Рэлігія і жыццё

Если вы хотите высказать мысли "не по теме" - вам сюда!

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
batista
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 15
ЗарэгістраваныCOLON 26.03.2007 9:12

Паведамленне batista » 13.07.2007 10:05

IceBoy пісаў(а)COLON2NAH-NAH,Kalinin,Batista: :D :D :D Можно просто со стула упасть. :D Участники изгалябтся и так и сяк, но при этом умудряются не отходить от темы. А если серьезно, то вы занимаетесь каким-то богохульством, а слова "трансвестит" и т.п. - это вообще перебор в разделе Жизнь и РЕЛИГИЯ.
+5
Только меня зачем причислять к этой компании??? Я вообще тут совсем недавно. Просто хотел узнать мнение эксперта.
"Прости мне, Господи, мои маленькие шутки над тобой, и я прощу тебе твою великую шутку надо мной" Роберт Фрост

batista
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 15

Паведамленне batista » 13.07.2007 10:12

Kalinin пісаў(а)COLON 2Батыста
Як Вы думаеце, якой прыроды было тое ўліццё энэргіі, як трэба за гэта аддзячыць?
Што будзе рабіць Вашая знаёмая, калі пасля наведвання храма яна панясе і радзіць дзіця? Што б зрабілі Вы ў такім выпадку?
Ну, это не у меня надо спрашивать, а у нее. Но она обещала потом рассказать. А вообще она и до этого была очень верующим человеком. Вот сейчас очень часто посещает храм. Посмотрим... Если это чудо, то я принесу себя на служение Господу.
И все же я не понял ответа насчет христианства (православия) и иудаизма. Кстати, насчет моих корней. Половина русских, половина еврейских, но больше второго. Хотя, кто его знает, может и татары оставили свой след?
"Прости мне, Господи, мои маленькие шутки над тобой, и я прощу тебе твою великую шутку надо мной" Роберт Фрост

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
ЗарэгістраваныCOLON 21.06.2004 17:34
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.07.2007 10:24

Если это чудо, то я принесу себя на служение Господу
А як Вы зразумееце, што гэта цуда?
У якой форме будзеце служыць, пойдзеце ў манастыр?
И все же я не понял ответа насчет христианства (православия) и иудаизма.
Чаго Вы не зразумелі? Я ж не эксперт, каб тлумачыць вельмі зразумела :) . Таму і даю крыніцы, і сімвалы Веры для параўння. Амаль што забыў, у іўдаізме мужчыны праходзяць праз абрад абрэзання на 8 дзень пасля нараджэння.

Дык чаму Вы карыстаецеся чужой і жаночай аватаркай, калі Закон Маісея кажа аб зарароне крадзяжу, нежаданні чужой жонкі, дома (і наогул усяго чужога). А без выканання Запаветаў Маісея аб Нагорнай казані і казаць няма чаго. Такім чынам, ні да адной рэлігіі Вы не можаце адносіцца, так як парушаеце іх патрабаванні.

Moderator_6
Мадэратар
ПаведамленняўCOLON 17
ЗарэгістраваныCOLON 18.09.2006 20:40

Паведамленне Moderator_6 » 13.07.2007 13:18

В связи с обращением пользователя Olga о невозможности урегулировать вопрос по использованию аватарки заявляю ходатайство к Администратору об принудительной смене аватарки пользователю batista.

Пользователю batista выносится Предупреждение.
Ст.12
в ситуации, не предусмотренной Положением, модерация осуществляется, исходя из здравого смысла и общепринятых этических норм;

Пользователю batista также указывается на необходимость соблюдать требование ст.19, в частности, следующее:

Статья 19. Требования к высказываниям.
Запрещается размещение следующих сообщений
-- сообщения, содержащие словесные провокации в отношении других пользователей, в результате которых те нарушают настоящее Положение
-- сообщения, содержащие личные выпады в адрес других Пользователей, оскорбления, клевета

Administrator
Адміністрацыя
ПаведамленняўCOLON 152
ЗарэгістраваныCOLON 27.11.2006 12:18
CONTACTCOLON

Паведамленне Administrator » 13.07.2007 14:23

Апошні раз рэдагавалася 2 Administrator, усяго рэдагавалася 19 раз(а).

