Курс "Спартыўнае права Беларусі"

Усё, што датычыцца вучэбнага працэсу...

МадэратарCOLON Moderator Team

BUTTON_POST_REPLY
А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299
ЗарэгістраваныCOLON 14.10.2003 21:00
АдкульCOLON Беларусь, г. Минск

Паведамленне А. Камянкоў » 07.09.2010 12:21

Для 509:
Назавіце усе :)
Прапаную нам з Вамі дачакацца моманта афіцыйнага зацверджання вучэбнай праграмы курса, каб рабіць высновы наконт усіх мэтаў яго ўвядзення :-)
Калі студэнт вывучае экзаменацыйную дысцыпліну, то прэзюміруецца, калі ён яе не можа здаць, то ён будзе адлічаны з факультэта. Іншымі словамі, без ведання экзаменацыйнай дысцыпліны, вы не можаце стаць юрыстам. Таму адразу акрамя гэтага пытання адразу становяцца наяўнымі праблемы абавязковай праграмы ў вну ўвогуле, але гэта не прадмет дыскусіі. Дык вось, галіны права няма (чаму няма, напішу ніжэй), заканадаўства не распрацавана, дактрыны таксама няма, але без вывучэння вы не можаце стаць юрыстам. А што вучыць? Я не думаю, што самі практыкі ў дадзенай сферы ведаюць, што тут выкладаць.
Дзякуй Вам за Ваш погляд. Менавіта для таго й была мною створаная гэтая суполка на форуме, каб даведацца аб поглядах студэнтаў і, магчыма, іншых супрацоўнікаў факультэта.
Але зараз скажу па Вашай думцы. Сапраўды, нельга сёння сказаць, што існуе паўнавартасная дактрына беларускага спартыўнага права. Нельга сказаць і таго, што тое заканадаўства ў гэтай галіне, якое існуе сёння ў Беларусі, адпавядае ўсім потрэбам грамадзкіх адносін. Але гэта, на мой погляд, не павінна быць перашкодай для ўвядзення вучэбнага курса. Што будзе ў канцы навучання - экзамен ці залік - гэта не так істотна сапраўды.
Але, па-першае, не магу пагадзіцца з сцвярджэннем, што для існавання вучэбнага курса павінна быць абавязкова ўсталяваная дактрына. Па-другое, не лічу, што калі студэнт ня ведае дысцыпліны, ён не пройдзе экзамен і будзе адлічаны з універсітэта. Я асабіста ведаю мноства прыкладаў, калі студэнт сапраўды ня ведаў дысцыпліны ва ўсёй яе глыбіні, але калі ён быў здольны арыентавацца ў сістэме гэтых ведаў, банальна кажучы, ведаў, што аб чым і дзе што знайсці, то выкладчык гэта бачыў і ставіў станоўчую адзнаку. Разумееце, выкладчыкі, якія пагаджаюцца на свой удзел у вучэбным працэсе па той ці іншай дасцыпліне, у сваёй большасці разумеюць, калі ў галіне чагосьці яшчэ не хапае па прычыне недастаткова доўгага часу, які прайшоў. Але хіба ж гэта павінна стаяць на дарозе навучання?
таму факультатыў - найбольш верны выхад. Пару год паглядзець, што да як, якія праблемы хвалююць, на што звярнуць увагу, а потым рабіць вывады.
