслаўным - гэта значыць ідэнтыфікаваць сябе з пэўнай Царквой, згаджацца з яе веравызнаннем і падпарадкоўвацца яе уладзе, удзельнічаць ў набажэнствах, несьці абавязкі верніка і г.д.
Калі гэтага няма, то не называйце сябе праваслаўным толькі зза таго, што былі хрышчаны і забягаеце ў Царкву калі бывае цяжка. Так звычайны інтэлегент, які нічога аб сваёй традыцыі не ведае, а ўсе туды - у Бога веру, а ў Царкву - не.
прыкра.
І пытанне, як Вашая вера ў Бога ўплывае на Ваша жыццё, вера - гэта рэальная сіла, якая прымушае Вас весьці сябе пэўным чынам, хоць гэта невыгодна, нецікава і г.д., ці так - нейкая філасофская катэгорыя, аб якой можна паразважаць за чаркай (сумленна ўтрырую). Вы хоць разумееце, што ў Хрысціянстве Бог - гэта АСОБА, СВЫШАСОБА, якая размаўляе з Вамі і Вас вядзе па жыцці.

З павагай
С.А.Калінін

Спрабую быць праваслаўным, кананічна падпарадкоўваюсь Беларускай праваслаўнай царкве (Беларускаму экзархату РПЦ).
С.А.Калинин

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 22.11.2005 0:38

Не верю в антропоморфного Бога.
Верю, что у Бога свои представления о последствиях поступков.
Верю в духовное совершенствование.

Боська
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 724
АдкульCOLON з-пад Менску
CONTACTCOLON

Паведамленне Боська » 22.11.2005 4:17

да, меня крестили в православной церкви, но Бога нельзя взять в какие либо рамки православия, католичества или ислама. я верую в то, что Бог есть и направляет наши жизни в то либо иное русло, а все остальные каноны выдумали люди, чтобы кантролировать других людей - власть.
Бог мне помогает по жизни, есть куча примеров, которые я приводить не стану. помогает мне, потому что я верую.
Бог вам судья.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 22.11.2005 9:29

2Боська
Тады не называйце сябе праваслаўным. Хаця тут тэндэнцыя ідэнтыфікацыі сябе з культурнай традыцыяй, для дзяцей такіх людзей якія традыцыі не ведаюць, але жадаюць заставацца ў ёй і трэба узодзіць рэлігійнаафарбаваныя прадметы ў школах. Але аб гэтым, калі ласка, на "беларускае права"

У хрысціянстве Бог не есць антропаморфны, гэта паганства, або проста няведанне. Хрысціянства, а роўна як іудаізм і іслам разглядаюць Бога як АСОБУ, не чалавека, а Асобу (личность по-русски), якая мае свае мэты аб Сусвеце і выратаванні кожнага з нас.

Добра, што Бог Вам дапамагае, але чым Вы аддзячваеце яму за гэта. Чаму Бог павінен Вам дапамагаць? Калі ласка, адкажыце на ўсе пытанні якія Вам былі заданыя і тут і на папярэднім пасце.

З павагай
С.А.Калінін
С.А.Калинин

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 22.11.2005 11:29

В смысле не придаю божественному атрибуты человеческого поведения. Я полагаю, что для Бога нет понятия добро, зло, помощь, благодарность. С Его "точки зрения" одинаковы судьбы животного, выращиваемого на убой, и человека, создающего философский труд.
В общем - каждый должен найти свое предназначение и не увеличивать энтропию, стремясь к вселенской гармонии.

Старый_еврей
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 77
ЗарэгістраваныCOLON 02.11.2005 9:29
АдкульCOLON Israel

Паведамленне Старый_еврей » 22.11.2005 13:03

то Калинин
Таки есть вопросы и к вам
От чего меня спасет Бог?
И мне не совсем понятен балаган с церковью. Например я верую в Бога совершаю все обряды, пощусь и т. д. Но я целую руку священнику, а он мне нет? Таки мы с ним одинкавы, а он ближе к Богу. Или отлучение от церкви, т.е. от тела Христова. Я понимаю еслибы там явилось знамение Бог святой дух или еще кто и повелел... таки нет захотел - отлучил (помоему так было с Тишайшим царем - батюшкой). А это был довольно таки набожный типчик. Вы скажите что я привел пример перегиба Никон фигура в церкви неоднозначная. Однако сам принцип. Кроме того текст библии с годами менялся и мне кажется священники от себя добавили достаточно.
Таки и шо?

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 9 і 0 гасцей