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
ЗарэгістраваныCOLON 03.07.2007 15:26
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 13.07.2007 15:05

Вопрос персонально для Вас, Сергей Артурович: Считаете ли Вы целесообразным изучение студентами курса религиоведение? Сам отношусь к нему хорошо, но зато видел, какую скуку вызывает религиоведение у ПОДАВЛЯЮЩЕГО числа студентов. И в продолжение темы: Нет ли смысла ввести, например, Каноническое право?
Нет невыносимых людей, есть узкие двери.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.07.2007 15:57

2АйсБой
1. пытанне ў тым, што выкладаць ў гэтым курсе. Якія будуць пастаўлены прыярытэты з якіх падыходаў будуць разглядацца гэтыя пытанні, якая мэта будзе пастаўлена пры вывучэнні, для чаго патрэбны гэты курс на пэўнай спецыяльнасці. і яшчэ - хто будзе выкладць.
2. На Украіне кананічнае права выкладаюць. Там людзі болей веруючыя. пытанне: ці патрэбная яно у нас. У якасці факультатыва - магчыма. Хто будзе выкладаць? У нас ёсць некалькі чалавек (не болей за 3), якія могуць карэктна выкладаць. Мне трэба будзе вельмі рыхтавацца. Чыё кананічнае права будзем выкладаць? Бо проста кананічнага права няма.
Думаю больш патрэным было б выкладанне спецыяльнага курса (факультатыўнага спачатку) "прававы статус рэлігійных арганізацый", "права і рэлігія ў сучасным аспекце".
Спадзяюся, што адказаў. Калі не, то ўдакладніце пытанне.

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 13.07.2007 16:26

2Kalinin: Спасибо, ответ на второй вопрос был исчерпывающим. Что до Религиоведения, то здесь действительно стоит очертить круг изучаемого. Порой создается впечатление, что преподаватель пытается объять необъятное, поток информации выливается на уши неподготовленных (их меньше) и незаинтересованных (их, к сожалению, больше) студентов. Стоит совершить 2 вещи:
1). Подкорректировать программу в сторону эффективности (лучше меньше, но подробнее).
2). Отбирать только тех преподавателей, которым интересна религия, которые много знают и хотят поделиться этим богатством со студентами. А то складывается впечатление, что некоторые преподаватели отбывают каторгу.
Что думаете?

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 13.07.2007 16:52

2АйсБой
1. ёсць абмежаванні. Ёсць вучэбныя гадзіны, колькасць ставак, колькасць гадзін на стаўку, атрыманая адукацыя і г.д. Калі камусці не хапае гадзін, то яму могуць даць і рэлігіязнаўства без уліку яго жадання (тут выбар, або чытай на нейкім узроўні, або звальняйся).
2. Што тычыцца цікаўнасці. Былому прафесійнаму барацьбіту з рэлігіяй, маючаму дыплом спецыяліста ў навуковым атэізме, рэлігія таксама ЦІКАВА. Яле ў якім сэнсе. Лічу, што выкладчыкі рэлігіязнаўчых дысцыплін павінны праходзіць стажыроўкі ў духоўных навучальных установах і мець пэўныя дакументы ад кансефій, якія будуць падцверджваць іх магчамасць КАРЭКТНА вучыць аб пэўнай рэлігіі.
Гэтае правіла павінна цвёрда выкарыстоўвацца пры адборы выкладчыкаў рэлігійна афарбаваных прадметаў, асабліва ў сярэдняй школе. Канфесія павінна даваць згоду аб тым, што пэўная асоба можа казаць ад імя канфесіі. Але рэлігіязнаўства можа быць і не рэлігійна афарбаваным прадметам, ад выкладчыка патрабуецца толькі тое, каб студэнты маглі ведаць карэктныя факты аб пэўнай рэлігіі без фарміравання аносінаў да яе.
3. Наконт эфектыўнасці праграм. Тут праблема ў колькасці гадзін і аб'еме выкладаемага матэрыялу. Які аб'ем магчыма засвоіць за час заняткаў. Тут (аб чым я пісаў раней і тут, і ў іншых месцах) прынцып прыарытэта інфармацыі: што ведаць, на якім узроўні, што можна не ведаць.
Таму мумбу-юмбу магчыма адкінуць, сінтаізм, сікхізм, індуізм - азнаямляльна. Маўляў такое ёсць. Хрысціянства дасканала (праваслаў'е і каталіцтва), таксама ветхазапаветную рэлігію, пэўныя моманты іўдаізму. Абавязкова сучасныя нэакульты і секты (для таго, каб ведаць небяспеку). А вось некаторыя хрысціянскія канфесіі можна і меньш (монафізіты эфіопскія, армянскія, нестарыяне, цвінгліянцы і г.д.). Вось так, на мую думку, трэба рабіць курс рэлігязнаўства.
Дарэчы да Вас асабісты зварот. Пэўныя рэлігійныя пытанні я разглядаў на галінцы аб правах асобы ў беларускім праве. Паглядзіце, калі ласка,туды. Можа Вы вырашыце прыняць удзел ў тых дыскусіях. Тым больш мы спрабавалі нешта пісаць аб свецкасці дзяржавы. Рэальная сітуацыя прыёмная камісіі: невызначамы статус адукацыі, якую атрымліваюць асобы ў рэлігійных ўстановах. Магчыма абмеркаваць гэта.
Проста, некаторыя Вашыя пытанні больш імкнуцца да дзяржаўна-рэлігійных. Тут (на гэтай галінцы) лепш разглядаць грамацкія праявы рэлігіі.