Думаю, што факультатыў з-за свайго факультатыўнага характару ня будзе здольны ў неабходнай ступені прыцягнуць увагу масавага студэнцтва да праблемаў спартыўнага права ў Беларусі і гэтай галіны права ўвогуле. Галоўная праблема ў тым, што вельмі многія студэнты і нават практыкі-юрысты і навукоўцы-правазнаўцы пакуль не думаюць аб тым, што можа існаваць такое права, як спартыўнае. Яны звыклыя толькі з тым, што існуе традыцыйнае грамадзянскае, адміністратыўнае, канстытуцыйнае і інш. Таму ўвядзенне факультатыва, на мой погляд, не будзе эфектыўным.
Не, ну гэта зразумела. Але стыль выкладання заўсёды залежыць ад выкладчыка і гэты стыль не можа не адлюстроўваць асабістых поглядаў на праблемы, тым больш у такой "праблематычнай сферы".
А хіба калі вывучаеш юрыдычную псіхалогію, ці не трапляеш на мноства асабістых поглядаў спадарыні Кахнюк? Ці асабістых поглядаз паважанага спадара Чыгіра пры вывучэнні грамадзянскага права? Ці мабыць спадар Калінін не выказвае свае асабістыя погляды на АТП?
Рэч у тым, што выказванне сваіх асабістых поглядаў тым ці іншым выкладчыкам - гэта нармальная з'ява, нармальны працэс. Хіба ж не цікава будзе студэнтам ведаць асабістае стаўленне выкладчыка на тую ці іншую праблему? Ды й стыль выкладання - гэта толькі стыль выкладання. Вы можаце прытрымлівацца гэтага стылю, але Вы можаце й прачытаць матэрыял у Інтэрнэце ці ў манаграфіях іншых аўтараў. Галоўнае - тое, каб Вы ведалі, аб чым вядзецца гаворка, разумелі гэта і маглі выказаць сваё стаўленне на гэты конт.
Я памятаю меркаванне свайго выкладчыка па АТП, які казаў, што галіна права, каб называцца такой, акрамя наяўнасці норм павінна быць асэнсавана на дактрынальным узроўні. Гэта акрамя метада і прадмету прававога рэгулявання (хаця тут я згодня, прадмет і метад у СП ёсць). Расійскае спартыўнае права і наша, наколькі я ведаю, адрозніваецца. Хай спачатку спадарка Камянкова ( :) ) абараніць дыплом, потым дысертацыю, абгрунтуе наяўнасць галіны, яе палажэнні ўспрымуць заканадаўцы і тады можна ўводзіць дадзены курс у якасці абавязковага з экзаменам.
Калі я Вас правільна разумею, Вы - прыхільніца наяўнасці выключна нацыянальных дактрынальных поглядаў і навуковых прац як умовы для наяўнасці галіны права ў Беларусі? Думаю, што ў гэтым дачыненні нам ў РФ будзе нядрэнна шмат чаму павучыцца і, у сваю чаргу, ім таксама ёсць чаму павучыцца ў нас у галіне СП.
Што датычна Вашай парады наконт абароны дыплома й дысертацыі, ідэя сапраўды выдатная і мы абавязкова да яе яшчэ звернемся :-) Дзякую.

