Законы не мешали бы каждому жить, как ему удобно,
если бы один не вредил другому (Демокрит)

Беларуская студэнцкая юрыдычная Алімпіяда–2019. Трэці дзень

11898 1

Асноўныя мэты і задачы юрыдычнай Алімпіяды — павысіць матывацыю студэнтаў Рэспублікі Беларусь да вывучэння юрыспрудэнцыi; спрыяць павышэнню іх кампетэнцыі ў розных галiнах права; выявіць здольных і таленавітых студэнтаў, гатовых да вывучэння права на высокім узроўні; спрыяць распаўсюджванню прававой культуры сярод навучэнскай моладзі.

11899 2Дзякуючы напружанай і складзенай працы арганізацыйнага камітэта, удзельнікі даведаліся аб выніках адборачнага тура, якi прайшоў з 28 лютага па 1 сакавiка. Сярод індывідуальных удзельнікаў было названа 16 чалавек, якія будуць змагацца за перамогу на фінальным этапе. Балы індывідуальных удзельнікаў вар’іруюцца ад 218 да 289 балаў. Далей назвалі 6 фіналістаў каманднага заліку. Мінімальная колькасць балаў —  304 балы, максімальная — 429 балаў.

Каманды:

  1. Авангард Феміды – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  2. Купалаўцы – Гродненскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы;
  3. Lynces justae – Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыскі Скарыны;
  4. Ultima ratio – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  5. Academius – Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь;
  6. Vivere militare est – БІП-Інстытут правазнаўства.

Індывідуалы:

  1. Слінько Кацярына Сергееўна – Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь;
  2. Базыльчык Данііл Аляксеевіч – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  3. Паторская Алена Мікалаеўна – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  4. Белько Мікіта Дзмітрыевіч – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  5. Лукашук Яўген Ўладзіміравіч – Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыскі Скарыны;
  6. Пратасевіч Іван Ігаравіч – Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь;
  7. Грузінскі Дзмітрый Уладзіміравіч – Акадэмія МУС Рэспублікі Беларусь;
  8. Лаўрыновіч Уладзіслаў Андрэевіч – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  9. Траццяк Аляксандра Алегаўна – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  10. Гушчын Раман Іванавіч – Гродненскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы;
  11. Гакоціна Аляксандра Максімаўна – Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь;
  12. Сачава Паліна Дзмітрыеўна – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  13. Рудзько Філіп Віктаравіч – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  14. Самойлаў Эдуард Ігаравіч – Міжнародны ўніверсітэт “МІТСО”;
  15. Бялевіч Валентіна Мікалаеўна – Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;
  16. Новік Максім Мікалаевіч – Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыскі Скарыны.

11899 3У фінальным туры ўдзельнікі павінны былі на падставе аналіза казуса прэзентаваць пазіцыю па крымінальнай (для каманд) і грамадзянскай (для індывідуалаў) справе.

У склад журы каманднага заліку ўвайшлі:

Калінковіч Валерый Леанідавіч – Першы намеснік Старшыні Вярхоўнага Суда Рэспублікі Беларусь;

Вараўка Юрый Валеревіч – Кіраўнік аддзела метадычнага забеспячэння папярэдняга даследавання ўпраўлення аналізу практыкі метадычнага забяспечання папярэдняга расследавання Цэнтральнага апарата Следчага камітэта Рэспублкі Беларусь; 

Мігун Аляксандр Аркадзьевіч – намеснік Старшыні аддзела нагляднай вытворчасці і правапрымяняльнай практыкі Генеральнай пракуратуры Рэспублікі Беларусь;

Кавальчук Андрэй Дзмітрыевіч – Суддзя Вярхоўнага Суда Рэспублікі Беларусь;

Кавалёва Юлія Вячаславаўна – Старшы следчы аддзела метадычнага забеспячэння папярэдняга даследавання ўпраўлення аналізу практыкі метадычнага забяспечання папярэдняга расследавання Цэнтральнага апарата Следчага камітэта Рэспублкі Беларусь.