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 13.07.2007 17:02

2Kalinin: Еще раз спасибо, воспользуюсь Вашим советом :)

NAH-NAH
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 626
ЗарэгістраваныCOLON 02.10.2003 15:56
АдкульCOLON Алабама, графство Хиллбиллис, город Реднексвилль

Паведамленне NAH-NAH » 13.07.2007 23:20

2 Kalinin
Очень интересная работа. Интересно узнать ваше мнение.
http://www.gumer.info/bogoslov_Buks/Rel ... /index.php
Those who sacrifice Liberty for Security deserve neither. Benjamin Franklin - Те кто жертвуют Свободой во имя Безопасности - не заслуживают ни первой ни вторoй. Бенджамин Франклин

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 14.07.2007 8:24

2Нах-Нах
Аўтар вельмі сур'езны і паважаны. Але я гэтую кнігу не чытаў, таму магу адразу адказаць, што такому аўтару магу давяраць, ён піша ГРУНТОЎНА і КАРЭКТНА. Калі прачытаю, то дам свае думкі.

Kalinin
Титулярный советник
ПаведамленняўCOLON 1257
АдкульCOLON Belarus

Паведамленне Kalinin » 14.07.2007 15:51

2Нах-Нах
яшчэ раз дзякуй за спасылку, там многа чаго цікавага. Мне гэта спатрэбіцца для курса гісторыі палітычных вучэнняў.

2Лайтэр
Бачыце, наш супытальнік не адказвае, бо напэўна шукае, чым яшчэ зачапіць і потым абвінаваціць у нечым (фашызме, антысеміцізме і г.д.). Але нашая дыскусія зацікавіла яшчэ аднога ўдзельніка, прычым яго КАРЭКТНАЯ цікаўнасць тэмай для мяне больш важная, чым яго кананічны статус. Мне больш цікава не столькі звярнуць чалавека ў сваю веру (звяртаю не я, а БОГ. Я магу толькі нешта падказаць, але чаму я павінен быць упэўнены, што мой аргумент прывядзе, не, сколькі паказаць яму карэктныя веды аб пэўным прадмеце. Каб потым ён ведаў, напрыклад, логіку праваслаўных, іўдзеяў і г.д. Іншая справа - каб прыняў, але гэта не мая справа.

2Батыста
Паглядзіце, калі ласка, спасылкі
http://www.gumer.info/bogoslov_Buks/Iudaizm/index.php
Вас гэта павінна зацікавіць

IceBoy
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 78
АдкульCOLON MinsK

Паведамленне IceBoy » 14.07.2007 19:21

2NAH-NAH: Спасибо за ссылку. Особенно пригодился раздел "тайны и таинства". Мистериальные культы всегда вызывали повышенный интерес, так что благодаря интересной и свежей информации почерпнул много нового. Еще раз спасибо :)

batista
Соискатель на должность
ПаведамленняўCOLON 15

Паведамленне batista » 15.07.2007 18:04

Kalinin пісаў(а)COLON 2Батыста
Паглядзіце, калі ласка, спасылкі
http://www.gumer.info/bogoslov_Buks/Iudaizm/index.php
Вас гэта павінна зацікавіць
Спасибо, посмотрю. Насчет чуда. Как я это пойму? Я вот и вас хотел спросить - Как вы поймете?Просто поверю, что господь бог услышал ее просьбы, ну и некотрые детали уточню.

Удалено [Administrator]
Ст.19. Требования ук высказываниям.
Неуважительное отношения к участникам форума.
Участнику batista Предупреждение.

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 4 і 0 гасцей