Siabra
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 60
ЗарэгістраваныCOLON 26.06.2007 22:16
АдкульCOLON Там, дзе бор шумiць сасновы, б'ецца хвалямi Уша...

Паведамленне Siabra » 07.09.2010 20:38

А. Камянкоў пісаў(а)COLONДля 509:
Назавіце усе :)
Прапаную нам з Вамі дачакацца моманта афіцыйнага зацверджання вучэбнай праграмы курса, каб рабіць высновы наконт усіх мэтаў яго ўвядзення :-)
Вось гэта сапраўды па-нашаму! Вы паразважалі, а мы вырашылі))))

Дзякуй Вам за Ваш погляд. Менавіта для таго й была мною створаная гэтая суполка на форуме, каб даведацца аб поглядах студэнтаў і, магчыма, іншых супрацоўнікаў факультэта. .
Мяркую, што далейшыя размовы не маюць сэнсу!!!!
Rem tene - verba sequentur!!!
Трымайся сутнасці - словы знойдуцца!

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523
ЗарэгістраваныCOLON 08.09.2007 11:41
АдкульCOLON Моя родина там, где есть свобода (с) Т. Джефферсон

Паведамленне Bazooka » 07.09.2010 21:37

Siabra,
а Вы, дарэчы, абяцалі напісаць усе, што думаеце наконт гэтага...Ды дзе Ваш пункт гледжання?.. Было б цікава, таксама... :-k
Далучайцеся да дыскусіі, лічу, гэта цікавей, чым толькі пару цытат :wink:
It's not personal. It's strictly business

509
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 66
ЗарэгістраваныCOLON 28.12.2009 21:37
CONTACTCOLON

Паведамленне 509 » 08.09.2010 12:18

Калі я Вас правільна разумею, Вы - прыхільніца наяўнасці выключна нацыянальных дактрынальных поглядаў і навуковых прац як умовы для наяўнасці галіны права ў Беларусі?
Я - прыхільнік і гэтым ганаруся. І хопіць у Расіі вучыцца, у Расіі капіраваць, глядзець на яе як на Бог ведае што. Думаць сваёй галавой трэба, а не жыць па метаду "ctrl-c - ctrl-v".

Па астатняму спрачацца мне стала нецікава. Звычайнае лабіраванне, захочаце - будзе курс. Але дзякуй Богу, я ўжо не буду студэнтам.

З.Ы. прыйдзіце на спецкурс "АРС" і паглядзіце, што сабой уяўляе прадмет без дактрыны. Хочацца грошай кінуць ад жалю.
Кого судишь?
В надежде на чудо все равны
Но время сражаться за тех, кого любишь, не уточняя цены (с) ЮЮ

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 08.09.2010 16:38

Для Bazooka:
Неабгрунтаваны, нераспрацаваны да канца і ў заканадаўчым (пагадзіцеся), і ў дактрынальным (нешта я не помню, ці нехта ўжо абараніў работу па гэткай тэматыцы?) плане, на мой погляд, уводзіць яшчэ рана.
З Вашага дазвалення :-) :

- Васькевіч В.П., Мігунова Е.С. Система договоров в сфере профессионального спорта. - Казань: Казан. дзярж. ун-т, 2009. — 132 с.
- Васькевіч В.П. Гражданско-правовое регулирование отношений в области профессионального спорта / В.П.Васькевіч. - Казань: Выд-ва КДУ, 2006. - 110 с. (6 п.л.). Тыраж 300 экз.
- Кандыдацкая дысертацыя Місюрына И.В. на тэму "Особенности правового регулирования трудовых отношений профессиональных спортсменов в командных видах спорта".
- Кандыдацкая дысертацыя Сердзюкова А.В. на тэму "Спортивное право как комплексная отрасль законодательства" (Дзяржаўны ўніверсітэт - Вышэйшая школа эканомікі Расійскай Федэрацыі).

Спіс магу працягнуць, калі жадаеце.
Рэч ня ў тым, што дактрынальніх работ няма, яны ёсць. Праблема ў тым, што няма айчынных. Але пры гэтым ёсць, да чаго імкнуцца.
Дзякуй Вам за погляд.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 08.09.2010 16:46

Для polovina:
а Ваш личный интерес в введении курса в чем? Вы его хорошо знаете? Тогда зачем плодить конкурентов? Или Вы его знаете недостаточно хорошо, чтоб зарабатывать на нем, но достаточно, чтоб учить других? Не понимаю :)
Мой личный интерес в введении курса в том, чтобы в моей стране увеличивалось количество квалифицированных специалистов в области спортивного права. Мне бы хотелось, чтобы наша страна не выглядела изгоем и в этом отношении, чтобы специалисты эти могли представлять интересы спортсменов, клубов, федераций по видам спорта и иных субъектов спортивных правоотношений и на международной арене, не краснея при этом за то, что они попросту не знают, с какой стороны подойти к Спортивному арбитражному суду в Лозанне, или даже к любому арбитражу при зарубежной спортивной федерации. Мне кажется, что это желание вполне логично, разумно и уместно.
Плодить конкурентов? Каких именно и чьих именно конкурентов Вы сейчас имеете в виду?
Насколько хорошо я знаю курс, думаю, жизнь покажет :-)