Склад журы для індывідуальнага заліку:

Коўшун Нэлла Іванаўна – суддзя Вярхоўнага Суда Рэспублікі Беларусь;

Рашчупкін Андрэй Валянцінавіч – Першы намеснік Генеральнага дырэктара Замежнага прадпрыемства “Кока-Кола Беўрыджыс Беларусія”;

Дзьячкоў Ігар Уладзіміравіч – адвакат Мінскай гарадской калегіі адвакатаў;

Міхель Канстанцін Мікалаевіч – Кіруючы партнёр адвакацкага бюро “Уласава, Міхель і Партнёры”;

Паўлючэнка Анастасія Анатольеўна – адвакат, кіраўнік практыкі вырашэння карпаратыўных і адміністрацыйных спрэчак Адвакацкага бюро “РЭВЕРА”;

Туравец Дзяніс Валер’евіч – Кіруючы партнёр Адвакацкага бюро “Ягораў, Пугінскі, Афанасьеў і Партнёры”

Дворная Паліна Анатольеўна – эксперт-юрыст аддзела дамоўнага права ТАА “Юрспектр”;

Вільтоўскі Дзмітрый Міхайлавіч – партнёр юрыдычнай фірмы “Арцынгер і партнёры”;

Сысуеў Цімур Валер’евіч – адвакат, партнёр Адвакацкага бюро “Сысуеў, Бондар, Храпуцкі СБХ”;

Бычко Ганна Іосіфаўна – Галоўны спецыяліст упраўлення па рабоце з персаналам ТАА “Банк развіцця Рэспублікі Беларусь”.

11899 4Акрамя таго, каманд чакаў спецыялізаваны конкурс Следчага камітэта Рэспублікі Беларусь, які заключаўся ў тым, што ўдзельнікі атрымлівалі матэрыялы па крымінальнай справе, дзе загаддзя былі дапушчаны памылкі. Канкурсанты павінны былі выявіць гэтыя памылкі і скласці свой план даследавання.

Прозвішчы пераможцаў Беларускай студэнцкай юрыдычнай Алімпіяды-2019 чытайце на галоўнай старонцы сайта  юрыдычнага факультэта БДУ!

 

 

Беларуская студэнцкая юрыдычная Алімпіяда–2019 ажыццяўляецца пры падтрымцы наступных арганізацый і прадпрыемстваў:

Афіцыйныя партнёры

Верховный суд Республики Беларусь.Генеральная прокуратура Республики Беларусь.Следственный комитет Республики Беларусь.Национальный центр правовой информации.Национальный центр законодательства и правовых исследований Республики Беларусь.
Министерство юстицииБелорусская нотариальная палата

  


Партнёры

 Кока-Кола Бевриджиз Белоруссия 

 

«Бритиш-Американ Тобакко Трейдинг Компани» Юридическая фирма «Егоров, Пугинский, Афанасьев и партнеры»«Власова, Михель и Партнеры»logo koncyltant

 Адвакацкае бюро «Рэвера Кансалтынг Груп Лтд» Адвокат МГКА Сергей Михайлович Калиновский. 11774 1  

 

 Минская городская коллегия адвокатов logo bakertillylogo arzinger

 «МТС»


пры садзейнічанні 

logo bank Razvitie 

 


  Інфармацыйныя партнёры


 Нацыянальны прававы інтэрнэт-партал Рэспублікі Беларусь.Судовы веснік Судебный вестник Плюс: экономическое правосудиеСоюз криминалистов и криминологов. Увеличить.


Інфармацыйна-прававыя рэсурсы

 Эталон.  11774

 

Тэкст: Чаранкевiч Палiна,Смірнова Любоў, Бабарыка Віялета, Дварко Крысцiна, Касцянка Таццяна.

Фота: Арнольд Антон, Асіпенка Алеся, Бяседзіна Паліна, Гваздзяр Анастасія, Кандрацьеў Уладзіслаў, Пашкевіч Аліна, Сідарэвіч Аляксандра, Трыфанава Валерыя.

Апрацоўка: Раманава Алена.

 

Тэлефоны:

209-55-82 (дэканат)

209-52-30 (прыёмная, факс)

 

Адрас:

220030,  г. Мінск, Ленінградская 8

E-mail:

dekanatlaw@bsu.by

law@bsu.by