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 08.09.2010 17:10

Для Moorray:
Благодарю Вас за то, что выслушиваете мнения на форуме, трижды благодарю за то, что корректно и развернуто отвечаете - но ведь все прекрасно понимают, что если эту дисциплину решат ввести, то никто из студентов, ничье мнение на форуме, насколько бы оно ни было обоснованным, не станет основанием для того, чтобы задержать руку, готовую к последней утверждающей подписи.
По правде сказать, может быть это и будет разочарованием для кого-то, но я создал этот форум исключительно для того, чтобы для себя лично понять, на каком свете отношение к этому вопросу сейчас у студентов. Никакие руки я не планировал задерживать либо ускорять :-)
Никто не заставит зубрить определения? Весьма признательна, если Вы за это поручитесь и только Вы будете вести этот курс. Не Вы? Странно. Почему же Вы берете на себя такую ответственность - судить о критериях преподавателя для сдачи студентом зачета или экзамена?
Пока я дал предварительное согласие на участие в этом проекте в качестве преподавателя. И высказанное мной утверждение насчет того, что студентов не будут "тупо" заставлять зубрить определения, относится только ко мне. Разумеется, я затрудняюсь отвечать за остальных, однако что-то мне подсказывает, что это будет недалеко от моего случая :-)
Все понимают, что есть минимальный объем именно зазубренных знаний и определений, тем более - для сдачи экзамена. И вопросы в билетах ещё никто и никогда не отменял. И экзамена в виде "беседы на тему вольного понимания предмета" в этих стенах не будет никогда (за редкими уникальными исключениями - позвольте их не приводить...). Есть билеты. Есть студент. Есть знания. Есть отчисление. Точка.
Цель университета - дать базовые знания в каждой отрасли права. Потому что Закон, и Вы сами прекрасно это знаете, меняется каждый час. Дать общие связи, понятия, навыки. Подготовить специалиста, который будет не зубрить - будет знать, где найти и как развиваться дальше. Вы же предлагаете ещё одну порцию зубрежки.
Да, именно базовые знания, разумеется, студенты в случае введения курса будут должны знать. Иначе нет смысла в его введении. Тем не менее, это не означает, что это будет очередная порция зубрежки. Кстати сказать, на мой взгляд, т.н. "зубрежка" отнюдь не в полной мере плоха, как показывает последующая практика ;-)
А исключительно вольных и безответственных рассуждений на тему я бы также не допускал. Глупо это. Это празднословие.
Всё то, что Вы излагали в форуме - изложите это перед аудиторией, и люди к Вам потянутся. И мы получим не тех, кому навязали этот курс - нет, у нас будут Специалисты. Только не надо решать за них.
Спасибо, я учту Ваш совет. Но в отношении Вашего "только не надо решать за них" я должен отметить, что если следовать такой логике, то за желающих стать следователем никто не решал идти на юрфак, у нас есть распрекрасная Академия МВД, где готовят отличных следователей. И именно поэтому, на мой взгляд, "Основы ОРД" на юрфаке БГУ - это пока факультатив. Бросьте, за Вас никто ничего не собирается решать. Просто в учебной программе происходят изменения в связи с изменениями общественной жизни. Это нормально, если не возражаете.
"За баснословные для белорусских юристов гонорары..." Вспомните, какие деньги крутятся в большом спорте.
Вы имеете практический опыт общения и работы со спортивными клубами Беларуси? Если Вы не против, сообщите, с какими именно, мне нужны юристы в сфере спорта. Ответ можете написать в ЛС. Спасибо.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 08.09.2010 17:15

Для Bazooka:

Дарэчы, дзякую Вам за прапанову дапамогі ў правядзенні семінараў і канферэнцый на гэтую тэму сярод студэнтаў юрфаку. Гэта сапраўды цудоўная ідэя. Калі ласка, калі Вы ня супраць, напішыце мне ў асабістыя паведамленні, ці ёсць магчымасць арганізаваць месца (вялікі зал), абсталяванне (мікрафоны, праектары і г.д.), прыцягнуць персанал для абслугоўвання. Буду ўдзячны.

А. Камянкоў
Губернский секретарь
ПаведамленняўCOLON 299

Паведамленне А. Камянкоў » 08.09.2010 17:25

Для 509:
Я - прыхільнік і гэтым ганаруся. І хопіць у Расіі вучыцца, у Расіі капіраваць, глядзець на яе як на Бог ведае што. Думаць сваёй галавой трэба, а не жыць па метаду "ctrl-c - ctrl-v".
Згодны з Вамі ў тым, што трэба думаць сваёй галавой і ня трэба ўсё без разбору капіраваць у Расеі. Але я прывожу ў большасці выпадкаў прыклады тых жа дактрынальных работ менавіта з Расеі па той прычыне, што расейская і беларуская прававыя сістэмы сёння вельмі падобныя, і таму мы маем мажлівасць назіраць яскравыя прыклады навуковых і практычных думак расейскіх спецыялістаў у гэтым напрамку, калі ў нас юрысты пакуль што не прачнуліся :-) Калі давядзецца, я як-небудзь паведамлю Вам вельмі цікавую гісторыю пра аднаго расейскага юрыста, імя якога на форуме я не жадаю ўзгадваць зараз, які займаецца спартыўным правам.
Але ж ведаеце, калі-некалі здараецца, што разумееш, што няма неабходнасці "изобретать велосипед"...
Па астатняму спрачацца мне стала нецікава. Звычайнае лабіраванне, захочаце - будзе курс. Але дзякуй Богу, я ўжо не буду студэнтам.
З.Ы. прыйдзіце на спецкурс "АРС" і паглядзіце, што сабой уяўляе прадмет без дактрыны. Хочацца грошай кінуць ад жалю.
Дарэчы, я б не хацеў, каб нашыя размовы былі спрэчкамі. Мне прыемна было даведацца аб Вашым поглядзе.

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523

Паведамленне Bazooka » 08.09.2010 20:04

А. Камянкоў пісаў(а)COLONДля Bazooka:
Рэч ня ў тым, што дактрынальніх работ няма, яны ёсць. Праблема ў тым, што няма айчынных. Але пры гэтым ёсць, да чаго імкнуцца.
У гэтым, дарэчы, і сэнс навуковай працы. Таму з гэтым пагаджуся...
Але ж...сэнс маёй фразы быў у тым, што, здаецца мне, курс пакуль не настолькі распрацаваны, каб уводзіць яго ў якасці абавязковага...
Прыклад з праватворчым працэсам вышэй. Я магу прывесці сотні прац па гэтаму пытанню...
Гэта зноў-такі мой погляд.
Дарэчы, дзякую Вам за прапанову дапамогі ў правядзенні семінараў і канферэнцый на гэтую тэму сярод студэнтаў юрфаку. Гэта сапраўды цудоўная ідэя. Калі ласка, калі Вы ня супраць, напішыце мне ў асабістыя паведамленні, ці ёсць магчымасць арганізаваць месца (вялікі зал), абсталяванне (мікрафоны, праектары і г.д.), прыцягнуць персанал для абслугоўвання. Буду ўдзячны.
Добра, тады, у мяне ёсць пэўныя думкі наконт гэтага. Чытайце прыватнае паведамленне :)

:idea: Дарэчы, паважаныя студэнты ды выкладчыкі, калі ёсць жаданне, далучайцеся да нашай ідэі, -
неўзабаве, калі ўсе будзе добра, будзем абмяркоўваць курс "Спартыўнае права" он-лайн :)

:arrow: За круглым сталом.

Siabra
Провинциальный секретарь
ПаведамленняўCOLON 60
ЗарэгістраваныCOLON 26.06.2007 22:16
АдкульCOLON Там, дзе бор шумiць сасновы, б'ецца хвалямi Уша...

Паведамленне Siabra » 09.09.2010 20:32

Базука, прабачце, з часам усё па-ранейшаму

прабачце за аффтоп
Rem tene - verba sequentur!!!
Трымайся сутнасці - словы знойдуцца!

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523

Паведамленне Bazooka » 11.09.2010 0:40

Шаноўнае спадарства,
як бачна,
тэма Спартыўнага права набывае сваю актуальнасць,
што вельмі цікава.
:idea: На чарзе - конкурс на лепшую навуковую работу пa гэтай тэматыцы
Падрабязней чытайце тут:
:!: http://www.law.bsu.by/news/?3726

Inok
Коллежский регистратор
ПаведамленняўCOLON 43
ЗарэгістраваныCOLON 31.07.2007 17:16
АдкульCOLON Магілёў
CONTACTCOLON

Паведамленне Inok » 17.09.2010 16:03

Ужо чую каля ЮФ:
"хакейнае права - як галіна спартыўнага"
найлепшыя пажаданні, Інак.

Bazooka
Коллежский секретарь
ПаведамленняўCOLON 523

Паведамленне Bazooka » 17.09.2010 20:02

2 Inok
гэта было не толькі каля ЮФ... ;)
Што сведчыць аб актуальнасці тэмы :)

polovina
Корабельный секретарь
ПаведамленняўCOLON 383
ЗарэгістраваныCOLON 21.05.2004 16:12
АдкульCOLON Zimbabwe

Паведамленне polovina » 18.10.2010 8:28

А. Камянкоў пісаў(а)COLONДля polovina:
а Ваш личный интерес в введении курса в чем? Вы его хорошо знаете? Тогда зачем плодить конкурентов? Или Вы его знаете недостаточно хорошо, чтоб зарабатывать на нем, но достаточно, чтоб учить других? Не понимаю :)
Мой личный интерес в введении курса в том, чтобы:
1. в моей стране увеличивалось количество квалифицированных специалистов в области спортивного права.
Мне бы хотелось, чтобы:
2. наша страна не выглядела изгоем и в этом отношении,
3. чтобы специалисты эти могли представлять интересы спортсменов, клубов, федераций по видам спорта и иных субъектов спортивных правоотношений и на международной арене, не краснея при этом за то, что
4. они попросту не знают, с какой стороны подойти к Спортивному арбитражному суду в Лозанне, или даже к любому арбитражу при зарубежной спортивной федерации.

5. Мне кажется, что это желание вполне логично, разумно и уместно.

6. Плодить конкурентов? Каких именно и чьих именно конкурентов Вы сейчас имеете в виду?
Насколько хорошо я знаю курс, думаю, жизнь покажет :-)
1. A pochemu Vy tak uvereny, 4to posle vashego speckursa kolichestvo specov uvelichitsya?
2. A strana vyglyadit izgoem? Tak mozhet, nachnem togda s povysheniya kfalifikatsii predstaviteley strany, naprimer, glav federatsiy - pust oni ne pozoryatsya, prichem tut studenty?
3. A posle vadhego speckursa studenty krasnet ne budut? Vy im rasskazhete, kak nado suditsya? Skolko vy vyigrali processov?
4. A Vy uvereny, chto nikto ne znaet? Mne kazhetsya, vy oshibaetes.
5. Zhelanie pohvalnoe, tolko ispolnenie hrenovoe. Ya ne uvidel, kakim obrazom kurs sportivnogo prava reshaet suchestvuyushie po Vashemu mneniyu problemy.

P.S. I vse zhe mne kazhetsya, chto vy karyeru stroite, idete po stopam otsa. Vot eto i est vash interes, a pro sudbu strany - pustoe, neserezno.

2 Moderatory - sorry za translit, zanesla nelegkaya v angloyazychnuyu stranu

BUTTON_POST_REPLY

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: 0 і 0 гасцей